25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 30.3.2020 9:43

"Kdyby blbost nadnášela, tak autor ..." ďalej to už poznáte. Tak blbý článok sa len tak nevidí. Spájať genderizmus s korona vírusom - rád by som vedel, na čom autor fičí.

Zo všetkého najviac som mal pri čítaní pocit, že to napísal Stalin či Hitler. Tí tiež razili cestu obetovania ľudí v záujme žiarivejšej budúcnosti - bez ohľadu na to koľko to stálo. Autorovi nedochádza jeden kľúčový moment - naša civilizácia nebola vybudovaná na tom, že sa v krízových časoch obetujú slabší v prospech silnejších (takéto obete robili napr. Mayovia v časoch sucha - obetovávali mladé dievčatá a chlapcov, aby sa bohovia nehnevali).

Naša civilizácia je naopak založená na tom, že sa silnejší jedinci obetujú v ťažkých časoch v prospech slabších. Stačí si spomenúť na boháčov na Titanicu.

Navyše predstava, že ekonomika bude bežať tak ako doteraz, aj keď okolo nás budú umierať stovky ľudí každý deň, je úplne infantilná. Ekonómia a ekonomika je totiž výrazne ovplyvňovaná psychológiou. A keď ľudia nebudú aspoň elementárny pocit, že sa štát o ich bezpečnosť stará /pečuje/, tak všetko pôjde "do kytek" - aj ekonomika.

Aby nevznikol dojem, čo myslím pod pojmom starostlivosť /péče/ štátu. Ľudia (ale aj zvieratá) sa inštinktívne zgrupujú do väčších celkov práve kvôli väčšej bezpečnosti. U ľudí to platí už od čias, kedy žili ich predkovia žili ešte na stromoch. Aj v minulosti - v Ríme či feudalizme bol štát či iný územný celok - hlavne na to, aby ľuďom poskytoval určitú mieru bezpečia. Dane sa kedysi vyberali len vtedy, keď bolo treba financovať vojnu.

V. Šedivý 30.3.2020 10:34

Ekonomika samozřejmě může běžet, i když stovky lidí umírají, to je jen otázka vůle.

Ekonomika ale běžet nemůže, pokud statisíce sedí doma a nedělají nic.

J. Jurax 30.3.2020 13:05

"Naša civilizácia je naopak založená na tom, že sa silnejší jedinci obetujú v ťažkých časoch v prospech slabších. Stačí si spomenúť na boháčov na Titanicu."

No, ten Titanik možná není nejlepší přiklad. Statistiky zachráněných z Titaniku praví, že procento zachráněných z první třídy, již si mohli dovolit jen opravdu bohatí, bylo výrazně vyšší než procento zachráněných z třídy třetí.

P. Zinga 30.3.2020 9:29

Má svoboda končí tam, kde začíná tvoje a tvá končí tam, kde začíná má. Nebo tak nějak. Kdyby byl problém epidemie pouze problém osobní, mohlo by se jednat o záležitost osobní svobody a odpovědnosti vůči vlastní osobě. Ale jestliže hrozí možnost, že budu nakažen takovýmto svobodomyslným jedincem, tak mám dvě možnosti: je-li kam,vyhnu se . Není-li kam, nechám zavřít. V případě autora bych volil druhou možnost.

J. Nový 30.3.2020 9:53

Ta fráze zní sice dobře, ale jde právě o to, že stanovení těch hranic je obtížné a rozhodně nejsou jednoznačné.

Pokud půjdete po chodníku a proti vám druhý a ani jeden z vás se nebude chtít uhnout tomu druhému a zůstanete stát proti sobě a čekat. Kde je v tu chvíli hranice vaší svobody jít rovně a neuhýbat a kde je ta hranice u toho, který stojí proti vám a čeká, až mu uhnete?

P. Zinga 30.3.2020 10:00

Asi jste přehlédl, že mluvím o "nemožnosti vyhnutí se". A navíc: existují určitá pravidla, i pro chůzi na chodníku. Léta ověřená. Takže chodí se vpravo. Zákaz "předjíždění", je -li v protisměru chodec. Kdo to nerespektu, zaslouží srazit s chodníku.

L. Vrána 30.3.2020 9:27

Jeden z problémů je, že ani autor, ani lékaři neví, co SARS-Cov2 všechno ještě dokáže. Kolik je skutečně nakažených? Kolik se jich opravdu a bez následků uzdravilo? A co náklady na vyléčení těch mladých? Co onkologicky nemocné děti, co lidi s cystickou fibrózou, co s astmatiky? Ty také odepíšeme jako ty staré?

J. Basler 30.3.2020 9:21

Myslím, že fyzici by se neměli plést do politologie, ekonomie a podobných věd. Možná si myslí, že mají otevřenou mysl, ale chybí znalosti - viz. třeba pád Římské říše... Ale možná postdockování na Harvardu jim to umožňuje. Ale mám syna - taky tam 6 let byl, je teď profesor genetiky a mikrobiologie v Basileji a má hodně práce, byť ne s koronavirem. Hledí si svých problémů...

P. Zinga 30.3.2020 9:20

Eintopf.

P. Čech 30.3.2020 9:20

" Římská říše přestala existovat a byla nahrazena společenstvími ve srovnání s ní necivilizovanými".

Proč? Inu proto, že rímští občané se stávali stále více rozcapení svou životní úrovní, proto, že nebyli ochotni se za svou říši postavit a také proto, že mezi sebe pustili necivilizované křesťany. Křesťany, kteří po následujících téměř 2000 let degradovali veškeré počínání v ostatní Evropě.

A "ztráta chuti obyvatel podporovat své "říše" a hodnoty, na nichž stojí"? Je to logické. Ony totiž ty "hodnoty" jaksi těm obyvatelům nevyhovují. Jde o to, že vláda a moc samozvaných, byť volených "elit" a jejich politických stran není asi tím pravým, ořechovým. Lidé chtějí něco jiného. Asi takovou zastupitelskou demokracii, která je praktikována ve Švýcarsku. Za ní švýcarští občané stojí a ji nebývalou měrou i podporují.Současné politické systémy v Evropě, ale i mimo ni, se již dávno přežily a lidé chtějí zásadní změnu. Politické strany totiž jasně prokázaly, že státy řídit neumí a tudíž ani nemohou. Ataké o tom je ta virová sebevražda Západu.

F. De Winter 30.3.2020 9:13

Komisařka Jourová už pravděpodobně rozeslala ty statisíce euro jako podporu pro boj proti dezinformacím. Usuzuji tak z toho, že se najednou vyrojilo spousta článků a diskusních příspěvků bagatelizujících pandemii koronaviru, účinnost roušek a vůbec všeobecně účinnost vládních opatření, nouzového stavu, karanténních opatření a vlastně všeho, co nabízí a uskutečňují odpovědní činitelé jako boj proti nákaze.

Vždyť se, podle hodně frekventovaných názorů, vlastně o nic nejedná. Ti staří a nemocní umřou, no co, umřeli by stejně, u mladých a zdravých to proběhne jako nepatrné nachlazení, ti jsou v bezpečí, tak o čem je vůbec řeč? Roušky jsou zbytečné, omezení vycházení také, kdo to přece má vydržet doma, omezují naši svobodu, žalobu na ně.

P. Čech 30.3.2020 9:29

Přesně to je pohled tak zv. "liberálních demokratů". Lidí, kteří nevědí, co to demokracie ve skutečnosti je a pletou si ji s absolutní svobodou a anarchií. Ale se současnou pandemií se hodnotami "liberální demokracie" bojovat nedá. Veškeré politické systémy v Evropě s výjimkou Švýcarska a Lichtenštejnska v podstatě znamenají přemíru svobody, která sebou nese zmatek a chaos, nikoliv řád.Obecnou neposlušnost, která je živnou půdou pro šíření pandemie.A o tom to všechno je. Stačí se podívat podrobněji do Německa, Francie, Belgie a Itálie. Také do USA a na straně druhé do Číny a Ruska. Zásadně nechválím tamní režimy, ale nechválím ani tu "liberální demokracii", která v podstatě žádnou demokracií není. Je pouhou diktaturou elit, diktaturou politických stran.

J. Jurax 30.3.2020 12:46

"Veškeré politické systémy v Evropě s výjimkou Švýcarska a Lichtenštejnska v podstatě znamenají přemíru svobody, která sebou nese zmatek a chaos, nikoliv řád."

V EU je přemíra svobody, kdežto ve Švejcarech ne, ovšem v EU je zároveň diktatura elit? Toť osobitý názor, takový přímo pfilozófický. Co to po ránu pijete?

K. Salajka 30.3.2020 8:57

Milý autore,

ještě při prvním přísunu nových lidí z Afriky a Blízkého Východu jsme vedli diskusi o knize Úpadek a pád Římské říše Eduarda Gibbona. Převažovala shoda, že prožíváme obdobný proces. Podobně jako ve Starém Římě proces řídí politici jenom formálně. Tou rozhodující silou jsou obchodní zájmy, které při nedostatku etiky jednají sebevražedně stejně tehdy, jako dnes.

Při odstranění rasistických systémů v Rhodesii a Jihoafrické republice, předala moc bílá oligarchie proti určitému příslibu. Ten se nenaplnil a v Zimbabwe byli bílí farmáři vybytí a v Jižní Africe probíhá podobný proces. Otázkou je, kdo bude vytvářet hodnoty, které dříve vytvářelo organizované hospodářství. Podobné Pyrrhovo vítězství připravuje past pro návštěvníky Evropy na křídlech půlměsíce. ,

P. Staronový 30.3.2020 9:02

Obchodní zájmy jsou stále stejné. Co se mění a co způsobuje zánik civilizací, to je víra v ně a ochota za ně občas bojovat. Jakmile tyhle věci (z)mizí, je to v (_!_).

J. Nový 30.3.2020 10:01

Ta víra a ochota je podkopána vlastními pravidly a zákony. Dehonestací těch, kteří kritizují ohrožení vlastní civilizace. Vznik a uplatňování paragrafů jako "podněcování k nenávisti", či "hanobení". Těmito paragrafy můžete zavřít huby těm, kteří by mluvili příliš nahlas. podobně jako komouš měl paragraf o "rozvracení republiky", který šel také univerzálně použít.

P. Staronový 30.3.2020 11:43

Jo, ta pravidla a zákony, to je součást průseru.

P. Čech 30.3.2020 9:33

Podle liberálních demokratů by ony hodnoty měla spoluvytvářet co největší, nejlépe absolutní svoboda. To však nefunguje a nikdy fungovat nebude. Absolutní svoboda v podstatě tvoří anarchii a nese sebou zmatek a chaos. Každý si dělá co chce a nastává degradace jakéhokoliv řádu. A tady začíná pád systému.

D. Polanský 30.3.2020 8:50

Římská říše padla proto, že na ni útočili ti, co neměli co ztratit, mohli jenom získat. Podobně jsou na tom migranti.

V každém případě hysterie zde je, vědci straší miliony mrtvých. Ovšem jsou to opravdu vědci? Dnes je vědec a expert kde kdo.

P. Čech 30.3.2020 9:39

Nejen že na ni útočili ti, jak říkáte. Ono šlo o to, že Římané ztratili chuť se jim bránit, přestali svou říši podporovat. Přestali se bránit náporu necivilizovaných křesťanů, kteří v podstatě nastartovali nápory rovněž necivilizovaných pohanů ze severu. Římané se tomu přestali bránit a proto také dopadli tak, jak dopadli.Od pátého století nastala v Evropě doba temna a až na dvě výjimky trvá dodnes.

J. Kalina 30.3.2020 10:23

Římané se stali/stávali křesťany!!!

Tedy otázka zní, co způsobilo (jaká změna), že se jimi stávali, byli ochotni změnit víru. Také se v té době (postupem času - staletí) Římanem mohl stát pomalu kde kdo, což jistě naředilo představu jak se má správný Říman chovat. To i v demokracii je svinský rozdíl (a neříkám plus, mínus) , když mohou volit jen ti co platí větší daně a ne když mohou volit všichni.

J. Krásenský 30.3.2020 11:17

Římská říše padla, protože byla tak populární mezi vlastními občany, že ji už nikdo nebránil. Největším problémem byl výběr daní a za "daňové úniky" byl trest smrti - upálením. Náklady na provoz říše převyšovaly příjmy.

B. Tattarelli 30.3.2020 8:46

12 opic

L. Písařík 30.3.2020 8:45

Ludja vravja, že je to podle Sybily - žluté nebezpečí. Projevilo se jinak?

Nepocházely poslední viry - asijská chřipka, SARS, prasečí chřipka, ptačí chřipka a Civid z Asie?

J. Vocilka 30.3.2020 8:33

Zřejmě je pro vás hodnota života přepočítatelná na peníze, tedy né že by nebyla různí ekonomové ji vypočítali. nestojí však naše evropská civilizace na hodnotách jako je lidskost,pomoc druhému v nouzi,soudržnost? Jsem moc rád , že se u nás našlo spousta lidí, kteří na to nezapoměli.

V. Šedivý 30.3.2020 8:41

Pokud se ve společnosti najde dostatek těch, co jsou ochotni zničit svoji budoucnost v zájmu lidskosti a pomoci druhým, míří taková společnost k rychlému zániku.

Když se povinnost obětovat budoucnost kvůli dnešku stane oficiální vládní politikou, znamená to konec nezvratný a rychlý.

V. Šedivý 30.3.2020 8:31

A stále dokola - asociál, bez empatie. Dokonalé nepochopení toho, oč jde.

Tak jinak:

Dokážete si představit válku, kde armádě velí empatičtí velitelé se silným sociálním cítěním?

V. Církva 30.3.2020 9:02

Přesně tak, ve středověku byly pandemie kdy umíralo třeba polovina obyvatelstva.

Jenže lidé se tomu neuměli bránit a zní to krutě, ale tak nějak víc byli zvyklí, že nepřijde úroda a lidé zemřou. Jenže ani tehdz neumírali rádi.

Dnes jsou znalosti o hygieně, karanténě, očkování i léky. Pokud je pro pána důležitější jestli si letos koupí čínskou hifárnu a zemře mu 65 letá maminka, tak normální člověk si hifárnu odpustí a bude přemýšlet jak začít hifárny vyrábět v Evropě. A práce pak bude i hifárny i maminka.

Netvrdím, že toto se stané a lidé udělají, ale měli by!

V. Šedivý 30.3.2020 9:45

No jestli si myslíte, že ty enormní náklady na záchranu lidských životů za každou cenu znamenají hifi o rok později, je to známkou mimořádné naivity.

Ta cena bude řádově vyšší.

(Mimochodem - proč myslíte, že by Číňané přestali vyrábět elektroniku doma a přesunuli by výrobu do Evropy?)

J. Jurax 30.3.2020 12:58

Ehm ... že by Číňané přestali vyrábět elektroniku doma a přesunuli by výrobu do Evropy ...

Inu, až se pod náporem boje proti kysličníku, New Green Dealu a jiných nejen zelených hlupství z brusele prýštících se zhroutí evropský průmysl a ekonomika, bude tu levná pracovní síla!

Číňanům snad nebude vadit, že bude mít 54 pohlaví a vzdělaná bude převážně humanitně. I kulturní antropolog se zaměřením na komiksy stejně jako PhD přes gender nebo zelený aktivista mohou makat u pásu!