25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 2.4.2020 15:26

možná jsem nečetl pozorně - ale já čtu - "právo na nesmrtelnost"...a to není totéž, co právo na život. Právo na život znamená, že nikdo nemá právo mi vzít můj život. Právo na nesmrtelnost znamená, že někdo musí mi zajišťovat mé přežití...

I. Schlägel 31.3.2020 20:15

Vřele souhlasím.

P. Dostál 30.3.2020 21:11

Ano, všeobecné zdravotní pojištění je výmyslem socialistů. Až to skončí, posčítáme mrtvé v Německu a USA. Můj odhad je, že v tomto případě my socialisté vyhrajem.

P. Dostál 30.3.2020 21:05

Ne, ne, ne. Poskládáním několika pravdivých výroků smysluplný článek nevznikne. Ano, Západ je do značné míry v loji. A vždycky byl. Američany vyhnala z Vietnamu jedna fotografie. Protože patříme také k Západu, proběhla u nás v roce 89 Sametová revoluce místo toho, aby armáda a Lidové milice rozjezdily pár stovek demonstrantů tanky. Anglie poslala v roce 38 lorda Runcimana místo toho, aby poslala vojáky, když Hitler obsadil Porýní. Tohle je Západ. Jestli byl někdy nějaký jiný, zmizel na Sommě a u Verdunu. A co se týče epidemií, zemřel před sto lety na Španělskou chřipku. Tam všude skončila Belle epoque, kdy Západ neměl strach. Nejspíš jste se s textem o sto let opozdil. A my se tu budeme muset srovnat s karanténou, ledními medvědy, 58 pohlavími i svým strachem. Možná to stojí za prd, ale obrázky z té sto let staré alternativy mi stále říkají, že ta dnešní verze je přeci jen o trošku lepší.

V. Petr 30.3.2020 20:39

Sám víte, že toto nebylo naprosto míněno jako nedodržování karantény, ale povolnost vůči "tyranii."

Ta tyranie je v uvozovkách, protože britská správa měla ke skutečné tyranii daleko.

Autorem citátu je totiž americký státník Benjamin Franklin.

V. Petr 30.3.2020 20:34

Nepřestřelil!

Třeba si uvědomit tehdejší pojetí anglosaského práva. To totiž nebylo nárokové, ale negativní.

Tedy, nikdo nesmí být zabit, zbaven majetku ani mu bráněno žít po svém.

Právo na "důstojný život" bez zásluh je vymyšleností neobolševiků! Taktéž je všeobecké "solidární" zdravotní pojištění výmyslem socialistů!

V. Kun 30.3.2020 20:32

Problém Římanů nastal tím, že neměli Gretu !!

J. Jirka 30.3.2020 20:23

"rozvynutého" Pan jest Pšonek?

J. Ganaur 30.3.2020 19:33

Takže mladé lidi poslat padnout do války, ale Vás za neúměrné náklady zachraňovat, když už jste si život užil?Jste tedy neuvěřitelný sobec!!!

J. Ganaur 30.3.2020 19:28

Kterému?

J. Ganaur 30.3.2020 19:25

Co Vám na přirozené právo člověka na život řekl koronavirus?

V. Klepetko 30.3.2020 19:10

Hmm... Řekl bych že ..."pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí..."

Takže, pane Motle, přirozené právo člověka na život není nějakým moderním vynálezem vystrašených alarmistů:-))))))))

Přestřelil jste.

Š. Hašek 30.3.2020 19:01

Asi tak.

A je možno převálcovat je tu zemi, která přestane být vyspělá/vyspělost měří tak dementně, jako štrasbruselská komise.

F. De Winter 30.3.2020 17:50

1*

J. Huml 30.3.2020 17:00

Ano, autor je naprosto odlouceny od reality; ignoruje skutecny prubeh epidemie, neuspesne a zoufale se snazi propagovat svuj scestny nazor politicke ideologie. Dobry fyzik, vsak naproto neschopny v hodnoceni zdravotnictvi a organizace lidske spolecnosti.

J. Lukavsky 30.3.2020 16:37

"aby krátkodobé vládní opatření se nezměnilo v trvalé" proto si Římané v době války volili dikátora s téměř neomezenými pravomocemi, ale jen na 3/4 roku. Pak mohl dostat ještě jedno prodloužení. No uvidíme jak to bude u nás! J.L. end

R. Gramblička 30.3.2020 16:18

ne nemám to popletené, jen mám obavu, aby krátkodobé vládní opatření se nezměnilo v trvalé. Na to je taky citát, víme? Od Friedmana. Tak schválně, jak často bývají zákony v ČR přehodnocovány a v případě jejich neúčinnosti, zbytečnosti či škodlivosti zrušeny? Málokdy, proto tady máme legislativní džungli

E. Pribijl 30.3.2020 16:16

Je možno s článkem pana Motla souhlasit. Nechápu jen jeho otázku proč zanikla Římská říše. V dějinách to bylo vždy tak že barbaři převálcovali vyspělé země. I dnešní dekadence rozvynutého Západu asi nebude jiná. Jeho vývoj má k tomu všechny předpoklady. Otázka je pouze jak dlouho to bude trvat. Vyvoj lidstva dospěl do velkých obrátek. Přál bych si abych neměl pravdu.

R. Benýšek 30.3.2020 15:40

Článek dobrý, ale potřebnější spíše tak před týdnem, kdy bylo více malověrných, kterých postupně začalo (konečně!) ubývat.

Tzv. chytrá karanténa je (kromě vedlejšího efektu otestování, jak by fungoval státní dohled ala román 1984) hlavně kouřová clona, pod níž se má pomalu, nenápadně a hlavně bez ztráty kytičky (pro strůjce opatření ničících ekonomiku a občanské svobody) začít vracet život zpátky do normálu (jelikož stále více lidí začíná čím dál lépe počítat, že je lépe být nakažený bez příznaků jakékoli choroby a najedený, nežli spolehlivě nenakažený jediným virem z mnoha, ale vyhladovělý) - bez ohledu na další větší než malé množství viru v populaci (kde už se i někteří panikáři začínají některým těm ofiko třeba italským číslům o zemřelých divit).

J. Ganaur 30.3.2020 15:12

Římskou říši dorazil mor a klimatická změna(relativně náhlá).

J. Svoboda 30.3.2020 15:03

"vážnou globální krizi" a že je globální růst již řadu let vám nebrání napsat takovou hovadinu?

Pěkný den.

J. Jurax 30.3.2020 14:19

Tento údaj zajisté naplní optimismem i ty, jimž je nad padesát.

J. Jurax 30.3.2020 14:12

Nebo za volantem automobilu či řídítky motocyklu.

S. Stoklásek 30.3.2020 14:06

Skvěle napsáno, ale pochybuji, že to někteří aktivisté a permanentní bojovníci pochopí.

V. Kučer 30.3.2020 14:02

Rozpad říše Římské bylo něco jako rozpad Rakousko-Uherska. Obyčejný člověk si nemusel ničeho všimnout. Pouze daně platil místo císařovi královi.

J. Jurax 30.3.2020 14:01

Nicméně z cca 45% je daň 15 a 30 je zdravotní a hlavně sociální pojištění nebo jinak řečeno taky daň. Zjednodušeno.

Ale zato z těch cca 55 procent, co nám zbude, si cca 20 procent, tedy pětinu, ukousne DPH.

A ať zruší nebo nezruší superhrubou mzdu, bude to jedno. Je to jen hra s čísly; nicméně ta superhrubá je dobrá aspoň k tomu, abychom věděli, kolik musíme zaměstnavateli vydělat (bez režií!),abychom dostali tu svou čistou mzdu.

A ještě bych řekl, že na sociálce nestojí tu, co makají.

S. Stoklásek 30.3.2020 13:55

Ještě jedna poznámka k analogii s Římským impériem. Těch příčin úpadku až k zániku je jako vždy více. Edward Gibbon ho považoval, za nevyhnutelný a kontinuální proces. Moderní historici spíše za vrstevnatý skokový vývoj. Ale na dvě věci bych upozornil, na počátku fáze tvrdého rozkladu Říše byla migrace Gótů do oslabeného systému, který vedl k prohrané bitvě u Hadrianopole v roce 378 n.l. a vrcholícím Alarichovým vyplenění města Řím (410 n.l.), to se do té doby povedlo jen Keltům na počátku historie. U Hadrianopole ztratila Říše své východní legie, z čehož se vojensky nevzpamatovala (římští občané nechtěli v armádě už příliš sloužit. (Proletariát byl ve svém původním významu nemajetní občané Říma, kteří za dávky obilí měli plodit děti jako zdroj vojáků pro legie). Dalším méně známým faktorem bylo postupné znehodnocování měny a zvyšující se daně, což vedlo k ekonomickému rozvratu (hodně barvitá historie, doporučuji si něco o ekonomických dějinách Říma přečíst a hned na to jako zákusek knihu M. Rothbarda - "Peníze v rukou státu"). Gibbon uvádí, že v úplném konci Říše došlo k brutálnímu poklesu technických znalostí a kvality produkce a to v řádu pouze dvou až čtyř desítek let. To byl hodně rychlý sešup.

S. Stoklásek 30.3.2020 13:51

Zdá se mi, že text rozhodně není úplně dobře strukturovaná úvaha a celé je to hodně emotivní. Žádné konzistentní psaní tak, jak jsme zvyklí od pana Kechlibara, přesto jsou tam relevantní postřehy. Pokud tomu dobře rozumím, autor ve své podstatě říká, že reakce na epidemii je přehnaná - přílišně ohrožuje ekonomiku, náš blahobyt a náklady na zachráněné životy nejsou ekonomicky podložené, z paniky může vzniknout větší uzurpace moci než je žádoucí atd. (na první přečtení).

To podstatné, co mi ale v těchto úvahách chybí, je jasné poznání (lépe řečeno potvrzení, protože mnozí to tuší), jak naše společnost funguje bez DOSTATEČNÝCH REZERV a není dostatečně robustní. (Zvolím-li analogii z přírodních věd, tak jakýsi metastabilní stav, kdy látka by měla již termodynamicky přejít do jiného skupenství, ale z určitých důvodů se tak neděje. Pak stačí malý impuls a dojde například k explozivní přeměně na páru – utajený var nebo naopak k překotnému tuhnutí atd.) Nemáme zdroje finanční – blahobyt je financován na dluh, výrobní – přesunuto do Asie, intelektuální – v rámci filozofie „úspěch a štěstí pro každého“ se ve školství odbourává konkurence a výkonová diferenciace, správní paralýza - růstem byrokracie a tvorbou moderních dvořanů moderní aristokracie, ekologická – nedostatek srážek atd. To, co se děje na makro úrovni, je vidět i na hladině jednotlivých lidiček. Třítýdenní výpadek příjmů způsobuje v rodinách katastrofu. To není normální. Přitom koronavirová epidemie je jen takové mírné připomenutí těchto skutečností. Středověký mor, ale pro některé oblasti i 30. letá válka, vymetl populaci mnohem více. Máme kam ustupovat s nároky na život. To bude jasné poučení z krize. Pokud dojde k napnutí zdrojů, vyřeší se spousta věcí, které jsou v dnešní době šílené (žádný právník nebude podávat ústavní stížnost, ale spíše obhospodařovat svoji záhumenku. Aktivisté z humanitních fakult za všelijaká práva začnou znovu prodávat v kantýně a zametat ulice ....

V. Petr 30.3.2020 13:50

Komunisté nebyli opiti penězi, ale MOCÍ! Jenže u velkých majetků též o nic jiného než o moc (a prestiž) nejde. Komunistický SSSR byla velmi kastovnická společnost.

B. Hamal 30.3.2020 13:48

Všechno marné. Západ už tuší, že i kdyby se mu přece jen podařilo nějak ten korovinavirus přečkat, tak jej spolehlivě dorazí ty ruské fejkovyje ňůsy.