25.5.2022 | Svátek má Viola


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ludva 30.12.2008 10:56

Re: PROSÍM VYSVĚTLETE MI NĚKDO

2. Třeba by někdo dal přednost zkušeným štětkám ?

kopretina 30.12.2008 15:51

Re: PROSÍM VYSVĚTLETE MI NĚKDO

Islám a křesťanství jsou odlišná náboženství. Mohamed byl násilník, pedofil, vrah a muž války. Ježíš poskytuje příklad opačný. Ježíš byl Boží syn, nositel lásky a porozumění.

honza 30.12.2008 22:23

Re: kopretino

není to tak, jak píšeš. Muslimové uznávají i Ježíše jako proroka, byť ne tak důležitého jako je Mohamed. Naopak křešťané neuznávají Mohameda , Vatikán neuznal dalšího proroka po Ježíšovi a na tom se muslimové "trhli" - jinak to bylo stejné náboženství, nebo se mýlím?

Jiří Heincl 30.12.2008 23:05

Re: kopretino

Zkusím Vám odpovědět za kopretinu. Nejlepší asi budou letopočty a události. 611 - Muhammad má zjevení, archanděl Gabriel, arabsky Džibráil, mu pravil "Jsi poslem božím, prorokem Alláhovým!" 622 - naplňuje se hidžra, neboli zásadní přelom v dějinách islámu. Do hidžry platily kmenové a rodové vztahy a svazky, od hidžry začíná nové období islámu s novým uspořádáním obce věřících. Muslimové počítají svůj letopočet od 16. 7. 622. 623 - Muhammad a jeho žáci (75 lidí) jsou v Medíně v obtížné ekonomické situaci, kterou řeší loupežným přepadením karavany. 624 - Kořist z prvního přepadení byla malá, proto Muhammad se svými lidmi přepadává karavanu z Mekky o tisíci velbloudech. Vítězství je velké, napříště už se nebude mluvit o přepadení, ale o svaté válce - džihádu. Padlí bojovníci získávají přídomek mučedník - šahíd. 627 - Bojovníci z Mekky obléhají Medínu, aby skoncovali s muslimy, ale obléhání skončí neúspěšně. Muhammad nechá setnout asi tisíc medínských Židů, kteří podporovali útočnáíky z Mekky, ženy s dětmi jsou prodány do otroctví, majetek Židů je rozdělen. Je to trest za podporování nevěřících. 8. 6. 632 prorok Muhammad umírá. Život člověka Muhammada končí, sláva Alláhova proroka začíná.

Podle toho co vím, byl islám od začátku samostané náboženství, který považoval nemuslimy za nevěřící. O islámu jako části křesťanství nemohlo být ani řeči.

Ludva 31.12.2008 9:14

Re: kopretino

Logicky, když obě náboženství věří v jediného Boha, tak to musí být ten stejný. A tak jako se liší Bůh Starého zákona od Boha Nového zákona, tak jeho novější podoba musí být Alláh. Raději zůstanu atheistou.

Youssef K 31.12.2008 0:02

..trochu se skutecne mylite........

....islam je paternalisticka, totalitarska a velmi detailni snuska hygienickych a politickych prikazani zahrnujicich nekolik novych "teambuilding exercises" - je to ultra-zjednodusena verze striktniho judaismu 0.6 pro poustni nomady.   Ve sve dobe znamenala pro poustni nomady ohromny pokrok - v 7 a 8 stoleti AD.   Od te doby se ovsem svet dost zmenil - a islam zustava stale stejny.....   pokud nekdo nezije jako poustni nomad, tak je pro nej islam ponekud neprijemna brzda........   napriklad fanaticke dodrzovani ramadanu, nedotykani se nadob s alkoholem, necestovani s alkoholem, nedotykani se psu   atd atd celkem spolehlive diskvalifikuji muslimy i napriklad pro praci taxikare ci uklizecky v evropskem hotelu.......

MIlan 31.12.2008 10:41

Re: ..trochu se skutecne mylite........

Podle tvýho jména odhaduji že jsi z arabských končin . Jsi asi první kdo nazval věci pravým jménem.:-DR^R^R^

kopretina 31.12.2008 9:44

Re: kopretino

Honzo, muslimové uznávají jak píšete Ježíše jen jako proroka, my křesťané však víme, že Ježíš byl BOŽÍ SYN, to je podstatný rozdíl.

Witch 1.1.2009 14:41

Re: kopretino

Vy to VÍTE?!  Kdo Vám to řekl? Kněz, maminka, babička? Oni to vědí odkud? Mají důkazy? Stejně tak, jako muslimům o Mohamedovi  vyprávějí imámové a všechny stupně jejich kněží. Kdo založil křesťanskou církev? Apoštolové, kteří se rozhodli  zformovat myšlenky učení  a z "oveček" utvořit hnutí. Díky těmto prvním biskupům, kteří se taky  hádali jako psi o kost, považujete Nový zákon za daný shůry. Některé církve vnímají POUZE Nový zákon jako svaté texty. Rozhodli však o nich lidé, na základě vhodnosti politické, morální, srozumitelnosti. Vyšachovali svědectví těch, které osobně neměli rádi.

Jsou to potom opravdu svaté texty? Nebo pokusy o svědectví, jak co asi stalo, pokus o nové vidění světa, filosofii? Možná právě Vy jste jedním z těch, kterým se  přihodilo "osvícení", mimořádný a nesdělitelný zážitek. Nakolik si však můžete být jistá, že jste své pocity z doteku čehosi nad námi nenacpala na kopyto známých náboženských představ? Ne vždycky se Panny Marie ve zjeveních představily, ne vždycky andělé jasně řekli, k jakému pojetí Boha se řadí.

Oni totiž dobří duchové a andělé "existují" v mnoha koutech světa. Dokonce v Persii měli ještě před Alláhem a Ježíšem Jezdána, jediného boha, který posléze zůstal v myslích lidu jako dobrý anděl Alláhův...

K samotným ženským, nezřetelně se představujícím, zjevením lze dodat i tu rouhačskou myšlenku, zda nejde o nějaké personifikace sil Země. Nebo, ve světle dnešních poznatků, třeba také o zjevení nejoblíbenějšího (a prý nejlépe chápajícího!) Ježíšova žáka, Maří Magdalénu, která taktně, aby neuvedla nevinné svědky do nebezpečí,  neupřesňuje, kým je.

Víra sama není špatná ani nemorální věc. Pouze instituce, které se jí zmocní,  můžou vesele a sprostě manipulovat s lidmi, co se  k víře upnou. O to tu jde. Všichni věřící jsou v podstatě stejné krve. Všichni církevní manipulátoři také, té svojí. Peníze a moc dovedou nad skutečnou a čistou vírou vítězit prostřednictvím těch, kdo křičí, že víře slouží.

JOPO 30.12.2008 17:46

Re: PROSÍM VYSVĚTLETE MI NĚKDO

Doporučuji přečíst Korán, tím budou vaše dotazy zodpovězeny ! O následnou analýzu se již musíte postarat sami.

jm0 2.1.2009 17:46

Re: PROSÍM VYSVĚTLETE MI NĚKDO

ale ne přeloženej: obsahuje nepřesnosti, omyly až lži. to kdybyste chtěli ukazovat na něco, co se vám tam nezdá úplně košer ;)

musíte ho číst v arabštině.

Jirka 30.12.2008 9:47

Děkuji

Dobrý den a ještě jednou děkuji za tento článek, já bych ještě podotkl že mi nevadí víra v boha ač sám jsem nevěřící, ale fanatismus. Ten škodil a škodí nejen u náboženství ale i u jiných typů víry - fanatičtí nacisté či komunisté jsou stejně nebezpeční jako byl Torquemada či Boblig

Jirka

RomanL 30.12.2008 9:49

Re: Děkuji

Od "víry" v cokoliv nikdy není k fanatismu daleko, bohužel... :-(

Yarda 30.12.2008 8:29

Na heslu Náboženství je opium lidstva

možná něco bude.

Ale někdo se bez náboženství (podobně jako těžce nemocní bez opiátů) asi neobejde.

Kanuk 30.12.2008 8:35

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Yardo, je zajímavé, kolik lidí sem píšících neumí číst.. Nebo psát.

Karotka 30.12.2008 9:46

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Nikoliv náboženství je opiem lidstva, nýbrž opium je opiem lidstva. Překlad - jakákoliv ideologie, která člověka zbavuje schopnosti sám se rozhodovat a řídit svůj život, je opiem. Stejně tak jím tedy je i vědecký ateismus (rozhodně ve své direktivní a manipulativní podobě, realizované třeba u nás).

Naopak existuje řada náboženství, které člověka jeho vlastního rozhodování a svobody nezbavují.

Co vy, nakolik máte svůj vlastní názor opřený o vlastní zkušenost a nakolik papouškujete věci, které jste slyšel od rodičů, učitelů a jiných autorit, popřípadě (opačná strana mince slepoty-opití opiem) kde máte opačný názor, než mají autority, jenom proto, že autoritami opovrhujete, takže jakýkoliv jiný názor považujete za správný?

Mít skutečně vlastní pohled na věc je nesmírně těžké, ačkoliv to jde (a je to jediný způsob, jak žít život autentický a nikoliv kopii života někoho jiného). Nespěchal bych však s odsuzováním něčeho, čemu nerozumíte.

Karotka 30.12.2008 9:49

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

...nebo pro milovníky matrixu - nakolik jste ochotný vzít si pilulku a zjistit, kam až vede králičí nora? Nebo dáváte přednost stejku a blažené nevědomosti?

Jenda 30.12.2008 15:06

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Milovnici Matrixu y take meli navstivit psychiatra. Jiste choreografie souboju je na jednicku, ale jinak je to totalni ftakovina. Radoby hlubokomyslna.

V+H 31.12.2008 7:43

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Pane, klobouk dolů, napsat takovouhle hovadinu chce opravdu značné nadání, nebo být nábožensky zapálen. Gratuluji(Y) 

žaba(k) na prameni 30.12.2008 9:53

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Povídá se, že generál Pershing kdysi na Filipínách nechal máčet náboje kterými se střílelo po muslimských povstalcích, rebelech či jak to tenkrát nazývali máčet do prasečí krve. Stylem: Necky přinést, prase přivést, podříznout, náboje na povel namočit - RAZ - DVA....

Samozřejmě se postaral o reklamu tak, aby se to všichni Mohamedovi stoupenci hodně rychle dověděli.

Údajně pak byl od nich 30 let pokoj a klid, a byli z nich mírumilovní beránci křížení s holubičkama (asi od Picassa)....

Co to zkusit znova a zopakovat ?

Opakovaný vtip může být ještě lepší vtip. Taky se dá část nábojů máčet do psí krve. Jako inovace.....

Ludva 30.12.2008 10:54

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Smutné je, že náboženství je častou záminkou k vraždění. I proto jsem atheista.

Liška 30.12.2008 11:08

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

To máš teda blbý, protože ateisti povraždili ve dvacátem století víc lidí než všichni náboženští fanatici za tisíce let předtím.

j 30.12.2008 11:19

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Jenomže ateismus není víra ale názor a to z mnoha důvodů

Karotka 30.12.2008 11:57

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

V tomhle se hluboce mýlíte. Když věříte, že uprostřed Zeměkoule je žhavé jádro, nebo že ve volném vesmíru není kyslík, je to víra, nikoliv názor. Jasně, jsou lidé, kteří to vědí, že tam to jádro je. Ostatní tomu jenom věří. Když věříte, že lidé povstali z opic, věříte světově rozšířenému názoru. Tak, jako se dřív věřilo jiným názorům.

Tím tyto věci nezpochybňuji, přijdou mi osobně logické. Ale nic z toho jsem neviděl na vlastní oči, jen jsem přijal názory jiných.

Takže možná jinak - ateismus je možná sám o sobě názor, ale spousta lidí mu prostě a jenom pohodlně věří.

Vilík 30.12.2008 13:20

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Karotko, pleteš si necky a pecky ! Víra je to, co se nedá dokázat. Ale že je vnitřek Zeměkoule žhavý, to není víra, ale realita prokázaná každým výbuchem sopky a proudem žhavé lávy. A co to je, prosím tě, ten volný vesmír ? A kdyby jsi věnoval trochu času studiu Darvina, tak bys věděl, že lidé nepovstali z opic, ale že lidé a opice mají společného pradědečka. To, že něco nevidíš na vlastní oči, ještě neznamená, že to neexistuje a ty to musíš přijmout formou slepé víry v názor jiných. Ateismus není pohodlná víra, ateismus je vědomí vlastních možností. Víra je neznalost sebe sama a odevzdání se do rukou vůdců, kteří hlásají, že odevzdání se je ta správná cesta.

Kolombo 30.12.2008 13:45

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Máte to, Karotko, nějak pomotané. V dnešní společnosti by podle vás byl věřícím každý - autentickým člověkem by mohl být možná nějaký Dajak z Bornea, který nikdy nic nečetl a ještě lépe, kterého vychovala v džungli vlčice. Kolik znáte lidí, kteří by měli všechno z vlastní zkušenosti nebo si poznatky osobně ověřili /existence elektronu, že Slunce je větší než Země a ta kolem něj obíhá,  - 99.9% všeho co znáte je zprostředkované. Váš vlastní "výzkum" je skoro nulový - snad až na anatomii vaší ženy /manžela/.

Karotka 30.12.2008 14:43

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Ano, věřícím je dnes skoro každý...

Karotka 30.12.2008 14:57

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Věříme tomu, že nemůžeme mít roztřepené konečky vlasů, věříme tomu, že je potřeba dělat to či ono. A s důkazy je to takhle - neexistence důkazů k vraždě je důvod k tomu, aby někdo nebyl odsouzen, ale neznamená neexistenci neviny.

Když jsme však tady tak racionální ateisté, jak to, že ač vina mnoha politikům (např.) prokázána nebyla (tj. nejsou pro ni vědecké důkazy), přesto tolik lidí věří, že to spáchali?

Jen kecy ze slabosti o té ateistické racionalitě...

Víra, názor a fakta 30.12.2008 17:53

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Nejsem filozof, a proto nevidím rozdíl mezi vírou a názorem. Ale že ve volném vesmíru není kyslík, přesněji, je ho tam velmi málo, je experimentálně prokázáno. Bohužel, nelze uplatňovat Descartesovo pravidlo, že věřit lze jen tomu, co si jeden sám ověřil. Jestliže někdo zjistí, že určitý kámen "váží" (má hmotnost, že ano), tak to není názor, ale experimentálně zjištěný fakt. Je ovšem mnoho případů, kde názor je vydáván za fakt (světový ohřev, přesněji vliv lidstva na klima, velký třesk a jiné).

Karotka 31.12.2008 10:13

Re: Na heslu Náboženství je opium lidstva

Já souhlasím, o tom žádná. Kritizuji či komentuji tu jen vztah jedince k jím uznávané "pravdě". Jsou experimentálně ověřená fakta, jsou osobní zjištění mnoha lidí, jsou totální výmysly chorých mozků. Tím vším jsou plněny učebnice, časopisy, internet a jiná média.

K tomu přichází jedinec a má u všeho možnosti: a) uvěřit tomu (což se skutečně děje ve většině případů výuky ve škole v dětství), b) nechat si popsat postup, jak se k tomu došlo, logicky to zvážit, jestli to nemá zásadní logický nedostatek, a pak tomu uvěřit (s výhradami, jedná-li se o obzvláště objektivního pozorovatele, že nebyl osobně u provedených experimentů), c) osobně provést daný experiment (nejsložitější a mnohdy naprosto zbytečná činnost, neboť ověřování mnoha věcí nemá pro obyčejného člověka smysl). A vlastně ještě za d) - připustit, že protože nemá význam něco ověřovat, nevím.

Výše uvedený přístup k informacím lze aplikovat na vědecky zjištěná fakta, na názory na chování ve společnosti, na názory na zdraví, na etiku... a i na náboženstvími předávané informace.