14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

SVĚT: Islám v pubertě

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pet007 10.2.2006 16:38

pet007@centrum.cz

S článkem nelze než souhlasit. Problematika Islámu bude jistě hlubší, ale nemyslím, že by se v článku prvoplánovitě lhalo, jak se nám někteří studenti religionistiky snaží namluvit.
DF 10.2.2006 17:17

Re: pet007@centrum.cz

O jakem prvoplanovitem lhani zde mluvite? Prectete si jeste jednou mou prvni reakci,pote dalsi a treba pochopite pointu meho smysleni.
David Flak,student religionist 9.2.2006 10:28

populisticky a povrchni clanek p. Kostala

S clankem naprosto nesouhlasim. Je velice povrchni, populisticky, nezakladajici se na pravde.
Autor by, zda se mi, mel nastudovat zaklady islamu od Kropacka,ale taky nektere studie smerujici k dialogu mezi İslamem a Krestantvim napr. Hans Kunga aj.
Nema smysl zde,na tak malem prostoru,rozebirat a reagovat tak na jediny argument, ktery p.Kostal uvadi-sice ze İslam je o nekolik let mladsi nez Krestanstvi,proto ho jeste ceka mnohe,nez dospeje. Pri ceste k tomuto dospeni mu ma mimo jine pomoci pevna ruka jiz dospeleho zapadniho sveta.
Opravdu Vas p.Kostale zadam abyste dukaldneji nastudoval onu problematiku. Tim se pote vzhneme reakcim jako napr. z pera p.StandaU,Bob a jim podobnim.
 
 
Autorovo stanovisko
MK 9.2.2006 12:05

Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Vám se zdá, že reakce muslimů na zveřejnění několika karikatur v zapadlém regionálním dánském deníku je přiměřená a zralá? Opravdu si přejete, aby každý, kdo se přistěhuje do cizí země, takto vyváděl a požadoval ohledy vůči svým citům pod pohrůžkou násilí a teroru? Já to považuji za projev nedospělosti. Jestli to tak není, pak to může být jenom bezbřehá arogance a zvůle. Co je horší?
DF 9.2.2006 22:57

Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Nepsal jsem,že souhlasím s reakcemi oněch muslimů.Opakuji ale,že naprosto nesouhlasím s Vaší teorií o nedospělosti Islámu, kterou si vykládáte prostě jen stářím daného náboženství.Toto stanovisko, tedy Vaše vyplývá pouze ze zakořeněného kulturně-socíálního statutu Vás jakožto Evropana.A dále,toto stanovisko je podle mě typickým příkladem exkluzivistického přístupu k "jinému".Proto se na základě Vašeho článku rojí lidé (viz reakce na Váš článek),kteří se ukazují jakožto netolerantní,ba dá se říci rasisticky  smýšlející.Podotýkám ale,že v žádném případě neobhajuji násilí,jež je z muslimské strany pácháno.Jelikož jsem právě na ročním studijním pobytu v Istanbulu,měl jsem možnost hovořit na toto téma s několika odborníky a věřte tomu nebo ne,staví se proti Dánské vládě,která podle nich měla včas zareagovat a omluvit se.Není snad ani nutné nakonec dodávat,že celkové řešení této situace je jistě velice složité najít.Je ale potřeba se o to za každých okolností stále pokoušet.A k tomu Váš článek rozhodně nevede a ani neinspiruje, bohužel. 
woodward 10.2.2006 9:15

Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

hergotfagot - proč se má vláda omlouvat za něco, co napsaly soukromé noviny? ti muslimové, kteří žijí v dánsku a kteří celej ten cimbus rozpoutali, vědí moc dobře, jaká pravidla v dánsku platí, věděli, že mohou uspořádat protestní akci, že mohou podat žalobu nebo proti těm karikaturám vystoupit ve sdělovacích prostředcích. místo toho si zavolali na pomoc zdivočelé soukmenovce, kteří začali pálit a vyhrožovat terorem. Opakuji: pokud to není projev nezralosti, je to důkaz neskonalé arogance vůči VŠEM OSTATNÍM SVĚTOVÝM KULTURÁM. Zkuste si z nás vystřelit a my vás zastřelíme. Podobně reagovali na humor komunisti. 
DF 10.2.2006 11:08

Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Pokud mam Vase slova (viz poslednı reakce) brat vazne,pak si  protirecite.Projev nezralosti?-snad ano,ale pouze jistych individui,nikoli vsak celkove İslamu.To je to,co se Vam behem nasi diskuse snazim nastinit.Neobhajuji tyto nasilne ciny,jez jsou pachany pod rouskou İslamu ci Koranu.Jeste bych podotknul,ze zde studuji İslam, takze moznosti k diskusim mam opravdu mnoho.Proc se ma omlouvat vlada,ptate se?Prirozene to byly danske noviny,neni-li pravda??
MK 10.2.2006 11:21

Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Když někdo mým jménem bude páchat trestnou činnost, ozvu se - už ve vlastním zájmu, na ochranu své pověsti. Zatím zaznělo jen pár neslaných nemastných výroků ze strany muslimských duchovních, že nesouhlasí s násilím. dokud ti vaši mírumilovní muslimové nezaplní náměstí a nezačnou důrazně protestovat proti tomu, že někdo ve jménu jejich boha, jejich proroka, jejich náboženství volá po vraždění a teroru, neuvěřím, že teroristy (alespoň mlčky) nepodporují. Nic takového se zatím nestalo; není divu, že si mnoho lidí (nejen křesťanů) ve světě spojuje islám s terorismem. a není divu, že se na to téma v tisku objevují karikatury.
DF 10.2.2006 17:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Zadam Vas,abyste se behem nasi diskuse oprostil od jistych vyjadrovacich prostredku, jako napr: ti moji mirumilovni muslimove. Nejsou to mi muslimove,samozrejme. :-) Neni mi zrejme, nakolik se duchovni predstavitele vyjadruji v mediich k teto situaci.Nicmene jsem si zcela jist,ze s timto druhem reakci vetsina z nich nesouhlasi.To,ze si lide budou spojovat islam s terorismem, bude svedcit jen o nich samotnych.Ke kulturni pluralite dnesni Evropy patri neodmyslitelne jak postmoderni rozkolisanost hodnot,tak i pritomnost novych,nekrestanskych nabozenskych proudu-viz Islam.A z reakci na Vas clanek se mi zda,ze vetsina pisatelu by se s timto faktem mela vyrovnat.
MK 10.2.2006 19:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

jste si jist, že většina z nich s tím nesouhlasí? a jak jste k té jistotě dospěl? já vycházím z toho, že vrahové se zaklínají islámem a islámští věřící, kteří s tím údajně nesouhlasí, s tím vůbec nic nedělají. to znamená, že jim je to buď jedno nebo s tím mlčky souhlasí. nesouhlas vypadá jinak.
DF 10.2.2006 19:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Jak už jsem zmínil předtím,na půdě Teologické Fakulty Istanbulské Univerzity jsem na toto téma uskutečnil nemálo rozhovorů s poměrně důležitými osonostmi tohoto oboru.Odtud pramení má jistota.Například dnes jsem hovořil s Prof. Dr. Abdülazisem Bayindirem, který již poskytl rozhovory několika médiím a stále tak činí.Berte na vědomí také otázku médií společně s tím,co se na veřejnost promítá, a  jak se zde,na tomto poli obzvlášť,odráží selektivnost informací.Ano,samozřejmě že právě v této době budete moci nalézt články podobné Vašemu-skepse,kritika,negativní soudy,zatracení.Na druhou stranu možná naleznete několik článků, pokoušející se o poněkud smířlivějící postoj,přesto závěry budou podobné Vašim.A já se opět ptám: nemyslíte,že právě v této době, v době napětí je na čase jiný přístup? Zkuste ovšem hledat také jinde a možná objevíte negativní stanoviska k těmto činům ze strany muslimských duchovních.Ovšem ty na Vás nebudou vykukovat z úvodních listů většiny deníků.Nakonec bych citoval větu z LN, otištěnou 6.2. Prof.Luboš Kropáček tvrdí: " ...Potřebná jsou slova a jednání, která usmíří a sblíží."Tedy nikoli karikatury,zesměšňující zásadní islámské hodnoty...
MK 10.2.2006 11:22

Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Ji, a k vaší poslední otázce: vláda se nmá co omlouvat, protože vláda za obsah soukromého tisku NEODPOVÍDÁ
DF 10.2.2006 19:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Ano, z hlediska práva máte jistě pravdu.Soukromé noviny  a stát jsou na sobě do jisté míry dvě nezávislé entity. Nicméně stále to jsou noviny, jež se vydávají v Dánsku a čtou je převážně Dánové...a z hlediska etiky či prostě jen nějakého vyššího etického smyslu je podle mě na místě omluva dánské vlády...
Jan 10.2.2006 19:45

Začíná mi z vás být zle

Dobře však ilustrujete chování muslimů. Dánská vláda se má omlouvat za karikatury. Omluvil se někdy nějaký islámský stát za hromadné vraždy nevinných lidí ve jménu islámu? Kde berete tu drzost argumentovat vyšším etickým smyslem? Nazývat vás pubescenty je nedostatečné - jste svoloč.
DF 10.2.2006 20:09

Re: Začíná mi z vás být zle

Předně na Vás naléhám,abyste nevyjímal z kontextu,přečtěte si mou prvotní reakci na článek p.Košťála.Mám dojem,že jste to podstatné jaksi nepostřehl,bohužel.
Tedy pubescent,jak říkáte-podle Vás hájení etických hodnot je znakem pubescence? Promiňte,ale jste směšný.
Prosim Vás,Vaše věty jsou mimo problém,o kterým zde již od počátku hovoříme.Nelze (a já opravdu nevím,proč to tak děláte Vy) směšovat činy jistých nevzdělaných,hloupých a agresivních muslimů s Islámem obecně, tedy jakýmsi krvelačným a netolerantním náboženstvím. Toť vše na Vaší adresu, Vám,který se nazýváte dospělým.
Jan 10.2.2006 20:54

Re: Re: Začíná mi z vás být zle

Řeč přeci byla o etické povinnosti Dánské vlády se omluvit. Nu, aspoň lze vidět, jaký má smysl diskuze s relativně vzdělaným muslimem - kroutíte se jak had. Karikatura vás ruzzuří, ale po vyhození se do vzduchu na svatbě ve jménu Aláha jste v klidu. Po zničení dvojčat NY jste v klidu. atd. atd. atd. V tom tkví vaše zrůdnost: ohánět se etikou na pyramidě Vámi zabitých mrtvol.
DF 10.2.2006 21:37

?

Ha Ha Ha - promiňte,ale opět jste mě rozesmál. Jsem Pražák a studuju 5.rokem religionistiku.Muslimem nejsem,avšak považuji se za náboženského člověka.Proto se za každých okolností budu pokoušet usilovat o dialog,a to také s Islámem.Jak jistě víte (pane relativně Dospělý), Religionistika je věda o náboženství. A právě se mi potvrdilo,že jste mou počáteční reakci na článek p.Košťála a následující prostě nečetl. A nebo nepochopil pane relativně Dospělý a vzdělaný Jane.Řeč se totiž točí kolem tohoto článku a jeho teorie o stáří, resp. mládí Islámu,z čehož p.Košťál vyvozuje jisté důsledky.Omluva Dánské vlády je až druhořadým bodem diskuse.A dále,Vy zřejmě prostě nepochopíte,že směšovat fundamentalistické,extremistické (či podobné) odnože Islámu s Islámem obecně,je prostě apriori chybné.(také já jsem,přiznám se, zabředl do této mylně interpretující diskuse,když používám sousloví "obecný Islám " . Řekněte mi prosím,jak vůbec chápete termín "Islám"? Co to podle Vás vůbec znamená?
Jan 10.2.2006 22:08

Re: ?

Je lhostejné, jak se nazýváte, důležité je jaké názory zastáváte. Jestli je paralela mládí islámu zdařilá nebo ne je prkotina - autor má na mysli mravní nedostatečnost. Požadavek na omluvu dánské vlády absenci mravnosti dokazuje. Nevidět to znamená jednoduše - nevidět. Doporučuji zvednout zadek a jet se podívat např. do Indie. Mluvit s obyčejnými muslimy, porovnat je s hinduisty, sikhy. Hlavně ale náboženství praktikovat - ve Vašem případě např. súfi. Chcete-li kratochvilně provokovat - prosím, já na to ale opravdu nemám čas.
DF 10.2.2006 20:28

návrh

Mimochodem, pokud nezměníte nadpis naseho společného diskusního (řekněme) fóra,uzavírám jí pane Jane Dospělý.
Escaflowne 10.2.2006 12:46

Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Nevím o tom,že by v dnešní době někdo z křesťanů běhal po ulicích a zapaloval budovy a hrozil násilím po spatření karikatur.Osobně si myslím,že poutat se na njákou neexistující postavu (Bůh ,Aláh) je nesmysl a že jejich chování je nesmyslné.Žádná víra neudělala nic dobrého pro lidi.Všechno by si člověk časem udělal sám i bez tzv.bohů.Prostě se všichni bojí.
DF 10.2.2006 17:15

Re: Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

Prosim Vas, preci zde vubec nejde o to,jestli Krestane cinili totez.Diskusi jsem zacal reakci na teorii p.Kostala,dle me nesmyslnou (viz vyse). Ano, Vas vazor ohledne nabozenstvi a jeho ulohy ve spolecnosti Vam samozrejme neberu.I presto,ze jaksi mirne receno nezapada do nynejsi diskuse. A dale, pokud argumentujete cinama/necinama z krestanske strany,protirecite si.Na zaklade Vasi teorie nema Nabozenstvi coby argumnet/protiargument co delat.
Pavel Urban 10.2.2006 14:15

Ani komunismus nebyl špatný

pokud se ovšem zabýváme teorií a ne praxí. Pak můžeme antikomunistům vyčítat, že problematiku (tj. marxismus) důkladně nenastudovali, což může být i pravda.
Problém islámu je v tom - když už tedy chceme zůstat v teorii - že jeho cílem je změnit svět podle dopředu předepsané pravdy. Křesťanství se sice pokouší o totéž, jenže ono tu pravdu předepsanou nemá, takže ji musí neustále znovu hledat. Islám  ji má. Ta pravda možná nevypadá špatně, ale sebelepší společenská teorie povýšená na monopol se stává zlem. Zejména v praxi.
woodward 10.2.2006 14:42

Re: Ani komunismus nebyl špatný

teorie hloupá, praxe zločinná. na komunismu není vůbec nic. Všichni mají mít stejně - a proč?
Ondřej Ipser, student religion 10.2.2006 17:16

Re: populisticky a povrchni clanek p. Kostala

kupodivu taktéž v Istanbulu. Paralela dospívajího dítěte se mi zda zajímavá a podnětná. Islám jako dítě bylo celá léta týráno svými rodiči v postavách evropských kolonizátorů. Po době kolonizaci přišla studená válka a opět muslimové jako loutky. Dnes tedy dospívají a hledají vlastní identitu v tomto již tak malém světě. Napomoci jim můžeme vzdělaností
Pavel Urban 10.2.2006 19:53

Týrané dítě ?

   Co myslíte tím dětstvím ? Dobu, kdy islám dobýval byzantskou říši, severní Afriku, Španělsko a dál nepostupoval hlavně proto, že tehdejší Západ za to nestál ? Dobu, kdy arabští lékaři, fyzikové a filozofové stáli v čele civilizačního pokroku ? Dobu, kdy "slavné" křižácké války představovaly z muslimského hlediska pošimrání, které bylo zlikvidováno, jakmile se vnitřní poměry trochu stabilizovaly ? Co Západ udělal tak strašného, že tohle všechno zmizelo ?
    Mimochodem, nezdá se mi, že by demonstranti podpalující západní ambasády nějak zvlášť toužili po naši vzdělanosti. Koneckonců, na rozdíl od nás mají Korán.
Finrod Felagund 9.2.2006 0:02

Obávám se, že věc se špatně interpretuje...

...analogicky k postoji většinové československé společnosti k emigrantům. Tehdy se často říkávalo (a dodnes se říká), že emigranti byli sobci, protože jejich rodinám se doma pak vedlo špatně a byli všelijak perzekuováni. Jenže ouha: nebyli to emigranti, kdo jejich příbuzným škodil, ale komunistický režim. Stejně tak jsou špatné tendence říkat, že za celou aféru může deník Jyllands-Posten, protože za to nemůže ten, kdo otiskne karikaturu, ale muslimové, kteří mají tendence zabíjet kohokoliv s jiným názorem (viz Theo van Gogh a další) - a tohle si zarytí multikulturalisté odmítají připustit s tím, že muslimů je 320 milionů a určitě nejsou všichni tak zlí. Problém je, že ta hrstka fanatiků, o které tito "liberálové" mají ve zvyku mluvit, páchá terorismus, který pak ta většina těch "hodných" tiše schvaluje. A samozřejmě kdykoliv se proti muslimům něco řekne, tak je autor takového názoru hned fašista, xenofob a nevím co ještě; multikulturalisté se totiž mylně domnívají, že my bychom se měli neustále přizpůsobovat ostatním: jenže aby z toho nebyla fraška, měli by se také přizpůsobit oni nám.
StandaU 8.2.2006 23:59

Dobrý večer,

jak dlouho ještě budeme mlet pantem než Arabáše
naučíme nšemu chování.
Myslí si někdo ze zdejších, že Arabáši s námi budou diskutovat?
Potom je to totální blb a asi je úplně mimo realitu, bič a bič, potom budou Arabáši
hodní a poslušní.
Zastávat se může Arbášů jen Egon, kdo mezi nimi žil nikdy se jich nezastává,
protože poznal, co jsou zač.
Běžte bydlet do sídlišt, která jsou kolem arabských měst, bydlet tam nepůjdete, ale¨
žvanit zde chcete.
Tolik špíny a smradu nenadělají ani cikáni jako nadělají arabáši v okolí měst.
Můj kamarád, ale říká musíš je přece pochpit, mají jinou mentalitu atd. Bydlet s nimi nechce, a stále se bude vymlouvat proč tam nemůže bydlet. Končím, Kupujte dánské výrobky.
David Flak-İstanbul 9.2.2006 11:58

Re: Dobrý večer,

Z Vasi reakce jsem se opravdu nic nedozvedel. Snad jen to, ze stejne jako vuci Romum,stejne vuci muslimum se u Vas projevila znacna mira nesnasenlivosti.
Nastudujte si Koran a jakekoli studie o İslamu. Zkuste take Dejıny stredniho vychodu od Bernarda Lewıse.
Doufam,ze priste bude Vase reakce smysluplnejsi a informativne hodnotnejsi.
DF,student religionistiky, toho casu na studijnim pobytu v İstanbulu. 
Šedovous 8.2.2006 19:01

Aha, takže když státní zastupitelství čístí republiku od Krejčířů a Pitrů,

tak to jsou převlečení Husiti !?
Zase jsem něco nepochopil !?
Rys 8.2.2006 18:58

Danske noviny omitly uverejnit Jesisovu karikaturu

a potom uverejnily Mohamedovu. Tu Jezisovu s tim ze BY TO URAZELO NASE CTENARE. Z toho lze vycist naskok ktery ma vlstni nabozenstvi pred cizim. A KDE JE SVOBOTA TISKU O KTEROU PRY SLO?