Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Frantisek

8. 2. 2006 12:04
Zkusim to
Snad tech 2000 znaku bude stacit... Zda se mi pane Kostale, ze prilis generalizujete. V patek jsem se z cesty po nekolika muslimskych zemich vratil, s mistnimi lidmi jsem o tom clanku i udalostech mluvil. O zadne zlobe jsem neslysel, jen o zklamani a litosti nad tim, jak zapadni svet nechape jejich nabozenstvi. Dovoluji si tvrdit, ze extremistu v muslimskem svete neni vice, nez v nasem, a ze bezne obyvatelstvo je stejne, anebo jeste vice mirumilovne, nez nase (tohle pisu take pod dojmem precteni nekterych prispevku pod clankem). No a ze se islamsky extremismus proti zapadu obecne stupnuje? No neni divu, kdyz vedouci zeme zapadniho sveta okupuji nektere islamske zeme, pocinaji si v nich jako dobyvatele a jeste se islamu posmivaji v casopisech... Neni divu, kdyz jsou obyvatele zapadnich zemi podobne arogantni jako vy... Frantisek
0 0
možnosti

MK

8. 2. 2006 12:09
Re: Zkusim to
na tohle se ve 2000 znacích opravdu reagovat nedá. Mimochodem, už před chvílí jsem vám poslal tu mailovou adresu. ozvu se.
0 0
možnosti

Frantisek

8. 2. 2006 11:50
Rad bych napsal svuj nazor, ale nemuzu
Vazeny pane Kostale, rad bych reagoval na vas clanek o tech pubertalnich nedovyvinutych muslimech tam nekde daleko, patrne napsany ocima cloveka az usi zabredleho v te prave "dokonale, zapadni, krestanske a kultivovane" spolecnosti. Ale tenhle server mi umoznuje napsat jen 2000 znaku, coz mi nestaci. Ocenil bych, kdybyste mi poslal svou adresu - moje je fc@iol.cz Dik, F
0 0
možnosti

Tomas

8. 2. 2006 11:49
Paralela s dospíváním je celkem trefná,
ale implikuje, že každý obyvatel "TĚCH" zemí je především muslim a pak teprve člověk, občan, atd. To je ovšem podobné, jako když řeknete, že každý obyvatel České republiky před rokem 89 byl především komunista, nebo že každý obyvatel Kuby (toho ostrova) je komunista.
Samozřejmě islám není komunismus, i když vykazuje mnoho obdobných prvků. V první řadě sdílenou víru v revoluci nezbytnou pro lepší zítřky - osvobození od útlaku představovaného "USA a jejich přisluhovači", ... Islám ovšem není jen ideologie ale i náboženství. Můžete zpochybnit ideologii, ale nelze zpochybnit boha. Proto je islámský svět zdánlivě homogení skupinou přitakávačů náboženským fanatikům. Ani ten nejliberálnější muslim prostě nemůže pokecat  v hospodě (nad čajem) o svých pochybnostech o bohu - ne proto, že by ho někdo udal, ale prostě proto, že víra je automatickým předpokladem jeho existence ve společnosti.
A ještě k té pubertě - bohužel islám nebude mít čas si svou pubertu užít. Bude muset přeskočit rovnou do dospělosti, jinak nemůže přežít. Myslím, ovšem  že tomu nutně bude muset předcházet víc než jen pár pohlavků - jinými slovy, nějaký ozbrojený konflikt nás tak jako tak nemine.
0 0
možnosti

MK

8. 2. 2006 12:07
Re: Paralela s dospíváním je celkem trefná,
ta paralela s komunismem úplně nesedí. spíš je to tak, jak to bývalo ve středověké  evropě - každý byl křesťan a kdo nebyl, tomu se žilo těžce. Samozřejmě jsou islámské země tolerantní a méně tolerantní, určitě je obrovský rozdíl mezi Marokem, Tuniskem či Jordánském na jedné straně a Íránem či Saúdskou Arábií na straně druhé. ale v zásadě platí to, že náboženství má v islámském světě mnohem větší význam než v zemích (původně) křesťanských - a podle mě to vězí právě v tom "zpoždění" v řádu cca 600 let.
0 0
možnosti

www racek

8. 2. 2006 11:25
pane košťál ... k vám jen jedno
jste nemyslící puberťák s pupínky. akorát zrovna dělaáte to, co po vás chtějí ... he he he...
0 0
možnosti

JE

8. 2. 2006 10:49
o co tady jde
Zastánci omluv muslimům: Domníváte se, že autor karikatur chtěl říci, že Mohamed je terorista? Tato triviální interpretace se jen velmi málo liší od té, že Mohamed dle karikaturisty nosí na hlavě bombu! Takto zkratkovitě může uvažovat jen člověk se stejně triviálním způsobem myšlení. Nechtěl snad autor spíše říci, že nejvíce jsou dnes z muslimského prostředí slyšet ti, kteří nejvíce křičí - fundamentalističtí "duchovní", kteří více či méně (spíše více) otevřeně podporují terorismus, nežli ti, kteří skutečně mají co říci?
0 0
možnosti

Minorita

8. 2. 2006 11:29
Re: o co tady jde
O co tady jde (nebo původně šlo), by vám nejlépe řekli ti dánští karikaturiské a jejich šéfredaktor. Ale prý už se odmítají vyjadřovat. Nějak je s legrací přešla i svoboda slova.
0 0
možnosti

Jojin

8. 2. 2006 10:42
Máte pravdu
Vychoval jsem tři děti,to poslední je právě ve finiši(už s ní začíná být řeč,je jí 19)a tak když řeknu že dodnes nevím jak je to možné že lidstvo přežilo protože od 12 do 20(a někteří jedinci i déle)jsou na zabití,tak každý kdo měl děti mi dá zapravdu.
Příměr s pubertou a muslimským světem je trefný,jen mám pořád pocit že ten"výrostek"je trochu moc svalnatý a že bychom mohli dostat přes ústa,protože ne každý pubescent dělá jen ramena ale jsou případy kdy své svaly použije!
0 0
možnosti

Sam Křepelka

8. 2. 2006 10:24
náš přístup se asi musí změnit
Náš přístup k těmto zemí se asi bude muset změnit. Myšleno přitvrdit. Ne, že by nám to mělo dělat radost, ale jyk to vypadá, bude to asi jediná cesta řešení. Přitvrdit se musí i ochrana našeho území proti narůstajícímu počtu přistěhovalců, kteří se nechtějí našim zvyklostem nijak přizpůsobit. Pokud se takovému jejich přístupu nebudeme bránit např. tím, že je při nedodržení našich norem vrátíme na jejich náklady zpět, budeme mít smůlu. Prostě musí zde platit, že přizpůsobit tady  se musí oni ! Ne obráceně. To není žádný rasismus, nacionalismus či náboženská nesnášenlivost. To je pouze krok vedoucí možná ne už k ochraně, ale již přímo k záchraně naší kultury!  
0 0
možnosti

strejda

8. 2. 2006 10:44
Re: náš přístup se asi musí změnit
Není třeba mnoho měnit. Zase tak moc se neděje. Kdo je v obraze, tak ví, že dnešek je jen malá - a relativně klidná - kapitola posledních událostí.  Proti nám nejsou arabské země a jejich vlády, ba ani ne většina občanů. Zaměřit se musíme na rozvratné elementy a to s pomocí vlád arabských zemí. Podívejte se do Tunisu, jaký je tam pořádek. Tam se dá skákat jen tolik, co vláda dovolí. Ovšem není tak zkorumpovaná, jako v okolních zemích. Poptejte se obyčejného Tunisana, co si myslí o svých souvěrcích. Bere je skoro za nekulturní setřepance z lián. Přitom i v Tunisu je velká chudoba. Tak, že je nutné eliminovat rozkladné elementy a podněcovatel násilí zlepšovat podmínky všem ostaním. Korupce a nepotismus v muslimských zemích spolkne téměř všechny prostředky.
0 0
možnosti

strejda

8. 2. 2006 9:48
Povšimněte si
Za povšimnutí stojí, že karikatury vyšly v malém dánském časopisu a v podstatě zapadly. Na svět je po třech měsících vytáhla militantní skupina muslimů z Dánska - taková al-Kaída v sametových rukavicí. Dovezla je do arábie, koupila dánské vlajky, dohodla se s pár příznivci a vyrazila do ulic. Na první skupinky se nabalili další, již neinformovaní a začalo to. Další fronta boje je tu! Nemusí se kupovat letadla, shánět semtex a přemlouvat sebevrahy. My máme rakety, atomové zbraně, moderní vojsko. Oni davy vyhecovaných fanatiků. Ani jedna, ani druhá strana proti sobě nemohou přímo bojovat. Jim na výsledku tak moc nezáleží, nemají skoro nic a tak nemohou mnoho ztratit. My máme mnoho a můžeme mnoho ztratit. Náš boj musí být zaměřen zcela selektivně proti, v podstatě malé skupině fanatiků v Evropě. Úspěšný boj bude takový, který bude snižovat počet fanatiků a eliminovat jejich vliv v muslimských zemích. Pokud budeme bojovat tak, že budou vstávat další bojovníci (s tím již máme zkušenosti) tak nemůžeme vyhrát. Na naší straně musí být klidné a racionální úvahy, ne řeči typu umlátíme je čepicema, hodíme na ně bombu a podobně.
0 0
možnosti

PaT

8. 2. 2006 9:54
Re: Povšimněte si
Velmi dobrá úvaha. Moc médií je naše silná, ale i slabá stránka.
0 0
možnosti

JE

8. 2. 2006 9:36
Slovník česko - jůchylský, první část
Vážení a milí přátelé, vy nerozumíte češtině pánů Juchelky a Janečka? Mohli by to snad zlepšit, kdyby publikovali slovník česko-jůchylský. Koneckonců, už s tím začali:
 
vrah - partyzán
terorista - povstalec
oponent - blbec
blbec - neocon
0 0
možnosti

PaT

8. 2. 2006 9:51
Re: Slovník česko - jůchylský, první část
Připojuji se k práci na slovníku a přidávám další termíny:
 
Izrael - zasr...ná malá umělá země, a největší hrozba světovému míru
Žid - rasa, nepřátelská celému světu, skrytě se jej snažící ovládat
Palestinci - starodávný národ, který dnes, v hrdinném nerovném boji prožívá svou nejlepší hodinu
 
0 0
možnosti

Em

8. 2. 2006 9:28
Co je na tom předposraného?
...Především platí toto: co je uvnitř západní kultury projevem jejího již tradičního a progresivního ducha (satira jako druh společenské kritiky), může se ve vztahu k jiným kulturám stát pravým opakem: projevem arogance, zesměšňování, pohrdání. Přesně tento význam mívaly karikatury, které v předválečných evropských denících zesměšňovaly vládce nebo typizované představitele nepřátelských národů. Ty nejhorší karikatury pak vznikaly na účet židů. ... Postoj některých evropských obhájců svobody slova ve stylu „my máme právo rouhat se (VAŠEMU) Bohu!“ je v horizontu globální multikulturality neuvědomělým, ale o to výmluvnějším projevem touhy znovu zkolonizovat arabský svět a ponížit ho; je to projev civilizační nadřazenosti, která ve skutečnosti maskuje naše nejhlubší barbarství. Ano, muslimský svět, jak se zdá, preferuje fundamentalistické politiky. Může se nám to nelíbit. Možná jde ale o novou, muslimskou verzi modernosti, která – kdoví – bude v podmínkách 21. století úspěšnější než ta naše. Hlavně jim ale dodává pocit bezpečí a sebevědomí v podobě vlastní, ne Západem implementované identity – bez toho je tolik vytoužená sekularizace či liberalizace muslimské kultury nemyslitelná.
0 0
možnosti

VladaPing

8. 2. 2006 10:34
Re: .....znovu zkolonizovat arabský svět ...
Ony jsou ještě někde na světě kolonie?
Ony se kolonie osvědčily?
Můžete zkusit uvést jednu jedinou kolonii, která po "osvobození se z kolonialního jařma" se stala vzkvétající a bohatnoucí zemí? Můžete naproti tomu uvést příklad bývalé koloniální velmoci (mám na mysli 20. století!), která ztrátou kolonii zchudla?
 
P.S.
Můžeme se třeba začít bavit i o tom, že "doba kolonialismu" trvala příliš krátce, že prostě nebylo dost času ty země skutečně zkolonizovat. Dosti dobrým příkladem je Indie, relativně dlouho kolonizovaná Brity, kteří (aby vůbec tak velkou zemi mohli ovládat) byli nuceni do nižších správních funkci přijímat domorodce, školit a učit je. Po jejich odchodu (tedy Britů) zůstala Indii jakás takás infrastruktura (železnice, přístavy a silnice) a hlavně (jakžtakž) fungující veřejná správa.
0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz