6.2.2023 | Svátek má Vanda


Diskuse k článku

SVĚT: Blairova (a Bushova) cesta do pekel

Britská vyšetřovací komise sira Johna Chilcota přišla po sedmi letech forenzního zkoumání dokumentů, korespondencí a záznamů o vládních rozhodnutích a rozkazech ke zjištění, že vláda premiéra Blaira hrubě pochybila, když podpořila válečný útok USA proti Iráku v roce 2003.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 9.7.2016 16:59

Re: ve válce proti tyranovi Saddámovi

Nevšiml si, protože to nepasuje do jeho obrazu světa, získaného nejspíš na PŠM.

M. Prokop 9.7.2016 16:57

Re: Zachránit život na Zemi

Asi tak.

M. Prokop 9.7.2016 16:57

Re: Co se stalo po valce

Souhlas.

M. Prokop 9.7.2016 16:55

Re: Tentokrát nesouhlasím!

S Irákem souhlas.

Co se týče Libye, Jemenu a Sýrie, situace tam byla dlouho napjatá a jednou to "prasknout" muselo. A když už to "jelo", v podstatě z místních zdrojů, přiživil se kdekdo, mimo jiné ti Saúdi a Turci. Západ by tam něco dokázal jen při enormním nasazení, na které nikdo nemá peníze ani "koule".

B. Hamáček 9.7.2016 16:49

Re: Nezačíná si NATO ?

Svět roze...li Rusáci již od dob Stalina, napřed se paktovali s Hitlerem a potom celá desetiletí , vlastně až do dnes podporovali a podporují různé teroristy a diktátory , hlavně , aby škodili Evropě a USA !!

B. Hamáček 9.7.2016 16:46

Re: ve válce proti tyranovi Saddámovi

Ruské firmy vzal čert , ale ať levičáci nevykřikují ,že je to kvůli americkým firmám !

J. Hejmala 9.7.2016 16:46

B. Rybák

Vy se nějak překonávate ...To vas Jakla šef rád mit nebude:):)

B. Hamáček 9.7.2016 16:44

Re: Zachránit život na Zemi

Svět by úplně nejlepší bez levičáků , zelenými počínaje , přes nacisty a neobolševikama konče !!!!

J. Hejmala 9.7.2016 16:44

Re: M. Josovič

Julčo vy jste nějak sčuchlá s tim přiživnikem Jaklem? Asi jo Bum Bác

J. Svoboda 9.7.2016 16:17

Re: Nezačíná si NATO ?

Nějaký pan Blair a Bush - duševní giganti to nebyli, ale velkou moc měli. Víte o tom, že jsou hlavními viníky migrační současné migrační vlny?

J. Svoboda 9.7.2016 16:12

Re: Co se stalo po valce

Napsal jste toho dost na to, aby to mohlo mít nějaký význam. Je to primitivní a řekl bych, že jako když sere kráva do louže.

B. Rybák 9.7.2016 16:09

Tentokrát nesouhlasím!

Není příliš důležité jaké zbraně S. Hussein měl (měl a při své genocidě tamních Kurdů trvale používal přinejmenším zbraně chemické). Za vojenskou agresi proti Kuvajtu měl být zbaven vlády (už prezidentem Bushem st.)!

Bezletový režim násilně nad Irákem udržovaný včetně výjimek z něho, které umožňovaly S.Husseinovi bojovat se šíitskými, Iránem podporovanými milicemi (dnes nemyslitelné) byl neudržitelný a kdo by pak zabránil genocidě Kurdů?

Podstatné je, že prezidentem G. W. Bushem ml. realizovaná okupace Iráku měla stejně dobré důvody, jako okupace Japonska, Korejská a Vietnamská válka, válka v Afganistánu... ! Neřešitelný problém v poměrně stabilním Iráku vznikl teprve po Obamově, muslimy jako zbabělost vnímaném, muslimskou "revoluci" proto vyvolávajícím, útěku z Iráku!

Obsazení Iráku se zásadně liší od záměrně a zbaběle vyvolaného chaosu v Libyii, Jemenu, Sýrii... které byly dány na pospas genocidě muslimských sekt (podporovaných Tureckem, Saudskou Arábií..)!

To, že po výroku jakési komise hrozí T. Blairovi jako prvnímu britskému premiérovi v dějinách soud, který nelze chápat jinak než jako pomstu levičáků a ekologistů, kterým překazil jejich plány na ovládnutí Labour Party a celé UK by bylo neuvěřitelné, kdybychom stejnou aroganci moci neznali u od pana J.C. Junckera a &...!!!

V. Vaclavik 9.7.2016 15:53

Re: Co se stalo po valce

... o nejake prichozi tu vubec nejde, ti se nasim elitam jen hodi do jejich narodovrazedne hry!

Bohuzel takovy nahled se bude vetsine obcanu Zapadniho sveta tak dlouho zdat cira fantazie, dokud uz zase nebude uplne pozde, podobne jako pri nastupu 'zeleneho hnuti' v devadesatych letech, kdy jsme (az na par varujicich intelektualu) nevideli jeho nebezpecnost, co z neho vznikne, jak jsme tomu dnes svedky. Rekl bych, ze se to bude opakovat, lide porad jeste nechapou, ze by neco takoveho bylo vubec mozne, tedy ze motivaci tech tzv. slunickaru neni zadne dobro pro nikoho, ale naopak smrt pro nas a v posledku pro vsechny.

M. Varadinková 9.7.2016 15:47

Re: Vyšetřovací komise

Takže to ještě domyslete o krok dál:

Pokud vycházím z Vašeho (správného) předpokladu, že je těžké až nemožné tam zastavit násilí, tak tehdy byly přece pouze tři možnosti:

A) Srovnat tam vše se zemí (nejlépe atomovou bombou), nenechat na živu ani živáčka, protože jen když budou všichni obyvatelé mrtví, nikdo nepovede džihád a násilí ustane.

B) Okupovat tu zemi navěky, držet tam obrovskou armáda a smířit se s tím, že tam bude pokračovat každodenní boj s džihádisty, kteří se okupantům nepodvolí. Tedy držet to stejně tvrdou rukou, jako to držel Saddám, ba ještě mnohem tvrdší. A i přesto se smířit s teroristickými útoky, smířit se s tím, že část vojáků se odtamtud bude vracet domů v rakvi.

C) Vyprdnout se na to a nechat, ať si to tam tvrdou rukou dál drží Saddámův sekulární režim a s džihádisty ať si poradí on. Zakročit skutečně jen v případě ohrožení zbytku světa - např. vybombardovat mu jaderný reaktor, aby nemohl vyrobit jadernou zbraň. Ale nepokoušet se o "export demokracie", o "převýchovu" tamních lidí k obrazu našemu. To nefunguje a fungovat nebude. Je to totiž stejný princip, jako když oni se snaží vnutit Evropě islám.

V. Vaclavik 9.7.2016 15:46

Co se stalo po valce

tedy k cemu ta valka vedla, neni na 'triku' Zapadnich mocnosti, ale ciste jen a jen vec tamniho lidu, ze se vzajemne vyvrazduje a neni schopny se domluvit na nejake vlade. Neni to nejaka vina Zapadu, stejne jako neni vina vyrobcu zbrani, ze se s nimi lide vrazdi - tedy ze v tomto pripade lide vyuziji poskytnutou svobodu k vzajemnemu vrazednemu konfliktu. Tak uz to s primitivnim lidem byva, ze musi byt drzen na uzde nejakym diktatorem a kdyz prave neni nejaky u vesel moci, ze muze byt jeste hure . Primitivni lidsky stav, zapadnimi levicaky vzdy tak obdivovany, neni nic zavidenihodneho, neni to zadna idylicka selanka.

Co se samotne valky tyka, tu by Zapad mel vzdy vest v obrane nejakeho sveho zajmu, zejmena obavami o vlastni bezpecnost. To slovo 'obavami' pouzivam zamerne, pro zapoceti valecneho tazeni neni nutne mit naprosto nezvratne dukazy ohrozeni nasi bezpecnosti. Je to stejne jako s nasi dnesni bezmocnosti vuci teroristum v nasich radach, kdy tajne sluzby maji nekoho v hledacku, ale nemaji 'tvrdy dukaz' a ten pak spacha teroristicky cin a vsichni se pote divi, proc proti nemu nase tajne sluzby uz davno nezasahly. Proste a jednoduse, kdyz jde o valku, neni na miste vyzadovat stejne dukazy, jako v civilnich rizenich. Proto take existuji takove instituce, jako vojensky soud.

Co se rozvratu a nasledne uprchlicke vlny z tech zaostalych primitivnich regionu tyka, to by nebyl problem, kdybychom meli vlastni uzemi a nase spolecnosti spravovane tak, jak by spravovane byt mely. Tedy zadna medova lakadla socialnich prerozdelovacich pasti pro primitivy, at uz v nasich radach, nebo pro ty prichozi utecence, zadne hranice derave jako reseto, nebo dokonce zamerne otevrene celemu svetu a navrch s pozvanim...

I jen trochu racionalnejsi socialni politika by nikdy nepovysila prichozi nad sve obcany. Ceho jsme tu svedky je de-fakto nenavist nasich elit vuci obcanum vlastni zeme. V posledku, dovedeno do dusledku, nejde o nic mensiho, nez usili o nase zniceni nasimi elitami, o nejak

M. Varadinková 9.7.2016 15:26

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Takže podle Vás je lepší stavět na tom, co do Vás nahustila válečná propaganda, že?

Domníváte se, že Britové vytvořili tu komisi jenom proto, aby zatopili svému ex-premiérovi (který už je dávno mimo politické funkce)? Ne kvůli tomu, aby zjistili pravdu, proč v té válce museli zbytečně zemřít i jejich synové, manželé, otcové?

Ta komise zevrubně zkoumala všechny dostupné materiály, včetně komunikace mezi Blairem a Bushem, včetně informací tajných služeb, ale Vy jste přesto přesvědčen, že Vy to víte z dobových novin (tehdy plných válečné propagandy) lépe?

J. Kyselková 9.7.2016 13:20

Re: M. Josovič

Nesouhlasím. Moudrost je podložená a vyvážená zkušeností. To druhé je Vaše fazonka. Bum bác !

J. Pospíšil 9.7.2016 13:20

Re: Pane Jakle, máte lepší momenty.

Pane Prokope, pokud nenapadnout Sadáma bylo stejně špatné, jako napadnout ho, pak měla být zvolena ta méně vražedná možnost.

Když už byla zvolena ta vražednější, tak po vítězné akci měl být ustanoven efektivní okupační režim. Mělo se zabránit hromadnému devastování prakticky všeho, kterému okupační vojska jen přihlížela, od muzeí po elektrárny na řece. Mělo se zabránit tomu, že prakticky celá Sadámova armáda se rozešla i se zbraněmi, takže vlastně ani není jisté, že Američani vyhráli. On se jim jen rozešel protivník, aby se později sešel i s těmi zbraněmi v IS.

Druhá irácká válka byla vyhrána ze vzduchu, vítězná koalice zemi nikdy neovládla, nedbala ani konvencí o okupaci, ani starých pouček Clausewitze o botě pěšáka, situaci přihlížela, ač se prohlásila za vítěze, spíš jako turista a tím způsobila vše, co se dělo potom a co se řeší, a dosud nevyřešilo, dodnes.

Nemohou za to jen Američané, ale také to, že ostatní země NATO neposlaly do této akce dost vojáků. Američané odvedli 95% bojových činností, tak jak je v NATO obvyklé, ale nepodařilo se jim zajistit od spojenců dost sil na to, k čemu jedině jsou spojenci v NATO schopni. A to je úklid bojiště.

Ale po tom, jak skončila uprostřed první válka v Zálivu, na kterou se shromáždilo vojsko v dostatečných počtech a vlastně nanic, se nemohli divit tomu, že ostatní země vyslali do akce síly v počtech, které se opravdu spíš než okupační síle podobaly sboru pozorovatelů. Už tehdy bylo patrné, že se tento přístup koalici, co porazila Sadáma, vymstí.

M. Pechr 9.7.2016 12:47

Re: Kdo z ČR

...sic už si na to nepamatuju, ale pro pořádek jsem okouknul jak je to s tou velikostí, tak ta Francie je přeci jen větší...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_rozlohy

B. Hamal 9.7.2016 12:45

Zachránit život na Zemi

Podle Bushe a Blaira bez Husseina svět byl a je lepším místem. Nebyl by svět ještě lepším místem k životu bez Bushú, Blairů, Obamů a všech, kteří svévolně rozhodují o osudu těch, kteří jim stojí v cestě v jejich světovládném zanícení? Bez podobných by nejen mohlo být lépe, ale možná by se ještě podařilo život na Zemi zachránit.

J. Hejmala 9.7.2016 12:41

Re: M. Josovič

Copak pane Jardo spocenéj.... copak se vám nezdá važne zde je jasné kdo je trubka

J. Vintr 9.7.2016 12:39

Re: Vyšetřovací komise

Demokracie není západní ani východní a není to nic, co by mohlo někomu škodit. Je to prostě jen civilizovaný a spořádaný způsob, jak se dojde k politickému vedení země - bez vraždění a podřezávání krků. Ovšem předpokládá to jednu zásadní věc - aby ti, kteří zrovna nevyhráli, byli schopni tento výsledek přijmout. Což bohužel v muslimském světě není možné. Muslimové z principu neznají smíření a kompromis. Proto je tam tak také těžké až nemožné zastavit násilí. Žádná mírová dohoda, žádná kapitulace nemůže fungovat. Oni se podřídí jen síle. Tohle měli Američani vědět, když šli do Iráku.

J. Hejmala 9.7.2016 12:37

Re: M. Josovič

Julčo vy to máte nějak popletený moudrý je špatné slovo vyčuraný to ano

J. Vintr 9.7.2016 12:32

Re: ve válce proti tyranovi Saddámovi

Jestli jste si nevšiml, tak s ropou i po "americké okupaci" dál obchodují Iráčané a Američani ji od nich kupují. Za ty stovky miliard dolarů, které v Iráku nenávratně zmizely, si mohli té ropy nakoupit kdekoliv jinde na světě dost a dost. Pokud šlo o ropu, tak jen v tom smyslu, že nechtěli, aby Husajn penězi z jejího prodeje financoval nepřátelskou činnost proti Západu.

J. Kyselková 9.7.2016 12:30

R. Szewczyk 9.7.2016 12:11

Re: ve válce proti tyranovi Saddámovi

vy ruským firmám nepřejete uspěch?

P. Rudolf 9.7.2016 12:01

Re: Vyšetřovací komise

Dovolím si tvrdit, že s podobnými bláboly, především s těmi z IVK, je polemizování totální ztrátou času.

J. Milota 9.7.2016 11:52

Re: Kdo z ČR

oprava.. má být jistě...

J. Milota 9.7.2016 11:52

Kdo z ČR

podporoval tu invazi? Mj. Cyril Svoboda (tuším tehdejší min.zahr.) tehdy vystoupil v televizi, sliny mu lítaly od úst a tvrdil, že v Iráku musí být ZHN, neboť Irák je větší než Francie a president Sadám to má jostě někde dobře ukryté. Pamětníci mezi námi diskutujícími si jistě také vzpomenou.

S. Netzer 9.7.2016 11:51

Re: Bohužel, jednou z příčin iráckého průšvihu

Blbost je vaše námitka o "úplně jiné kultuře", když je řeč o svobodě a demokracii.