10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: Blairova (a Bushova) cesta do pekel

Britská vyšetřovací komise sira Johna Chilcota přišla po sedmi letech forenzního zkoumání dokumentů, korespondencí a záznamů o vládních rozhodnutích a rozkazech ke zjištění, že vláda premiéra Blaira hrubě pochybila, když podpořila válečný útok USA proti Iráku v roce 2003.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 9.7.2016 23:48

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Nepleťte si hrušky s jablky.

Kuvajt byl suverénní stát, který byl Saddámem napaden. Tam byl Saddám agresorem a shodla se na tom i OSN. Takže první válka v zálivu (na obranu Kuvajtu) byla legitimní, i když válečná propaganda kolem ní byla taky zčásti lživá.

Ve druhé válce už ale byly jasným agresorem USA a jejich "koalice ochotných" a Irák byl napaden bezdůvodně, pod vylhanou záminkou.

Pokud jde o "šíření dobra" Saudskou Arábií, tak ano. Braňme se tomu a co se nelíbí nám ani když se to děje pouhými penězi, nečiňme my jiným dokonce vojenskou agresí.

P. Mach 9.7.2016 23:44

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Ten "zbaběle vyvolaný chaos" měly v Libyi a Sýrii na svědomí výlučně nekompetentní a genocidní vlády, které svou neschopností dovedly své země takříkajíc zu grunt. Zvlášť případ surovinově extrémně bohaté Libye je tristní a dokládá, kam může psychopatický diktátor, který místo aby investoval do rozvoje země, investuje do hraní si na vojáčky a hrabe pod sebe, dovést bohatou zemi. V Libyi byla už před pár let před vypuknutím občanské války v roce 2011, katastrofická ekonomická situace podobné Venezuele, tedy infrastruktura v totálním rozkladu, kritický nedostatek základního zboží a gigantická nezaměstnanost, přičemž už dávno před rokem 2011 tisíce Libyjců utíkali před Středozemní moře. Není divu, že vypukla vzpoura, kterou se kaddáfí rozhodl utopit v krvi. Libyjci a Evropa si můžou gratulovat, že se nejdřív Francie a následně USA rozhodli zasáhnout, jinak by to skončilo jako v Sýrii, tj. statiscívou genocidou a milionovou uprchlickou vlnou směřující do Evropy. Sýrie je obdobný případ, a kdyby se Obama rozhodl zasáhnout v okamžiku kdy režim asada juniora použil chemické zbraně, mohla být Sýrie ušetřena toho nejhoršího. Jemen byl vždy nestabilní zemí, a to hlavně díky vlivu sssr ještě v v dobách existence jižního jemenu. Bývalí komouši z jižního jemenu se překábatili na šíitské extremisty a místo bolševiků ze sssr si našli nového chlebodárce v IRánu. S jeho pomocí pak ten nestabilní celek rozvrátili. Irán má pracky i v rozkladu Iráku po odchodu američanů. Iránem dosazený fanatický šíita Málikí perzekucí sunitských kmenů způsobil, že se tyto spojily s dosud bývalými důstojníky saddámovy armády, kteří pak vytvořili islámský stát. To jsou fakta. Za rozklad Sýrie, Libye a Jemenu jsou zodpovědní tamní vládci, nikoli američané. Blábolit o "záměrně vyvolaném chaosu" může pouze hlupák.

M. Prokop 9.7.2016 23:40

Re: Nezačíná si NATO ?

Tradiční rozpory mezi diktátory a ovládanými, sunnou/šííou, ruský zásah v Afghanistánu, EUnijní neschopnost, je toho moc.

Ovšem pokud, jak se zdá, hledáte jednoduché řešení a viníka, pak tedy Rusko (Sovětský svaz).

M. Prokop 9.7.2016 23:33

Re: Ryšánkovou jsem ještě nečetla

Pokud chtěl být zvolen, musel se odlišovat od konkurentů. Nebuďte tak jednoduchá, jako MV ROM.

J. Šejnoha 9.7.2016 22:44

Re: Tentokrát nesouhlasím!

A že USA ještě nesvrhlo vjensky Saudskou středověkou tyranii ?

Když jim jde o svobodu a lidská práva.

J. Jurax 9.7.2016 22:25

Re: Bohužel, jednou z příčin iráckého průšvihu

Hm - což Japonsko po druhé světové válce ... mělo základy?

J. Jurax 9.7.2016 22:24

Re: Bohužel, jednou z příčin iráckého průšvihu

Snad.

Nicméně Váš první odstavec jakž takž pasuje i na vnucení demokracie Německu - tedy okupačním zónám USA, Velké Británie a Francie. A taky Japonsku.

J. Jurax 9.7.2016 22:18

Re: Co se stalo po valce

Zato Vaše protiargumenty, jimiž zametáte s páně Václavíkovými tezemi jsou vpravdě brilantní.

J. Jurax 9.7.2016 22:15

Re: Tentokrát nesouhlasím!

V tom případě ovšem neměl být Husajn ani vyháněn z Kuvajtu, že ano.

A Saúdská Arábie svoje dobro po Evropě už šíří, ovšem penězi - kdejaká mešita je jimi sponzorována, kdejaký bojovný imám je Saúdy placen.

J. Jurax 9.7.2016 22:12

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Taky bych s Vámi souhlasil ...

S. Ševeček 9.7.2016 21:31

Nechtěný hřebíček na hlavičku

A co když Obama je právě tím nejvýznamnějším muslimským nástrojem v čele U.S.A.?

S. Ševeček 9.7.2016 21:18

Re: Od začátku byla okupace Iráku

To je ovšem morální problém členů té (či které) komise.

S. Ševeček 9.7.2016 21:15

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Otázkou je, zda vůbec kdy "představovali nebezpečí pro svět".

Zvonka to vyzerá, že představovali nebezpečí pro jisté zájmy majitelů Světa.

S. Ševeček 9.7.2016 21:11

Re: Vyšetřovací komise

Zapomínáte na to

černé zlato.

To nešlo nechat být.

J. Kanioková 9.7.2016 20:59

Ryšánkovou jsem ještě nečetla

zato McCaina "sleduji" už velmi dlouho - články, videa, je to fanatik

M. Prokop 9.7.2016 20:40

Re: Souhlas,

Nebo vám něco nakukala "analy tyčka Ryšánková"?

M. Prokop 9.7.2016 20:40

Re: Souhlas,

Vy pana McCaina znáte?

J. Kyselková 9.7.2016 19:59

Re: M. Josovič

Pan Jakl je zajímavý a osobitý člověk jako všichni okolo Václava Klause. Celebrita.

J. Vintr 9.7.2016 18:52

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Byla také jedna komise, která měla údajně vyšetřit události z 11.9.2001. Také jistě prostudovala velkou hromadu materiálů (a napsala o tom obsáhlou zprávu). Pečlivě se ovšem vyhnula vysvětlení záhady, proč se do základů zřítily tři obrovské budovy a proč se z údajně unesených letadel nic nenašlo, což byla ta nejpodstatnější věc na celé události.

J. Kanioková 9.7.2016 18:32

Souhlas,

a když vidím McCaina, nedělá se mi volno. Nejhorší pro svět jsou podobní paranoidní fanatici, mají na svědomí spoustu krve..

J. Vintr 9.7.2016 18:09

Re: Nezačíná si NATO ?

To je přesně vystižená podstata většiny problémů současného světa. Rusáci nemají na to, aby byli skutečnou velmocí a tak se realizují tím, že škodí, kde to jen jde. Když je úmysl, provedení většinou není nijak obtížné ani nákladné. Vždycky je mnohem, mnohem snazší něco zničit než vytvořit. Západ třeba po desetiletí rozvracejí pomocí svých lidí, kteří vyučují na západních univerzitách a nalévají studentům do hlavy kremelskou propagandu. Prakticky všichni politici jsou absolventy těchto univerzit, takže mají dalekosáhlé možnosti škodit. A řada z nich je nepochybně přímo agenty Moskvy.

V. Novák 9.7.2016 18:07

Vzpomínám na jeho "biologické a bakteriologické zbraně".

Asi aby jich bylo víc...

J. Hejmala 9.7.2016 18:05

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Mistře M. Prokope

To vše jste někde vyčetl nebo jste tak moudrý jako ten pan Jakl?

J. Svoboda 9.7.2016 17:33

Re: Nezačíná si NATO ?

Vím; kdo jiný?

J. Svoboda 9.7.2016 17:32

Re: Nezačíná si NATO ?

Není asi dobré se s vámi bavit. Pokud se chcete chovat jako fanatik, je to ztráta času a nervů.

M. Varadinková 9.7.2016 17:31

Re: Bohužel, jednou z příčin iráckého průšvihu

Když někomu tu svobodu a demokracii vnucujete násilím, dokonce vojenskou agresí, bombami a raketami, tak to přestává být svoboda a demokracie a je to pak úplně stejné, jako kdybyste vnucovala násilím (bombami, terorismem) Islám a právo šária. Nebo ruskými tanky komunismus.

Svoboda a demokracie je křehká živá rostlinka, která musí v té zemi vyrůst. Když ji tam chcete přinést bombami, tak ji sázíte už mrtvou. Neoživne a neujme se. A v těch dírách vytvořených bombami vyroste leda plevel, jako třeba Islámský stát.

M. Varadinková 9.7.2016 17:18

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Nesouhlas. Irák byl napaden bezdůvodně (pod falešnou záminkou) a tudíž neoprávněně.

To, že se někomu nelíbí nějaký diktátorský režim v nějaké zemi, přece nemůže být oprávněním pro "dobrosernou" vojenskou agresi vůči této zemi. Diktátorských režimů je na světě hafo a s tímto dobroserským přístupem se celý svět akorát utopí v krvi.

Je to úplně stejně zavrženíhodné, jako kdyby Saudská Arábie chtěla v Evropě vojensky šířit pro změnu to svoje "Dobro", tedy Islám a "osvobozovat" tak Evropu z diktatury bruselských "bezvěrců", kteří nedbají práva šária, které je přece "jediné správné".

R. Tesařík 9.7.2016 17:06

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Souhlas....

M. Varadinková 9.7.2016 17:06

Jak se tvořila propaganda

kterou mnozí zde baštíte dodnes:

....Uvědomme si, že myšlenku, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, podporovala i další světová „uznávaná“ média. Známá v celé věci je role Judith Millerové – nositelky Pulitzerovy ceny za pokrytí globálního terorismu v roce 2001, před a po útocích z 11. září – z deníku New York Times, která už v září 2002 „odhalovala“ existenci zbraní hromadného ničení a mobilní biologické laboratoře v Iráku. Později se ukázalo, že její zprávy byly jednozdrojové, zcela účelové a dnes je považována ona a její kolega, reportér Michael R. Gordon, za spoluviníky války v Iráku. Jejími zdroji byli irácký politický podvodník, zakladatel Iráckého národního kongresu Ahmed Čalabi a další iráčtí exulanti, kteří usilovali o změnu režimu, skrytě mediálně reprezentovaní lobbyistickou firmou Black, Kelly, Scruggs & Healey, vlastněnou Charlesem Blackem, tehdy McCainovým hlavním politickým poradcem. Millerová hojně citovala nejmenované „americké představitele“ a „americké zpravodajské experty“. A následně američtí představitelé Condoleezza Rice, Colin Powell a Donald Rumsfeld její tvrzení brali v televizi jako legitimizační argumenty pro válku proti Saddámu Hussejnovi. Podle komentátora Kena Silversteina Millerová „fakticky ukončila kariéru slušného novináře“. Až 27. května 2004 se New York Times omluvily za její „práci“ a teprve 4. dubna 2015 uznala sama Millerová v The Wall Street Journal chyby....

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Hloupi-a-stari-z-malych-mest-Jak-jim-zakazat-volit-Analyticka-Rysankova-odkryva-pravou-tvar-novinarskych-elit-443986

M. Prokop 9.7.2016 16:59

Re: Nezačíná si NATO ?

Nevím. Vy víte, nebo se jen domníváte?