20.3.2023 | Svátek má Světlana


Diskuse k článku

SVĚT: Blairova (a Bushova) cesta do pekel

Britská vyšetřovací komise sira Johna Chilcota přišla po sedmi letech forenzního zkoumání dokumentů, korespondencí a záznamů o vládních rozhodnutích a rozkazech ke zjištění, že vláda premiéra Blaira hrubě pochybila, když podpořila válečný útok USA proti Iráku v roce 2003.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Satori 25.7.2016 2:58

Re: Fakta a úspěch

Je rozdím mezi tím, zda někomu přikládáme váhu, a zda věříme ve správnost či pravdivost informací či názorů, které dotyčný předkládá k věření.

I. Satori 25.7.2016 2:44

Re: Babička vševědka

Když je neměl, měl to zřetelně demonstrovat a neblafovat.

V každém případě si tím, že je nemá, nebyly výzvědné služby Ruska, Číny nebo Francie jisty natolik, aby příslušné země odmítly podpořit resoluci 1441.

Skutečnost je pravděpodobně taková, že zda je měl nebo neměl, možná nevěděl ani on sám (vzhledem k tomu, že se mu málokdo odvážil říci pravdu, pokud by ho tato mohla popudit).

S velkou dávkou jistoty lze tvrdit, že těch, kdo věděli, jak se věci skutečně mají, bylo nemnoho, a jsem si téměř stoprocentně jist, že Vy nejste jednou z nich.

I. Satori 25.7.2016 2:22

Re: Běžně rozšiřované dezinformace

Já pochopitelně nemohu vědět, jestli jste rezoluci č. 1441 z r. 2002, jednomyslně přijatou Radou bezpečnosti OSN (o šestnácti rezolucích, které předcházely nemluvě) vůbec nečetla, nebo Vaše znalost jazyka, v níž jste ji četla, nepostačovala k tomu, abyste porozuměla jejímu obsahu, nebo zda záměrně a vědomě lžete.

Alespoň zásadně - válka započatá agresí Íráku vůči Kuvajtu z r. 1990-1991 neskončila mírovou smlouvou, nýbrž pouhým příměřím. Podmínky tohoto příměří Saddámův Írák soustavně porušoval (viz zmiňovaných 17 rezolucí Rady bezpečnosti.) Rezoluce 1441 dala Saddámovi poslední příležitost splnit podmínky a plně spolupracovat na naplnění požadavků stanovených rezolucí. Věcná část zprávy Hanse Blixe pro OSN konstatovala - jakkoli se Blix snažil tuto skutečnost "okecat" - že Saddám tyto podmínky nesplnil.

Pominu-li otázku, nakolik postatný a úspěšný byl či nebyl ten kus (nebo spíše ždibínek) přednacistické demokratické cesty, na kterou se západní část sjednoceného německého státu podle Vás "jen vrátila", demokracie byla úspěšně "silou nastolena" v Japonsku a Jižní Koreji, tedy v zemích které se v tomto směru naprosto neměly k čemu vracet.

Všechny tři z uvedených zemí (Německo, Japonsko, Jižní Korea) nejenom dodnes "okupanty" na svém území mají, ale pokud se něčeho obávají, je to hrozba, že by tyto síly z jejich území mohly být staženy.

J. Jurax 11.7.2016 10:46

Re: Bohužel, jednou z příčin iráckého průšvihu

Jenom poznámečka - Irák byl DŮVODNÝM agresorem do Kuvajtu?

Druhá válka byla jen pozdním dokončením té první.

R. Tichý 10.7.2016 22:45

Kazdy, kdo ohrozuje sousedy ma dostat za usi. Irak v danou chvili opustil vsichni spojenci, tak dostal a je to dobre. Vzdyt chem zbranemi vyvrazdili mesto !!!

Napr. tanecky kolem KLDR jsou smesne.

M. Prokop 10.7.2016 21:37

Re: Pane Jakle....

Souhlas.

M. Prokop 10.7.2016 21:35

Re: chybná data

Máte to holt jednoduchý ...

Irák byl a je (Sýrie také) typickým příkladem situace, nemající dobré řešení.

Teď se kdekdo posere nad tím, že jeho špatné bylo méně špatné než někoho jiného.

B. Hamáček 10.7.2016 20:29

Re: chybná data

A ještě , Husajna SSSR také velmi podporoval !

B. Hamáček 10.7.2016 20:28

Re: chybná data

On to nechce nikdo slyšet ,hlavně levičáci všeho druhu s bolševiky v čele. Za zrod IS je jednoznačně odpovědný SSSR ( s právním nástupcem Ruskem) přepadením Afganistánu v roce 1979 !!!

J. Klepal 10.7.2016 20:14

chybná data

Autor tvrdí, že invaze do Iráku "měla sesadit někdejšího amerického chráněnce, iráckého prezidenta Saddáma Husajna". Je možné, že se s tím jako vedlejším efektem počítalo, avšak cílem invaze mělo být zabránit použití zbraní hromadného ničení Saddámem, podle tvrzení Blaira schopného nasazení dokonce do 45 minut. Ve skutečnosti již tehdy bylo známo, že inspektoři OSN žádné ZHN nenašli, přestože vyvinuli značné úsilí. Vzhledem k tomu, že invaze byla nelegální, protože nebyla schválena Radou bezpečnosti OSN, ukázala především íránským ajátoláhům a vládcům Severní Koreje, že se bez jaderného odstrašení s balistickými raketami neobejdou, pokud nechtějí skončit stejně. Následný nárůst terorismu ve světě a především v zasažené oblasti po americko-britské invazi byl sice předpokládán, avšak důsledek neohraničeného násilí bapříklad v podobě masivního přílivu imigrantů do Evropy, nenapadnul zřejmě nikoho.

S. Donát 10.7.2016 17:18

Re: Pane Jakle....

Souhlas. I když třeba volby nevyhraje, dost lidí mu věří a podporuje ho. To že mu nepřikládá váhu nějaký Mach, je tak nějak jedno :-).

J. Kyselková 10.7.2016 16:26

Re: Pane Svene J. Kyselková

A Vy jste kdo, supermane ? Padám.

V. Pavelka 10.7.2016 15:35

Re: Tentokrát nesouhlasím!

Šla by jste se svým dobrem, proti vlastní rodině která drží balík akcií zbrojovky , která dodává armádě v iráku ?

J. Hejmala 10.7.2016 15:29

Pane Svene:

Abyste tomu rozuměl zde jak o Klausovi někdo napiše pravdu nebo ho odhali jaký je podvodnik tak je pro jeho fanatiky >>balovka <<sohrovka a nebo ja J.Hejmala "Hlavně ta trubka z Brna pistolnik Vzvadil ( Donat) :):)

J. Hejmala 10.7.2016 15:22

Re: Pane Svene J. Kyselková

Klaus nikdy netoužil být miláčkem lidu ???Ha Ha Ha .Tak vy jste tomu dala hřebik na hlavu>>>> Klaus a netoužil po popularitě ???? neni znám větši narcis v ČR jako on

J. Hejmala 10.7.2016 15:14

Rusofil a trubka pistolnik Donát alias Vyvadil

Pane S. Donát že jste mě to ale nandal i když od vola jako vy to nevadi . Měl jste se panu Řehulkovi představit každý nevi že vaše jméno je Vyvadil blb na urovni Ovčáčka a o Klausovi to vi 9.900.000 občanů ČR že to je zloděj podraznik a kolaborant , tak jako jeho opěvovatele a pistolnik Vyvadil ( Donat) na prvnim mistě podepsána

Sohrova Baldovka a pan Hejmala

V. Pavelka 10.7.2016 14:45

Re: Souhlas,

Důsledky těchto velkých válečných nasazení jsou tristní ,viz. Afganistán , úspěšného konce nevidět !? Putin to má lepší ten už v Sýrii zůstane ,

J. Kyselková 10.7.2016 12:49

Re: Pane Svene

Pane Řehulko, dovolte drobnou poznámku. Václav Klaus nikdy netoužil být miláčkem lidu. To je parketa bavičů a trubačů. Z jeho textů lze chápat úroveň, snažení a zápas o řád. A to nevzdává - proti takové přesile !

E. Erat 10.7.2016 11:31

Re: Pane Jakle....

Podporu má poměrně vysokou, a možná bude i presidentem USA. Takže jeho slova určitě svojí váhu mají.

P. Mach 10.7.2016 11:26

Re: Ryšánkovou jsem ještě nečetla

Jestli nás čeká válka, tak leda díky psychopatovi puťkovi.

P. Mach 10.7.2016 11:24

Re: Pane Jakle....

To o čem blábolí extrémní populista trump v předvolební kampani, nelze absolutně přikládat žádnou váhu. Jak saddám tak kaddáfí, "drželi teroristy na uzdě", když se jim to hodilo, tj. když šlo o jejich vlastní zadek. A když se jim to hodilo, tak teroristy a islámské fundamentalisty podporovali a financovali.

E. Erat 10.7.2016 10:31

Re: :)))

DTTO !

J. Kanioková 10.7.2016 10:20

:)))

S. Donát 10.7.2016 9:54

Re: Pane Svene

Pane Řehulko, mám obavu, že tohle pan Hejmala / Balda / Sohor nikdy nepochopí. Mám na mysli to, že s některými názory pana Klause souhlasíte, i když ho příliš rád nemáte. Jelikož Klause bytostně nenávidí, není schopen / schopna s žádným jeho názorem souhlasit. Kdyby řekl, že je nebe modré a tráva zelená, stejně by to bylo špatně. Zase to má jednodušší v tom, že nemusí číst žádné jeho texty, ani nikoho jiného z IVK a může se jít hned vyzvracet pod článek :-). No a ti kdo ho / ji znají zase nemusí číst jeho / její příspěvky, stačí vidět jméno Baldová / Sohorová / Hejmala a vědí, že to bude jen nenávistný slint :).

J. Vintr 10.7.2016 9:32

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Myslím, že se nějakou propagandou ovlivnit vůbec nedám. Pro moje názory na věci kolem nás je nejdůležitější logika. Informace, kterými nás zaplavují média, jsou velmi často tendenčně zkreslené a upravované, takže je člověk musí brát s velkou rezervou. Netvrdím, že mám vždycky pravdu, ale rozhodně nikdy nepapouškuju, "co mi do hlavy nacpala nějaká propaganda".

S. Rehulka 10.7.2016 9:16

Re: Pane Svene

Zdravím pane Hejmalo, ono opravdu někdy lehko šlo s panem Jaklem souhlasit, ovšem tantokrát ho asi strhl proud pokrytecké většiny ! Co se týče pana V.K., toho jsem nikdy nemohl ani cítit, ovšem, jeho několik názorů mám za své ! Tedy : jeho starou nedůvěru k vedení EU ( myslím, že v tom nebyl jeho proruský názor, ale čuch ekonoma), dále jeho výsměch podvodníkům typu Al Gore a jiným "strašitelům a oteplovačům", kteří věčné změny počasí připisujílidstvu.

Jinak ten pán, je pro mně stále jen "Timurem bez party", i když se mi také občas líbí názory jeho syna ! SFR

J. Hejmala 10.7.2016 8:58

Re: Pane Jakle....

Vy do toho nekejte Držte se vašeho tygra a do politiky nekecejte na to jste blbej sesrate

J. Hejmala 10.7.2016 8:54

Pane Svene

Žádnou radost jste panu Jaklovi neudělal když s timto piživníkem často souhlasite. To už vůbec nepíši o tom, že váš dobrý přítel VK na vás zanevře uplně. Prostě se máte v té dálavě na co tešit goodbye

E. Erat 10.7.2016 8:51

Re: Pane Jakle....

O tom, že S.H. držel na uzdě teroristy atd., tedy o "osvícené" vládě S.H. mluvil nedávno i kandidát na presidenta USA Donald Trump.

S. Rehulka 10.7.2016 8:42

Pane Jakle....

....často souhlasím s vašimi názory, dnes nikoliv !

Čemu říkáte : "černé na bílém" ? Nikdy jsem nebyl obdivovatelem Tony Blaira a jeho Labour Party, příliš plné rudých červů, ale to, že za jeho vlády šli Britové spolu s Američany ( a Australany) tradičně a věrně proti společnému nepříteli, bylo jen správné !

Jak čas běží a lidé zapomínají, zglajšlachtovaná media už pomalu začnou psát o "osvícené" vládě Saddama Husseina, jak "držel pořádek" v Iraku a že nikdy nebyly nalezeny důkazy ZHN ! Říkám bullshit ! Byly nalezeny polskou jednotkou (prázdné) střely, stále radioaktivní, i když vyprázdněné. V první válce v Gulfu (tedy proti Saddamovi) raději poslal nejnovější stihačky, které měl od Sovětů do Iranu, se kterým válčil skoro deset let, jen aby nepadly do rukou spojenců, další nalezli naši (australští SAS) "zazimované" v plastiku zasypané v písku v oaze- naši je přivezli jako válečný suvenyr pro museum v Canberra.

Tedy je dost předpokladů, že i ten nukleární materiál ZHN, odlifroval včas bud do (dříve nepřátelského) Iranu, nebo do Syrie. A jako by nestačilo že bojové plyny, jichž použil proti Kurdům ? To snad nebyly Zbraně Hromadného Ničení ?

Ne, co se týče válek v Gulfu, byl Tony Blair správný spojenec !