15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

RUSKO: Malý sloupek o válečné příčině

Válka pokročila a rozumbradové se probrali. Prý to nemáme vidět černobíle. Situace je komplexní, zamotaných příčin konfliktu sada a ke všemu ukrajinský stát nepracoval nikdy zvlášť výtečně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Renjascu 26.3.2022 18:54

Vy máte pocit, že v EU není prosazována politika omezené svrchovanosti? Máte pocit, že jsme zcela nezávislou zemí? Tak proč potom LS, green deal... nebo snad máte pocit, že jsme tyto věci přijali dobrovolně? Máte pocit, že když Babiš po návštěvě lengley náhle zjistil, že ČR nutně potřebuje americké vrtulníky bylo projevem jeho nezávislé vůle a nebo máte pocit, že když chtěl v minulém volebním období uzavřít koalici s SPD a zavolala mu Merkel, že něco takového je naprosto nepřijatelné, tak to bylo projevem naší svobodné vůle? Nebo si už nevzpominate, jak v době českého předsednictví EU prosákl na veřejnost rozhovor mezi Topolánkem a Sharkezym, kde mu francouzský prezident bez obalu říká jakým oblastem se může v době předsednictví věnovat a kam nemá vůbec strkat nos, protože to je oblast francouzského zájmu? Evidentně jste v mládí často četl romantické knihy...

B. Rudolf 26.3.2022 19:36

Pokud vím, tak v EU jsme dobrovolně a když jsme se rozhodli nepřijmout syrské uprchlíky, tak jsme je zkrátka nepřijali.

A. Renjascu 27.3.2022 10:08

LS přijatá podvodem, když byla v referendu odmítnuta euroustava, tak se jen přejmenovala, aby se vyhlo referendu. Vyhrožování politiků ČR, ale hlavně politiků EU Klausovi, že když nepodepíše, tak s ním zatočí, vytrvalá snaha zabránit referendu o vystoupení z EU, opakovaná referenda, povinnost přijmout nařízení EU a uprchlíci? Tak ti tu nejsou jen kvůli Zemanovi, ale i tak nám bylo a je vyhrožováno, že je přijímat musíme. Před konfliktem měl jet signalista do Bruselu podepsat novou směrnici o přerozdělování uprchlíků, jak to kvůli válce na Ukrajině zatím dopadlo nevím, ale pokud ještě nepodepsal, tak určitě později podepíše.

M. Baloun 26.3.2022 13:20

Argumentovat ukrajinou jako zakládajícím členem OSN značí, že buď o tom nic nevíte, nebo vědomě ohýbáte realitu

Kde jste přišel na to, že kdy Číně patřila Sibiř? Proti historické Číně se ta současná naopak rozrostla o Tibet a Vnitřní Mongolsko (Mandžusko)

J. Lukavsky 26.3.2022 10:29

"mnoha nálezům v archivech již zcela prokázáno" podstatný je ale nález jediný a to smlouva podepsaná prezidenty (Regan, Gorbačev). Již staří Římané věděli, že "litera scripta manet". Jestli si ministři či jiní "Ovčáčkové" cosi povídali navíc není podstatné. Jinak platí Břežněvova doktrína "Omezené suverenity zemí RVHP". Platí nebo ne? J.L. end

A. Renjascu 26.3.2022 10:46

Ústní smlouva či slib má stejnou platnost jako ta písemná. Písemné kodifikování smluv a slibů začalo právě kvůli obtížnému prokazování, že byly tyto smlouvy uzavřeny či, že byly tyto sliby dány a kvůli sankčním klauzulím v případě jejich nedodržení. Slib byl prokázán a i když nebyly součástí tohoto slibu žádné sankční ujednání, tak jeho porušení přeci jen druhé straně něco ukazuje o spolehlivosti a morálním profilu jejího partnera a vede k tomu, že se ten, kdo byl oklamán příště zařídí jinak. Jak napsal jeden komentátor: západ dlouhá léta ignoroval jakýkoliv bezpečnostní požadavek Ruska a myslel si, že to Rusku nandá 10:0 a Rusko mu teď ukazuje, že 10:0 to nebude.

A omezená svrchovanost? Vy máte pocit, že v EU není prosazována politika omezené svrchovanosti? Máte pocit, že jsme zcela nezávislou zemí? Tak proč potom LS, green deal... nebo snad máte pocit, že jsme tyto věci přijali dobrovolně? Máte pocit, že když Babiš po návštěvě lengley náhle zjistil, že ČR nutně potřebuje americké vrtulníky bylo projevem jeho nezávislé vůle a nebo máte pocit, že když chtěl v minulém volebním období uzavřít koalici s SPD a zavolala mu Merkel, že něco takového je naprosto nepřijatelné, tak to bylo projevem naší svobodné vůle?

R. Tesařík 26.3.2022 11:15

Taková polopohádka. Dlouhé a ne příliš pravdivé.

P. Diviš 26.3.2022 11:26

Příliš lichotivé označení, "ne příliš pravdivé".

Prostě rusky vylhané.

J. Kejkrt 26.3.2022 11:35

Hezky sesumírované lži.

Notičky přímo z Kremlu. :-/

J. Jurax 26.3.2022 12:30

Neřekl bych.

Dlouhé, diskutabilní, ne nepravdivé, k zamyšlení.

Ale nedrží to tu jedině správnou linku, takže autorovi bude od dvouzávitových svazáků klnuto ruských trollů i hůř.

Odsouzení agrese a agresora i pomoc napadeným neznamenají nutnost potlačování kritického myšlení, analýzy příčin, širších souvislostí a dopadů, nutnost potlačení možnosti pochybovat a diskutovat i dopouštět se omylů etc.

A. Renjascu 26.3.2022 13:03

Máte příležitost sehnat správná fakta a mé tvrzení vyvrátit. Takto jde jen o projev emocí

P. Diviš 26.3.2022 11:24

Příčinou je nedemokratický systém, umožňující diktátorovi vyhlašovat válku, jak se mu zlíbí.

Žádný závazný slib o nerozšiřování NATO nebyl, to je zas jen ruská lež. Dokonce i slib Ruska respektovat Ukrajinskou nezávislost a celistvost (Budapešťské memorandum) nebyl závazný.

Slib nerozšiřovat NATO by zcela pomíjel svobodnou volbu zemí, jak si zajistit svou obranu. Byl by zcela v ruském duchu omezení suverenity sousedních zemí.

Minské dohody nedodržuje nikdo, hlavně separatisté je porušili ihned po dojednání.

Západ "leze" tam, kam je pozván.

Zaséváte ruské lži, jak to bude se sklizní?

A. Renjascu 26.3.2022 13:01

Západ byl pozván do Afghánistánu, Iráku, Lybie, Srbska...? Wow, tak to pozvání bych chtěl vidět. O slibu Rusku jsem zde dával desítky odkazů a většinou z mainstreamu, tak si je vyhledejte. A o té pohádce o svobodné vůli jsem již psal...

Z. Lapil 26.3.2022 11:41

Ad omyl. Z Kalingradu do Berlína je o pětinu blíž, než z Charkova do Moskvy. Vzdálenost z Kalingradu do Varšavy je poloviční.

Do debaty co kdo komu kdy slíbil se zatáhnout nenechám, protože si myslím, že je to jako s jakoukoliv hádkou: ta rvačka začala tím, že mi Honzík vrátil tu facku.

Aneb problém se dal rozumně (= bez rizika války s NATO) řešit, dokud se nezačalo střílet přes hranice. Krym v Rusku bylo, byť se skřípením zubů, funkční řešení. Donbas byl hodně rozhnisaný vřed, ale kromě místních nikoho neohrožoval, protože podobně jako v Katalánsku a v Severním Irsku se vše dělo v intencích "teroristi kontra policie", tedy způsobem, s nímž obě strany umějí zacházet už někdy od dob Geronima a Garibaldiho a vlastně už od toho hrdiny Nika (https://www.databazeknih.cz/knihy/hrdina-nik-374710). Počítám, že nikdo nikomu nebránil ve stěhování do klidnějších vod na tu či onu stranu; ano, vím, že opustit domov, protože debilové střílejí po jiných debilech, je až to nejposlednější řešení.

M. Baloun 26.3.2022 13:36

Dobře napsáno. jen bych trochu rozvedl to setí a sklízení. Od devadesátých let můžeme v mezinárodních vztazích pozorovat odklon od obvyklé praxe schvalování mírových i nemírových misí RB OSN. SSSR skončil a Čína byla ještě velmi slabá a tak se svět stal dočasně unipolárním (v politice je vše jen dočasné - důležité!) Tím jediným pólem byly USA. A je to dobře, protože i když dělali všelico, pořád to mělo alepoň nějakou kulturu. USA v té době měli zkrátka největší klacek a bezezbytku naplňovali teorii mezinárodního práva jako práva silnějšího. Někdy se s jejich akcemi dalo souhlasit, jindy ne. Každopádně čas trhnul oponou a svět se pomalu mění ve vícepolární. Rusko se oklepalo a zvládlo zůstat jednou ze dvou největších jaderných mocností. Čína roste v ekonomice, výzkumu i vojenství a nevypadá to, že by v dohledné době chtěla brzdit. A v dálce můžeme tušit i obrysy dalších vynořujících se mocností. Čistě utilitárně to pro Evropu - takže i pro nás - není dobrou zprávou. Takže v devadesátkách a desítkách bylo zaseto a teď to sklízíme.

Přísný, ale sametový pendrek jediného světového policajta končí. Reálpolita, geopolitika a realismus v mezinárodních vztazích se vrací s plnou parádou.

B. Rudolf 26.3.2022 14:57

Kdybychom nebyli v NATO, tak by Rusáci zaútočili i na nás. To je přece jasné. Rusáci neútočí na země, které v NATO jsou, ale útočí na země, které v NATO nejsou. Takže, které země jim vadí? Ty, co jsou v NATO? Ale pak by na ně asi útočili. Nebo ty, které v NATO nejsou? Na ty přece útočí.

Tak proč tady tvrdíte, že Rusákům vadí, že jsme vstoupili do NATO?

Z. Lapil 26.3.2022 11:03

Evidentní argument "Vy zase bijete černochy". Cenzura je špatná a nebezpečná tady i tam i kdekoliv jinde.

P. Diviš 26.3.2022 11:19

Na Západě možná občas je někdo vyhozen z práce za názory, v Rusku vyhozen za názory z okna.

J. Zákola 26.3.2022 10:31

Pane řekl jste to přesně jak to je, ale aby vás někdo nenařkl, že straníte rusku. To se totiž dneska nenosí.

R. Tesařík 26.3.2022 11:16

Samozřejmě, že straní. Stejně jako vy.

Z. Lapil 26.3.2022 11:01

Ad 1/. Autor Putina a Hitlera neztotožňuje, ale srovnává jejich některé znaky podobně, jako můžete srovnat psa s kokou: dravec, domácí mazlíček, čtyři novy, ocas...

Ad 2/ Nevím, proč to sem píšete. Leda že byste chtěl naznačit, že porušovat mezinárodní smlouvy je natolik normální, že ani nemá cenu je uzavírat.

Ad 3/ Merkelová je dobrý příklad, že příliš dlouhodobé alternativlos vládnutí má svoje mouchy. Nejde ani tak o progresivisty - vámi zmiňované dehonestace jsou koneckonců prací "lidu", tedy jedinců veskrze nevolených, ale o zparchantělou (protože - zase to slovo - alternativlos) péči o životní prostředí, která se postupně redukovala na péči o klima redukovanou na snižování emisí CO2.

Aneb problémem Ruska není Putin, ale to, jak ho vnímá ruský (politický) lid: Putin je alternativlos. (Němčinu zrovna nemiluju, ale tohle slovo se jí fakt povedlo.)

P. Diviš 26.3.2022 11:18

Lžete.

Mrtví v Afghanistánu a Iráku byli převážně místní záležitostí, ne výsledek bombardování Západem. Naopak Rusko bombardovalo civilisty v Sýrii.

Polsko neuzavřelo spojenecký pakt s Hitlerem (to udělal jedině SSSR), Polsko mělo pouze smlouvu o neútočení, stejnou s Třetí říší i se SSSR. Naopak tyto dva státy, v rozporu se smlouvami, společně zaútočily na Polsko.

V Rusku byl v devadesátých letech bordel, to ano, ovšem jako výsledek tamního pokusu o demokracii, ne import ze Západu.

V. Petr 26.3.2022 11:31

1) Pokud jde o přirovnání Putinovy vály k válce Hitlerově, tak dnes nejsme v roce 1945, ale na počátku října 1939. A tady je situace zcela srovnatelná, až na to, že se Ukrajina zatím drží lépe, než Polsko.

2) Afganistán se dopustil argerese proti USA tím, že poskytl své území jako základnu Al-Kajdě k útoku na USA 11.9.2001 (3000 mrtvých).

2) Irák je složitější. Saddam Hussain se dopustil agrese proti Kuwaitu ale ta válka byla de fakto přerušena ze strategicko politických důvodů a další válka byla jejím pokračováním.

V žádně z těchto válek nedošlo ke kobercovému bombardování měst jako za WW2 ani k dlouhému obléhání měst jako v případě Mariupolu.

3) Je pravda, že Rusko je lépe řízeno, než západ pod vedením rudozelených idiotů.

B. Rudolf 26.3.2022 14:47

Putinovi to trvalo déle než Hitlerovi a může být v tomto smyslu teprve na začátku. Každé srovnání kulhá a navíc my jsme se jako stát nakonec Hitlerovi nebránili, ale podobnost mezi sudetskými Němci a separatisty v Doněcku a Luhansku je docela slušná. Jedny podporoval Hitler, druhé Putin. No a nás zabral Hitler a o zabrání Ukrajiny se pokusil Putin. My jsme se nebránili a Hitlerovi to vyšlo, ale Ukrajinci se brání a jak to dopadne, nikdo neví. Jak moc se dnešní FSB podobá gestapu, nevíme. Navázala sice na zločineckou KGB, ale žijeme přece jen o století později.

Velký rozdíl mezi Hitlerovou armádou a tím, co předvádí ruská armáda, spočívá v dezolátním stavu té části ruské armády, která byla vyslána na Ukrajinu. Takže určitý rozdíl by tu zatím byl. Ovšem Hitler neměl naštěstí jaderné zbraně.

L. Beneš 26.3.2022 9:19

Poněkud zjednodušená "analýza" příčiny. Jako by vše záviselo jen na (zlo)vůli Ruska. Jednostranná a cenzurovaná informovanost nám brání vidět problém plasticky, co eventuálně nebylo v pořádku na ukrajinské straně. Ti, kdo se nezávisle pídí po informacích nezávislých - a to znamená nejen z ruských zdrojů - přinejmenším tuší, že existují i příčiny, které přivedly Rusko k "bláznivému a šílenému" rozhodnutí zasáhnout vojensky na Ukrajině, tedy uchýlit se k agresi.

J. Bárta 26.3.2022 8:59

Autore, cílem ukrajinské krize bylo zastavit Nord Stream 2 a dovoz břidlicového plynu z USA - splněno.

V. Církva 26.3.2022 9:02

To je fakt zvláštní že ti Rusáci musí zavraždit desetitisíce lidí aby nemuseli dokončit Nord Stream 2 a mohl se dovážet plyn z USA.

Vím, že Rusové jsou nelogičtí a líní, ale vždyť z toho NS2 mohli mít dost peněz, tak to nemuseli takto kazit!

L. Beneš 26.3.2022 9:20

Když se dva perou, může být v pozadí rvačky třeba i někdo třetí. Zo je ovšem představa pro vás velmi složitá a nepochopitelná.

P. Kmoníček 26.3.2022 9:55

A dobře se to špatné na někoho potom svádí, že Beneši.

J. Bárta 26.3.2022 10:34

Tak vám začíná konflikt na Ukrajině od letošního února. Zkuste se zamyslet, kdo a proč zorganizoval Majdan a co se dělo od té doby.