13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

GLOSA: Velké míjení

Rusko by pokládalo za vítězství rozumu, kdyby dostalo od Západu bezpečnostní záruky. Západ by pokládal za vítězství rozumu, kdyby dostal bezpečnostní záruky od Ruska. Ty postoje vypadají jako východisko pro dohodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 15.1.2022 20:58

1. Věřím. Stejně tak věřím tomu, že si je vymyslili, tedy, vymyslel Putin, aby měl čím strašit.

2. Členství je závaznější (ne o moc). Nedivím se Ukrajincům, že chtějí pokud možno co nejzávaznější záruky.

3. Existuje jen jedna závazná západní historie? To snad jedině v Rusku, kde je pocit ohrožení dlouhodobě a vědomě pěstován.

4. Jižní Osetie, Donbas, Krym.

P. Hák 15.1.2022 23:07

1) Americké rakety a tanky si vymyslel Putin? :-)

3) Závazná jistě ne, ale většinová ano. Stejně neexistuje ani závazná ruská historie, jsou různé proudy. Ovšem např. popírání holocaustu je ale v Německu trestné - tam "závazná historie" existuje.

4) Teď se bojuje na Krymu? Kdo s kým? V Osetii? Kdo s kým?

Na Donbasu je příměří.

P. Diviš 16.1.2022 0:14

1. Ano.

3. O většinové jste nepsal.

4. Nebojuje, ale bojovalo. Ruské agrese.

P. Diviš 16.1.2022 0:18

Odpověď panu Hákovi do hloubi času.

P. Diviš 16.1.2022 0:19

Reagovat pod glosou bohužel nefunguje.

P. Diviš 16.1.2022 0:19

Odpověď panu Hákovi do hloubi času.

P. Hák 16.1.2022 8:52

1) Bez komentáře ;-D

2) Pane Prokope, jistěže se najde pár trotlů a nácků. Ti se najdou vždycky. Ovšem jsou vnímáni jako exoti, nebo aspoň byli před tím velkým zblbnutím, co právě probíhá.

3) Ptal jsem se na současnost. Napsal jsem to zcela jasně.

P. Hák 15.1.2022 13:13

"Tak se snaží vyhrožovat a vydírat."

Můžete prosím uvést, koho a čím vydírá?

P. Černý 15.1.2022 13:48

Připomenu, že Rusko až dosud ničím konkrétním nevyhrozovalo. Pokud za výhrůžku nepovažujeme upozornění, že určité kroky by nepochybně vedly k přerušení vztahů.

Výhrůžky zatím zaznívají ze strany USA a NATO. Nevídané sankce a rozmístění jaderných zbraní ve východním Německu.

Mimochodem váš příspěvek je poměrně výstižnou karikaturou myšlení mnoha západních politiků. Takto, naprostým popíráním stanoviska druhé strany, se nelze dohodnout nikdy na ničem.

Teď se budu opakovat. Řeč je o jednáních, jejichž výsledky mohou mít za jistých okolnosti velmi nebezpečné důsledky. Jen ideologicky indoktrinovaneho prosťáčka vašeho zrna nezajímá, jaké zbraně na něho mohou mířit a v jakém rozpoložení se budou nacházet lidé, kteří by rozhodovali o jejich použití.

P. Diviš 15.1.2022 11:19

"Na rohu ulice vrah o morálce káže ... "

P. Hák 15.1.2022 13:10

Já jsem u Vás vrah? Dokažte nebo se omluvte. Tohle už je žalovatelné.

P. Černý 15.1.2022 14:01

Docela by mě zajímalo, co by na současné poměry řekl právě Kryl.

P. Hák 15.1.2022 15:39

To mne taky.

P. Hák 15.1.2022 13:19

Pokud tím "vrahem" myslíte pana Petráčka, je to taky nesmysl.

J. Lukavsky 15.1.2022 10:48

"Vede Rusko někde nějakou válku?" Určitě ne neb se důsledně řídilo a řídí leninskou mírovou mezinárodní politikou. Takže je to vyloučeno. Akorát občas pomůžou s internacionální pomocí, občas jim na dovolenou odjedou Zelení mužíčci i se svými tanky, tajně.... jinak ale pohoda. J.L. end

P. Černý 15.1.2022 10:56

Jste si jist, že proti Rusku a jeho zájmům nikdo nebojuje? I když většinou cizima rukama, zato často s využitím extrémních nacionalistů, islamistů, neonacistů a jiné nejhorší verbeze?

P. Diviš 15.1.2022 11:23

Přesně.

P. Hák 15.1.2022 13:12

Kde vede válku? Konkrétní místa bojů.

Kecy o Leninovi neberu. Že někdo nezaznamenal, že máme rok 2022 a komunismus je v Rusku dávno mrtvý, není můj problém.

V. Novak 15.1.2022 14:02

Neustále opakujete lživou mantru o ruských vojácích na dovolené. Alexandr Zacharčenko mluvil v rozhovoru, z něhož tato mantra vychází, o BÝVALÝCH ruských vojácích - a protože v Rusku dosud je povolanecký systém, je skoro každý ruský muž nad 30 let bývalý voják...

P. Diviš 15.1.2022 11:18

Pochopitelně že to Rusko požaduje, konec konců, odpovídá to ruským zvyklostem. Požadavek, aby Ukrajina nezabezpečovala svou územní integritu (ohrožovanou Ruskem) nic jiného není.

Cizí zbraně na hranicích nechce nikdo. Třeba Poláci v Kaliningradské oblasti ... Zajistit se to někdy dá, jednáním. Vyhrožováním spíš ne.

Německá agrese v roce 1941 bylo napadení tehdejším spojencem sovětů, s kterým družně spolu napadli Polsko.

Jistěže vede, na Ukrajině. Prostřednictvím podpory separatistů a vysíláním "dovolenkářů".

P. Hák 15.1.2022 12:23

Požadavek aby Ukrajina nezabezpečovala svou územní integritu jsem nezaznamenal. Můžete prosím citovat?

"Zajistit se to někdy dá, jednáním. Vyhrožováním spíš ne." JJ, všiml jsem si. RF Polsku pokud vím nevyhrožuje. Vyhrožuje NATO Rusku. Poláci zbrojí jak vzteklí, už mají na potenciálním válčišti převahu v počtech tanků, nemluvě o spojeneckých armádách - to pro obranu není třeba, druhá možnost je logicky útok.

Stran německé agrese uhýbáte. Podstatné je slovo VYHLAZENÍ, které systematicky ignorujete - jasně, musíte :-) To nezkusili na Poláky ani Rusové, ani SSSR. "Civilizovaný západní stát" to na Rusy zkusil.

P. Černý 15.1.2022 13:34

R^

Z. Lapil 15.1.2022 23:10

Já jen připomenu "ruský" hladomor na Ukrajině (v uvozovkách, protože opravdu netuším, jak moc Ukrajinci rozlišovali Rusy a Sověty) a docela mohutné přesuny obyvatelstva - včetně Němců a krymských Tatarů - na druhý konec země. Obávám se, že odsun sudetských Němců byl proti tomu povětšinou selanka. Přinejmenším jeli do civilizované země; vím, ošklivě zničené, ale civilizované.

P. Hák 16.1.2022 9:01

To je právě ta moderní manipulace. Co se hodí, z toho obvinit ruské etnikum. Co se nehodí, přisoudit jiným ("Osvětim osvobodili Ukrajinci" - to bylo ještě předtím, než se zjistilo, že to byli Američané). Největší hovada Gruzín Stalin, Gruzín Berija, Polák Džerdžinskij... pro naše rusobijce samozřejmě všichni "Rusové". Jak to vnímali tehdy Ukrajinci, nevím.

Hladomor proběhl i v ruskojazyčných oblastech. To jako že zkoušeli vyhladit sami sebe?

Deportace jistě není hezká věc, ale o vyhlazení nešlo - kdyby šlo, jistě by se to za 40 let povedlo.

Z. Lapil 16.1.2022 14:47

Tak.

Rozdíl mezi vyhlazenim a deportaci je vidět zvenčí. Pro ty, kterych se to týká, to oboji je, tuším, hrůza za hranicí predstavitelneho. Neboli není v tom podstatný rozdíl.

P. Hák 16.1.2022 9:12

Ještě k těm Ukrajincům. Mám ruskou známou, paní 50 a něco. Vzpomíná, jak jednou na školním výletě ji v Litvě místní občan, kterého se zeptala na cestu, poslal německy do plynu. Ale s Ukrajinci prý nikdy nic takového nezažila, když jezdila na Ukrajinu k příbuzným. Je to osobní vzpomínka, nic jiného nemám, ale věřím jí víc, než propagandě v médiích.

Co si vzpomínám, tak my za komančů neměli rádi SSSR, ale nebrali jsme to etnicky - Rus špatný, Ukrajinec dobrý. Ani jsme to nerozlišovali. Věděli jsme, že nepřítel je komunista.

P. Černý 16.1.2022 10:15

Jak to tak člověk poslouchá, když denacifikovali Německo, zapomněli na Pobaltí.

Když Putin nedávno označil Ukrajince a Rusy za jeden lid, asi věděl, co říká. Dost Ukrajincu s ním prý souhlasí. Samozřejmě se to liší podle regionů.

Navíc komunikace v ruštině, hlavně na internetu, je prý mezi i mladými ukrosi běžná. Postsovětský prostor holt tak úplně nezmizel. A ruština je v něm hlavní komunikační jazyk. Navíc, když se na to soustředite, je v ruštině na internetu téměř všechno, co můžete potřebovat. Od vzdělání a kultury po techniku či řemesla. Rusko už dávno není zaostalý barbaristan.

P. Hák 16.1.2022 11:09

Já vím. Mám doma výtvarnici a spousta návodů na YT je v ruštině. Sám koukám na přírodovědné dokumenty. A občas se bavím s Ukrajinci nebo Bělorusy, co u nás dělají. Z Bělorusů bělorusky nemluví ani jeden a ještě si z toho dělají srandu. Ukrajinsky jich pár mluví, ale rusky komunikují běžně. Jeden nechce z politických důvodů.

P. Hák 16.1.2022 11:10

Jo a taky je na YT plno receptů. Žrádlo, to je moje :-)

P. Černý 16.1.2022 11:53

Už jsme to vlastně probirali Jste dobrej, když zvládáte tu terminologii. Já si akorát vzpomínám, že jsme kdysi za mlada s manželkou ze zvědavosti zkoušeli naložit česnek podle ruského receptu rukou azbukou naskrabaneho na kousku papíru.