29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cb 7.11.2007 12:58

Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Kdo jste, abyste rozhodoval, co potrebujeme a co nepotrebujeme? ;-€

Pamětník starejch dob 7.11.2007 19:57

Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Jistý muž, jménem Adolf Hitler s tím hnout uměl. A kdyby, jak se o něm vyjádřil jistý J.V.Stalin "věděl, kdy se zastavit," možná by mu to i vydrželo.

brok 7.11.2007 11:04

Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Přesně tak probíhají "útoky barbarů" v celých lidských dějinách, Tito "barbaři" přicházejí bez boje, protože je do svých zemí pouštíme a také proto, že v boji by stále ještě neměli šanci. To ale neznamená, že se nechovají jako všichni "barbaři" v minulosti. Řešením je nepouštět je do vlastního domu, ty, kteří již pronikli "za hradby" rychle vyhnat a chovat se jako např. Řím v Punských válkách, ne jako Řím ve válkách s Germány.

Hledajíci 7.11.2007 12:29

Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Japonštíˇ, činští, indičtí filosofové nazývají naopak  nás barbay. Kdo má tedy pravdu?

pbla4024 7.11.2007 12:46

Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

My. Protože západní civilizace je jediná, která objevila redukcionismus vytvořila vědu. Kdo kupříkladu přišel s kvantovou mechanikou?

cb 7.11.2007 12:59

Re: Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Ano, i japonsti, cinsti a indicti filosofove pouzivaji mobily.

Hledajíci 7.11.2007 13:05

Re: Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

A jak vám pomáhá ta kvantová mechanika v denodenníc životních problémech?

pbla4024 7.11.2007 13:19

Re: Re: Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Kupříkladu veškerá elektronika je založena na poznatcích kvantové mechaniky.

brok 7.11.2007 15:37

Re: Re: Re: Místo toho, aby je pro posílení vlastní kultury (a moci) adaptovali, tak proti nim bojují....?

Ani Japonsko, ani Čína a ani Indie nejsou barbaři. Jsou to vzdělané kulturní země, které se nikam netlačí a ani trochu nás neohrožují (i když tato formulace není zcela přesná, je míněna jen ve smyslu ohrožení agresí, ekonomicky nás patrně ohrožují). Barbaři jsou však nepochybně arabské země a africké státy obecně. Nekulturní, agresivní, závistiví a vyžadující "pomoc".

Schumacher 7.11.2007 16:45

Kdo má pravdu ?

Obvykle ten kdo přežije ;-)

brok 7.11.2007 10:59

velice kvalitní článek

Vysvětlení opravdu odpovídá skutečnosti. Konec Arabů by mohl nastat, až se "americká dvojčata" budou opakovat v Pekingu či Šanghaji. Tam se nebude diskutovat o "lidských právech" či kdo si to zavinil sám.

Zjednodušeně lze říct, že se jedná o další útok barbarů na civilizaci. V dějinách jich bylo mnoho. Většinou pak vítězové převzali kulturu poražených a poražení jazyk vítězů. Mezičas téměř vždy trvá cca 500 let.

Schumacher 7.11.2007 11:06

Jistěže.

Vědí, že Čína si nenechá tentonoc na hlavu. Čína je světová velmoc, která má repekt. Takový, že Západ uctivě a po špičkách jedná se Severní Koreou, místo aby tamní režim spláchnul naráz razantní akcí. Protože i proto, že sousedící Severní Korea je pod čínským protektorátem. Je v oblasti na kterou Čína vztahuje přejatou "Monroeovu doktrinu".

Pavel Urban 7.11.2007 12:48

Konec Arabů v Číně

asi nebude nijak dramatický. Moc jich tam totiž nežije ani nyní. A ti jsou většinou spojení s mezinárodním byznysem, zejména s ropou. Takže s nimi bude čínská vláda zacházet spíš v rukavičkách.

Co se týče Arabů ve zbytku světa, je otázka, jak může Čína jejich existenci ukončit. Nějaký ten mrakodrap jí asi za atomovou válku stát nebude, i kdyby tím proti sobě nepostavila zbytek světa.

Kajan 7.11.2007 10:59

Ale kdepak ! Civilizace, tedy proces zobčanštění, tedy proces přeměny divocha v občana, tedy individualizace a subjektivizace jednotlivců, prostřednictvím účinků z obchodu, je jen jedna a rozlévá se po celém povrchu Země !!! Dzp.

Schumacher 7.11.2007 11:20

proces přeměny divocha v občana, tedy individualizace a subjektivizace jednotlivců, prostřednictvím účinků z obchodu, je jen jedna a rozlévá se po celém povrchu Země

O tom nepochybuji. Jenže tenhle proces vyžaduje tisíce let vývoje. A ne postup jako u rychlených skleníkových rajčat. Na první pohled mohou vypadat pěkně,ale jsou fujtajbl.Zavádění "demokracie" v některých kulturách je jako roubovat růži na kedluben.

doktor 7.11.2007 9:36

Autor nezaznamenal,

že názory Huntingtona i Fukuyamy jsou dnes úplně jinde. Fukuyama například, kdysi hlasatel neokonzervatizmu, se zcela postavil proti němu a proti Bushovi. Jeho poslední knížka "America at the Crossroads: Democracy, Power, and the Neoconservative Legacy,"z roku 2006, bohužel zatím nepřeložená do češtiny do dokazuje. Huntingtonova kniha "Who are we?" (česky Kam kráčíš, Ameriko" z roku 2004) je mnohem přesvědčivější, než autorem rozbíraný Střet civilizací. Celý článek je tak povídáním o něčem, co dávno není pravda.

www racek 7.11.2007 10:00

Re: Autor nezaznamenal,

no, říká se to. ale musíš počkat, až to autor přelouská. zatím zná tohle, tak čti a nepyskuj!!!:-D

Hledajíci 7.11.2007 10:01

Re: Autor nezaznamenal,

Pánové jako Huntington, Fukuyama, Von Hayek, atd napsali za svého života velmi mnoho pojednání. A mnohokrát se stalo a stáva, že poslední pojednání se diametrálně liši od pojednáni dřívějšich, protože oni sami a svět okolo nich je v neustálem pohybu, Ten problém je v tom, že mnoho lidí je schopno anebo stačí přečist pouze jedno z těch pojednání, které potom pokládají málem za sdělení Boží, za absolutní pravdu, kterou je nutno do krve hájit. Probléme je v tom, že pojednání těchto pánů ale čtou i různé vládnoucí třidy, anebo mocenské struktury, které na těchto stále se měnícich pravdách založili  svůj způsob vlady, svoje názory na svět. Tyto mocenské struktury odůvodňují svoje jednání napřiklad "pravdami" z Clash of Civilzation, které jeji autor už dávno nesdílí.

Otázkou je, zda může člověk vykřikovat do světa co chce, i když ví že to co vykřikuje je jenom částečné poznání a pravda, které za pár let se změní. Není člověk jako Huntington a Fukuyama vlastně nebezpečný, protože ovlivnil chování mas, a necití se za to ovlivnění zodpovědný? A masy jedmají dle "pravd" těchto pánů, které již dávno pravdami nejsou.  

Harpyje 7.11.2007 10:14

Re: Re: Autor nezaznamenal,

Huntington a Fukuyama ovlivnili chování mas? To snad nemyslíte vážně!

xtl 7.11.2007 10:15

Re: Re: Autor nezaznamenal,

Tak tomu skutečně je. Vládnoucí elita (kleptokracie) s monopolem na zdroje bohatstvi, moc a informace potřebuje pro jejich udržení ideologické zdůvodnění. V závislosti na stupni poznání světa byla za tímto cílem využita náboženství a vytvořeny mnohé další ideologické systémy, mezi něž patří v současné době i Huntingtonova nebo Fukuyamova díla považovaná za vědecká pojednání, taková, jako byla kdysi považována pojednání Marxova nebo Engelsova.

chytrý horák 7.11.2007 10:57

Re: Re: Autor nezaznamenal,

Kdyby člověk nemohl vykřikovat do světa co chce, nebylo by za pár let co měnit, vyvíjet a posouvat dopředu. A místo nebezpečných pánů Huntingtona a Fukuyamy byste se ve své jeskyni bál medvěda.

Kajan 7.11.2007 11:01

Re: Re: Autor nezaznamenal,

Za A.F. von Hayeka se důrazně ohrazuji !!!  Ten názory neměnil, jen našel-li nový důkaz ! Dzp.

MaR 7.11.2007 11:08

Re: Autor nezaznamenal,

Vy jste America at the Crossroads nečetl, že ano? Jinak byste to takhle nenapsal. Fukuyama totiž neudělal žádný myšlenkový veletoč ani nepřevlekl kabát. Postavil se proti politice Bushovy administrativy(celkem oprávněně :o), sám ale *neokonzervativcem* v jeho původním smyslu zůstal. Problém tedy není ve změně názorů, ale spíše ve vývoji vnímání *nálepky* neokonzervativní.

Pavel Urban 7.11.2007 11:49

Knihu "Kam kráčíš, Ameriko" jsem nečetl,

ale z jejího titulu je zřejmé, že se zabývá především Spojenými Státy. Požaduje její autor, aby USA prováděly aktivnější politiku ve smyslu vývozu svých hodnot ? I kdyby tomu tak bylo, popřel by Huntigton své závěry, popsané v poslední kapitole "Střetu civilizací". Nikoli samotné paradigma, kterému je věnován prostor mezi první a poslední kapitolou a ke kterému se vztahuje článek FF.

chytrý horák 7.11.2007 11:53

Re: Autor nezaznamenal,

Fukuyama se nepostavil proti neokonzervatismu jako takovému, ale konkrétně proti způsobu realizace americké zahraniční politiky neokonzervativci v čele s Bushem, zejména proti válce v Iráku. Obecněji pak polemizuje s americkým mesiášstvím a rolí Ameriky coby exportérem demokracie pomocí síly. Zpochybňuje (asi právem, ale tím nelze dle mého názoru snížit její význam) nezištnost této pomoci, i když v jádru ji považuje za žádoucí, a staví se za prosazování demokratických principů spíš formou spolupráce a prostřednictvím nadnárodních institucí. Řekl bych, že v tomto směru mu chybí naše (evropské) zkušenosti s takovými institucemi, i když právě návštěva Evropy ho inspirovala k obratu. Měl by ji navštěvovat častěji, možná by obrátil zase zpátky. Není pravda, že názory Fukuyamy jsou dnes úplně jinde, krom tohoto "prozření" jsou jeho názory a postoje konzistentní a pevně si za nimi stojí, jak vyplývá např. z jeho rozhovorů s Jackem Žakowskim (2004) "Obavy a naděje - rozhovory o budoucnosti". Na Huntingtona se ještě podívám, ale tomu, že jeho názory by dnes byly úplně někde jinde, jak tvrdíte, také moc nevěřím.

Hledajíci 7.11.2007 12:19

Re: Re: Autor nezaznamenal,

 Existuje okolo 60 verzí budhismu, které odpovídají vývojovým stupňům samotného Budhy a jeho žáku v různém časoprostoru. Sice panové Huntigton, Fukuyama, von Hayek, atd tak plodní nebyli, ale i oni napsali spoustu pojednání. Kdyby názory panů Huntigton, Fukuyama atd zůstaly stát znamenalo by to, že se tito pánové přestali vyvíjet, že neodpovídají současné realitě. Pan Huntigton napsal po Clash of Civilitation pojednání Hispanic Challenge. Dále doporučuji vám čist originály, překlady jaksi neodpovídají comu co chtěl říci autor, ale vyjadřují pouze jak překladatel originálu rozuměl.  

chytrý horák 7.11.2007 12:36

Re: Re: Re: Autor nezaznamenal,

Se svojí angličtinou bych toho v originálu mnoho přečíst nestihl, takže mi nic jiného nezbývá :-(((však také mám z toho mindrák a snažím se zlepšit, ale samostudium asi není to pravé). Nemyslím si ale, že by překladatel mohl text celé knihy deformovat do té míry, aby dostala jiný smysl. Co se Fukuyamy týče, netvrdím přeci, že se zabetonoval ve svých pozicích a ustrnul ve vývoji. Jen tvrdím, že základní pilíře jeho obecných futurologických vizí stále stojí a že je ve svých názorech konzistentní.

xtl 7.11.2007 9:35

Několik poznámek

1. Vesmír není nekonečný, jeho rozměry, energie či počet částic jsou konečná čísla.

2. Nutno rozlišovat sociální stát typu Švédska s typicky kapitalistickým ekonomickým systémem od socialistického státu preferujícího společenské vlastnictví výrobních prostředků a centrální plánování výroby.

3. Lidské chování, kam patří i ekonomické vztahy, je v podstatě iracionální, a proto v delším časovém měřítku nepředvídatelné.

4. Pokud jde o ekonomickou nadřazenost posledních tisíciletí, je nesprávné ji nazývat západní, protože ve skutečnosti jde o nadřazenost (celo)euroasijskou. Ruská kultura do tohoto tzv. západního okruhu patří také, dokonce i arabská je jeho historickou součástí.

www racek 7.11.2007 9:58

Re: Několik poznámek

1. tvrdím opak.

2. stát centrálně plánující už neexistuje. jestě snad na kubě a korei ...

3. lidská civilizace je založena na předvídání.

4.ekonomická nadřazenost evropy je stará tak nejvýše 400 let. 2000 let    tím to byla čína, i když temüdžin a ogataj měli svýho času jiný názor.

T.A.O. 7.11.2007 11:32

Re: Re: Několik poznámek

Mongolská dynastie yuan je také čínská říše. Takže i ten Temudžin Čínu dobyl, říši rozšířil a převzal čínský systém který fungoval. Evropou byl zklamán protože byla chudá a zaostalá.