29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Ukrajinská lekce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Saša 12.1.2006 10:23

Re: Re: Výstavba dalších atomových elektráren je v zájmu ochrany přírody i národní nezávislosti.

Samozřejmě, že jde o podloží. Však Nízký Jeseník i Oderské vrchy mají podloží stabilní. Na Moravici jsou i přehrady. A to Mostecko je úplně jasné. Tam se může JE umístit přímo do vytěženého povrchového lomu. Což pravda v okolí Chebu nelze, tam bývají zeměstřesení.
 
 
ivo.adler@seznam.cz 12.1.2006 10:18

Při představě

že by se v příštích volbách měli dostat do parlamentu Zelení a mohli rozhodovat o naší energetické politice mě jímá děs a hrůza. Jdu si nakoupit zásoby svíček a nebo ještě lépe štípat louče. České Velenice si nedostatku elektřiny užily pár hodin, snad dnů a měli toho plné zuby. Dát na Zelené, tak takové výpadky budou jako na běžícím pásu. A rakouští odpůrci jádra? Za každou akci, která vede k větší bezpečnosti jaderných elektráren, je třeba poděkovat. Za každou akci, která je pokusem diktovat nám podmínky, je třeba dát přes držku.
Béda 12.1.2006 10:16

Pane Vaňura, souhlas

Především s tím vyhořelým palivem jako cennou surovinou. Z tohoto pohledu se ovšem článek pana Římana jeví jako palebná příprava k zahájení další etapy drancování severočeských hnědouhelných dolů, tedy například pod obcemi Jiřetín a spol. Naše bilance elektrické energie je vysoce příznivá. Tedy z hlediska vyrobené a spotřebované elektrické energie na našem území. Vyrábíme mnohem více, než spotřebujeme. Osobně jsem do budoucna také spíše pro dostavbu dvou bloků v Temelíně. Ono to tak asi stejně nakonec dopadne. Pokrytecké Rakousko má s tou vodní elektřinou už dost značné problémy a v posledních letech jim dokonce celková výroba poklesla. Nikoliv ovšem spotřeba. Chybějící část musí dovážet, i z ČR. Takže ti jejich pokrytci blokace hranic jsou opravdu jen fanatici nebo lokajové placení lobystickými organizacemi. Odborná veřejnost v Rakousku proti "jádru" není, ani proti tomu vyráběnému v ČR, abychom byli objektivní. Ještě bych chtěl dodat, že ČEZ se stal v prosinci minulého roku většinovým vlastníkem Severočeských hnědouhelných dolů, či jak se jmenují.
MF 12.1.2006 10:13

Re: Re: Re: vzpomínáte na ministra průmyslu za Zemana (bohužel jméno mi vypadlo)

Ano, výběr systému Westinghouse byla zásadní chyba. Zajímalo by mě, který blb to navrhl a kdo hlasoval pro. Kdyby to byl Siemens, byla by nejméně stejná kvalita a každopádně méně demonstrací v Rakousku a žádné v Německu.
Petr Vaňura 12.1.2006 10:11

Re: Re: Re: vzpomínáte na ministra průmyslu za Zemana (bohužel jméno mi vypadlo)

Pane Hrbku, r. 1992 musel sám Václav Klaus příjít do televize, aby řekl občanům, že naše spotřeba elektřiny je menší, než v Rakousku a čelil tak propagandě zelených, kteří tvrdilil, že muůžeme její spotřebu snížit na zlomek tehdejší spotřeby. Opírali se o známý podvodný argument, s přepočítáváním spotřeby přes HDP v paritě směnného kurzu. ODS nebyla NIKDY proti JE a v ČSSD podporovalo JE Zemanovo křídlo, Špidla, pokud se nepletu hlasoval proti dokončení Temelína. Jinak dík Grégrovi, bez jeho energie by možná Temelín ještě neběžel. O postoji Václava Havla, škoda slov...
Miloš K. 12.1.2006 10:11

Re: Nepřesnost

Jednotky JET nejsou na ČR příliš velké. Vybavit 1000 MWe reaktory každý jen  jednou turbinou, která nebyla dlouhodobě odzkoušená, byla technická hloupost. Když tubina klekne, reaktor může jen hřát vodu.
Petr Vaňura 12.1.2006 9:51

Jinak, cena plynu je navázána na cenu ropy, pouze se tak

děje v poněkud větším časovém horizontu. Cenu plynu tak jeden hurikán neovlivní, trvalý nárůst cen ropy ovšem ano. Cena plynu má tak málo společného s náklady na těžbu, pouze se netěží tam, kde by náklady převýšily takto stanovenou cenu. A sama cena ropy může růst tak dlouho, dokud např. nedosáhne ceny, kdy se vyplatí výroba benzinu z uhlí, kupovaného na světovém trhu. Navíc, výstavba jaderných elektráren, ale i závodů na výrobu benzinu z uhlí trvá dlouho a tak je třeba začít v dostatečném předstihu.
 
Kolt 12.1.2006 9:42

Re: Má to celé malý háček

Jenze zasoby jaderneho paliva vydrzi mnoho mesicu a rekneme ze by se behem roku dal zmenit zmenit dodavatel. Zatimco u plynu mate zasoby na dny a tydny a nez postavite novy plynovod, tak tady vsichni zmrznem. CEZ vyvazi za aktualni trzni ceny. Ceske domacnosti a firmy rozhodne nedotuji nikomu levnou elektrinu. To, ze treba cena za nocni kWh od CEZu je levnejsi, nez za kolik vam za kWh uctuje vase rozvodna spolecnost musi byt snad kazdemu jasne.
Petr Vaňura 12.1.2006 9:42

Jedině jadcerná energie je schopna zaručit bezpečné

dodávky energie v dostatečném množství a za rozumnou cenu. Dokonce ani růst cen uranu se na ceně elektřiny příliš neprojeví, neb palivové náklady představují jen zlomek ceny elektřiny z JE. Navíc lze při velkém nárůstu cen obnovit domácí těžbu, která byla ukončena jako nerentabilní.
Problém z exportem elektřiny je v tom, že EU představuje do velké míry jeden celek a tak i my v cenách elektřiny doplácíme na energetickou politiku Německa, Rakouska a Itálie. ČEZ ovšem nikoliv ten na to vydělává a přitom je z větší části státní.
Růst cen uranu může vést také k tomu, že se vyhořelé jaderné palivo stane cennou surovinou. obsahuje totiž 2,5x více štepného materiálu, než přírodní uran. Využitím v elektrárnách s množivými reaktory stoupne toto množství 50 krát, to je ovšem jen ve stádiu prototypů v průmyslovém měřítku.  
Sch.prognostik 12.1.2006 9:37

Špatně. Je třeba rezignovat i na uhlí.

Energetiku stavět na jádru. Množivé reaktory. Uhlí nechat jako strategickou surovinu pro chemický průmysl. Budovat energeticko-palivový komplex. Místo energii vyrábět z paliva, palivo vyrábět pomocí energie. Pokud je možná taková technologie aby se to vyplatilo. Když se dneska nepřipravíme na zítřek, bude ouvej. Energie v dnešním světě je základem síly nezbytné pro udržení nezávislosti. Nezávislost je svoboda. Na druhou stranu, udržovat druhé v závislosti je skvělý byznys. Jak ví každý drogový dýler. A ovšem Putin a další. Závislost je skvělá, pokud není závislostí naší vlastní. To pak je špatný byznys.
A nehádejte se se mnou, víte, že mám pravdu. Já zase vím, že je to nahouby, protože o byznys s tak  vzdáleným horizontem návratnosti není zájem. A tak až budeme potřebovat, mít nebudeme a budeme horkotěžko stavět za daleko víc než bychom stavěli už dneska. Trh to vyřeší jak budou stoupat ceny energie, ale přijde to draho. Nás. Vydělají na tom jiní.
Petr Vaňura 12.1.2006 9:33

Jedině jaderná energie

Kolt 12.1.2006 9:26

Re: Liberale sharku,

Muzete uvest nejaky odkaz? Ja jsem z medii spise pochopil, ze smlouvu vypovedeli Rusove.
Petr Vaňura 12.1.2006 9:25

V Kalifornii nebyla za dvacet let postavena žádná elektrárna,

bylo to mimo jiné důsledkem zavedení "trhu s elektřinou," ve spojení s pevnými cenami pro domácnosti. V důsledku toho byl postupně zlikvidovány rezervy výkonu, a když vzrostla poptávka, výkon chyběl. Samozřejmě, nedostatek zboží vyvolal růst cen, ale protože distributoři nemohli toto zvýšení přenést na zákazníky (pevné ceny), přišel jejich krach.
 
 
Béda 12.1.2006 9:21

Re: Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

Pane Zimo, souhlas, pokusil jsem se na Vás navázat.
honzak 12.1.2006 9:20

Re: Výstavba dalších atomových elektráren je v zájmu ochrany přírody i národní nezávislosti.

Sašo, dislokace JE se neřídí ani tak rozložením spotřeby, jako kvalitou a stabilitou podloží. To jen na okraj. Potřeba další JE se nedá z technického hlediska okecat. Z ostatních zejména zelených pravdoláskových ano. Však on to tandem Havel&Kuchtová vyřeší...
Petr Vaňura 12.1.2006 9:18

Re: V Saudské Arábii se zemní plyn pálí rovnou ve vrtech

To už dávno není pravda. Zemní plyn se v Saudské Arábii a Kuvajtu používá k odsolování mořské vody destilací. Saudská Arábie tak, pokud nechce současný systém rekonstuovat, tak musí vytěžit určité minimání množství ropy denně (ale jen zlomek současné těžby).
 
 
Béda 12.1.2006 9:14

Má to celé malý háček

že totiž to propagované "jádro" do těch dvou jaderných elektráren musíme dováže taky. Obrovské přebytky elektrické energie ČEZ vyváží do Německa i pokryteckého Rakouska. Zisk ČEZu za minulý rok tipuji tak na 20 miliard korun, a tedy letošní zvýšení cen elektřiny je nehoráznost. Zvláště, když 76 % akcií ČEZu vlastní stát. Německo a Rakousko kupuje od ČEZu energii "za babku" a dotují to čeští podnikatelé a domácnosti. Znečištění životního prostředí rovněž. Rakousko a Německo se pak může holedbat, jak jsou na tom se životním prostředím dobře. Nehorázný zisk ČEZu je v podstatě jen další nepřímá daň.  
Netřeba 12.1.2006 9:05

Re: Hrozba trvá.

Jistě, není to pro nás nic příjemného. Ale musíme vzít na vědomí, že kdo nechce, ať nekupuje. Kdo chce kupovat, tak za podmínek stanovených prodávajícím.
A může jít o plyn, ropu, auta nebo housky. Nebo modrá šipka říká něco jiného?
Rostislav Zídek 12.1.2006 9:05

Pane Šejno,

jaksi Vám uniká, že Rusové si účtují světové ceny. U plynu se dodávky sjednávají předem a na delší dobu, takže jeden hurikán nemusí cenu ovlivnit. Zvedne-li se ale cena dlouhodobě, Rusové zvednou cenu i nám. Proč by neměli. Nepodezřívejte je z altruismu.
Antonín Hrbek 12.1.2006 8:59

Re: Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

Pane Zímo
pan Roman, zeť pana Dyby, je prvořadým likvidátorem Zatím úspěšně zlikvidoval Janku a Škodovku.
Antonín Hrbek 12.1.2006 8:55

Re: Re: vzpomínáte na ministra průmyslu za Zemana (bohužel jméno mi vypadlo)

Fakta:
1990 federální vláda (včetně pana Klause) pozastavila práce na 3. a 4. bloku
1991 Pithartova vláda pozastavila výstavbu 1. a 2. bloku do "zprůhlednění financování"
1993 Klausova vláda schválila dostavbu pouze dvou bloků do roku 1995 a rozhodla, že řídící systém dodá jadarná divize Westinghouse namísto osvědčeného Siemense . Jaderná divise Westinghouse následně zkrachovala. a roku 1998 ki odkoupila British Nuclear Fuel. Do roku 1999 se vůbec nic nestalo. Doposud vyrobená zařízení ležela ladem a propadly veškeré záruční lhůty.
1999 Zemanova vláda rozhodla o dokončení elektrárny s dvěma bloky do května 2001. Tento termín byl zásluhou ministra Grégra splněn.
Jinak si nepamatuji, že by spolubojovnice paní Kuchtové demonstrovaly před sídlem sekretariátu ODS nebo sídlem vlády ODS. Před sídlem vlády ČSSD ano
Em 12.1.2006 8:47

Rimane , Rimane,

 Uz v druhe vete nepravda. Zadna zmena od povodni na severni Morave. Neff by mel zaradit sloupek "Primitivni propaganda". Tam by to patrilo.
M. Zima 12.1.2006 8:45

Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

sám potvrzujete Norům zodpovědné zacházení s plynem a současně vyžadujete drancování českých zdrojů jenom proto, aby druhořadí manageři státního podniku ČEZ mohli dumpingem za silový proud (na podíl na dražší regulaci sítě nemají schopnosti) dělat peníze na německém trhu, které potom cpou do pochybných aktivit v korupčních hnízdech na Balkáně.
Na ČR jsou jednotky JET příliš veliké, takže při jejich častých výpadcích je nutno kupovat drahou evropskou elektřinu. S tím související cenový vývoj proudu v ČR jste se raději ani nepokusil zmínit.
Váš článek je vlastně obhajoba činnosti státního molochu se socialistickou strukturou organisace (sta-mo-kap) a produkce, včetně nekvalitní nadprodukce. Přitom si pomáháte klausovskou "logikou" např. při posouzení účinnosti a spotřeby.
S ruskými energetickými zdroji máte pravdu, podle německých pramenů byly před ukrajinskou krizí v neveřejném zasedání dumy představeny ropa a plyn jako prostředky srovnatelné s jaderným potenciálem.
Saša 12.1.2006 8:29

Výstavba dalších atomových elektráren je v zájmu ochrany přírody i národní nezávislosti.

Těžba uhlí devastuje krajinu a spalování uhlí devastuje vzduch, přeprava uhlí blokuje dráhu i silnice a špiní prachem města a vesnice. Kvůli hnědému uhlí zanikají celé vsi a "zemský ráj to na pohled" se mění v měsíční krajinu.
Ropa je drahá a bude ještě dražší a sami ji nemáme a vedle ekonomické náročnosti též trvale hrozí politickou závislostí na mechanicích u kohoutků. Navíc spalování jejich produktů ničí vzduch.
Plyn - to je jako ropa.
Biomasa, dřevo či sláma, se musí také dopravovat a spalovací motory se vyřádí i při sázení a těžbě. Navíc jí nikdy nedokážeme vyprodukovat dost, aby to naši energetickou soběstačnost zajistilo - i kdybychom všechny naše pole a louky a lesy změnili na plantáže na spalovatelné plodiny.
Vodní elektrárny - jejich výstavba znamená nutnost sáhnout na soukromý majetek a to je vždy zásadní problém. I když jinak z hlediska přírody jsou nové nádrže postiviním a ekologickou diversitu rozvíjejícím prvkem a mohou též na rozdíl od ostatních zdrojů energie přinést peníze nejen z elektřiny, ale i z turistického ruchu.
Větrné elektrárny - nejen že hyzdí krajinu, zabíjejí ptáky a produkují enormní množství hluku, ale navíc jsou v našich klimatických podmínkách v zásadě k ničemu.
Elektřinu přitom potřebujeme a kdybychom jí měli víc, byli bychom na tom lépe. Pokud by byla drahá, mohli bychom ji prodávat. Pokud by byla levná, mohli bychom výrazně omezit spotřebu tuhých, tekutých i plyných paliv. A rozšířit elektrickou trakci v dopravě, zejména městské - tedy zmenšit počet osob přepravovaných pomocí spalovacích motorů.
Elektřinu potřebujeme a potřebovat budeme a proto je nezbytné stavět další jaderné elektrárny. Doporučuji jednu do Slezska k Ostravě, jednu na Mostecko, časem ještě třeba i jednu někam k Chebu.
Nové jaderné elektrárny jsou prostě zapotřebí. Měli bychom je postavit, dokud ještě v Plzni jsou lidé, kteří umí reaktory vyrábět. A dokud ještě máme jederné inženýry.
jiný franta 12.1.2006 8:27

Mirku Šejno,

ale to jsme zase někde jinde. ODS není žádným bojovníkem proti jaderným elektrárnám, v jejích programových dokumentech nenaleznete bláboly o odstoupení od atomu a o řešení energetických potřeb pomocí "alternativních zdrojů". Ale Grégr byl skutečně mimo mísu. Lokalita Blahutovice byla pro další jaderku určena za bolševika, tzn. v době úplně jiných hospodářsko-politických poměrů. Jen tak mimochodem, tato lokalita zcela postrádá silnou vodoteč nebo zásobu vody, nutnou pro provoz takové elektrárny (jakou má Temelín ve Vltavě či Dukovany v dalešické přehradě). Takže pokud bude další atomovka potřeba, ODS rozhodně nebude tím, kdo bude s pěnou u huby proti.
Mirek Šejna 12.1.2006 8:06

Liberale sharku,

součástí té smlouvy bylo, že Ukrajina umožní transport do Evropy a cena za transport bude hrazena plynem. Jenže Ukrajina chtěla dolary a nikoli plyn, takže smlouvu vypověděla jako první. Ale to je celkem jedno. Nakonec se dohodli. Znovu tedy opakuji: ještě že nám cenu plynu diktují Rusové a nikoli počet hurikánů a síla mrazů nad USA.
liberal shark 12.1.2006 8:02

Re: Příspěvek

Z takovýhle keců mám vždycky pocit, že eletřinu vyrábíme pouze proto, abychom si narvali kapsy, a pak chodíme po domech a násilím ji vnucujeme odběratelům 
Géro 12.1.2006 7:59

forma vs. obsah aneb zase ta čeština resp. hledej chybu Římane

až ji najdeš tak zase o něčem napiš, ať máme důvod být hrdí na původ špiček špiček ODS  (míněno regionálně)
Mirek Šejna 12.1.2006 7:59

Jiný Franto,

Grégr přišel s nápadem nejen dostavět Temelín, ale i postavit další jadernou elektrárnu na Ostravsku. A za to byl modroptáčníky označen "atomovým dědkem", kterého prý podporuje zlá betonová lobby. Jo, tehdy nám soudruzi z ODS zezelenali natolik, že modrá barva nebyla skoro vidět.
liberal shark 12.1.2006 7:56

Re: Milý poslanče Římane

Neměla náhodou Ukrajina smlouvu s Ruskem na 5 let dopředu ? Tato smlouva garantovala dodávky plynu za 40 USD a Rusko ji jednostranně po roce chtělo změnit. Nakonec se dohodli na 80 USD a na Ukrajině padla vláda. Z toho plyne poučení, jaký je Rusko spolehlivý smluvní partner.