1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: Tři poučení z katalánské krize

Situace v Katalánsku a reakce Madridu na jeho snahy o separaci přímo vybízí k zamyšlení. V následujícím textu uvádím tři dojmy, tři poučení, které si z ní odnáším.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 4.10.2017 10:52

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Takže od roku 1492 nemá Španělsko "mravní opodstatnění k další existenci".

Vy jste hlava, maršále!

V. Kotas 4.10.2017 10:42

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Vypadá to, že se Katalánci snaží, aby to netrvalo dlouho.

A. Alda 4.10.2017 10:36

Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Španšělsko vzniklo jako důsledek obrany před muslimskou invazí a k boji proti muslimům.

Když přestalo muslimům bránit v pronikání na evropský subkontinent, nemá mravní opodstatnění k další existenci a zanikne.

Jako zaniklo Rakouské mocnářství, které vzniklo k obraně Evropy před islám šířícími Turky: jakmile se Habsburkové spojili s Osmany, jejich říše zanikla.

Z. Lapil 4.10.2017 10:12

Re: Cesi a Spanele.

Já mám dojem, že pan Šulc píše, jako by měl představu, že jsme si měli svobodu od Slováků vybojovat, ale to se mu jen nepovedlo, nevěřím, že by so poctivě myslel.

Ale k tomu, že Češi neobjevili daleké světy: Emil Holub byl cestovatel nikoliv nepodstatný. Jeden Čech (po dědovi) velel Apollu 13 (takže nejspíš jemu patří slavná věta "Houstone, máme problém"), jeden dokonce Čechoslovák (Čech po jedněch prarodičích, Slovák po druhých) byl (zatím, doufám) posledním člověkem na Měsíci a československá vlajka, co měl s sebou, slouží jako exponát na ondřejovské hvězdárně. Třetí americký Čech (po dědovi) nese dokonce jednoznačné jméno Blaha a létal na raketoplánu už jako "dělník vesmíru" a čtvrtým Čechem, tentokrát kompletním, byl jistý Vladimír Remek - první non-USA a non-SSSR kosmonaut (s námitkami netřeba se unavovat, mám je taky). A jistý Feustel s sebou vzal na poslední misi raketoplánu Krtečka, ale ten je s Čechy spřízněn hodně volně. Přes tchýni .

Za čestného kosmonauta bych si dovolil jmenovat Jana Nerudu. V Písních kosmických mimochodem moc neblábolil, psal v souladu s aktuální vědou.

Nevím, mají-li se statečností něco společného necestovatelské disciplíny, ale jistý Antonín Rejcha byl profesorem na konzervatoři v Paříži, jiný Antonín, tuším Dvořák :-), učil muzicírovat Američany a Komenský, ten je profláknutý naprosto a úplně. Mám v kapse i třetího Antonína, pro změnu Čermáka, který coby starosta Chicaga potíral Al Capona a spol. Zemřel na následky zranění při atentátu na Rooswelta a bylo spekulováno a nebylo potvrzeno , že opravdovým cílem byl on právě proto, že ho neměli rádi chicagští gangsteři.

K vojákům si dovolím připojit Radeckého. A věta "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal" je z těch ikonických; je pravda, že český král tou dobou nebyl Čech, ale co chcete v kusu světa, kde se rakouský premiér může jmenovat Vranitzky a český ministr Dienstbier.

V. Novák 4.10.2017 10:02

Re: Cesi a Spanele.

Varšavské povstání byla pitomost - velmi nebezpečná pitomost, která měla za následek zbytečnou smrt desítek tisíc civilistů. Projev pro Poláky dost typického sebepřeceňování, velkých gest - a žebrání o pomoc.

M. Prokop 4.10.2017 10:02

Re: Stát, který musí být udržován pohromadě silou

Unie Norsko/Švédsko, Rakousko-Uhersko, Jugoslávie, SSSR, Československo ....

M. Mikulec 4.10.2017 9:53

Re: Demokracie, když se nám to hodí.

Právě že elity už ani moc o demokracii a svobodě nemluví. Aspoň tak si všímám těch bruselských. Nahradily je jakési abstraktní evropské hodnoty, což nikdo neví, o co jde. Do nich se asi mají přetavit národní státy.Perfektně to popsal Alexander Tomský (Realisté):

"Už více než půl století se Evropou šíří abstraktní neživotná idea bratrství lidstva a budovatelé smíšeného lidstva se snaží vykořenit člověka z národní pospolitosti, jediného skutečného domova, který zná a může milovat. Bratrství vyjádřené univerzální etikou samozřejmě existuje, je ale zneužíváno k popírání hlubokých kořenů lidství, totiž civilizace, kultury a národa."

J. Chaloupka 4.10.2017 9:53

I v naší ústavě bylo před cca 30 lety zakotvena

vedoucí úloha KSČ a kde tahle ústava je dnes?

J. Růžička 4.10.2017 9:53

Stát, který musí být udržován pohromadě silou

nemá před sebou dobrou, lépe řečeno žádnou, budoucnost. Existoval kdysi stát, zvaný Sovětský svaz. Ten vynakládal na pouhé své udržení tolik prostředků a energie, že nebyl schopen konkurovat světu hospodářsky. Vnitřně požíral sám sebe. Katalánsko vyhlásí samostatnost a bude samostatné, to může španělský král třeba tlouct botou do řečnického pultu, jako Chruščov v OSN.

J. Chaloupka 4.10.2017 9:51

Ten, kdo chtět být příslušníkem velkého národa,

emigroval do USA, naučil se anglicky a složil přísahu. Ostatní chtěli zůstat Francouzy, Španěly, Čechy, Maďary atd. atd.

J. Fridrich 4.10.2017 9:44

Re: Tři poučení

Souhlas s panem Rudolfem. Jen dodám na zamyšlení :

A nebylo "náhodou" před cca 3. roky hlasování o osamostatnění Katalánska normálně Madridem povoleno, uskutečněno a účast Katalánců byla 40 % ? O tom naši - a nejen naši "skvělí" novináři moc nemluví.. Tak jako o jiných důležitých věcech u nás i ve světě..

M. Prokop 4.10.2017 9:42

Re: Tři poučení:

Proč smutnej? Koukne po titulcích, autorech, vyblije se, nakopne kočku a je king. :-P

V. Novák 4.10.2017 9:42

Re: A nebylo to předem domluvený, jak už to v politice bývá?

Nehledejte spiknutí tam, kde k vysvětlení stačí pitomost...

M. Prokop 4.10.2017 9:41

Re: poučení

Láska je slepá, koukám.

M. Prokop 4.10.2017 9:39

Re: Jak na tohle autor přišel?

Že se něco liberalizuje, to platí ve srovnání s minulostí, ne že už je liberální.

A že Západ svobodu pomalu okrajuje neznamená, že už je jako Rusko.

Zatím.

V. Novák 4.10.2017 9:39

Re: Tři poučení

Pak ovšem nejvyspělejší v Evropě za poslední čtvrtstoletí byla Jugoslávie, resp. Srbsko a jeho armáda - protože ta se klaněla své demokratické ústavě a bojovala za svou celistvost.

Nejméně vyspělými se ukázaly země jako Francie a Německo, které o překot uznávaly separatisty...

M. Prokop 4.10.2017 9:38

Re: Nepoužíval bych

"Velká chyba" má jednoduchý důvod: Ti chytřejší politici vědí, že takový společný stát není možný a lidi by je s tím poslali do brusele. Tak postupují salámovou taktikou.

P. Švejnoch 4.10.2017 9:36

Re: poučení

Když to říkáte, madame Netzer... :-)

S. Netzer 4.10.2017 9:35

Re: poučení

Pan R. má svůj názor a je schopen ho zdůvodnit a obhájit.

Na rozdíl od vás a vám podobných, kteří umíte jen "fandit" nebo souhlasit.

M. Rubáš 4.10.2017 9:28

Demokracie, když se nám to hodí.

Demokracie - jen když se nám to hodí. Pokud ne, pošleme policajty s obuškama. Katalánsko má právo na secesi. Elity mají plná ústa svobody a demokracie a propagují ji jen tehdy, když jim to přijde vhod. Když jim to vhod nepřijde, tak říkají, že se jedná o nebezpečný populismus musí to být zakázáno. Elitám jde jenom o moc, o nic dalšího, teď vidíme dukaz.

http://www.epshark.cz/clanek/139/secesni-pravo-katalanska

Z. Lapil 4.10.2017 9:17

Re: Cesi a Spanele - to je rozdíl.

Opravte mě, jestli se mýlím, ale prokazovat statečnost útěkem - není to nějaký nesmysl?

D. Stirský 4.10.2017 9:03

Nepoužíval bych

výraz superstát. Vše se "super" je dnes módou a tak obyčejnou floskulí. Velká chyba EU je, že její politici jasně a bez vytáček a kamufláží neřeknou: "Pojďme vytvořit společný stát". Společná obrana, jedna měna, jedna zahraniční politika. To je minimum, co musí být, aby určitý celek mohl být státem. Vše ostatní by si řešily národní státy samy. Měli bychom tak více suverenity než máme dnes. EU politici se bojí, protože tak zásadní rozhodnutí by chtělo zřejmě referenda. Že by se systémy západní a východní přibližovaly, tak to je hodně přehnané. Autor si tak trochu plete pojmy a dojmy. Na východě by totiž v podobné situaci k žádnému referendu nedošlo. Organizátoři by byly uvězněni či jinak zlikvidování a pokud by se již o referendum někdo pokusil, střílelo by se naostro a byli by mrtví.

P. Lenc 4.10.2017 8:54

Re: Souhlas.

Dovolím se pánové připojit.Čánek za jedna.

M. Valenta 4.10.2017 8:51

Jak na tohle autor přišel?

Španělsko se snaží zachránit zemi před rozpadem. Na tom není nic divného ani autoritářského a musí si to vyřešit sami. Jak by to asi řešili v "liberalizujícím" se Rusku nebo v Číně? Hrůza pomyslet.

Něco podobného by čekalo např. Slováky s jejich maďarskou menšinou. Proto taky Fico zařadil zpátečku, když vidí kam to spěje třeba v Polsku.

P. Remeš 4.10.2017 8:47

Díky za myšlenkovou inspiraci. Výborný článek ...

T. Hraj 4.10.2017 8:47

Re: Tři poučení

Ad 1a3) Rádobykorektně argumentujete nutností našeho dodržování platné legislativy a dohod. Naprosto Vám při tom nevadí hrubé a dlouhodobé porušování fundamentálních dohod představiteli EU a některými západoevropskými politiky.

Děláte to opakovaně, takže to není omyl. Je to pokrytectví.

A. Alda 4.10.2017 8:42

Jenomže v Praze v roce 1989

proběhla před tím i mnohem tvrdší řež - a nic se nestalo.

A. Alda 4.10.2017 8:39

Ano, pane.

V podstatě není co dodat.

Snad jen to, že je třeba donutit naše politiky k rychlému uznání Katalánska, prohlásí-li se samostatným státem.

V. Student 4.10.2017 8:25

Souhlas.

Také si myslím, že bychom v ledasčem mohli jít "Západu" příkladem, viz zmiňovaný kulturně provedený rozvod se Slovenskem nebo schopnost předvídat problémy s migranty. Oni se můžou učit od nás.

Z. Rychlý 4.10.2017 8:20

Re: Tři poučení:

Samozřejmě nereagovat! Ta jeho psaná idiocie nemůže být ničím jiným, než provokací.