9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 9.4.2020 3:37

Aby to bylo ještě veselejší, jak se lze dočíst již nyní z předběžných informací o té spuštěné zmíněné chytré karanténě, právě ta zdravotní opatření vůbec nefungují, hygienici tu možnost geolokace při pohovoru stejně nepoužívají, ale co je horšího, nejsou vůbec k dispozici požadované kapacitity pro rychlé provádění testů těch kontaktů, takže je to celé pro kočku. Ale účelu bylo dosaženo, ta data jsou k dispozici a stát už se v nich hrabat může. A dost pochybuji, zda má zdroj (operátor, či banka) vůbec možnost si ověřit, zda si to online vyžaduje z počítače hygienik nebo nějaký policajt či státní úředník, co k tomu dostal heslo...:))))

I. Hlaváček 9.4.2020 3:12

Povedené je taky toto. Když se kácí les, létají třísky. Mnohdy jsou ale výsledkem jenom třísky.

R. Vacek 9.4.2020 2:44

Ale snad není žádný problém, aby do systému chytré, nebo třeba i geniální karantény vstoupil dobrovolně jen ten, kdo má zájem. A kdo nechce, tak nemusí. Svět se nezboří a i doba pandemie vyžaduje odvážné jedince, kteří jsou ochotni plnit roli pokusných králíků, kteří mají vyšší šanci se nakazit a na kterých se naši zdravotníci mohou naučit jak optimálně s pacienty zacházet.

L. Novák 9.4.2020 2:18

No jo, Čína a její vedoucí síla - Komunistická strana, taky omezuje občany tvrdou cenzurou Internetu a jeho dostupného obsahu... "ve prospěch většiny"...(???) Sakra, to je asi blbost, že? :-D

No, a co komu brání, aby nechal mobil doma nebo si pořídil více karet/čísel a bankovní kartu nepoužíval? :-P

M. Mařák 9.4.2020 1:59

Včera vyšel na idnes článek od Václava Klause a nemohu se ubránit údivu, že i on ten Vámi uvedený princip nechápe stejně jako já:

"Nás ekonomy trápí tzv. efekt západky. Jakmile se něco zavede, už se to nikdy nezruší. Víme, že bude velmi těžké prosadit zrušení v nouzovém stavu zavedených omezení a regulací a zajistit návrat k normalitě před krizí.

Tzv. chytrá karanténa, založená na sledování lidí přes mobilní a platební data, už s námi asi zůstane navždy. Aniž si to uvědomujeme, spolu s koronavirem jsme si z Číny dovezli i infekci tzv. sociálního scoringu, která umožňuje digitálně kontrolovat chování občanů, a tudíž je fakticky podřídit moci státu. V případě Číny tyto metody odsuzujeme, ale právě teď je u nás akceptujeme?

Aktuální krize nesmí být zneužita k tichému prosazování některých sociálně-inženýrských, jen obtížně vratných a svobodu člověka ohrožujících postupů. Dnešní dny nám ukazují obrovskou moc moderního státu. Prakticky ze dne na den je schopen paralyzovat ekonomický a společenský život nejen uvnitř jednoho státu, ale na celé planetě."

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-klaus-ekonomika-institut-rady-komentar-analyza-covid-19.A200407_182428_domaci_maka

J. Novak 9.4.2020 1:28

Ony ty asijské kultury jsou v boji s koronavirem tak úspěšné zejména proto, protože se tam nikoho neptají , prostě naval mobil, nainstaluj aplikaci , nebo val do karantény. Ale do skutečné karantény. Ne takové, vjaké byli oni "italští lyžaři". Pak je na zvážení každého soudruha jestli bude chtít zachovat svoje "práva" .. a nebo prostě vysolí mobil a aplikaci nainstaluje , podepíše souhlas atd. Technických řešení se nabízí hodně , a princip je jasný - omezit se ve svých právech ve prospěch většiny. Že to Mařák nechápe nepřekvapuje.

P. Labaj 9.4.2020 1:02

Možná jsem naivní, ale nevím, čeho bych se měl v tomto případě bát. Pokud mou polohu stejně zná operátor (aspoň přibližně), což je komerční firma, tak proč bych se měl víc bát úřadů? Když půjdu loupit nebo vraždit, tak si prostě nechám mobil doma.

Já jsem odsouhlasil sledování své polohy. Má to bohužel důsledek ten, že spotřeba mobilu se silně zvýšila a tak ho mám pořád vybitý.

A bohužel moc nevěřím praktickému přínosu. Přece jen komerční GPS zase není tak přesná, takže poloha trochu poskakuje. A pokud budu 10 minut teoreticky s nějakým nakaženým na jednom místě, ale v reálu on bude na jedné straně silnice a já na druhé, tak to situaci moc nepomůže.

V. Šedivý 9.4.2020 0:19

To neznáte?

1) Proč bych se měl bát sledování, když nic špatného nedělám?

2) Kdyby to jediný život zachránilo, pak je to správné.

A je vymalováno.