5.3.2024 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Keinkopf 9.4.2020 23:36

:-D

V. Čermák 9.4.2020 23:18

Ty údaje jsou dobrovolné, tak místo agitace je prostě neposkytujte....

V. Klepetko 9.4.2020 22:31

Martine zdravím,

je mi sympatické, že ti leží na srdci naše svoboda, bohužel v nové pokoronavirové realitě to nebude EU, která tu svobodu dokáže efektivně hájit...

"Matička dobrotivá" bude bojovat o vlastní přežití, a svobody jakéhosi Martina Mařáka budou spíše v ruce, která vyrůstá z ramene samotného Martina Mařáka, než v moci unijních biřiců, kteří budou spíše bojovat o právo na svou vlastní byrokratickou existenci...

Žádné směrnice EU ani usnesení europseudoparlamentu nás nespasí. Po krizi budeme všichni o poznání chudší a méně svododní. A o kolik - to záleží jen na nás!

K. Keinkopf 9.4.2020 22:31

Aha. No ale to není je "čára" právě. Je to, řekněme, množina bodů v rovině, ke kterým lze, prakticky v každém okamžiku, přiřadit jednak další "čáry" a dále pak ostatní věci, jako třeba platby kartou na určitých místech, výběry z bankomatů, záznamy z kamer... je toho opravdu hodně. To, že to není využitelné dnes, neznamená, že to nepůjde využít zítra...

L. Novák 9.4.2020 22:29

Chytrý mobil tomu směšnému zařízení říkají reklamní agenti v reklamě určené hlupákům... Co je na mobilu chytrého? :-P

L. Novák 9.4.2020 22:18

Tak si představte, že by vás chtěl někdo sledovat a dál od ruchu města nepozorovaně někde zabít. Využil by k tomu snadno přístupná data o vašem pohybu... Vy na sebe nejspíš vykecáte všechno i na sociálních sítích, veřejně pro všechny. No a co? Ono to někoho zajímá?

Vzpomeňte si, jaké informace o občanech shromažďovala třeba taková komunistická StB. Na co jim to bylo dobré? Vy nevíte?

J. Vlček 9.4.2020 22:07

Pane to mi jedno není. Čáru znázorňující můj pohyb po vlastech českých ale dopřeji k nahlédnutí každému. V tom nedělám tajnosti. Tak asi tak.

K. Keinkopf 9.4.2020 21:53

Dobře, zeptám se jinak: Vy opravdu žijete tak, že vám je jedno, že všichni ostatní vidí, co a kdy děláte? Přihlásil byste se do BigBrothera? Řeknete nám kolik vyděláváte? Vy nepotřebujete soukromí? Já pochopím, že třeba ne, znám lidi, kteří si lezou do počítačů, telefonů a nepřipadá jim to blbý, ale když mi žena řekne, ať jí přinesu kapesník z kabelky, tak jí ji přinesu, ať si ten kapeník vytáhne sama; podle mě je určitý "stupeň soukromí" nedotknutelný.

K. Keinkopf 9.4.2020 21:37

S názory pana Mařáka jsem se nikdy kompletně neztotožňoval, neboť byly na můj vkus až příliš "eurooptimistické". Teď ovšem musím konstatovat, že mu, pravděpodobně, jde skutečně o svobodu a proto budu sledovat, jak se vypořádá s tím, že "více Evropy" znamená "méně svobody".

P. Staronový 9.4.2020 21:35

Bureš a jeho firmy za účelem zakleknutí, prodavači dat, policajti, pošuci ...

Pokud ...

... na budelíp taky věříte?

J. Vlček 9.4.2020 21:28

Proč by to měl být váš konec? Máte-li takovéto zkušenosti s lidmi, máte nejspíš smůlu.

K. Keinkopf 9.4.2020 21:17

Možná to už bude znamenat můj úplný konec v diskusích, ale napsat to musím: Právě ti "bezúhonní občané" jsou zpravidla ti největší gauneři, grázlové a udavači, tak, jak nám je vykreslili filmaři v dílech už od předválečných let...

K. Bratinka 9.4.2020 19:45

16:41 Švédsky Úrad verejného zdravotníctva chce využiť údaje z mobilných telefónov na analýzu pohybu obyvateľstva v súvislosti s pandémiou.

Odborníci chcú prostredníctvom údajov od mobilných operátorov preskúmať, ako pohyb obyvateľov ovplyvňuje šírenie nákazy vo Švédsku. Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších, ako sú obmedzenia sociálnych kontaktov a cestovania.

J. Vlček 9.4.2020 19:39

Můžete mi, pane Nový, specifikovat čeho bych se měl bát, i kdyby zrovna moje data unikla? Podotýkám, že jsem bezúhonný občan. Pozorně naslouchám.

J. Nový 9.4.2020 19:26

Data nikdy neuniknou. Nemají nožičky, že? :-)))

J. Vlček 9.4.2020 19:03

Patří k příspěvku pana Müllera.

J. Vlček 9.4.2020 18:59

Pane Müllere, myslíte si, že má někdo zájem sledovat zrovna vás, nebo mne, že někoho zajímá kde se zrovna já, nebo vy nacházíte, pokud tedy po vás zrovna nejde policie?

Pokud je tato pameťová banka s příslušnými daty přístupná pouze záchranné službě, policii, a přístup k ní je podřízen zákonu, kdo jiný by vás chtěl a měl možnost špízlovat?

J. Vlček 9.4.2020 18:41

Vy jste nejen pašák, vy jste navíc hrdina, který se smrti nebojí.

Pokud vám může mobil zachránit život, je to jeho veliká přednost, pro kterou si ho mnohý z nás cení. Nechcete-li, aby někde v pameťové bance byla zapsána trajektorie vašeho pohybu po světě, po republice, po vašem okolí, tak nechávejte mobil doma, nebo ho mějte vypnutý.

Až budete někde "radši" umírat, protože nebudete u sebe ten mobil mít, pak si možná uvědomíte, proč se mu říká chytrý mobil, a že vy jste naokak hloupý, že jste ho nechal doma. Pokud ho máte jenom vypnutý, ale u sebe, ještě ho rád zapnete, a budete šťasten, že vás záchranka zaměří a najde včas.

D. Müller 9.4.2020 18:41

Pane Bratinko. Jenže od tohoto případu si každý darebák mobil vypne a špiclovat se budou jen ti ostatní. A když půjde někdo proti darebákům z vlády nebo nějaké mafii, bude nahraný, protože se k datům dostane každý druhý.

D. Müller 9.4.2020 18:14

Radši umřu než, aby mne někdo celý život šmíroval. Protože když se necháme takto rychle připravovat o svobody, bude o tom kdo umře a kdy rozhodovat někdo jiný. Nejsem mimino, aby se o mne musel stát starat tímto způsobem. Vůbec nechápu, jak to může někdo obhajovat. Za posledních 7 let nám jich už ubylo až dost. A vždy je to pod záminkou dobra. Ale jednoho dne z toho bude čisté zlo a budeme se ptát, jak jsme to mohli dopustit.

J. Nový 9.4.2020 18:12

Pokud to bude dobrovolná možnost, tak ano.

Pokud by to byla povinnost, tak rozhodně NE!

Jen jsem chtěl znovu oprášit notoricky známou frázi, že cesta do pekla je lemována....ale to už znáte, že? :-)

M. Mařák 9.4.2020 17:57

Dík za informace.

M. Mařák 9.4.2020 17:56

Podle toho, co se zatím píše, by to mělo být postavené na technologii Bluetooth, která nepoužívá geolokalizaci.

K. Bratinka 9.4.2020 17:53

V súčasnosti váš mobil hlási operátorovi v pravidelných intervaloch svoju polohu. Tá posledná je použitá na rýchle spojenie mobilu s volajúcim mobilom. Operátor ukladá do dátabázy všetky polohy, t.j. trasu vášho mobilu.

V prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice nemali Ficoví vyšetrovateľskí hajzli záujem dopadnúť vrahov. Až keď si davy vynútili jeho rezignáciu, začalo normálne vyšetrovanie. Operátori poskytli z databáz prehľad všetkých mobilov, ktoré vykazovali polohu blízku ich domu. Najskôr odchytili istého chlapíka, ktorý ale vedel zdôvodniť svoju prítomnosť. Potom už boli úspešní a vrahovia boli odhalení. Následne trasovali telefóny vrahov a zistili, že skrížili v priestore a v čase so spostretkovateľkou zadávajúcou vraždu (Alena Žužová). Pokračovali ďalej a zistili skríženie trasy jej telefónu s objednávateľom vraždy Marianom Kočnerom.

1. kde tu vidíte špiclovanie?

2. keby som bol sviňa (akože nie som) mohol by som každému, kto má špiclenecké názory, aby sa dožil toho, že aj on bude potrebovať informácie od operátorov v nejakej kauze svojich najbližších.

J. Vlček 9.4.2020 17:50

Hezky přeháníte, pane Nový. S takovouto argumentací by sice mohli přijít, ale zase by odešli.

I když pokud by to někomu vyhovovalo, tak proč mu to k jeho radosti a pocitu bezpečí nezavést, ne?

J. Vlček 9.4.2020 17:41

Pane Nový, doufám, že sám uznáte, že váš argument je hodně přitažený za vlasy, a že s podobnou argumentací může přijít leda trapný srandista.

J. Nový 9.4.2020 17:25

Pane Vlčku, nebylo by skvělé, kdyby byla v každém bytě povinně kamera, kterou by vás stát monitoroval 24h?

protože kdyby vás doma samotného švihla mrtvička.....

J. Nový 9.4.2020 17:20

Ovšem se stejnou argumentací by mohli přijít i propagátoři kamerového systému v každém bytě a domě. Bylo by to odůvodněno zvýšeným bezpečím (monitoring vaši indispozice-infarktu, úrazu, vloupání, požáru, prasklé vody atd.)

Data by byla samozřejmě "ochráněna".

A proč by to vadilo někomu, kdo nedělá doma něco nelegálního? :-)))

J. Nový 9.4.2020 17:16

Ne každý by vítal s nadšením, kdyby mohl svůj život prožít ve zlaté kleci, pod kamerami a nadšeně přijímal jídlo zdarma a užíval si svého bezpečí.

Lidé jsou různí...

Koneckonců, co si myslíte o lidech, kteří riskují své životy jen pro zábavu? Horolezectví,bungee jamping, parašutismus, potápění a mnoho adrenalinových sportů?

Proč nedají přednost bezpečí?

M. Mařák 9.4.2020 17:14

Pokud máte na mysli vládní projekt StopCovid, který by měl mapovat pohyb obyvatelstva pomocí telefonů a který je jednak založen na dobrovolnosti, na tom, že údaje zůstanou anonymní a nikdo se k nim údajně nedostane, ani vláda, ani stát, tak to bude asi něco podobného, jako ta chytrá karanténa u nás.

I tady to zůstane v rámci současného platného právního řádu stejně jako v ČR. Mělo by to být hotové do třech týdnů a znovu opakuji, že princip je dobrovolný. Ještě se o tom tady bude diskutovat v parlamentu a tak.

Komu to nevadí, může se připojit. Mně to vadí a tak se nemusím připojit a nikdo mne bez mého svolení doufám nebude nějak plošně sledovat, jak tomu je na Slovensku.