30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 9.4.2020 10:41

Napadá mě, pane Mařáku, otázka, čemu asi vděčíme za vaši, až dojemnou, péči o naše soukromí, o naší svobodu a demokracii, zkrátka o naše životy tady v Česku.

Abyste získal větší nadhled a světovost, jste se musel vystěhovat do Francie, abyste nám odtud mohl zasílat vaše úvahy a zamyšlení nad naším údělem žít tady, v té naší zemičce?

Také mě moc baví, jak vy, nadšený eurohujer, se neustále oháníte Václavem Klausem, přesvědčeným euroskeptikem, to je opravdu zábavné sledovat. Jinak ale jsou vaše úvahy pro zdejšího čtenáře vesměs k ničemu.

V. Církva 9.4.2020 10:37

Mně tyto názory připadají hodně středověké.Byly doby kdy si lidé nemyli ruce, a šířila se infekce. Také bylo zakázáno tvrdit, že je země kulatá (prý církev za to dokonce upalovala - když čtu tyto články nemám pocit, že zrovna církev je zpátečnická). A lidé ničili stroje které braly práci.

Pokrok nezastavíš. Techniku je možno zneužívat, ale i využívat. Pokud máme zaostalé právníky (a to jsou skutečně z 90% primitivové), asi to řešit nejde. Jinak by ale "inteligentní" karantena, tedy sledování pohybu, ochráněná proti zneužití byla správnou cestou.

V. Církva 9.4.2020 10:29

Jak už jsem kdysi psal. Dnes je technicky možné aby někdo sledoval téměř kohokoliv. Stejně Vás už brzo budou sledovat různí mafiáni nebo podivíni. Řešit zákaz sledování to je jako zakázat auta, elektroniku, počítače, WiFi, mobily.

Řešením je právní rámec. Sledoval Tě někdo, zneužil ty informace? Máme tu nezávislý soud, bude souzen!

V. Církva 9.4.2020 10:26

A jak jsem taky napsal. V demokracii by měl mít člověk možnost alternativy. Je to ale i o odpovědnosti. Nechci být sledován. Máš na to právo, ale nevystrkuj čumák a seď doma. Pokud to porušíš, zaplatíš škody.

V. Církva 9.4.2020 10:24

Prostě keci, keci, kecičky. V Brně byla dnes důležitá široká ulice Merhautova přepažena domem. Přišel "Hitler" dům okamžitě zbořili a ulice byla průjezdná. Jízda vlevo je sice lepší než vpravo, ale pokud většina Evropy jezdila vpravo řeklo se šup a do týdne se jezdilo na stejné straně a to je dobře.

Tím neobhajuji nacisty. Kdyby byli politici na pravém místě, to vše se dalo řešit možná trošičku pomaleji, takže tak solidní debatou do 14 dnů plus další měsíc na případné odvolání, ne 20 let jak se plánovala jízda vpravo.

Jde o tu hranici, když už se z demokracie stává žvanírna a brzda jakéhokoliv pokroku. U nás se stále spekulovalo zda se může v zimě jezdit na letních gumách..

V Korei lidé netrčí doma právě proto, že mají tuto inteligentní karanténu a proaktivně testují. Zkrátka když jsou dostatečné důvody pro. Dal bych na výběr. Kalousku buď budeš trčet doma a pokud vystrčíš čumák zaplatíš všechny mrtvé a jejich léčbu, nebo budeš souhlasit se šmírováním. Mezi totalitou a demokracií je rozdíl ten, že to šmírování musí mít právní rámec proti zneužitelnosti, tedy musí být odsouhlaseny zákonné podmínky s možností obrátit se na soud.

M. Krátký 9.4.2020 10:17

my, 4 dědci jsme se vraceli autem z lyžování v Bulharsku ( www.banskoski.com - nádhera ) a protože už bylo Slovensko zavřené tak jsme to museli střihnout kolem Vídně - čeští celníci nad námi mávli rukou, když jsem jim sdělili, že z Bulharska - ale Velký bratr nás zaregistroval, že jedeme z Rakouska, tak jsme museli povinně do 14ti denní karantény a museli jsme to oznámit telefonicky naší obvodní MUDr - hezký den

M. Krátký 9.4.2020 10:11

Komunisti na Slovensku ve volbách 1946 NEVYHRÁLI - hezký den

L. Novák 9.4.2020 9:58

Zrovna jsem to chtěl napsat, že ten blb má jeden text, který s nepatrnou obměnou, aby jej redakční systém neodhahlil jako SPAMera, vkládá do komentářů všude možně... :-P

J. Kostelanský 9.4.2020 9:10

Spájate 2 absolútne spolu nesúvisiace veci.

J. Kostelanský 9.4.2020 9:08

Pindy staré Mindy...

Kto konkrétne bude tých ľudí sledovať a aké riziká to "sledovanie" pre konkrétneho človeka predstavuje? Už vidím nejakého úradníka, ktorý sa bude zaujímať o to, kde aký človek kedy nakupoval a kedy bol doma...Okrem toho náhľad do záznamov nie je svojvoľný, ale len na základe presne stanovených podmienok.

Navyše tie údaje sa zbierajú už od začiatku mobilného telefonovania a kde-kto k ním mal v minulosti "neoficiálne" prístup.

Oveľa horšie to bolo pred pár rokmi, keď si akýsi mafián Marian Kočner mohol prostredníctvom policajného prezidenta prelustrovať kohokoľvek, vrátane sudcov, aj prokurátorov.

Česi všetko berú moc ideologicky, Slováci sú skôr pragmatici až oportunisti.

P. Staronový 9.4.2020 8:48

Victorin zná jen jedno téma, ať je řeč o čemkoliv.

P. Staronový 9.4.2020 8:43

Ono by se to sem dostalo i bez lyžovačky.

A co se tak pamatuji, žádné výraznější varování "do Itálie nejezdit!" nezaznělo od nikoho. Pokud už bych hledal viníky, tak v tom varování, které nebylo.

(V Itálii jsem nebyl, ani nikde jinde)

P. Jaroš 9.4.2020 8:17

Pane Nováku, zatím nám v nenošení mobilu a karty nikdo nebrání, ale i to se může změnit, některé firmy v současnosti nepřijímají hotovost, platba jen kartou či na fakturu. Teď jen aby stát napřel síly na ochranu obyvatel před nákazou hotovostí a je to, většina ještě zatleská...

I. Polák 9.4.2020 8:11

...mohou být bez předešlého souhlasu jednotlivých osob shromažďována data o

pohybu občanů pouze v případech nejvážnější kriminální činnosti,

Tak nevím, na základě zcela nekriminální činnosti nás, kteří jsme byli v Itálii lyžovat, je teď v ČR 90 mrtvých! (Ano i já, i když jsem se nenakazil, což nebyla náhoda).

J. Vágner 9.4.2020 7:52

Mile rád předávám část svých nezcizitelných lidských práv státu, neb ještě nechci být rychle mrtev. A jinak autora ujišťuji, že mne obecně irituje daleko více denní beztrestné šmírování prováděné korporacemi ve jménu zájmů toho, kdo si jej zaplatí, než jakékoliv šmírování mého státu.

A. Renjascu 9.4.2020 7:48

Žel není vina autora článku, že se u nás této problematice věnuje pouze IVK. Názory na minulost VK mohou být třeba i oprávněné, ale to nic nemění na tom, že v upozorňování na nebezpečí sledování je u nás osamocen, protože pro opozici to není téma a možná s tím i skrytě souhlasí.

P. Neubauer 9.4.2020 7:47

V Česku máme aplikaci v mapy.cz, kde občané sami dobrovolně dali své údaje k dispozici. Že tato data nebudou zneužita, prodána atd. v této době se limitně blíží nule. Stačí vzpomenout případ Avast, kdy světová antivirová společnost, prostřednictvím spojky prodala data. Nebyla zcizena, normálně prodána. A to je obrovská globální společnost.

J. Fialová 9.4.2020 7:32

Ve Francii se dnes blížíte k 11 000 úmrtí...

Musím podotknout, že jak je mi šmírování protivné - tak s ním v případě takovéto pandemie souhlasím. Může-li přispět k tomu, že třeba zachrání životy mých blízkých.

V. Vaněk 9.4.2020 7:30

Ano

J. Fialová 9.4.2020 7:28

"plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů"... Země z V4 je nutno pokárat, ale ono se sledovalo a sleduje i jinde...

Die Welt - něco z článku "Takto se virus dostal z Ischglu do Německa": Analýza dat z mobilních telefonů ukazuje, kde potenciálně infikovaní lidé z lyžařského střediska Ischglu mohli roznést virus.

Analýza ukazuje, jak a kam potenciálně infikovaní lidé cestovali mezi 1. lednem a 14. březnem. (Výsledky prý že jsou anonymizované...)

Využívají se data o využití mobilního telefonu, kde na pozadí běží několik stovek aplikací, tyto aplikace jsou nainstalovány do 200 milionů smartphonů po celém světě. Z analýzy lze zjistit, kde mohlo dojít k možným kontaktům vracejících se lidí - které vlaky, která dálniční odpočívadla.

A samozřejmě kam se vraceli. V Německu to byl nejvíc Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Frankfurt a Mnichov. Ve Španělsku hlavně sever a pobřeží Středozemního moře, v GB Londýn, Birmingham a Manchester, ve Skandinávii Oslo, region kolem Helsinek a Örebra.

P. Moravčík 9.4.2020 7:14

Chcel som použiť rovnakú argumentáciu, ale ušetril ste mi klávesnicu. Niekedy sme telefónny prístroj nechávali doma (kto by sa s tým kufrom ťahal na prechádzku) a neupadali do kŕčov pri predstave, že sme mimo siete.

J. Pankovic 9.4.2020 7:02

Big Brother

J. Pankovic 9.4.2020 7:00

Zajímavé je, že museli nejdříve odstřelit zlého Fica, aby "dobrý " Matovicc mohl demokraticky zavést Nic Brother celoplośne

E. Pawlica 9.4.2020 6:59

Řeč je o svobodě a Finis coronat opus, čili Konec - koruna díla. Konec je věnován Klausovi a jeho IVK, proto je Victorinova poznámka plně oprávněná.

E. Pawlica 9.4.2020 6:56

Nevkusná public relation bývalému prezidentu-škůdci státu.

R. Lávička 9.4.2020 6:55

Něco k článku by nebylo?

M. Veleba 9.4.2020 6:47

Řeč je o svobodě...

P. Victorin 9.4.2020 6:05

Určitě je třeba demokracii permanentně "chránit jako oko v hlavě" - "koronavirus nekoronavirus", ale adorovat kvůli tomu Institut Velebitele Koženého /IVK/ a jmenovitě jeho zakladatele Klause alias Pružinského - notoricky proslulého neomluvitelně chabým úsudkem, jehož důsledkem je kontinuální osobní podpora zlodějských darebáků z jeho strany, nedává racionální smysl. Bohužel...

I. Kellner 9.4.2020 5:46

No voni takhle debilně nemyslí, tak tu koronobitvu vyhrajou.

P. Hatina 9.4.2020 3:45

Tak ono to není jedno. Za prvé, nejde o to zda "musí či nemusí",hovoříme zde primárně o potenciálně nakaženém, a ten, právně řečeno, tyto informace stejně při pohovoru sdělit musí. A jak říká dikce zákona, pokud by odmítl, smí si to stát získat i tak jinak.

Ovšem, za druhé, je nutno si uvědomit tu nemilou skutečnost , že ta data (u operátorů, atd..) se ve skutečnosti sbírají o všech a pořád. Tím formálním souhlasem je povoluje zda je ten hygienik smí v tomto případě použít. Když se na ten souhlas nezeptá, (třeba policajt, úředník, politik), tak si je prohlídne taky a občan to ani nezjistí...