1.12.2023 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 9.4.2020 22:31

Martine zdravím,

je mi sympatické, že ti leží na srdci naše svoboda, bohužel v nové pokoronavirové realitě to nebude EU, která tu svobodu dokáže efektivně hájit...

"Matička dobrotivá" bude bojovat o vlastní přežití, a svobody jakéhosi Martina Mařáka budou spíše v ruce, která vyrůstá z ramene samotného Martina Mařáka, než v moci unijních biřiců, kteří budou spíše bojovat o právo na svou vlastní byrokratickou existenci...

Žádné směrnice EU ani usnesení europseudoparlamentu nás nespasí. Po krizi budeme všichni o poznání chudší a méně svododní. A o kolik - to záleží jen na nás!

K. Keinkopf 9.4.2020 21:37

S názory pana Mařáka jsem se nikdy kompletně neztotožňoval, neboť byly na můj vkus až příliš "eurooptimistické". Teď ovšem musím konstatovat, že mu, pravděpodobně, jde skutečně o svobodu a proto budu sledovat, jak se vypořádá s tím, že "více Evropy" znamená "méně svobody".

J. Vlček 9.4.2020 18:59

Pane Müllere, myslíte si, že má někdo zájem sledovat zrovna vás, nebo mne, že někoho zajímá kde se zrovna já, nebo vy nacházíte, pokud tedy po vás zrovna nejde policie?

Pokud je tato pameťová banka s příslušnými daty přístupná pouze záchranné službě, policii, a přístup k ní je podřízen zákonu, kdo jiný by vás chtěl a měl možnost špízlovat?

J. Vlček 9.4.2020 19:03

Patří k příspěvku pana Müllera.

J. Nový 9.4.2020 19:26

Data nikdy neuniknou. Nemají nožičky, že? :-)))

J. Vlček 9.4.2020 19:39

Můžete mi, pane Nový, specifikovat čeho bych se měl bát, i kdyby zrovna moje data unikla? Podotýkám, že jsem bezúhonný občan. Pozorně naslouchám.

K. Keinkopf 9.4.2020 21:17

Možná to už bude znamenat můj úplný konec v diskusích, ale napsat to musím: Právě ti "bezúhonní občané" jsou zpravidla ti největší gauneři, grázlové a udavači, tak, jak nám je vykreslili filmaři v dílech už od předválečných let...

J. Vlček 9.4.2020 21:28

Proč by to měl být váš konec? Máte-li takovéto zkušenosti s lidmi, máte nejspíš smůlu.

K. Keinkopf 9.4.2020 21:53

Dobře, zeptám se jinak: Vy opravdu žijete tak, že vám je jedno, že všichni ostatní vidí, co a kdy děláte? Přihlásil byste se do BigBrothera? Řeknete nám kolik vyděláváte? Vy nepotřebujete soukromí? Já pochopím, že třeba ne, znám lidi, kteří si lezou do počítačů, telefonů a nepřipadá jim to blbý, ale když mi žena řekne, ať jí přinesu kapesník z kabelky, tak jí ji přinesu, ať si ten kapeník vytáhne sama; podle mě je určitý "stupeň soukromí" nedotknutelný.

J. Vlček 9.4.2020 22:07

Pane to mi jedno není. Čáru znázorňující můj pohyb po vlastech českých ale dopřeji k nahlédnutí každému. V tom nedělám tajnosti. Tak asi tak.

L. Novák 9.4.2020 22:18

Tak si představte, že by vás chtěl někdo sledovat a dál od ruchu města nepozorovaně někde zabít. Využil by k tomu snadno přístupná data o vašem pohybu... Vy na sebe nejspíš vykecáte všechno i na sociálních sítích, veřejně pro všechny. No a co? Ono to někoho zajímá?

Vzpomeňte si, jaké informace o občanech shromažďovala třeba taková komunistická StB. Na co jim to bylo dobré? Vy nevíte?

K. Keinkopf 9.4.2020 22:31

Aha. No ale to není je "čára" právě. Je to, řekněme, množina bodů v rovině, ke kterým lze, prakticky v každém okamžiku, přiřadit jednak další "čáry" a dále pak ostatní věci, jako třeba platby kartou na určitých místech, výběry z bankomatů, záznamy z kamer... je toho opravdu hodně. To, že to není využitelné dnes, neznamená, že to nepůjde využít zítra...

V. Čermák 9.4.2020 23:18

Ty údaje jsou dobrovolné, tak místo agitace je prostě neposkytujte....

K. Keinkopf 9.4.2020 23:36

:-D

P. Staronový 9.4.2020 21:35

Bureš a jeho firmy za účelem zakleknutí, prodavači dat, policajti, pošuci ...

Pokud ...

... na budelíp taky věříte?

J. Kratochvíl 9.4.2020 16:40

Pane Mařáku, osobně dávám přednost svému životu a zdraví před utajováním svého soukromí nebo svou svobodou. Pokud se dozvídám o situaci ve Francii, tak situace tam a zde není stejná a i ve Francii již zavádějí obdobná opatření, jako máme my zde. Nevíte čím to je?

M. Mařák 9.4.2020 17:14

Pokud máte na mysli vládní projekt StopCovid, který by měl mapovat pohyb obyvatelstva pomocí telefonů a který je jednak založen na dobrovolnosti, na tom, že údaje zůstanou anonymní a nikdo se k nim údajně nedostane, ani vláda, ani stát, tak to bude asi něco podobného, jako ta chytrá karanténa u nás.

I tady to zůstane v rámci současného platného právního řádu stejně jako v ČR. Mělo by to být hotové do třech týdnů a znovu opakuji, že princip je dobrovolný. Ještě se o tom tady bude diskutovat v parlamentu a tak.

Komu to nevadí, může se připojit. Mně to vadí a tak se nemusím připojit a nikdo mne bez mého svolení doufám nebude nějak plošně sledovat, jak tomu je na Slovensku.

M. Mařák 9.4.2020 17:56

Podle toho, co se zatím píše, by to mělo být postavené na technologii Bluetooth, která nepoužívá geolokalizaci.

J. Nový 9.4.2020 17:16

Ne každý by vítal s nadšením, kdyby mohl svůj život prožít ve zlaté kleci, pod kamerami a nadšeně přijímal jídlo zdarma a užíval si svého bezpečí.

Lidé jsou různí...

Koneckonců, co si myslíte o lidech, kteří riskují své životy jen pro zábavu? Horolezectví,bungee jamping, parašutismus, potápění a mnoho adrenalinových sportů?

Proč nedají přednost bezpečí?

S. Tomko 9.4.2020 16:35

Keď ste zločincom, doporučujem mobil nechať doma. To, že sa údaje monitorujú a dlhodobo ukladajú je skvelá vec a v demokracii môže vadiť iba zločincom. V totalite vadí disidentom. V oboch prípadoch, treba nechať mobil doma. Pre tento prípad máme zase kamery. Hold doba pokročila. Pokrok nezastavíš. Časy, keď špicľovia si písali odposluchy na rukáv sú nenávratne preč.

J. Vlček 9.4.2020 16:40

Ano, je to tak.

J. Nový 9.4.2020 17:20

Ovšem se stejnou argumentací by mohli přijít i propagátoři kamerového systému v každém bytě a domě. Bylo by to odůvodněno zvýšeným bezpečím (monitoring vaši indispozice-infarktu, úrazu, vloupání, požáru, prasklé vody atd.)

Data by byla samozřejmě "ochráněna".

A proč by to vadilo někomu, kdo nedělá doma něco nelegálního? :-)))

J. Vlček 9.4.2020 17:50

Hezky přeháníte, pane Nový. S takovouto argumentací by sice mohli přijít, ale zase by odešli.

I když pokud by to někomu vyhovovalo, tak proč mu to k jeho radosti a pocitu bezpečí nezavést, ne?

J. Nový 9.4.2020 18:12

Pokud to bude dobrovolná možnost, tak ano.

Pokud by to byla povinnost, tak rozhodně NE!

Jen jsem chtěl znovu oprášit notoricky známou frázi, že cesta do pekla je lemována....ale to už znáte, že? :-)

A. Nový 9.4.2020 15:28

Září 2018.

Telefonní operátoři mají povinnost: monitorovat a až rok uchovávat údaje o tom, kdo s kým si telefonuje či esemeskuje, jak dlouho hovoří a o neuskutečněných hovorech, tzn. když volající toho druhého pouze prozvání. Vztahuje se na všechny provozovatele včetně skypu.

Tento postup jim přikazuje novela zákona o elektronických komunikací, kterou ČR přijala z podnětu Evropské unie.

S. Pavuk 9.4.2020 15:05

Voliči na Slovensku dali svoje hlasy cirkusantovi. Matovič naozaj zabáva, nesklamal. No aj desí. S tým asi jeho voliči nepočítali. Právna úprava na sledovanie občanov je mimo akéhokoľvek kritéria demokracie. Uvediem len jednu skutočnosť. Prijímateľmi osobných údajov sú nevyškolený ľudia, bez previerok. Podanie na Ústavnom súde

už je. Výrok súdu (za rok ?) bude závisieť od stupňa popularity vlády.

Malá poznámka. Ani jedna z niekoľkých desiatok mimovládok neprotestovala. To je hádam jediný pozitívny moment. Vieme už s kým máme tú česť.

M. Mařák 9.4.2020 17:57

Dík za informace.

D. Müller 9.4.2020 13:48

Jen malé nesvéprávné děti musí pořád hlásit kde jsou. Je až zarážející touha státu o tato data. Nic jim nevěřím a minimálně by sloužila k tomu, jak z nás vyrazit víc peněz.

J. Vlček 9.4.2020 14:40

Pane Müllere, a co třeba švihne-li s vámi někde v lese mrtvička, a vy se nedokážete dostat zpátky domů. Také budete tajit svoji polohu, kde se zrovna nacházíte?

D. Müller 9.4.2020 14:46

Jak bych se dostal do lesa?