29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Racionálně o czexitu

Jestli mi něco chybí v probíhající diskuzi o případném opuštění Evropské unie, tak je to racionalita. Je slyšet spíše strašení a manipulaci. Chybí prostá analýza nákladů a výnosů – jak členství v EU, tak případného vystoupení z ní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 26.2.2018 10:39

Re: Velmi reálné.

Demokracie je z podstaty "vůle občanů", nikoliv "vůle občany zvolených zástupců"...

Samozřejmě je mi moc líto, že téma demokracie (v odlišení vůči té zastupitelské, uzurpující si pro ni nenáležející jednoduché označení "DEMOKRACIE", nazývané jako přímá) zdvihl i pro mne nepřijatelný šíbr jakým je Okamura. Ale přesvědčovat o ní voliče vůbec nemusel - voliči jsou obvykle moudřejší (nemájíce ve svých rukou korumpující moc nad druhými) a nemusejí být pro užívání rozumu přesvědčováni. Existuje velké množství příznivců referend, kteří ale Okamuru nikdy volit nebudou...přesvědčil snad i je?

O. Uživatel 26.2.2018 10:51

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 26.2.2018 10:54

Re: Velmi reálné.

Výjimka není výjimkou, je-li výsledkem zřetelného odlišného procesu. A ten proces je ve skutečnosti cesta učení se odpovědnosti jedinců i společnosti prostřednictvím referend. Tento proces zcela odpovídá poznání psychologie člověka...

P. Rudolf 26.2.2018 11:18

Re: Velmi reálné.

Švýcarsko má zastupitelskou demokracii, referenda jsou jen doplňující, čím dál méně používanou a velmi přesně nastavenou složkou této.

M. Valenta 26.2.2018 10:45

Re: Velmi reálné.

Okamura přesvědčil voliče, že budou moci rozhodovat o všem a jako "správný" politik jim zapomněl sdělit to B, totiž jak taková přímá demokracie opravdu funguje, třeba v tom Švýcarsku ( nedávno zde celkem přesně popsal pan Payne).

R. Brzák 26.2.2018 10:49

Re: Velmi reálné.

Podle sebe soudím Tebe (své sousedy spoluvoliče) - nebo-li, Vy potřebujete pro své rozhodování nějakého populistu, který Vám vysvětlí, co je lepší? Nebo si, tak jako já, nastudujete materiály o tom, jak to s referendy funguje například ve Švýcarsku (já tak činím cca 5 let)?

Alternativním vysvětlením je Vaše povýšenost nad Vašimi sousedy - očekáváte od nich, že jsou hloupější, než VY...

M. Valenta 26.2.2018 13:28

Re: Velmi reálné.

Jak jste přišel zase na tuhle konstrukci, nevíte ani sám, že?

R. Brzák 26.2.2018 10:19

Re: Velmi reálné.

Zdroj moci je občan. Protože on to platí. Zastupitel je již oním rozmělněním rozhodování - a snížením odpovědnosti (od toho ona "odpovědnost politická").

Jakožto soudný člověk si uvědomuji, že moji spoluobčané bez jakékoliv moci nade mnou mají právo dělat chyby ve svém rozhodování - a že jejich chyba je i mojí chybou, neboť jsem své názory nedostatečně vysvětlil svému sousedovi a on pak volil z mého ohledu pomýleně. Jeho chyba dopadne na mě - ale i na něj. Zatímco když rozhodně z mého pohledu chybně politik, vím s jistotou, že jeho chyba dopadne na mne, na mé sousedy, ale nikoliv na politika...

V. Braun 26.2.2018 10:26

Re: Velmi reálné.

Když zavládnou emoce jakékoli racionální, i velmi konkrétně argumentačně podložené, vysvětlování ztrácí vliv. Obrazně řečeno pak postačí napsat, že u vaší prababičky na půdě visí obraz s hákovým křížem a prezidentem se nestanete, i když jinak byste byl jednoznačně lepším kandidátem.

M. Prokop 26.2.2018 10:31

Re: Velmi reálné.

Takže Karel s čírem byl velmi konkrétně argumentačně podložený?

Zjednodušuje to trochu moc a hodně jednostranně.

V. Braun 26.2.2018 10:32

Re: Velmi reálné.

Napsal jem "obrazně", podstatné je, že to o emocích a racionálním rozhodování/přesvědčování platí, na příkladu netrvám.

R. Brzák 26.2.2018 10:45

Re: Velmi reálné.

Emoce vládnou tam, kde je mezi dvěma lidmi a jejich tématy strach. Pokud komunikuji se svým sousedem a dovolil jsem ,aby mezi námi sršeli emoce, znamená to, že jsem za prvé zanedbal dlouhodobě vztah se svým sousedem (dovolil jsem, aby se mi na základě mých činů mohl hluboce nedůvěřovat) a za druhé argumentuji způsobem, který v něm vzbuzuje okamžitý strach.

Je ovšem velmi dobře, že se prezidentem nestanu - protože samotná snaha stát se prezidentem, tedy držitelem moci nad druhými, je zcela nedůvěryhodná.

V. Braun 26.2.2018 10:51

Re: Velmi reálné.

Tak pardon, nevěděl jsem že slovo soused myslíte doslova. Ovšem nebude ten dosah vašeho přesvědčování poněkud omezený?

Pokud to slovo soused přece jen myslíte obrazně tak zapomínáte na média všech kategorií, Facebook a pod, kteří se o to vyvolání strachu už postarají za vás.

R. Brzák 26.2.2018 11:01

Re: Velmi reálné.

Sousedem je člověk, se kterým jsem schopen komunikace. Mluvíme stejnou řečí (já česky, trochu anglicky a trochu rusky) a máme společný komunikační kanál...ale abych to nekomplikoval - pro mne je sousedství MOJE země...pro začátek.

Jestliže média všech kategorií pracují na vyvolávání strachu, já mohu jednoduše ten strach za prvé rozpoznávat u sebe (to Vám velice doporučuji) a nenechat se jím ovládat...a pak samozřejmě otevřenou komunikací (ideálně tváří v tvář, ale náhražkově i prostřednictvím technologie) odpovědně hledat cestu, jak se dorozumět...tak, jak to děláme i zde, na psu. Pokud někdo na internetu nehledá dorozumění, ale jen zábavu, ztrácí čas. Jeho věc - ale odpovědnost k vlastnímu životu (a tedy svobodě) velí jinak.

V. Braun 26.2.2018 11:48

Re: Velmi reálné.

Jsem rád, že se chováte tak jak se chováte, alespoň podle vašeho popisu, je to jistě chvályhodné. Průběh volebních a dalších kampaní, a ostatně i psychologické studie, které jsem četl, ovšem ukazují, že hlas rozumu prohrává s hlasem emocí. Jinými slovy, to co píšete vy a co píšu já se nevylučuje, na internetu se řada lidí chová rozumně, ovšem stačí řádově menší skupina působící na emoce, vašimi slovy "vyvolávající strach" a směrování diskuse spolehlivě ovládne.

R. Brzák 26.2.2018 12:37

Re: Velmi reálné.

Ovládnout diskuzi může jen tehdy, když oponenti na jejich strach zareagují (což je vždy vlivem strachu svého vlastního, třeba z těch xenofobních blbů, co taky mají volební právo...) namísto aby zůstali věcní (nereagující na osobní výpady) a přísně laskaví (laskavost je jediná metoda, jak strach u oponenta nepovzbuzovat, přísnost zase neumožní vykládat si tuto metodu jako zákeřnou taktiku manipulace).

M. Prokop 26.2.2018 10:27

Re: Velmi reálné.

No, doufejme ...

Bohužel ani v té přímé demokracii nikdo nevolá po zjednodušení administrativy a větší míře svobody.

O. Uživatel 26.2.2018 9:34

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 26.2.2018 9:45

Re: Na příbuzné téma

Autor ve svém článku nepopírá rizika "exitu". Vaše druhá věta je pak strawmanem.

M. Prokop 26.2.2018 9:47

Re: Na příbuzné téma

Spíš pokus o ironii.

O. Uživatel 26.2.2018 9:50

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 26.2.2018 9:59

Re: Na příbuzné téma

Může být i vydařený pokus. :-)

Každopádně, zase je otázka, kdo ta jednání zdržuje, zesložiťuje ...

Já bych vsázel spíš na EU, ta má větší zájem na neúspěchu.

O. Uživatel 26.2.2018 10:04

Uživatel požádal o vymazání
P. Rudolf 26.2.2018 10:06

Re: Na příbuzné téma

Neujasnili si to dodnes. Jsou jen vzniklou realitou zděšeni a zmateni.

M. Prokop 26.2.2018 10:34

Re: Na příbuzné téma

Což o to, to není nic divného. Jedni to, druzí ono a je třeba najít nějaký kompromis.

Co přesně chce EU taky není moc jasné. Taky bude rozdíl mezi přístupem francouzským, německým, holandským, českým, ..., jen na to není tolik vidět, což je škoda.

P. Rudolf 26.2.2018 10:01

Re: Na příbuzné téma

Vydařil se vám úplně ve všem. Řekl bych, že nemá chybu. Zabedněncům však nevysvětlíš.

O. Uživatel 26.2.2018 9:49

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 26.2.2018 10:02

Re: Na příbuzné téma

Víte co, já su napůl Slovák žijící na Moravské Slovácku - a mí kamarádi si mne dobírají, že na první dobrou jim vždy naletím...

O. Uživatel 26.2.2018 10:06

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 26.2.2018 9:51

Re: Na příbuzné téma

Protože po tolika letech, kdy za ně rozhodoval někdo jiný, prostě na ledacos "nejsou lidi", navíc bude nutno zrušit spoustu navzájem provázaných předpisů.

A v neposlední řadě chce GB vyjednávat o politických a ekonomických vztazích paralelně, což EU odmítá. Že se tím vyjednávání protahuje, to si asi nemusíme vysvětlovat. Ani to, že si EU celkem zákonitě nepřeje, aby někdo úspěšně vystoupil a stal se tak příkladem pro ostatní nespokojence (a důvodů k nespokojenosti je víc než dost).