29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Racionálně o czexitu

Jestli mi něco chybí v probíhající diskuzi o případném opuštění Evropské unie, tak je to racionalita. Je slyšet spíše strašení a manipulaci. Chybí prostá analýza nákladů a výnosů – jak členství v EU, tak případného vystoupení z ní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 26.2.2018 8:46

Jaký úspěšný brexit? Nenechte se vysmát!

.. prozatím to vypadá tak, že se nejprve zblbla poněkud méně obdařená část společnosti nebezpečím, představovaným legendárním polským instalatérem. Po té co "o prsa" ten brexit opravdu prošel, největší brexiťáci tak nějak přestali být slyšet a vidět. A na závěr někdo úplně jiný dostal za úkol tu operaci nějak zrealizovat a zcela zřetelně neví kudy kam. Co je zcela evidentní už teď je, že ten nápad smázl konjunkturu ve které Britanie před tím byla a žádné slibované přínosy se prostě konat nebudou (už teď se mluví o minimlaizaci škod)- např. vývoz do EU podle neojptimističtějších odhadů klesne na slabou polovinu (což je vidět už teď) A to včetně nerealizovaného odchodu polských instalaterů - ostatně se ukázalo, že řada odvětví v Británii (např. zdravotnictví) bez gastarbeiterů provozovat nelze.

T. Hamet 26.2.2018 1:56

Re: Hledat cesty na bilaterální bázi?

Protože pořád uvažujou v mantinelech EU. Což je dost chyba, pokud ji chtějí opustit. Musí někde najít koule a stanovit vlastní pravidla. Je to natolik významná země, že si nikdo nedovolí ji ignorovat nebo izolovat.

V. Braun 26.2.2018 2:17

Re: Hledat cesty na bilaterální bázi?

Je to naštěstí také země, která ctí své závazky, a jeden z nich plynoucí z členství v EU je, že nebude sama uzavírat smlouvy. Ostatně jakou váhu by takové uzavřené smlouvy asi měly, když by daná země byla známá tím, že je kdykoli sama ze svého uvážení poruší, že.

D. Novak 26.2.2018 2:23

Re: Hledat cesty na bilaterální bázi?

Pán výše má pravdu. Obchodní dohody se vyjednávají za EU jako celek. Je to logické. Asi bude lepší vyjednávat s Čínou obchodní dohodu v rámci 350 milionového trhu než trhu o 10,5 lidech. Jinak bychom u takové smlouvy dopadly asi jako když Mexiko vyjednává obchodní dohodu s USA. Pro koho bude taková smlouva asi výhodnější.

A. Zajícová 26.2.2018 6:49

Re: Hledat cesty na bilaterální bázi?

a bude mít někdo zájem?

D. Novak 26.2.2018 0:10

Tehdy a dnes.

"Kdybychom takto uvažovali v roce 1989, nikdy bychom nemohli opustit komunismus a přejít k tržní ekonomice. Ostatně liberalizace cen vedla k nárůstu inflace nad 55 %, což bylo doprovázeno poklesem reálných mezd. Došlo k poklesu ekonomické aktivity o 11 %".

Je tu rozdíl, tehdy to lidé unesli protože měli úspory a neměli tolik dluhů jako dnes. Dnes by inflace 55% a pokles ekonomické aktivity o 11% znamenal KO i pro ty, co si díky životu na sekeru hrají na střední třídu. A o jaké suverenitě píšete ve světě, kde bankéř v USA špatně investuje to toxických aktiv, a desetitisíce Čechů přijdou o práci? Žijeme v propojeném světě, tady si suverenitu mohou dovolit jen ti silní.

V. Braun 26.2.2018 1:13

Re: Tehdy a dnes.

Hlavně ty transformační náklady měly spíše podobu investice, která se vrátila formou následného ekonomického růstu. A náklady mohly být celkově menší nebýt nedostatečných zákonů na ochranu podílníků fondů, bankovního socialismu a pod.

U Czexitu nějak nevidím návratnost podobných transformačních nákladů a co bychom za to získali. Vyšší suverenitu? Jistě, můžete být suverén i jako opuštěný bezdomovec, je otázkou, jestli doma s rodinou by vám ovšem nebylo lépe i když se o nějakých věcech musíte dohadovat s manželkou a někdy vás i přehlasuje.

D. Novak 26.2.2018 2:20

Re: Tehdy a dnes.

Transformační náklady byly jistě částečně investicemi, ale také částečně náklady na rozkrádačky. Hezky to řekl Ježek. Chtěli jsme budovat kapitalismus, ale kapitál tu nikdo (kromě státu) neměl. A tak se musel nějakým způsobem státní majetek dostat do rukou soukromníků, kteří ovšem neměli kapitál. Pamatujete Konsolidační agenturu? Jak se na ní převáděly nedobytné pohledávky státních bank? Jinak by je nikdo nekoupil. Sám jsem měl tu "čest" pro jednoho překabátěného podnikavce pracovat. Od roku 1996 mi dluží 3 výplaty, odstupné a dovolenou. U Komerční banky, tehdy státní, nasekal plno dluhů, neplatil zaměstnancům. Nikdo ho nezavřel, rodinu má zajištěnou na x generací. Když jsme za nim přišli, aby nám dal výplaty, jinak se uvidíme u soudu. Tak si arogantně vyndal notýsek, a řekl nám že nám dá číslo na soudce. To byla ta svobodná 90. léta Vény Klause, to jsme nebyli svázáni byrokracií a diktátem Bruselu....