19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EVROPA: Malé zamyšlení nad oxidem uhlíku

Ze školy si někteří pamatujeme, že na skleníkovém efektu se nejvíce podílejí vodní pára (36–72 %), oxid uhličitý (9–26 %) a metan (4–9 %). Zajímavý je pak činitel PGO (ekvivalent CO2), který srovnává příspěvek jiných skleníkových plynů k oteplování Země vztažený na jednu molekulu CO2.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 17.10.2021 17:50

Kriste Pane, mumlám, ač agnostik a technokrat, je ten pan P.Rada při smyslech v "zelených blábolech", nebo inklinuje ke společenství Old Order Amish, jako etalonu Green Deal? On je takový rozháraný obojetník, mlácá na klábosnici zelené kydy kompilací odkazů, funí při tom ppm CO2 (pravda, parciální ppm), pohon PC má ze solárů, ale hnáty (jako u Amišů), by si v teplém kravinci nenechal ohřát. Šacuji, asi je nějakým hadicapem postižený, mentálně či tělesně, tací lidé bývají svým postižením někdy zlí, ondy vstřícní a vzdělaní (Hawkins). Pan P.Rada dle mého úsudku (soudu již neužii), takový polyhistor typu Brouka Pytlíka. Vše zná...

P. Rada 17.10.2021 18:25

Pane "pytlíku" Davide proč reagujete ve vlákně na autora ale "hnátama" píšete o mě?

J. Roškota 17.10.2021 11:43

Čím dříve si přiznáme, že návrat ke starým pořádkům není možný, tím bude pro nás lépe. A je lhostejné, zda jde o objektivní či subjektivní příčiny. Vykopat uhlí a spálit je byl už koncem 20. století absolutní anachronismus.

Zde na NP je velmi populární představa zlé EU, která nám zdražila energie. Úplně se zde opomíjí, že v zajištění energetické bezpečnosti naše vlády neudělaly za posledních 30let vůbec nic. Místo znalostní ekonomiky máme montovny, modernizace společnosti se nekoná.

Máme jedinečnou šanci, za Evropské peníze přestavět naše hospodářství. Že to jde je vidět na Finsku, Dánsku, Lucembursku, pobaltských zemích. To bychom ovšem museli přestat skuhrat.

V. Petr 17.10.2021 12:15

Žvaníte. Nevím JAK chcete přestavět ekonomiku bez energie!

Dále.

"Znalostní" ekonomika bez masivní výuky přírodních věd na školách např. vůbec není možná!

Také není možný rozvoj ekonomiky při masivní podpoře nemakačenků, ať už ve vyloučených lokalitách nebo politických neziskovkách.

Žvaněním se hodnoty nevyrvoří!

P. Rada 17.10.2021 12:24

Sám "ŽVANÍTE" pane V.P..

Na příkladu poklesu energetické náročnosti ekonomiky a růstu životní úrovně v období po sametové revoluci je jednoznačně doložitelné, že s nižší spotřebou se dá žíti daleko lépe.

Totalitně smýšlející mocipáni si dodnes progresivitu vývoje života bez růstu moci (energie) pravidelně nedokáží představit.

J. Pankovic 17.10.2021 12:48

Totalitně smýšlející mocipáni dnes sedí v Bruseli a pokoušejí se nás ožebračit Žgryndílem, vy ekofašistické hovado !

Elektřina z Občasných Zdrojů Energie nestačí ani na zabezpečení energetických potřeb současnosti.

V noci Sluníčko nesvítí, v zimě, kdy jsou dny krátké, funguje jenom pár hodin, to ale nesmí být zataženo a nedej Bůh, aby přišla inverze nebo dokonce nasněžilo, to pak nedostanete ani Watt celé dny !!

Na fofrníky tady nemáme vhodné podmínky a ostatně na to, že letos nechtělo foukat podle plánu dojeli jak Briti, tak Němci !

O spalování biomasy nemluvte, to je zločin proti přírodě, tak kde tu elektřinu chcete vzít, když tady furt lžete o atomových elektrárnách ??!

Ano, je potřeba skončit se spalováním uhlí, ale až POTOM, co bude k dispozici dostatečná SPOLEHLIVÁ náhrada

P. Rada 17.10.2021 13:29

Kdo, že si něco nalhává až lže k atomovým elektrárnám jejihž výstavba celosvětově stagnuje?

https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/19-00521_web.pdf

Komu konkrétně nestačí deseti až 200 násobek toho co s "Občasných" zdrojů vystačilo všem předcházejícím generacím?

"Fofrníky" u nás kryjí sotva procento spotřeby ale v sousedním Rakousku které má obdobné podnební podmínky už desetinásobek. Proč?

Spalování biomasy je údělem živočichů v cyklech destrukce a naopak fotosyntetické produkce už stamiliony let. Problém ale nastal nedávno když ty samé zdroje chceme spalovat ve stále větším množství a ve stále větším množství automobilů i dalších výrobků konzumovaných pro spotřební růst spotřeby.

"Spolehlivou náhradou" pro fosilně jaksi zdrogované, by mohly být jen vyšší a vyšší dávky dále rostoucí do té doby, než se dotyční předávkují.

J. Pankovic 17.10.2021 13:39

V Rakousku mají na rozdíl od nás Alpy, takže stálé vzdušné proudění je tam docela časté, na rozdíl od rovinatých Čech

P. Rada 17.10.2021 18:28

Odkdy navozují Alpy stálé vzdušné proudění rakouským větrným elektrárnám? Podíval jste se někdy alespon na Windy?

J. Pankovic 17.10.2021 13:44

To bude pro vás asi trochu těžší, ale 7 miliard lidí toho spotřebuje víc, než půl miliardy, asi 14krát.

Tomu se říká malá násobilka, kdysi v minulém tisíciletí se to běžně učilo na základní škole ;-)

V. Petr 17.10.2021 12:56

Pokud chcete žít v zemljance s vnitřní teplotou 10 stupňů, nikdo Vám v tom nebrání...

P. Rada 17.10.2021 13:46

Mám "zemljanku" s umělého betonu, zaizolovanou na úroven nízkoenergetického až pasivbního domu a nikomu nebráním v podobně malé spotřebě.

Naopak se bráním žít v rozvráceném vnějším prosředí od lidí, kteří svou míru nadspotřeby nechtěji zredukovat ba naopak usilují o růst pro růst. Konkrétněji lesy v mém okolí jsou už nyní poškozeny více jak kdykoli dříve a podoně ztrácí bonitu půda živitelka, kvalitu pitná voda... Jsem takto fakticky nucen se o dopady ničivých externalit "sou-druhů" všude podělit.

Navrhuji ctěme vzájemě fakt, že svoboda jedince končí tam kde začíná svoboda jiného.

J. Pankovic 17.10.2021 13:54

půda živitelka ztrácí bonitu hlavně proto, že místo potravin se na ní pěstuje kukuřice, která se spálí, pitnou vodu nejvíc ohrožují herbicidy a pesticidy, kterými se kropí pole s řepkou do biopaliva a lesy sežral kůrovec...

...a to všechno proto, že Zelení idioti... ;-)

V. Petr 17.10.2021 14:50

Moderní uhelné elektrárny lesům neškodí! Na rozdíl od 70-80 let, což pamatuji. Komunisté si ale toho byli vědomi a proto chtěli přejít na jádro v momentě, kdy už byli schopni jadernou elektrárnu postavit.

P. Rada 17.10.2021 18:36

Kyselá depozice poklesla u nás oproti kritickým létům 80tým jen 4x! Jak jste přišel na to, že celoplošné okyselování půd lesy, pole... nestresuje?

https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/grafroc/17groc/gr17cz/IX_depozice_CZ.html

http://eagri.cz/public/web/mze/puda/ochrana-pudy-a-krajiny/degradace-pud/acidifikace-pudy/

V. Petr 17.10.2021 19:22

Jenže elektrárny snížily emise SO2 podstatně výše, projevujíá se zde jiní znečišťovatelé!

P. Rada 17.10.2021 19:59

Ano elektrárny snížily kyselinotvorný SO2 ale i zásadotvorný popílek. Navíc přibývá znečištění oxydů dusíku od automobilového provozu. Fakt ve výslednici je pokračování acidifikace prostředí - byt mírnějším tempem než v kritických 80tých létech. Vidíte to jako pokrok adekvátní době?

F. Navrátil 17.10.2021 17:15

Vyjděte ze své pasívní zemjanky a podívejte se, jak solární baroni zasvinili oblasti nejúrodnější černozemě fotovoltaickou pouští. Areály obehnané vysokými ploty, které brání volnému pohybu zvěře. Půda pod panely nadopovaná herbicidy. Až uplyne životnost panelů, majitelé zmizí a likvidaci fotovoltaického jedovatého odpadu zaplatí občané ze svých daní, stejně jako dnes platí miliardářům za jejich fiktivní energetiku. To není alternativní zdroj energie. To je zcela reálný tunel vybudovaný zelenými ekoparazity.

P. Sura 17.10.2021 19:00

R^R^R^

P. Hák 17.10.2021 20:51

Bohužel máte pravdu.

V. Kolman 17.10.2021 13:27

Nežvaní!

Budoucí, (mezitím giganticky zbytnělé!) generace lidí nám budou lát a vyčítat, že jsme takové vzácné a pro chemický průmysl nenahraditelné věci jenom barbarsky SPÁLILI!!!!!!!!!!

J. Pankovic 17.10.2021 13:48

Nebojte, nebudou, protože když neposlechneme Grétu, tak bude konec světa ;-)

V. Petr 17.10.2021 12:17

Jak budete topit "znalostmi" v oblast 40 pohlaví nebo gender studies je mi záhadou!

J. Pankovic 17.10.2021 12:50

...ne, zelenými aktivisty ;-)

T. Hraj 17.10.2021 10:51

Jenom doplnění: samozřejmě, že oceláři i cementáři jsou VELMI VÝZNAMNĚ ZASAŽENI povolenkami. Zejména ale výrobci vápna (více než 50% světového vápna je používáno na výrobu oceli). Vápno (CaO) totiž vzniká pálením vápence (CaCO3) přičemž jeden uhlík a dva kyslíky z vápence uletí komínem. To je dáno stechiometrií a mení možné to změnit. K tomu si přičtěme CO2 z paliva (cca 25% z celkových emisí), kterým se ta teplota musí vyvinout. Výsledkem je cca 1kg CO2 na 1kg vápna a většinou ještě více!!! Ano čtete správně.

No, a vápno stojí cca 100€/t (tedy stálo do letošního podzimu) a cena povolenky je na 60€/t a možná bude brzy 80 nebo 100€/t. Takže takový je dopad na výrobce vápna, potažmo oceli. Cementáři s velmi podobným procesem na tom nejsou o mnoho lépe.

Vítejte v BRAVE NEW GREEN WORLD bez CO2... a taky bez oceli, bez cementu, bez umělých hnojiv, plastů, etc.

P. Rada 17.10.2021 12:16

"Vítejte" sám spíše v realitě. Vynechal jste totiž v úvaze jevy následujícího tvrdnutí vápna či betonu, které část uvolněného CO2 zas sorbují. Realita světa je také odjakživa v rozporu s Vaší poslední větou... "bez CO2...".

V realitě života vždy šlo a jde o rovnováhu imisí a absorpcí, produkce a destrukce... prostřednictvím příslušných recyklací za nastolování úsilí života směrem trendu k adekvátní /otimální koncentrace umožnující co možná růst uspořádanosti (pokles emtropie). Nikoli zcela bez přítomnosti CO2, železa, biochemie... jak mylně či dokonce klamě podsouváte svou neuvážlivě ironickou "vítačkou".

Obecně jsem s Vámi ale zajedno, v tom smyslu, že jsme jako civilizace už zabředli příliš hluboko do řady problémů.

Jednoduchou cestu z nich ven, zatím nikdo nikdy nevyzkoušel a s historie proto známe jen zkázy druhů či civilizací. Proto ti co alepon zmírnění problémů hledají a nabízejí potenciálně nová civilizační řešení, to nutně mají a budou mít krajně obtížné.

V. Petr 17.10.2021 12:18

Tím akorát říkáte, že by výrobci vápna a cementu neměli platit povolenky za CO2. Jenže je platí...

P. Rada 17.10.2021 12:32

"Říkám" něco jiného než jste vyčetl. Platby by měly být adekvátní míře uvolnování a nad určitou mez. Nebo jinak sděleno "říkám", že na pohodlný život v nedořešeném rozporu s přírodnímy zákony posléze tak jako tak někdo nutně "zaplatí".

J. Pankovic 17.10.2021 12:58

Říkáte tady hlavně Greenpeacovské (Grínpísácké) lži a zelené nesmysly:-P

V. Petr 17.10.2021 13:05

Já si myslím, že ty nesmyslné platby by neměly být vůbec.

A pokud někomu vadí CO2, ať podpoří přechod na atom.

Mimochodem, já bych všechny ty zelené pitomce přesunul do té "skvělé" předindustrální minulosti ale ne do pozice šlechtice, ale jako nevolníky či veslaře na galejích, nebo třeba horníky v dolech, kteří by vytěženou rudu vynášeli na zádech (realita v jižní Americe ještě v první polovině 19 století). Ono by je to blbnutí sakra rychle přešlo!