19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

EVROPA: Malé zamyšlení nad oxidem uhlíku

Ze školy si někteří pamatujeme, že na skleníkovém efektu se nejvíce podílejí vodní pára (36–72 %), oxid uhličitý (9–26 %) a metan (4–9 %). Zajímavý je pak činitel PGO (ekvivalent CO2), který srovnává příspěvek jiných skleníkových plynů k oteplování Země vztažený na jednu molekulu CO2.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 17.10.2021 20:55

Ehm... POKLES entropie?

T. Hraj 18.10.2021 10:35

Dobrá připomínka. Tvrdnutí betonu/vápna jsem vynechal záměrně, protože tato absorbce CO2 (kterou správně zmiňujete) NENÍ ZAHRNUTA do kalkulací v systému ETS EU. Žádné absorbenky betonáři nedostávají, ani výrobci PCC (sráženého uhličitanu vápenatého), ani zemědělci atd. (CO2 je zpětně absorbováno u cca 30% aplikací vápna). Přitom absorbce se např. uznávají (velmi kontroverzně) u biomasy.

Všichni politici mají plná ústa CO2 neutrality a ani se nenamáhají dát na misky vah všechny emise a VŠECHNY ABSORBCE. Nebo alespoň ty jednoznačné. Už jen z tohoto je vidět, s jakou nekompetentností jsou tyto megasíly a megaprostředky uváděny do pohybu.

V. Mertan 17.10.2021 9:40

Zdá sa, že CO2 prestáva fungovať. Ako sa mohlo stať, že na stanici Vostok v Antarktíde bol v roku 2021 nameraný najchladnejší polrok (zima) v histórii meraní? Podľa teórie GO by malo najväčšie oteplenie nastávať práve v polárnych oblastiach. Niečo sa pokazilo?

P. Rada 17.10.2021 10:00

"Pokazil" jse to spíše sám zbrklou úvahou. Globální teplota se logicky skládá s lokálních projevů a také s růstu jejich extrémů vlivem proměn vzdušného proudění. Proto dle doporučení WMO vzhledem ke klima-vývoji se výsledek shlazuje na 30tiletý průměr - nikoli jen na půlroky.

V polárních oblastech severu kde jsou teploty blíže tání vody více posiluje skleníkový efekt vodní pára které zde radikálněji s táním a změnou albeda přibývá.

Na jihu ve vysokých nadmořských výškách okolo polu je základní průměrná teplota podstatně nižší a za takovéto situace relativního nedostatku vodní páry i osvitu záleží více na dalších okolnostech jako je např stav ozonové vrstvy, proudění... (O3 je také skleníkový plyn).

Navíc a pro zajíavost v přízemní vrstvě způsobuje skleníkový efekt obecně oteplování - kdežto ve stratosféře naopak ochlazování.

"Pokažený" tedy máte spíše svůj rozsah poznání - ale otázka je to rozhodně zajímavá i pro mě.

V. Kolman 17.10.2021 11:07

Nechci být moc "rejpavý", ale ani léto v Čechách nebylo příliš "hicovaté" - spíš naopak chladné a deštivé:-).

P. Rada 17.10.2021 11:53

Nejste tolik rejpavý jako nepozorný k hlavnímu argumentu který jsem uvedl a na který reagujete.

Ke krátkodobosti lokálního jevu v Antarktidě na který bylo upozorněno Mertanem přes mé vysvětlení reagujete upozorněním na ještě lokálnější jev a zas při opomíjení celkového trendu. Zkuste se častěji podívat na planetární teploty globálněji a snad si pak spíše porozumíme:

https://climatereanalyzer.org/

J. Jurax 17.10.2021 15:26

Aha.

Takže když je hic, bude to nafurt, kdežto když je zima, je to jen lokální dočasný výkyv.

Haj hou ...

V. Petr 17.10.2021 12:20

V roce 2015 vysílala ČTV pořad, moderovaný B. Moldanem, podle kterého jsme už dnes měli mít v létě čtyřicítky...

P. Rada 17.10.2021 12:38

Moldan to tehdy možná podcenil - link ale neuvádíte - tak kdo ví? Na stejné zeměpisné rovnoběžce byly přeci letos někde už i padesátky.

https://www.meteopress.cz/ze-sveta/teploty-v-kanade-splhaly-k-padesati-stupnum/

J. Pankovic 17.10.2021 12:53

Proč zase lžete ? Vás to baví, nebo to děláte pro prachy ??!

V. Mertan 17.10.2021 13:15

Teploty v Kanade boli spôsobené netradičným prúdením, nevznikli pôsobením skleníkového efektu. Dokonca tam píšu že vznikla aj spolupôsobení fénovým efektom. https://www.imeteo.sk/clanok/v-sobotu-sa-vyskytol-fenovy-efekt-co-to-je-a-kde-sa-vyskytuje

V. Petr 17.10.2021 16:34

Ten pořad byl opravdu na webu ČTV. Když se ale začalo blížit kriticlé datum, byl "jaksi" odstraněn.

J. Jurax 17.10.2021 15:32

No, nemáme.

Proto taky zelení magoři přestali mluvit o globálním oteplování a používají termínu globální klimatická změna. Protože klima se mění furt, kdežto oteplování nějak nefunguje, jak se předpokládalo.

V. Mertan 17.10.2021 13:05

Domnievam sa na základe prečítanej alarmistickej literatúry, že priamy pozorovateľný efekt pôsobenia skleníkového plynu CO2 má byť v polárnych oblastiach. V mrazivom polárnom vzduchu sa nachádza málo vodnej pary - cca 800 PPM a efekt zvýšenej koncetrácie CO2 by mal byť výraznejší ako v miernych šírkach či na rovníku. V trópoch je koncetrácia vodnej pary až 60 000 PPM a nejakých 100 PPM CO2 naviac by sa nemalo prejaviť. Vráťme sa ale k tej stanici Vostok. Ak priúšťame teóriu GO, keď CO2 ako hrubá deka zabalí zemeguľu a ohrieva ju, tak by mrazivý polrok jednoducho nemal nastať. Ak rekordne mrzne v Čechách čo sa stáva pravidelne na jar asi posledné 4 roky, dá sa to vysvetliť nečakanými atmosférickými podmienkami a prílivom studeného vzduchu od severu. Ale na stanici Vostok nastáva zima práve vyžarovaním, nikde inde už nie je chladnejšie a ten studený vzduch nemá odkiaľ prísť. To čo pozorujeme je teda nezmenený skleníkový efekt, hladina CO2 stúpla ale mrazy sa ešte zvýšili.

J. Novák 17.10.2021 2:43

na burze jsou fotbalisté, elektřina, ETS odpustky, a brzo i ideologické žvásty GDeal...!

J. Novák 17.10.2021 2:05

osvobozeny od plateb ETS je i EE ze spalování štěpky!!! depopulace všemi azimuty a co má za cíl covid21???

J. Novák 17.10.2021 2:03

pěstujeme EE na polích a BPS jsou osvobozeny ETS, ...cíl je depopulace i hladomorem,..... a ztráta soudnosti mocných idiotů v Bruseli - Kadri Simson komisařka pro energetiku - historička,

J. Novák 17.10.2021 1:53

kdo zaplatí vypuštěné CO2 ze sopky na Kanárech cca milióny tun CO2 každou hodinu??? To je důležité RADO znát!!!

P. Rada 17.10.2021 9:41

nováku. Soudný a informovaný by mohl znát a reflektovat fakta toho typu, že přírodní sopečná činnost produkuje už stamiliony let prakticky právě tolik CO2 a dalšího - kolik sedimentů všeho možného se ukládá v oceánech.

Stamiliony let navozování víceméně rovnovážného stavu vedlo v minulosti k udržování živin v dostupnosti pro biosférický život a tím k jeho udržování a umožnění rozvoje. Planeta bez tektoniky by se časem stala relativně mrtvou planetou i pokud by ležela v teplotně optimální zoně.

Až lidé průmyslové epochy začali tento proces (velmi výrazný právě na Zemi s anomální převahou těžkých prvků v jádře) masivně destabilizovat konzumem prakticky neobnovitelného a produkcí reálně nerecyklovatelného. Takto pak stále více rozvracet životní podmínky rostoucí chtivostí svou a svého kapitálu ... a hloupostí dušiček na tomto až drogově závislých - kterou opakovaně předvádíte.

Poznání tohoto rizika není novinkou. Už Ř.K. toto riziko před půlstoletím deklaroval. Donedávna ale významě rostly i naděje na nové technologie, které by teoreticky mohly rozvoj zas zvrátit a udržet přitom život dokonce na vyšší úrovni. V některých oborech jako je informatika, nanotechnlogie, genetika... se to pravdu zdařilo - jinde a zejména v energetice ale efektivita už století v dominanci klesá a roste jen masivnost včetně masivnosti nerecyklovatelných externalit.

Doposud si přitom všichni ze setrvačnosti systému bezplatně užíváme systémových planetárních ekoslužeb které přitom až více-řádově přesahují celosvětové HDP. Nevěříteli zkuste pouvaživat co by stálo zbudování adekvátního kosmického korábu.

Přijdemeli o ekoslužby zdarma - přijdeme zásadní redukcí vhodných životních podmínek pro své potomstvo a tedy o existenci.

Sobců egoistů žijících hlavně přítomností plných regálů konzumního... - jako jste Vy - se to ale nejspíše pro setrvačnosti globálního vývoje ještě prakticky nedotkne. Tak můžete být v nedělním klidu a šetřit svými afektivními výlevy.

J. Pankovic 17.10.2021 10:32

Co znamená "anomální převaha těžkých prvků v jádře"???

V. Kolman 17.10.2021 11:11

Šťastný pane Pankovici. Kdybyste si pravidelně každý večer/ráno kontrolval "anomální převahu těžkých prvků" vašich 2 jader, možná byste brzy pozbyl svého bohorovného klidu;-D

J. Novák 17.10.2021 11:40

A soudný člověk také ví, že celá civilizační činnost lidstva má ve srovnání s tektonickou a další činností Země naprosto marginální podíl co se týče ovlivnění zemské atmosféry. Čili nick Rada plácá akorát blbiny.

J. David 16.10.2021 16:08

Tak si na penzi válím šunky, jako starý haluzák, občas i s ručnicí vyrazím do hvozdu opatřit si "jágdrecht" na guláš. Zatím co maso na guláš bublá na šporhéltu plněném polénky různých dřevin (vodní pára a CO2, dub občas dehtuje vyššími uhlovodíky, zasírá kouřovod komínu), rozjímám nad filosofií "zelených Khmérů", typu pana P.Rady, se sklenkou dobrého moku v pazouře. Fotosyntézu pominu, má význam, čím zelenější paše, tím vyšší potravní libido "plesio a meta" karpalních kopytnactů je. Ale, nic nevzniká, nic nezaniká, pouze se přeměňuje (cit.: Lavoassiere). Jinak pane P.Rada(o), až Vás v BlackOutu bydou zábsti hnáty, sežeňte krávu s kravincem, a vložte do čerstvého své hnáty, a bude Vám ekologistické teplo, jako u Amišů v Ohaiu/Pensylvanii.

Amišové starého řádu (Old Order Amish) jsou známi především přísnými zákazy používání techniky (nesmějí používat auta a podobné dopravní prostředky, telefon, elektřinu), uniformními starosvětskými oděvy a dalšími zvláštnostmi.

V. Bok 16.10.2021 17:24

No, ty hnáty zebou právě mě a hodně z nás, díky zvýšení ceny plynu a jeho spotřeby v EU ... no jo, způsobené ovšem zelenou politikou a regulační skvělosti nákupu plynu z Ruska, kteeé ani neumožňují dodávky zvýšit. No a zpoždeni Severního proudu II o skoro dva roky díky záměrnému zdržování některých států vč. Embarg a sankcí na dodavatele ... jo jio, povedlo se to. Žádnej Putin, Rusko dodává o 10% víc jak jindy... Holt nefoukalo a nesvítilo, tak naskočily plynové elektrárny, jo jo, jaderky rušíme, uhlí zakazujeme, i když jeho použití splňuje rozumná ekokritéria... ach jo ...

P. Rada 16.10.2021 21:25

Pane Davide s mého pohledu se hloupě se mýlíte v řadě pohledů na okolí. Zejména zřejmě nic věcného nevíte o mé situaci a tím méně o mých zdravotních dispozicích/potížích a dokonce "hnátech". Sklenkou moku sotva doženete absenci jak sebereflexe, odpovědnosti... tak ztracenou schopnost empatie i nadhledu nad situací.

Black-outy ale skutečně hrozí a hrozit budou zejména v oblastch s malou diverzitou zdojů, velkou měrnou spotřebou a zejména velkou odlehlostí extrémě velkých a tím prakticky nezálohovatelných zdrojů. Např po pádu vedení VVN od jaderné elektrárny zapřičiněném větrem... -viz letos u nás hned u JETE a na jižní Moravě. K naprosté většině blackoutů došlo při poruchách energovodů a až v druhé řadě šlo o přetížení sítě kterou operátoři nedokázali včas zvládnout.

J. Pankovic 16.10.2021 22:26

V Čechách zatím ano, jenže zatím je elektrického proudu dostatek, což ovšem zeleným ekofašistům nevyhovuje.

Nerobte sa sprostým na spôsob Švejka

R. Langer 17.10.2021 6:23

On sa nerobí sprostým, on jenom sprostě lže a podvádí. Zřejmě taky krade, nebo se na to už chystá. ;-)

J. Novotny 16.10.2021 13:41

Technická poznámka: výroba oceli i cementu je v systému EU ETS a tak potřebují stejné povolenky za cca 60 EUR/t. U oceli je velký tlak na změnu technologií výroby na tu, která nepotřebuje metalurgické uhlí či koks (nejde velkoobjemově), druhý tlak je na náhradu uhlí vodíkem. U cementu je to těžší, tam to jde do cen, nebo se vyrábí za hranicí EU (což se děje i u oceli). Říká se tomu "carbon leakage", protože to nezní tak moc, jako že soudruzi udělali chybu.

Zajisté si vzpomenete na kauzu, kdy chtěl vlastník převést EUA přidělené zdarma z Ostravy do Bulharska. Přitom je / bylo to dnes největší aktivum těch hutí.

J. Ganaur 16.10.2021 13:44

Proto se také cement a ocel do EU dováží!:-(

J. Novotny 16.10.2021 13:46

Ale emise v EU klesají, takže to funguje, nebo ne?;-D