26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: EU ztracena v překladu pomazánkového másla

Evropská unie na překlady a tlumočení vydává ročně asi 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). To abychom si navzájem rozuměli. V říjnu, jak známo, odsoudila Evropská unie Českou republiku k přejmenování pomazánkového másla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 3.7.2013 17:37

Re: nealkoholické pivo též není pivo

Neni, i kdyz ja tomu tak rikam. Tady v USA je to znaceno jako "Malt Beverage".

J. Vyhnalík 3.7.2013 2:22

Re: Bouře ve sklenici vody

On to takový blivajz není, rozhodně je to zdravější než samotné máslo. Je to blíže mascarpone než máslu. Podstatné je ovšem to, že za celé to nesmyslné soudní řízení a rozhodování platíme nekřesťanské peníze. A nepochybuji, že nejde pouze o tento případ. Takových podobných "problémů" řeší EU desítky ročně a přitom nedokáže zastavit nesmyslná a neefektivní nařízení o podpoře OZE, kterými výrazně prohlubuje celoevropskou ekonomickou krizi.

P. Scheck 3.7.2013 2:47

Re: Bouře ve sklenici vody

Pane Vyhnalík, zrovna od vás bych nečekal něco tak levného, podbízivého a neobjektivního, co asi u "Čtvrté cenové určitě zabere". Máte pravdu, spousta lidí vám tu zatleská.

My (Češi) platíme nekřesťanské peníze? Jak takovou levnou lež můžete zrovna Vy vypustit.?

J. Vyhnalík 3.7.2013 3:03

Re: Bouře ve sklenici vody

Tím my jsem myslel všechny občany zemí EU, ale máte pravdu platíme to i my (Češi). Řeči o tom, že pokud jde o peníze jsme čistými příjemci (předpokládám, že tady asi leží jádro Vaší námitky), jsou demagogické. I kdyby to byla pravda, tak zbytečně utracené peníze jsou společné a vyhazování peněz oken znamená ztrátu pro všechny a tedy i pro nás (Čechy).

Pokud jde o celkovou bilanci, tak je pravda, že máme teoreticky právo čerpat AŽ o polovinu více, než do EU přispíváme. Jenže zatímco příspěvky jsou povinné, dotace podléhají schválení EK a jejich nevyplacení funguje jako účinná páka na všechny neposlušné vlády. Navíc nás povinné dodržování některých evropských zákonů stojí zbytečně další desítky miliard ročně.

Jádro mé výhrady je tedy v tom, že EU, jako celek, se potýká s hlubokou a dlouhodobou krizí a místo toho, aby se politici snažili celý systém zjednodušit a umožnit nalézat efektivní řešení, tak celý systém zatěžují zbytečnými omezeními a regulacemi.

P. Scheck 3.7.2013 3:13

Re: Bouře ve sklenici vody

Pane Vyhnalík, tohle se má měřit k vám, tak nízké výhrady (nechci komentovat)?

Nechcete to trochu přehodnotit?

Měl jsem k vám dosud úctu...

J. Vyhnalík 3.7.2013 3:18

Re: Bouře ve sklenici vody

Můžete být prosím konkrétní?

P. Scheck 3.7.2013 3:34

Re: Bouře ve sklenici vody

Ano konkrétně chci říci, že každá vysoká pokuta pro ČR od EK je obrovskou výhrou pro naši zemi a že objektivní média by to tak měly být chopna vysvětlovat. (Že je lépe zaplatit pokutu 3 koruny než prodělat 10 korun).

Namísto toho se dozvídáme od kožených tváří v médiích, jak ten hrozný Brusel...

J. Vyhnalík 3.7.2013 3:51

Re: Bouře ve sklenici vody

O žádných pokutách jsem se ani nezmínil. Jde o to, že systém dotací vede k tomu, že úspěšný podnikatel, vědec, politik, není ten, kdo vyrábí užitečné zboží, přichází s novými objevy, či hledá účinné recepty na společenské problémy, ale hlavně ti, kdo dokáží správně a pružně vylobbovat evropské dotace. Místo lidí práce tak vyzdvihujeme schopné lobbyisty.

Roční objem dotací dosahuje výše více než 20 % z rozpočtu po odečtení mandatorních výdajů. Jinými slovy, pokud se vláda postaví proti nějakému nařízení EK, riskuje výpadek 1/5 - 1/4 financí se kterými rozpočet počítal pro investice a tedy rozpad státního rozpočtu. A pozor to platí i pro země, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU. EK kontroluje významné části národních rozpočtů a může tak neposlušné státy trestat pozastavením dotací.

Evropské dotace by měly být zrušeny a EU by se měla soustředit na zlepšování spolupráce a odstraňování bariér místo distribuce dotací, které ve svých důsledcích přinášejí více škody než užitku. Z EU dostáváme ročně cca o 20 mlrd více, než do EU odvádíme, ale podpora FVE nás ročně stojí jenom na přímých dotacích 44 mlrd a k tomu je potřeba připočítat obrovské nepřímé náklady. Pokud bychom se zřekli evropských dotací výměnou za neimplementování podpory OZE vydělali bychom ročně nejméně 50 mlrd.

P. Scheck 3.7.2013 4:02

Re: Bouře ve sklenici vody

Pane Vyhnalík, právě k těm pokutám byste se mohl vyjádřit...,

Konečně i lobbing v EU probíhá trochu jinak, než je česká představa - já na bráchu, brácha na mě... Moc to mafiánům u nás moc nevoní a hrozně se diví, když švýcarský soud mluví o zlodějích jako o zlodějích (to si ale dovolili...).

J. Vyhnalík 3.7.2013 4:17

Re: Bouře ve sklenici vody

Pokud jsou pokuty zasloužené, nemám nic proti nim. Kauza MUS je ovšem komplikovaná. Ne, že bych se chtěl Koláčka a spol. zastávat. Už tehdy ve mně vřela krev, ale česká média, až na pár výjimek, mlčela. Na začátku byla akce Tošovského vlády (tzv. úřednická vláda US, ODA a KDU-ČSL), kdy Karel Kühnl rozdal severočeským obcím 54 % akcií. Údajně proto, aby obce měly přímý vliv na hospodaření uhelné společnosti. Nikdy nikdo nezdůvodnil, proč to nebylo třeba jenom 49 %. Appian group začala tyto akcie skupovat a cena akcií se na burze zřítila na dlouhodobé minimum a v této době vláda Miloše Zemana (ministr Miroslav Grégr) prodala Appian group zbylých státních 46 % a umožnila jim tím firmu zcela ovládnout.

P. Scheck 3.7.2013 4:31

Re: Bouře ve sklenici vody

Souhlasím s vámi i s tím, že jste asi lepší ekonom než já :-)

J. Hejna 3.7.2013 8:07

Re: Bouře ve sklenici vody

Pane P.Scheck, vy jste za to placenej?

V. Husák 3.7.2013 7:00

Re: Bouře ve sklenici vody

Prosím, naučte se nejdříve česky: Pátým pádem voláme: Pane Vyhnalíku !!!

R. Gramblička 3.7.2013 7:25

Re: Bouře ve sklenici vody

Pán Vyhnalík má, jak si už delší dobou všímám, víc zdravého rozumu, než většina z nás dohromady ( mně a vás nevyjímaje )  Pokud to, zda si někoho vážíte nebo ním pohrdáte, závisí jen na tom, zda s váma souhlasí, či nikoli, nevypovídá o vás nic hezkého

J. Mrázek 3.7.2013 6:34

200 milionů denně nás stojí EU

Zkuste si to dohledat ( je to trošku víc, ale deset procent, co to je...).Levná Unie, to se Vám povedlo !!!

J. Mannheim 3.7.2013 7:46

Re: 200 milionů denně nás stojí EU

pane Mrázku, mám na Vás 3 otázky: 1) máte víc než 46 let? Pokud ne, nemusíte číst dál 2) líbila s Vám RVHP? Pokud ano, nemusíte číst dál 3) Ozval jste se někdy proti tomu? Pokud ano, nemusíte číst dál, pokud ne, udělejte si závěr sám.

R. Gramblička 3.7.2013 7:18

Re: Bouře ve sklenici vody

ano, co se vám nehodí do krámu je podbízivé a neobjektivní...

P. Scheck 3.7.2013 3:47

Re: Bouře ve sklenici vody

Pomazánkové máslo žádný blivajs není.!!!

Jen to není (a na tom se shodne téměř každý cizinec) máslo!

J. Vyhnalík 3.7.2013 3:56

Re: Bouře ve sklenici vody

Burákové máslo také není máslo.

Nakonec nejde o to, zda to máslo je, či není, ale o to, že o zavedené české značce rozhodují cizinci na základě špatných překladů a to všechno stojí zbytečně peníze na bruselské platy překladatelů, tlumočníků a právníků.

Jak autor píše, tělové mléko není mléko. Nakonec i dětskou šunku ti čeští podvodníci vyrábějí z vepřového!

Z. Kulhánková 3.7.2013 4:01

Re: Bouře ve sklenici vody

A co teprv cikánskou pečeni!

P. Scheck 3.7.2013 4:04

Re: Bouře ve sklenici vody

Výborně!! Ta by šla na odbyt!!!!

E. Sevrát 3.7.2013 9:57

Re: Bouře ve sklenici vody

Je vidět,že zde již dlouho nežijete.Cikánka tj.uzené vepřové je běžne v prodeji-ne u super-hyper marketů,ale u klasických řezníků.Cikánská pečeně je taktéž v nabídce běžných restaurací a nikdo s IQ nad 20 nepředpokládá,že je to masíčko z Cikána (korektně Roma).Blbosti typu,že na běžné propisovačce máte upozornění,že není vhodná ke konzumaci,není vhodné si s ní vypíchnout oko atd.atd. přišly z USA,kde se každý idiot soudí o vše-opařil si hubu horkou kávou u McD,kočka se nesmí sušit v mikrovlnce apod.Bohužel připosraná EU na tuto hru přistoupila a tak to taky vypadá.Civilizace,která ztratila zdravý "selský" rozum nemá šanci přežít .DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ  : tento příspěvek není vhodný pro kardiaky,za případné zdravotní problémy nenesu žádnou právní  zodpovědnost !!!!!!!!!!

J. Jurax 3.7.2013 18:16

Re: Bouře ve sklenici vody

Jojo, a to ještě nikdo nežaloval, že panenský olej je z oliv :-)

P. Scheck 3.7.2013 4:23

Re: Bouře ve sklenici vody

Snad není spravedlivé se strefovat do tlumočníků, ti za to určitě nemohou.

O zavedenou českou značku "Pomazánkové máslo" se mohla ČR poprat, ale neudělala to v určených časech (pro všechny stejné). O tom naše média nepípla ani "ň". A když pípla, tak jen symbolicky pípla...

J. Vyhnalík 3.7.2013 4:29

Re: Bouře ve sklenici vody

Nemám nic proti tlumočníkům. Kritizují zbytečnost celé kauzy a tedy i zbytečné platy pro tlumočníky, kteří na ní zbytečně pracovali.

Z. Kulhánková 3.7.2013 5:35

Re: Bouře ve sklenici vody

Proč je ten hnus zdravější než máslo? A neurážejte prosím mascarpone. Polejte si nudle kečupem a vykřikujte, že je to zdravější než špagety po boloňsku.

P. Boublíková 3.7.2013 7:18

Re: Bouře ve sklenici vody

Protože má mnohem nižší obsah živočišných tuků a tím pádem také doprovodného cholesterolu.

Ale nejde přece vůbec o to, že by někdo chtěl pomazánkové máslo nutit někomu místo pravého másla! Ať se každý nacpe (a cévy ucpe) pravým máslem, co hrdlo ráčí.

Jde pouze o to, že je nesmysl rušit zavedené názvosloví a mermomocí vymýšlet jiný, stejně málo výstižný název pro pomazánkové máslo.

Sluneční brýle přece také nejsou brýle, jsou to jen jakési clony nebo stínítka na oči - brýle mají mít dioptrická skla. A takových příkladů, kdy přídavné jméno mění význam celého názvu, je v češtině velmi mnoho a v článku to pan Mach velmi dobře vysvětluje - nepochopila jste?

Z. Kulhánková 3.7.2013 8:15

Re: Bouře ve sklenici vody

Aha, takže ten přimíchaný ropný odpad je zdravější než smetana. Již chápu.

Není divu, že ČR vede v rakovině zažívacího ústrojí.

P. Boublíková 3.7.2013 14:52

Re: Bouře ve sklenici vody

Jaký ropný odpad - kam pořád chodíte na takové blbosti? Pokud vím, pomazánkové máslo se vyrábí z rostlinných tuků.

No a chtít vodit za ručičku, tj. chtít po úřadech, aby za něj rozlišovaly máslo (zásadně balené v kostkách) versus pomazánkové máslo (zásadně v kelímku) - to může chtít také jen slabý duchem.

J. Vyhnalík 3.7.2013 15:18

Re: Bouře ve sklenici vody

Mýlíte se rostlinné tuky do pomazánkového másla nepatří. Někteří výrobci je tam začali přimíchávat a bylo jim to zakázáno.