21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

ESEJ: Sebedestrukce západu

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 15.9.2020 16:07

Možná to jede podle nějakých plánů. Jinak se to totiž vysvětlit nedá, tolik blbosti, co se najednou vyrojilo...

I. Pávek 15.9.2020 8:34

Uf, dlouhé, ale popisné. Položím otázku: Co teď ?

D. Polanský 15.9.2020 9:15

To je pěkně zákeřná otázka :-)

J. Jelínek 15.9.2020 8:17

Sebedestrukce Klause, potažmo IVK.

J. Jurax 15.9.2020 17:49

Z čeho tak račte soudit?

I. Jouza 15.9.2020 7:55

Chudák Klaus;-D

T. Zlesa 15.9.2020 7:55

Kanonáda nálepek a razítek na lidi a lidské chování. Včetně typického "...jsme říkali už...".

Nebudu ani stahovat... počkám na nějakou Babišovu knížku :-)

J. Novák 15.9.2020 17:05

Mslíte nějakou další babišovu knížku od Máry Prchala? Tak doufám, že si ji tentokrát Babiš alespoň přečte...

I. Schlägel 15.9.2020 7:49

Vše tvořené člověkem časem logicky spěje k sebedestrukci. Netýká se pouze tzv. liberální demokracie. Autokraté a diktátoři by mohli povyprávět.

A. Forman 15.9.2020 7:46

Skvělá analýza, vše se vyvíjí v čase, bohužel, k horšímu.

M. Vlasák 15.9.2020 7:35

Naprostý souhlas. Výstižné, briskní, skvělá analýza. Potíž je jen v tom, že teorie se potvrzuje praxí. A v té se často VK jako pravicový politik nechoval, s přihlédnutím ke kritériím pravicovosti dle Rogera Scrutona. Viz: odpor k veškerým restitucím, nevalný až odmítavý vztah k církvi ("zahrádkáři"), bránění liberalisace nájemného, pověstná amnestie, adorace Koženého a vůbec řada pochybných lidí v jeho okolí.

P. Moravčík 15.9.2020 9:33

Je správne vidieť veci v v kontexte. A je dobré zamerať sa na to, o čom píše, pretože s tým sa súhlasiť dá.

Každý sa vo svojej činnosti dopúšťa chýb, aj keď to neznamená, že by mu to malo prejsť:-). Tiež mám ku Klausovi výhrady, ale nerád by som ich používal na negáciu jeho úvah, podľa mňa rozumných.

J. Novák 15.9.2020 18:53

Nemám potřebu se V. K. zastávat, byť hodně věcí vidím podobně, ale s adorací Koženého bych nesouhlasil a kritiku té amnestie nechápu už vůbec. Naopak bych na jeho bedra naložil doslova zločin jmenování Rychetského do čela Ústavního (tedy nyní reálně protiústavního) soudu. Nicméně ke Koženému a amnestii:

Koženého Klaus naprosto nesnášel, ale Viktor byl bohužel jeden z mála lidí na této planetě, kterému jste mohl ve tři ráno zavolat, jak na US burze řeší jaký problém a dozvěděl jste se to. Reálně. Nikoli nějaké obecné kydy opsané z učebnic, které jste dostal rok poté od Švejnara či podobných mudrlantů. Bohužel Klaus veřejně v médiích ocenil Koženého podnikavost coby příklad žádoucího aktivního podnikatelského ducha , což se mu také vymstilo poté, co Koženého privatizační fond skončil, jak skončil. Jen pro info dodávám, že Klaus byl od počátku spíš proti privatizačním fondům, preferoval jednoznačně osobní investování. Privatizační fondy měly tvořit banky a měly sloužit pro investice státních zaměstnanců (kvůli odstranění střetu zájmů). Proto se také PF vymkly kontrole, nebylo s nimi moc počítáno

Amnestie, resp. abolice se týkala nenásilné trestné činnosti s horním omezením sazby a minimální délkou řízení 8 let. Z hlediska Ústavy a LZPS má každý právo na spravedlivý soudní proces, mj. i v otázce délky řízení (opakovaně potvrzeno i mezinárodními soudy). Český tr. ř. sice výslovně neuvádí maximální délku tr. řízení, ale omezuje délku vazby na max. 4 roky. ESLP také imlicitně nestanovuje délku (tu může negativně ovlivnit i obžalovaný), ale kolem 6 let je již na pováženou, zda není právo na spravedlivý soud dotčeno. 8 let už není spravedlivý proces, ale hon na čarodějnice. Má se za to, že nad 6 let vyšetřování je hlavní funkce trestu splněna (obviněný těžko může pokračovat v páchání tr. č. a ovlivňovat svědky či poškozené a je splněna i výchovná úloha trestu). Klaus dal 8 let. Umožnil ukončit nekonečné hony na čarodějnice a díky mu za tu odvahu lpět na dodržování Ústavy!

M. Džmuráň 15.9.2020 7:01

Bezchybné, jako téměř vždy od VK.

M. Džmuráň 15.9.2020 6:57

Bezchybné, jako téměř vždy od VK.

M. Krátký 15.9.2020 2:24

Bohužel jsem to vzdal po několika odstavcích - omlouvám se, uvedenému textu nerozumím R^ A tak jsem si vzpomněl na moje sedmileté působení ve funkci technického delegáta Strojimportu v Bulharsku v 80-90tých letech, kde jsem měl trvalý pokyn a úkol každé čtvrtletí vypracovat technickou z právu a poslat ji do Prahy. Velmi záhy jsem pochopil, že se těmito zprávami nikdo nezabývá a tak jsem do poloviny textu vsouval větu "A kdo to dočetl jako první až sem, tak má u mě lahev kvalitního vína" Za celou dobu se nikdo nepřihlásil - dobré ráno všem R^R^R^

P. Moravčík 15.9.2020 9:42

To nič, tiež som sa musel párkrát v čítaní vrátiť, aby som pochopil, čo presne niektorými výrokmi Klaus myslí, a to je ráno, večer by to bola katastrofa. Dôvod takejto komplikovanosti je v tom, že takéto úvahy musia byť podané presne, aby dávali jednoznačnú predstavu, čo tým autor myslí, a aby sa predišlo nedorozumeniu. To vždy čítanie a pochopenie textu komplikuje. Škoda, že Klaus nepoužil Vašu fintu, mal by som niečo k špagetám;-D.

S. Donát 15.9.2020 11:26

U Václava Klause je problém, že se opravdu obtížně čte. Mám několik jeho knih a člověk musí být při jejich čtení opravdu soustředěný. A i tak jsem se kolikrát v textu vracel.

M. Krátký 15.9.2020 14:24

já samozřejmě za názory a postřehy Václava Klause vždy stojím, jen mi to dnes připadá moc dlouhé, odborné atd - tak se na mě nezlobte - prostě v těchto slovech nejsem školený - hezký den vám oběma nade mnou R^R^R^

P. Nešvara 15.9.2020 1:27

Přijde mi to trochu jako házení perel sviním - kolik ze čtenářů NP bude schopno tyto teze vůbec pochopit?

K tomu, že se současná situace v USA dlouhodobě připravovala - vybavuji si rozhovor s Alanem Greenspanem pár let zpátky. Předpověděl ozbrojený boj v Americe a doporučil prchnout do Evropy, neb v USA je hodně zbraní a bude to masakr.

Předpověď mu vyšla, ale já osobně nemyslím, že by to v Evropě dopadlo lépe a nedostatek zbraní mezi obyvatelstvem považuji spíše za nevýhodu. Pokud se do sporu dostane původní bílé Evropské obyvatelstvo s muslimskou a černošskou menšinou beze zbraní, bude problém. Většina Evropských zemí už dekády nemá povinnou vojenskou přípravu a mladí lidé nejenomže nejsou schopni účinně a se zbraní bojovat, ale oni ani nejsou ochotni - kultura nenásilí je v nich tak hluboce zakořeněna, že se nechtějí a nebudou bránit. Imigranti přišedší z Afghánistánu, Sýrie, Súdánu a jiných zemí mají jednak s ozbrojeným bojem obvykle osobní zkušenost, navíc nemají ani žádný psychický blok proti násilí na nevěřících.

Přesto to nemusí být tak špatné. Už se to nemůže zhoršovat moc dlouho, dochází totiž kyslík (peníze). Evropa nic nevyrábí, nic neexportuje a žije na dluh. Ekonomiky jsou před kolapsem a koronavirus tomu dává ránu z milosti. V okamžiku, kdy nebudou peníze na platy policistů, vojáků, na platy státních zaměstnanců a na sociální dávky migrantům tak se něco stane. Žádná teorie, něco podobného se odehrálo v Rusku devadesátých let. Občanská válka je jistotou, ale ještě pořád máme šanci ji vyhrát.

J. Krásenský 15.9.2020 5:27

Nemáme šanci. Chybí jednotící myšlenka. Až to přijde, nebude to "všichni za jednoho, jeden za všechny", ale každý sám za sebe.

J. Novák 15.9.2020 17:11

Jednotící myšlenka je to nejhorší, co nás může potkat. jaká by to měla být tentokrát? Po marxismu, fašismu, nacismu či reálném socialismu by to tentiokrát mohl být enviromentalismus, genderismus, pirátství a nebo postačí pouhý rasismus? jednotící myšlenky jsou jen čiročiré zlo.

J. Jurax 15.9.2020 18:01

Bez jednotící myšlenky ovšem nevyhrajete. A k nějakému boji se zdá schylovat. Možná na více frontách. Se zelenými magory, s islámem, s BLM, s LGBTQ a gender cvoky, s tlakem na vznik čtvrté říše.

V Evropě na dvě z těch front by možná stačila jako jednotící myšlenka antiislamismus + WLM.

J. Novák 16.9.2020 0:55

Nepotřebuji vyhrát. To potřebují progresivisté. V tom je ten zakopaný pes.

J. Jurax 16.9.2020 16:06

Nepotřebujete-li vyhrát, pak prohrajete.

R. Langer 15.9.2020 5:39

Ehm, v Americe je nějaký ozbrojený boj? 8-o

P. Mareš 15.9.2020 10:19

Zatím ne. Ten bude až po volbách, jejichž výsledek poražená strana odmítne přijmout.

P. Mareš 15.9.2020 10:23

Ještě ne, ale obchody se zbraněmi už mají vyprodáno...

P. Nešvara 15.9.2020 11:36

Mele se to už hodně, jeden z typických článků zde: https://stredoevropan.cz/2020/09/08/oregon-burning-vyprask-blm-a-velky-pravicovy-karavan/

P. Nešvara 15.9.2020 12:15

Ulice amerických měst začínají připomínat bitevní pole. Na demonstracích se čím dál častěji objevují příslušníci občanských domobran a polovojenských jednotek ozbrojení poloautomatickými puškami. Dva měsíce před prezidentskými volbami padají slova o občanské válce.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-milice-domobrana-protesty-volby-obcanska-valka-blm-boogaloo-bois-nfac.A200909_135557_zahranicni_aha?utm_source=facebook&utm_medium=sharecm