20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ESEJ: Sebedestrukce západu

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 15.9.2020 15:58

To není socialismus, protože je tam to jeden za všechny a když byli čtyři, ještě se ta semknutost dala udržet. Nebylo tam, že by jeden odmítl bojovat s gardisty pana kardinála, protože by mohl přijít k úhoně.

Současný neobolševizmus, požadující "důstojný život pro ty, kdo se rozhodnou nepracovat" je mnohem větší zvěrstvo, než to, co propagoval Marx.

J. Novák 15.9.2020 16:23

Nemohu s Vámi souhlasit, podle mého je to naopak zcela DOKONALÁ definice libovolné formy socialismu. Nenechte se zmást oním počtem socialistů a neřešte to z pohledu knihy, kdy progresivisté paradoxně jakoby bojují za konzervatismus (to je typicky francouzský doublethink, pravděpodobně důvod, proč V. Klaus st. ty Francouze tak moc nemá rád).

To heslo jako takové je úplně přesné a vystihující: jeden na úkor všech a zároveň všichni na úkor jednoho. Je to přesně to, co popisujete ("důstojný život pro ty, kdo se rozhodnou nepracovat" – a dodávám zároveň nedůstojný pro ty, co se rozhodonou pracovat"). Fakt to v tom nevidíte?

P. Princ 15.9.2020 13:47

Poznámka ke snaze kolektivu IVK najít jedno společné pojmenování pro multikulturalismus, ekologismus, genderismus, vítače...

Ctěme Occama a nezavádějme nové pojmy když existuje jeden výstižný : socialismus (socialista, socan). Například v programu ČSSD lze všechna ta svinstva nalézt.

T. Hraj 15.9.2020 15:50

Výstižný je, ale je také velmi obecný.

Hrozí nám nová, dosud nepoznaná forma a používá zdánlivě nové zbraně (všechny ty nové -ismy). Myslím, že je opravdu zásadní bestii pojmenovat. A to tak, aby ji každý hned poznal až ji znovu uvidí.

M. Němec 15.9.2020 13:09

My si nepřejeme, aby funebrák Klaus děsil občany republiky .

My si myslíme, že když se na světě odstraní 10 soch ( a v Čechách se posprejuje jeden Čurčil ), že je to sebedestrukce Západu. Za nacistů a bolševika se zbouralo tisíce soch ( jen u nás ), a k žádné sebedestrukci národa nedošlo.

Kdo my ?

Já a podobně smýšlející.

V. Petr 15.9.2020 13:22

Pokud jste článek nepochopil, je to hooodně smutné. Pokud ho nechcete pochopit, tím hůř!

M. Němec 15.9.2020 13:31

Asi do mě vidíte.

Jenom krátce : i mě se třeba odstraňování ( i pár ) soch ve světě nelíbí.

Ale abych z toho dělal "sebedestrukci Západu", to je směšné.

M. Němec 15.9.2020 13:47

...i mně...

Myslím, že je třeba používat selský rozum a neřídit se vymyšleninkami z dílen autorů jako Victor DavisHanson, Jordan B. Peterson, Dinesh D`Souza, Ben Shapiro (V.K. ho v článku cituje :-)), Charlie Kirk, Thomas Sowell, Johnatan Haidth, Heather McDonald, Douglas Murray, Ayan Hirsi Ali, Marc Steyn, Jim Jordan, Trey Gowdy, Ted Cruz, Tucker Carlson, ....

Mimochodem,pane Hraj, to jsem podobně v pubertě tvrdil holkám, že bez večerní četby Spinozy nebo Sartra neusnu .

Proti gustu žádnej dišputát, tak se utvrzujte v těch černejch barvách a brejlích, funebráci.

Já si radši dám to sebedestruující české pivo, švycarský sýr nebo francouzské víno a nebudu švýcarským sýrařům, francouzským vinařům a českým pivovarníkům vzkazovat, že jsou v sebedestrukci.

T. Hraj 15.9.2020 14:46

Proč myslíte, že ti zmiňovaní nepoužívají selský rozum? Ve skutečnosti kombinace excelentního přehledu (konstantního sebevzdělávání a zkušeností), analytických/syntetických a také rétorických schopností právě se ZDRAVÝM SELSKÝM ROZUMEM (common sense) je to, čím se liší od mnohých jiných intelektuálů a zároveň důvodem, proč je čtu/sleduji.

P. Brich 15.9.2020 14:48

Myslíte, že je třeba používat selský rozum? Nemyslíte, protože to je právě to, co Vám chybí, pane Němče.:-P

A. Forman 15.9.2020 13:47

Viditelně jste článek opravdu nepochopil, ty sochy jsou jen marginálie, ale to vám nevadí, že z toho uděláte gro problému, jste mimo.

V. Petr 15.9.2020 14:18

Přidejte vítačství migrantů!!!, faktickou beztrestnost jimi spáchaných krádeží a znásilnění, genderové šílenství, celou zelenou agendu, záměrnou "negrifikaci" filmů a TV pořadů, našlo by se toho mnohem více.

O ničené sochy se tolik nejedná, ale je to symbol současného šílenství.

J. Novák 15.9.2020 16:44

Definujte pojem "selský rozum". I Andrej Babiš tvrdí, že používá selský rozum. A výsledkem jeho "selského rozumu" jsou prudce rostoucí náklady na stát, který zajišťuje stále méně a méně služeb (zejména v oblasti infrastruktury). Za takový "selský rozum" teda pěkně děkuju. Ale i Kalousek si myslel, že používá "selský rozum", ostatně mám pocit, že i Hitler v tom svém boji několikrát zmiňuje selský rozum...

Já bych pojem "selský rozum", resp. "rozum" raději úplně vynechal.

S. Donát 15.9.2020 14:11

Když se vám to nelíbí, nečtěte to. Pokud s obsahem nesouhlasíte, napište to. Ale neopovažujte se nikoho okřikovat.

J. Novák 15.9.2020 16:35

"Za nacistů a bolševika se zbouralo tisíce soch ( jen u nás ), a k žádné sebedestrukci národa nedošlo."

To je hodně silný kafe tvrdit, že za nacismu a komunismu nedošlo k destrukci národa. A čo Vy si predstavujete pod takým slovo destrukcia?

D. Stirsky 15.9.2020 12:42

A má zkušenost? Může se to zdát ustrašené, ale já tvrdím a zkušenost mě naučila: Všeho s mírou a zlatá střední cesta. Nikoli extrémy! Bohužel, extrémům a zprávám typu "tržiště senazcí" se nyní dostává prostoru a slyšení nebývalého. Příklad? Není přece důvod si nepřiznat, že bílí se ne vždy k černým chovali hezky. A mnohdy třeba ještě i chovají. Ovšem měnit titul "Deset malých černoušků", kácet sochy Washingtona či koho, líbat nohy černým, neuvádět na JL "cikánskou pečeni", blouznit o 49 pohlavích a nebinárních jedincích (ne, že by nebyli: ale nebudou jich stovky miliónů), tak to je přesně oním extrémem. Stejně jako je extrémem nepřijmout ani jediného Syřana a tvrdit, že co muslim, to terorista a každého, kdo říká cokoli jiného než já, označit okamžitě za neomarxistu, skrytého komunistu, nácka atd.

V. Petr 15.9.2020 13:26

Tady jde o princip. Protože by nezůstalo při tom jednom!

P. Brich 15.9.2020 14:45

A co terorista, to muslim - kdo to říká označíte jak, pane Stirský? Vy si domů pustíte kdejakého Syřana z Afganistánu, Palestiny nebo Mali, aniž byste se ho alespoň zeptal odkud a kam kráčí?

D. Stirsky 15.9.2020 12:26

Na Psa dlouhé a složité. Avšak zakopaný pes bude jinde. Díky tomu, u čeho nyní sedím a díky tomu, co je v tom zabudováno, se náš svět strašlivě zmenšil. Vyhledat informaci, zjistit si to/ono je mnohdy otázkou pár sekund. Jiní to třeba necítí, já ano. Jsem na letišti (rok 2019), zájezd do Turecka. Paní: "A víte, že již vypsali Turecko VI?" Kdy?" "No včera. Ale je už jen 6 míst volných." I sednu k i-phonu a během 15 minut jsem přihlášený a mám zaplacenu zálohu. Každý den se setkáváme s obrovským nožstvím myšlenek, informací (sdělovat své názory mohou nyní miliardy lidí), co je pravda, co polopravda či lež, často zjistit neumíme. Budujeme obrovská letiště (Peking. Istanbul), stavíme superrychlé železnice, vše je v neustálém púohybu. Zboží, lidé, myšlenky, informace, názory... A mentálně na to nejsme připraveni. Alespoň my ze střední a starší generace. My, kteří pamatujeme telefony s ciferníkem, dopisy v obálkách jdoucí dva - tři dny, telegramy, transakce v bankách u přepážky, pár tištěných deníků a jedny-dvoje hlavní TV zprávy. Toho zmatku, nustálých změn, nových a nových myšlenek a informací se bojíme. Ttoužíme po starém, dobrém, přehledném světě typu "bejvávalo dobře." I proto je dnes hitem retro.

T. Hraj 15.9.2020 12:29

Tu přehlednost se právě V.K. snaží vnést tím, že popisuje a kategorizuje tento fenomén (tj. levicový globalprogresivismus - kostrbatý, ale řekl bych celkem výstižný název).

P. Brich 15.9.2020 14:38

"... co je pravda, co polopravda či lež, často zjistit neumíme."

To je Váš problém, pane Stirský. Nevhodně nezobecňujte!

M. Němec 15.9.2020 12:07

Prosím pana Hraje, až bude někdy někde na veřejnosti usilovat o homogenitu doma a diversitu ve světě, ať mi dá vědět, rád se přijdu nebo přijedu podívat.

A prosimvás, usilujete kolikrát tejdně nebo denně o tu homogenitu s diversitou ?

Je k tomu potřeba nějaký nářadí ? Jak mám přijet voblečenej ?

M. Němec 15.9.2020 12:08

VÁCLAV KLAUS, král floskulí.

T. Hraj 15.9.2020 12:24

Ano usiluji každý den. Můžete i vy. A nemusíte nikam jezdit (tím méně ke mně). Stačí číst a poslouchat dobré autory/přednášející/veřejné figury:

Victor DavisHanson, Jordan B. Peterson, Dinesh D`Souza, Ben Shapiro (V.K. ho v článku cituje :-)), Charlie Kirk, Thomas Sowell, Johnatan Haidth, Heather McDonald, Douglas Murray, Ayan Hirsi Ali, Marc Steyn, Jim Jordan, Trey Gowdy, Ted Cruz, Tucker Carlson, ...

udělat si vlastní úsudek a výsledné myšlenky potom šířit dále ve svém okolí.

M. Němec 15.9.2020 12:50

A vypálit dobrou slivovici některá z těhle figurek umí ?

Ne ?

Tak jsou mi na pendrek.

P. Brich 15.9.2020 14:34

Nejspíš jste si s tou slivovicí vypálil mozek.

T. Hraj 15.9.2020 14:40

Cením si vaší upřímnosti. Něco podobného jsem si myslel, ale nechtěl jsem být takto vulgární.

T. Hraj 15.9.2020 15:59

Například V.D.Hanson je farmář (5. generace). Produkuje hrozinky. No, a kromě toho je také profesorem historie s PhD ze Stanford University, senior fellow at Hoover Institute, klasicistou a politickým analytikem a komentátorem s několika tucty vydaných knih.

V. Petr 15.9.2020 12:00

Jednoslovné pojmenování současných zločinců jsem nevymyslel. Dvouslovné ano: "Rudozelená pakáž."

Z. Klouček 15.9.2020 11:53

Souhlasím s autorem a děkuji za článek, jakkoliv dost komplikovaný. Sdílím kritický názor k současné zhoubným bujením postižené teorie lidských práv včetně upřednostňování práv nejrůznějších menšin nad právy demokraticky zjištěné většiny (menšinokracie?), vedoucí již k potlačování skutečné svobody. Velmi ilustrativní jsou nová pravidla udělování Oscarů v USA, v dnešním NP již kritizovaná Ondřejem Neffem. My, kterým se to nelíbí, jsme ovšem ztratili školství, jak správně zmiňuje autor, ale nikdy ani nezachytili nová média, sociální sítě atd. Když vezmeme v úvahu populační vývoj etnik, která nemají euroatlantickou (bílou) civilizaci ve svých genech, sotva nás čeká něco jiného než podvolení.