20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ESEJ: Sebedestrukce západu

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 15.9.2020 20:23

Kde jste tu blbost sebral? Strašák deflace je blábol levičáků!

J. Novák 15.9.2020 20:28

Deflaci nezpůsobuje IT, ale centrální banky kvantitativním uvolňováním a zápornými úrokovými sazbami. Klaus sice možná nerozumí IT (a možná ano), ale tohle ví naprosto přesně, zatímco Vy se fatálně mýlíte. Takže jste nám právě názorně objasnil, čí názor má nějakou váhu.

P. Milan 15.9.2020 20:51

Omyl. Kvantitativní uvolňování způsobuje inflaci. A ani IT nezpůsobují deflaci, jen posun ve skladbě spotřebního koše. To se jen zase Pivoda montuje do něčeho, čemu rozumí jak koze, od prdele k noze. Do ekonomie.

J. Novák 15.9.2020 23:03

Šmankote pardon, neumím číst, psáno je deflaci nikoli inflai. Omlouvám se, máte samozřejmě pravdu.

M. Pivoda 15.9.2020 20:53

Bankéř Singer už to pochopil. Klid.

P. Milan 15.9.2020 21:01

Vy jste nepochopil Singera. Klid.

J. Novák 15.9.2020 20:26

To samé, co píšete, už jsem kdysi četl. V Marxových, Mussoliniho či Hitlerových spisech... Pokud věříte ve spásu UI a nepodmíněný příjem, není Vám už pomoci a jen doplníte zástupy těch progresivistických levičáků v elektronických korporacích, které jsem jmenoval a nebezpečí, které představují pro normální lidi, o němž je článek.

Až uvidíte, že svět Vám na Váš pseudopokrok zvysoka kašle, a že skutečné hodnoty vznikají někde úplně jinde, zkuste se hlavně vyvarovat násilí. Děkuji.

M. Pivoda 15.9.2020 20:57

V Marxových, Mussoliniho či Hitlerových spisech není nic o IT a umělé inteligenci. Ani to tam tehdy ještě nemohlo být. Klid, prosím.

Nešířím násilí ale informaci. Dnes je třeba zvýšit povědomí (raise awareness). aby nenastala ta špatná alternativa naší budoucnosti. Klid, prosím.

J. Novák 15.9.2020 23:31

Aha, tak jinak: je úplně šumafuk, jak svoji neopodstatněnou víru v pokrok jako univerzální řešení všehomíra nazýváte. Jestli třídním bojem, svým bojem, sociální spravedlností, diktaturou proletariátu nebo umělou inteligencí. Jmenovaní měli úplně stejně jako Vy víru v jakýsi úžasný pokrok, který vše vyřeší za ně. Nikoli pokrok vytvořený přirozenou evolucí na základě svobodného trhu a podnikání, ale pokrok vnucený. Je to zcela iracionální a historicky jednoznačně destruktivní. Ve Vámi adorovaných USA již tato nesmyslná víra v nový, pokrokový svět (ovládaný mj. právě i tou úžasnou umělou inteligencí, která ví vše lépe než všichni lidé dohromady) vedla prozatím k násilnostem v ulicích, k vystěhování mnoha lidí z jejich domovů v obavě o vlastní bezpečnost úplně stejně, jako to kdysi probíhalo v evropských zemích, kde byla velká část obyvatelstva hnána stejnou slepou vírou v pokrok jao řešení probémů. Žádný pokrok sám o sobě nic nevyřeší. Konkrétní řešení vždy musí najít konkrétní lidé.

M. Pivoda 16.9.2020 8:59

Vy si něco mylně vyvozujete z mého textu a prohlašujete to za mnou pronesená fakta.

Zavedení minimálního nepodmíněného příjmu neruší přirozenou soutěživost mezi lidmi, a tedy pokračování tržní ekonomiky.

Umělá inteligence (AI) a lidská inteligence se dnes dostávají do hybridní fáze, nikoliv že umělá inteligence tu lidskou inteligenci již plně nahrazuje. V delším časovém výhledu tomu ale v principu nic nebrání. Tam ale ještě zdaleka nejsme!!! Takže klid. Neklid mějte pouze z možnosti zneužití AI lidmi.

Státní tajná bezpečnost v Československu projevovala kdysi vyšší stupeň přirozené inteligence, POKUD se zajímala o ambiciózní projekt české umělé inteligence OLS před cca 30 lety. Její čeští následníci dosud nepochopili vo co go.

USA jsou v současné době stále v popředí pokud jde o software (tedy i na špici v AI). V hardware ale již USA zaostává za Čínou v důsledku aplikace chybných ekonomických teorií v minulosti aplikovaných (kritický byl ukazatel ROA).

P. Han 15.9.2020 21:40

Jo, nečtěte to. Stejně byste to nepochopil.

Post-kapitalismus? Co to proboha je? To je něco, co přijde po kapitalismu, přece. Nebo ne? Nemáme pro to pojmenování, protože netušíme. Dřívější Pivodové mohli prorokovat post-feudalismus, post-otrokářství, případně dobu post-prvobytně pospolnou. Všechno spojuje jediné - dokud ta doba nenastane, nevíme, čím se bude vyznačovat. Různí scifisté vymýšleli různé společenské modely podle svých životních zkušeností a politické orientace. Jiné byly vize Isaaca Asimova, jiné Stanislawa Lema (u něj dokonce v časové závislosti). Nutno říci, že ani jedny se nenaplnily a nenaplní, jsou totiž pouhou extrapolací tehdejších poznatků i idejí do budoucna. (Stejně jako Jules Verne - ač někteří tvrdí opak - nepředpověděl technologický vývoj. Jeho "krásné nové stroje" jsou technologicky nesmyslné. Na Měsíc jsme vzlétli, ale ne v dělovém náboji. Elektrické motory současné ponorky používají, ovšem rotační, pan Verne pouze modifikoval parní stroj, atd.)

A post-kapitalismus? "Během 30. let 21. století dozrají klíčové technologie do udržitelného stavu pro poskytování minimálního nepodmíněného příjmu pro každého občana USA." Fakt? Momentálně to vypadá na minimální nepodmíněný příjem pouze jisté etnické skupiny. S tím související "rozkvět" pouze "humanistických" (mám s tím slovem veliký problém) fakult... no, jistě ještě právnických. Technické budou mít útlum, dělat "tvrdou" vědu podle rasových a genderových kvót prostě nejde.

Pivoda, který sám ustrnul v 60. létech, se nedívá do budoucnosti, ale do toho, co za budoucnost pokládal před těmi šedesáti lety. A utvrzuje se v tom čtením vybraných článků, které se zdají souznít s jeho názorem. Co nad to jest, od ďábla jest. Nedostatkový socialismus? Nic takového přece Klaus nepropaguje ani nepředvídá. Pokud, tak se toho obává vzhledem k současnému vývoji, který Pivoda ignoruje.

V. Cícha 19.9.2020 18:39

AI, umělá nteligence, další hřebík do rakve normálnosti, pane Pivodo!

M. Pivoda 19.9.2020 21:50

Nezapomínejte, prosím, že velmi úzce specializovaná umělá inteligence, mám na mysli Turingův stroj, pomohla porazit Hitlera ve 2. světové válce.

P. Milan 15.9.2020 20:46

Vás to tedy dneska bere ...

Levičáctví by jim nic nenarušilo, naopak obvykle cenzurní tendence posiluje. Viz levičácká EU a levičácké university, i v USA.

Blbnete i na jiná témata, než Klaus?

M. Kolář 15.9.2020 18:47

"..... jsme se nesoustřeďovali výlučně na opozici k totalitarismu, protože ten už skončil ...."

Neskončil, pouze se jeho definice nehodí klausovké ideologii do krámu ...

P. Rychetsky 15.9.2020 18:45

Posledni clanek na klaus.cz

"...my nevěříme ani klimatické změně s velkým "K", ani koronavirové pandemii..."

Spravne, pandemie neni a v tom zamcenem New Yorku neumrelo 30 tisic lidi. A jestli umrelo, tak to zpusobila levicova kulturni revoluce. A proto kdyz neco rekne Klaus, tak mu verim kazde slovo.

J. Novák 15.9.2020 19:14

Na druhou stranu (a to nechci o tom koronaviru jakkoli spekulovat, protož o tom vím kulový) – nepřijde Vám divné, že v Itálii, Francii a Španělsku bylo téměř zázračným lékem na koronavirus masivní zadlužení celé EU, v níž hrajeme doslova a do písmene roli bílého koně? Že by tištění peněz bylo nejúčinějším lékem na viry? Od přijetí toho megadluhu, který budou splácet ještě děti našich vnuků, je koronavirus v těchto zemích méně nebezpečný než chřipka, zatímco před přijetím to byla smrticí epidemie. To mi připadá poněkud zvláštní. Všechna ta drastická opatření u nás totiž vycházela právě z šílených statistik zejména Itálie a Francie, jejichž zdravotní systém těžko označit za nevyspělý (o čemž už v případě Španělska můžeme třeba i spekulovat). Jasně, můžeme argumentovat USA, Brazílií a dalšími zeměmi, kde žádné megadluhy na koronavirus nezabraly, ale zatímco o brazilském zdravotním systému nevím nic, v USA jsou z největší části obětmi lidé, kteří se většinou zcela dobrovolně (v mezích svých možností a kořenů) vlastní vůlí vyřadili ze systému komerčního pojištění a zmrazený zprasek Obamacare jim v této věci nepomohl. Ostatně i to je jeden z důvodů současných násilnických akcí v US, protože průnik množiny neúčastníků komerčního pojištění a množiny jisté rasové skupiny je neuvěřitelně velký (téměř se rovnají). Je všechno jenom náhoda?

P. Rychetsky 15.9.2020 20:06

Klidne jste to mohl ukoncit s tim, ze vite kulovy. Konspirace vam kulovost neodstrani.

Spanelsko ma druhou vlnu, i kdyz s min umrtimi, protoze se to lekari naucili lepe lecit. Pocty jsou nyni jednodussi. Kdyz se bude klausovsky tvrdit, ze pandemie neni, a spolecnost se podle toho chovat, tak proste pomre tak 1% lidi, starsich a tlustych pomrou 3% az 10% a kdekdo bude mit jeste pul roku zmasakrovane plice a bude tezko dychat. A zapomente, ze byste se dostal do nemocnice, budou narvane.

Diky, Klausi, jsem rad ze pandemie neni.

J. Novák 15.9.2020 23:56

Bobužel toho jsem se přesně obával. Z jednoho slova vytvoříte svoji tezi, s níž následně polemizujete. Ale mnou vyslovená otázka zněla: proč po schválení obřího eurodluhu smrtnost koronaviru v jižní Evropě tak výrazně klesla?

P. Rychetsky 16.9.2020 0:11

Co ja vim. Navic kazda zeme to ma jine. Hlavne nemichat pricinu s korelaci. Moje odpoved, bez znalosti detailu - doktori se naucili covid lepe lecit, diky take pomoci steroidu. A nejvice ohrozene vrstvy (stary, tlusty, diabetici) to zacaly brat dostatecne vazne a lepe se izolovaly a chranily. S nimi to take brala vazne cela spolecnost, a byla k tem nejohrozenejsim taky opatrnejsi.

Konspiraci netreba, biologicke a epidemiologicke aspekty koronaviru jsou dostatecne komplikovane.

J. Novák 16.9.2020 0:20

Ale sám tomu, co jste právě napsal, nevěříte, že?

P. Rychetsky 16.9.2020 0:48

Verim.

Vy jste nejak zmotal EU dluh a koronavirus. Tak to povazuju za uplny nesmysl.

Pak jste rikal, co jsem tak pochopil, ze cernosi jsou v nejcastejsimi obetmi, a to taky proto, ze jsou na Obamacare a i proto se vic bouri, ci co. No Cernosi obetmi jsou, protoze byli na rane v turisticky velice popularnim meste (NYCity), jsou chudi a (proto i) tlusty a diabeticti, min verej autoritam a asi varovanim epidemiologu (a tedy mozna nosi min rousky) , sprava NY a NYCity selhala (starosta DeBlasio, guverner Cuomo), NYCity je nesmirne koncentrovany a nemocnice byly zavalene, administrativni prikaz byl vracet i nakazene staroby do starobincu, lidem se asi nechtelo do nebezpecnych a naravnych nemocnic, mozna je tam geneticky prispevek jako treba srpkovita anemie.

Mohl bych pridat i nekolik dalsich faktoru, ale vetsina jich neni presne vyzkoumana, protoze uplynulo malo casu.

Vase konspirativni navrhy, ze to nekdo nejak ridi a mato neco spolecneho s financnimi megazakroky bych na poradi faktoru zaradil nekam na 50,000. misto v poradi.

P. Milan 15.9.2020 18:10

Stejně je to zajímavé, jak vyargumentovaný článek vzbudí totálně nevyargumentované námitky.

J. Nevrkla 15.9.2020 18:39

R^

M. Kolář 15.9.2020 18:40

Který z té záplavy argumentů považujete za nejsilnější ?

J. Jurax 15.9.2020 17:44

Dobře a výstižně napsáno.

T. Zlesa 15.9.2020 17:37

Nedávno jsem tu psal, že v 90 letech byl VK jednooký mezi slepými, ale že měl na tom zdravém oku klapku s dírkou tak 1mm. Podle toho to dopadlo. Většině (hlavně mladším) se postupně ty oči otevřely, VK bohužel vypadá, že se kouká pořád přes tu malou dírku. Něco vidí, ale podstata mu zjevena nebyla. Takových je hodně, jen někteří o tom musí pořád něco psát. Pro názorovou pluralitu na NP by to chtělo někoho, kdo píše třeba o asijských tygrech nebo indických programátorech. Takhle to tu opravdu vypadá jako proruský web. Bublina je to ale pozoruhodná.

J. Novák 15.9.2020 17:42

Vzhledem k tomu, že jako zřejmě staršímu se mi ty oči neotevřely, spíš naopak, můžete mi prosím nějak vyargumentovat tu podstatu, která V. K. uniká? Já mám totiž bohužel podobný pocit jako on... Děkuji

T. Zlesa 15.9.2020 18:55

Jako závažnou chybu vidím přístup k posuzování těch jevů jakoby se děly ve společnosti někým řízené, a že to někdo řídí ze svých mocenských pozic. Zcela pomíjí, že je to, i kdyby to byl pravdivý vývoj, což si nemyslím, vývoj ve SVOBODNÉ společnosti. A vyhraje to, co si bude přát většina. Ať je to cokoli. Že to řídí skrytě nějací hoši z univerzit apod.... to už bych věřil spíš na toho Putina a Čínu. Nazývat to sebedestrukcí je samozřejmě možno. Stejně jako se mohlo nazývat sebedestrukcí roky po r 1989. Pro většinu to byl a bude pokrok k lepšímu.

J. Novák 16.9.2020 0:18

Moment, a z čeho usuzujete, že pokrokářství je vítězstvím většiny? Já bych naopak řekl, že zatím je tomu zjevně naopak. Ať jde o sobu amerického prezidenta, britského premiéra a Brexitu, italského ministra, českého prezidenta, většinou tam, kde volí lidé většinově progresivismus ZATÍM prohrává. Vítězí jen tam, kde není princip demokratický (např. Evropská unie), a to i přesto, že konzervativní média již prakticky neexistují a mediální prostor je zaplaven progresivisty vůči konzervativcům v poměru cca 10 : 1, stejně jako elektronické korporace či všemožné úřady a instituce a zejména univerzity (o čemž byl ten článek). Kdyby šlo o většinovou podporu, asi by se nekonalo to násilí, které je v US patrné. A že jej někdo řídí? Vám skutečně současní situace připadá jako náhoda? Jako vůle většiny?