2.4.2023 | Svátek má Erika


Diskuse k článku

CO BYLO: Putin zase překrucuje dějiny, tentokrát blokády Leningradu

Ruský prezident si nedávno vymýšlel v Sankt Petěrburgu při příležitosti osmdesátého výročí prolomení blokády Leningradu. Přitom zapomíná na paktování SSSR s nacistickým Německem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 25.1.2023 21:50

Zieglere, Zieglere. Maršál Mannerheim, velký hrdina byl carský důstojník a měl rozum. Kdyby zničil Leningrad - tak ... No, Sověti by asi nezničili Helsinky, když je postavil ruský car Alexnadr III. Stalin prosil, moc prosil VB/FR o podepsání spojenecké smlouvy. vyslanci se v r. 1938 trapně vymluvili a odjeli konzultovat domů = LODÍ. Aby to trvalo co nejdéle. Proto Molotov/Ribentrop. Jak byl Západ shnilý bylo vidět. Hitler s nimi zatočil za 6 týdnů. Pack und sack. Západ = VB a potom USA bytostně nenávidí Rusko a dělají vše proti. Výčet vy byl na 10 dílů tlustých knih. Stručně - to nejšpinavější, největší vrahy od r. 1945 pomáhali založit a financovat USA !!

J. John 25.1.2023 22:20

R^ můžete chtít od propagandisty-politruka, hrobaře NP Zieglera znalost historie?

J. Kostelanský 25.1.2023 19:29

Klasická zieglerovská demagogie, co nemá hlavu, ani patu,

Jestli někdo něco překrucuje, tak je to pan Ziegler. Na začátku uvádí, že podle Putina "mnoho evropských zemí se podílelo na ... blokádě Leningradu". A pak tvrdí, že "rozhodně se tedy nejedná o většinu starého kontinentu".

Já myslel, že člověk, který chce veřejně o něčem (čemkoli) psát, by měl znát takovou triviální věc jako je rozdíl mezi slůvky "mnoho" a "většina". Jinými slovy, pan Ziegler vyvrací něco, co Putin neřekl - aspoň podle pana Zieglera.

A to míchání jablek s hruškami jde panu Zieglerovi opět skvěle. Co má fakt, že mnoho zemí spolupracovalo s Hitlerem, společné s tím, jaká zvěrstva páchal Stalin v Sovětském svazu? Ne že by to nebyla pravda, ale jaký je mezi tím souvis?

Zkrátka typická zieglerovina - demagogie, ktorá je kvůli své "věrohodnosti" nesmyslně doplněna o historické fakta ve stylu, jak pejsek a kočička vařili nebo pekli dort.

V. Braun 25.1.2023 19:45

No on je ovšem nepáchal jen v Sovětském svazu, že, viz Finsko, Polsko a Pobaltské země, vše v době podepsané smlouvy o neútočení s Hitlerovským Německem.

A. Renjascu 25.1.2023 20:18

Ano Gruzínec Stalin s Gruzíncem Berijou byli pěkní lupové, ale přeci jen nejvíce poškodili Rusko a rusy samotné, kteří tam byli zabíjeni jak na jatkách

H. Lukešová 25.1.2023 20:26

Gruzínec Stalin plánoval popravit židovské lékaře a přesunout celou sovětskou židovskou komunitu na Sibiř do gulagu po odhalení "spiknutí židovských lékařů", když Stalin namířil svou pozornost na Židy, protože se mstil za to, že se Izrael nepřidal k socialistickému bloku, tak sovětské Židy před zkázou zachránil Gruzínec Berija, který po Stalinově smrti zrušil rozsudky smrti nad židovskými lékaři a odvolal příkaz k deportací sovětských Židů do gulagu.

P. Diviš 25.1.2023 21:26

Rusko, SSSR, zase Rusko.

Občas mu vládl Gruzínec, nebo Čuvaš, ale vždy poruštělý.

Prostě Rusko.

A. Renjascu 25.1.2023 22:37

Velmi často tam vládl někdo jiný a zločinů se dopouštěl celý Sojuz a ne jen Rusko. A třeba Polákům či Židům dělali největší svinstva Ukrajinci a ani Pobaltí nebylo moc stranou

J. Kostelanský 25.1.2023 21:29

Tak ještě jednou: jak tohle souvisí s tím, že s Hitlerem spolupracovaly mnohé země?

Třeba jít, nebo spíš číst "od Adama". Co je v nadpisu, o čem článek píše a kde je to Putinovo překrucování dějin...

F. Navrátil 25.1.2023 17:59

V srpnu 1939 probíhala jednání mezi Sovětským svazem, Francií a Velkou Británií. Zatímco Sovětský svaz zastupovali přední politici a vojáci, Franci a Velkou Británii druhořadí zástupci bez pravomocí cokoliv dojednat nebo podepsat. Stalin se domníval, že jednání jsou pouhou zástěrkou snahy poštvat Rusko a Německo proti sobě. Protože jednání vinou Francie a Velké Británie skončilo bezvýsledně, byl podepsán pakt Riebentrop-Molotov. Churchill Stalinovi v roce 1940 žádnou smlouvu nenabízel. Naopak v té době Velká Británie plánovala bombardování ropných polí v Baku.

J. Farda 25.1.2023 18:11

Churchill pochopitelně nic nenabízel, bo na rozdíl od Hitlera třetinu Polska nabídnout ani nemohl ... ;-)

J. Farda 25.1.2023 18:16

A ještě pane Navrátile taková malá technická poznámka - v době, o které mluvíte, byl Churchill soukromníkem, a vládě jeho Veličenstva šéfoval jistý Chamberlain, takže Churchill opravdu nabízet nic nemohl, ani kdyby se rozkrájel ...

P. Diviš 25.1.2023 21:27

Německo a SSSR spolupracovaly už od Rapalla, 1922.

Můžete to okecávat i omlouvat do alelujá.

A. Renjascu 25.1.2023 15:34

Tak SSSR byl federace složená z 15 národů či spíše států a tento SSSR měl smlouvu s Ribbentrop - Molotov, vládl tam Gruzínec Stalin, který převzal vládu po Čuvašovi Leninovi za zády s obávaným šéfem bezpečnosti Gruzíncem Berijou. Jelikož je všech patnáct států považováno za nástupnické, tak přisuzovat to vše jen Rusku je nesmysl. Nehledě na to, že v té době měl s Hitlerem smlouvu téměř každý a nikdo to z nějakých důvodů nepovažuje za nutné připomínat i když třeba Polsko, které si stěžovalo na rozebrání na náhradní díly poté co podepsalo smlouvu Hitler - Pilsudský ihned deklarovalo ústy ministra zahraničí, že plánuje ustavit společnou hranici s Maďarskem aniž by mu vadilo, že se mezi nimi nachází Československo. Nakonec si stejně kus ukouslo než bylo samo sežráno.

H. Lukešová 25.1.2023 15:41

S těmi nástupnickými zeměmi máte do jisté míry pravdu, ano všechny sovětské republiky (Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Gruzie, Ázerbajdžán...) jsou teoreticky nástupkyněmi bývalého Sovětského svazu, ale v OSN je jedinou nástupnickou zemí po SSSR považováno Rusko, které je stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem Veta.

A. Renjascu 25.1.2023 19:05

To, že na Rusko zbylo nástupnictví v RB na tom, že i ostatní státy bývalého SSSR jsou nástupnickými nic nemění. Zažili jsme něco obdobného po dělení ČSFR a i zde jsou oba státy nástupnické i když o členství v některých organizacích se musel ten druhý stát znovu přihlásit a jelikož není zájem RB rozšiřovat, tak to ti ostatní žel udělat nemohly

P. Diviš 25.1.2023 15:45

Teoreticky federace, prakticky bolševická diktatura.

A. Renjascu 25.1.2023 17:13

Ano to souhlasí, ale na tom co jsem napsal to nic nemění

M. Pivoda 25.1.2023 13:53

Občané se neshodnou na výkladu minulosti. Jak se potom občané tedy mohou shodnout na plánované budoucnosti, která je mnohem vágnější, než již proběhlá minulost?

M. Pivoda 25.1.2023 13:57

Příklad z dávné minulosti: Kosmova kronika je prý v rozporu s tím, co je dochováno na freskách znojemské rotundy. Jinými, drsnějšími slovy: Kosmova kronika je prý účelová historická lež.

D. Laurencikova 25.1.2023 15:53

Nemyslim, ze je budoucnost tak vagni. Nekdy se jedna o jednoduche pocty - napr. pri otazce, do kdy bude Evropa islamska, nebo o celkem dohledny casovy udaj pri otazce, kdy dospejeme k jaderne katastrofe, kdyz budeme postupovat tak, jako dosud. Podle "Doomsday clok" je to pouhych 90 vterin. »Doomsday Clock«: Weltuntergangsuhr nur noch 90 Sekunden vor Mitternacht - DER SPIEGEL

H. Lukešová 25.1.2023 15:55

Teď jsem četla, že v Německu skončí "scholzování", tj. váhání a že Německo dodá Ukrajině tanky Leopard..., zaručil se, že Německo pomůže Ukrajině, ale že nezatáhne NATO do války s Ruskem.

M. Pivoda 25.1.2023 18:50

1. Sarkasticky: D. Laurenčíková má asi šanci dostat se do nějakého prognostického ústavu.

Komentuji: Já jsem se kdysi (za dob českého reálného socialismu), z direktivního nařízení naší ředitelky, musel dílčím způsobem věnovat i jejímu výzkumnému tématu "Prognózování relevantních společenských potřeb." Dobře se obhajovalo to, co ještě nenastalo - a zatím nikdy nenastalo.

2. Cituji Laurenčíkovou: "Někdy se jedna o jednoduché pocty ..."

Komentuji: Ano na papíře to často vypadá jednoduše.

3. Doporučuji: Zeptejte se, prosím, Václava Klause, proč se dnes nehlásí k prognóze (do roku 2010) zpracované kdysi pod vedením Waltera Komárka, když je pod tou prognózou také podepsán Klaus (plus Dyba, ...).

D. Laurencikova 26.1.2023 8:54

Chapu, ze je to pro vas vsechno nove. Nejste sam, kdo nema o vyvoji tohoto subkontinentu ani poneti. Jsou to skutecne jednoduche pocty, staci se podivat na demografickou krivku. Nektere zdroje pisi, ze bude Evropa islamska do roku 2050, ja si troufam se domnivat, ze tomu tak bude driv.

Nevim, cim jste neco z toho, co jsem napsala, vyvratil. Myslim, ze nicim.

M. Marek 25.1.2023 13:43

Putin "tvrdil, že mnoho evropských zemí se podílelo na této vojenské operaci" pan Ziegler tvrdí - nejedná o většinu starého kontinentu. Takže se shodli, ne?

V. Novak 25.1.2023 13:50

Ale ono se o většinu jednalo - na SSSR útočili Norové, Valoni, Vlámové, Francouzi, Španělé, Italové,...

Češi ne. Čechy Hitler nechtěl vidět ve zbrani, což některým vadilo, ale museli se nejdřív přihlásit k Němcům, aby je vzali do Wehrmacht nebo - um Gottes Willen! - do Waffen SS. Třeba Moravcův syn to podstoupil. A samozřejmě čeští Němci, ti ovšem měli říšské občanství. takže byli Němci rovnou dvakrát.

J. Jurax 25.1.2023 13:29

Byly to Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Finsko a Slovensko. Frankovo Španělsko jim poslalo na pomoc dobrovolníky v tzv. Modré divizi. Tím výčet končí, pravíte.

Pro přesnost - nekončí. Dobrovolníci byli i z Belgie (28. SS-Freiwilligen Panzergrenadier Division „Wallonien“ jsoucí nástupkyní Wallonisches-Infanterie-Bataillon 373), Dánska, Švédska, Norska a Nizozemí (5. SS-Panzer Division „Wiking“ ) i z Francie (SS Sturmbrigade Frankreich, od počátku roku 1945 33. Waffen-Grenadier-Division der SS Charlemagne).

J. Jurax 25.1.2023 13:35

A ještě 13. Waffen-Gebirgs Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1) rekrutovaná z bosenských muslimů.

V. Novak 25.1.2023 13:54

Tak Albánci měli svou Waffen SS Division "Skanderbek", ovšem jestli je nasazovali i jinak než do protipartyzánského boje, to bych se musel podívat.

O Valonovi Leonu Degrellovi se Hitler vyjadřoval s velikým nadšení a říkal, že kdyby měl syna, chtěl by takového. Vzorný Árijec, přesvědčený nacista, kterého to nepřešlo ani po válce, dožil pod ochranou Francisca Franca.

V. Braun 25.1.2023 19:52

Přečtěte si článek ještě jednou, o dobrovolnících se tam mluví, ovšem to nejsou státy a jejich armády, že.