29.1.2023 | Svátek má Zdislava


CO BYLO: Putin zase překrucuje dějiny, tentokrát blokády Leningradu

25.1.2023

Ruský prezident si nedávno vymýšlel v Sankt Petěrburgu při příležitosti osmdesátého výročí prolomení blokády Leningradu. Přitom zapomíná na paktování SSSR s nacistickým Německem.

Diktátor Vladimír Putin tedy spíše účelově míchal jablka s hruškami, když tvrdil, že mnoho evropských zemí se podílelo na této vojenské operaci, tedy obléhání Leningradu, jak se tehdy Sankt Petěrburg jmenoval. Je pravdou, že do války proti Sovětskému Svazu vyrazily v roce 1941 i další evropské země. Byly to Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Finsko a Slovensko. Frankovo Španělsko jim poslalo na pomoc dobrovolníky v tzv. Modré divizi. Tím výčet končí a rozhodně se tedy nejedná o většinu starého kontinentu.

Jistě, i v dalších evropských zemích, namátkou v Norsku, Francii, Belgii a dokonce i v samotném Rusku, se našli lidé, kteří v řadách jednotek SS bojovali s nacisty a to nejen proti SSSR. Jenomže to nebyli příslušníci legálních armád dotyčných států, ale kolaboranti a vlastizrádci, kteří zradili své vlastní národy a spolupracovali s jeho nepřáteli. O tom jaksi Putin pomlčel.

Historie však není černobílá, SSSR byl až do roku 1941 de facto spojencem hitlerovského Německa. Stalinova říše byla zločinným státem, který nechal povraždit desítky milionů vlastních obyvatel a logicky tak nevzbuzoval ve svém okolí důvěru. Sovětský svaz v listopadu 1939 bez vyhlášení války přepadl Finsko a okupoval část jeho území. Finové si jej v roce 1941 vzali zpět a Rusové by jim navíc měli být vděčni za to, že Leningrad nepadl do německých rukou. Finská armáda i přes úpěnlivé žádosti Němců se omezila na osvobození finského území a odmítla se podílet na přímých útocích proti druhému největšímu sovětskému městu. To byl jistě jeden z klíčových faktorů, který jej zachránil před totálním zničením.

V letech 1939 – 41 vystupoval SSSR aktivní Hitlerův spojenec a Rudá armáda anektovala, východní Polsko a Pobaltí. Komunističtí Sověti se dopouštěli na obsazeném území brutálních válečných zločinů, včetně deportací 1,65 milionů obyvatel východního Polska na Sibiř, z nichž asi 900 tisíc je nepřežilo. Sovětská moc na tomto území zavraždila i na 60 tisíc Židů. Zločinů proti lidskosti srovnatelných s nacistickými se dopustili Sověti i v Litvě, Lotyšsku a Estonsku, kde zavraždili desítky tisíc lidí včetně žen a dětí. Ono sovětské deportace o gulagů se si s těmi německými do koncentráků v ničem nezadaly. V roce 1940 odmítl Stalin nabídku britského premiéra Winstona Churchilla na spojenectví proti Německu.

O těchto nepříjemných faktech však Putin nemluví a opakovaně lže. Před časem dokonce prohlásil, že pobaltské se země připojily v roce 1940 k Sovětskému svazu dobrovolně.

JAN ZIEGLER