8.12.2022 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 31.1.2020 10:23

No, od koho? Poučte mě. Nejlépe i se jmény.

M. Němcová 31.1.2020 10:30

oni ji povětšině kradli, usedlíky zabíjeli, vyháněli a smrtí strašili.

B. Hampl 31.1.2020 10:37

Lžete...Rv

M. Němcová 31.1.2020 12:05

pak lže i historie toho území

J. Kindl 31.1.2020 10:47

V Palestině v roce 1881 působí židovští nákupčí, kteří z peněz Sionistické organizace (do které přispívali filantropové, např. Rothschild či baron Hirsche), nakupují půdu od bohatých Osmanů, kterým hebrejské zlato přišlo vhod a nákupčím prodávají bezcennou, neúrodnou půdu, zejména bažiny plné krys a štírů. Židé brzo dochází k závěru, že není v silách jednotlivce tuto půdu zúrodnit a zakládají kibuce (družstva), kde přidělená půda patří skupině lidí. Protože každá ruka při zúrodňování bažin je třeba, v kibucu se vytváří mateřské školky, které se starají o malé děti, aby ženy mohly pracovat při zúrodňování země. Židům se nezměrným úsilím daří bažiny odvodnit, zúrodnit, tak, že přináší užitek. Vznikají zde obydlené osady. V Palestině je v roce 1909 vybudované první židovské město Tel Aviv. (Pahorek jara) .

M. Němcová 31.1.2020 12:39

možná tehdy něco málo koupili od okupantů, ale dnes kradou

kromě prvního židovského města bylo v Palestině dostatek palestinských měst i osad.

sionisté Palestinské vesnice vypalovali, lidi zabíjeli, strašili, násilím vyháněli, jak třeba dostali Palestince s ź jejich přístavu Haifa je zdokumentováno velmi dobře a to i literárně. dnes zabírají násilně další palestinskou půdu, dnes Palestinci vodí, jak jejich olivový háj je vykácen a na jeho místě stavěny židovské osady

M. Němcová 31.1.2020 10:31

jo a sionismus stejně jako jiná nacionální hnutí nevznikl mezi válkami, ale koncem 19. stol.

J. Kindl 31.1.2020 11:18

Slovo sionismus označuje hnutí usilující o znovuustavení samostatné židovské přítomnosti v historické vlasti Židů - Erec Jisrael. Sám výraz pochází z konce 19. století, ale myšlenka návratu na Sion, opětného utvoření židovského státu, vznikla již v období po zničení prvního jeruzalémského chrámu roku 586 před občanským letopočtem.

M. Němcová 31.1.2020 12:31

to víte že jo, už pralidé si to tak plánovali, protože už tehdy prosperoval dle vašich bajek věčný židovský národ, lovci mamutí chodili na lov s jménem Jehova v srdci;-D;-D;-D

M. Němcová 31.1.2020 10:29

od konce 19. století začaly vznikat moderní národy, mezi nimi i Palestinci a třeba i Češi nebo Židé,.Češi ale žili na svém území od 5-7 století n.l. a Palestinci na tom svém od 7. stol n.l. náboženství se měnila, ale lidé zůstávali.

u nás zase patřilo skoro vše Rakušanům, znamená To, že tady nejsme doma? NEBO AŽ OD POZEMKOVÉ REFORMY?

M. Němcová 31.1.2020 12:50

jasně a u nás patřilo vše cizí šlechtě a církvi a brzy se toho dočkáme zase.;-D;-D;-D

Z. Lapil 31.1.2020 11:22

Jejich? Myslíte Osmanskou říši?

M. Němcová 31.1.2020 12:29

Osmanská říše nebyla jejich, byli to okupanti podobně jako dnes stát Izrael na většině území určených pro stát Palestina OSN.

Z. Lapil 31.1.2020 14:32

Vím, že Osmanská říše nebyla jejich. Použil jsem to jako ironickou námitku proti tvrzení, že to území je "odjakživa" jejich.

M. Němcová 31.1.2020 22:04

území bylo jejich, byla to jejich vlast, i když půdu za svou vzali Osmané, Nakonec i naše vlast byla vlastí všech, nejen těch, kdo v ní měli pozemkové nebo jiné vlastnictví a je tomu tak doposud nebo snad ne?

Z. Lapil 1.2.2020 12:34

Fajn. Definujte-li vlastnictví nějakého území takto. pak jen jistě možné, že někdo pobývá dlouhodobě mimo svoji vlast, aniž by přestala být jeho vlastí. Neboli židé jsou vlastníky své palestinské vlasti stejně jako Palestinci a když přestaneme rýt do názvů (palestinský národ definovaný ve 20. století našeho letopočtu je nepochybně MNOHEM mladší, než národ židovský, definovaný hluboko PŘED naším letopočtem), máme problém: dva vlastníky jedné vlasti.

Po válce se to OSN pokusila vyřešit dvěma státy. Palestinci, neptejte se mě, jak se tehdy jmenovali, to odmítli přijmout a od té doby jsou místní dějiny dějinami agresí proti státu Izrael, od otevřených válek přes terorismus až po pustou demagogii a nedodržování dohod.

Ani jedno z toho se občanské společnosti ani vzdáleně nepodobá, tak se jeden nemůže divit, že se Izrael, notabene s vlastní "náboženskou úchylkou", do jakýchkoliv ústupků zrovna nežene, zvlášť když se všechny učiněné ukázaly být jednostrannými.

M. Němcová 1.2.2020 16:32

no základem pro vaši úvahu je přijetí pohádky o věčném židovském národě, který s nikým nesplynul a procházel dějinami jako nůž máslem, a tato pohádka, báje nebo legenda není historickou pravou.

Možná sám sebe palestinský národ definoval o nějaký pátek později než sebe definoval ten židovský (padesátá léta jeden a počátek 20. stol druhý) ale americký národ taky není z nejstarších... a popíráte jeho právo žít na území USA?

ano Palestinci se nechtěli podělit o svou zem, kterou měli v užívání od sedmého století naše ho letopočtu s klasickými kolonizátory zejména z východu Evropa a Německa.. a ani my jsme se nakonec s německými sudeťáky o tu svou nepodělili, že ne. (zatím)

ano, jakékoliv ústupky byly jednostranné, bohužel vždy ustupovali jen Palestinci.

Z. Lapil 1.2.2020 23:32

Ale houby pohádka. Židi se vnímají jako dědicové smlouvy s Bohem ještě z doby, kdy byl jediný, nikoliv trojjediný. To, že se jim (některým z nich) koncem 19. století definitivně začalo zajídat potulovat se po světě, jim nějak nedokážu vyčítat, zvlášť poté, co se za Hitlera ukázalo, že měli pravdu: někde jsem četl (vím, hodně vágní zdroj, ale fakt to nebyla sobotní příloha novin), že se před rozhodnutím o jejich vyhlazení Němci dost ujišťovali, že nebude státu, kterému by to vadilo.

Což byl po válce jeden ze zásadních důvodů, proč opravdu chtěli vlastní stát. A ať jsou dějiny jakékoliv - dali v posledních bratru 50 letech Palestinci Židům jediný důvod, proč by jim měli věřit nos mezi očima? Nebo méně expresivně - proč by měli věřit, že se v hypotetickém společném státě rozklene mír nad vodami?

M. Němcová 3.2.2020 8:30

jak se Židé vnímají je jen a jen jejich věc a nikomu dalšímu z toho žádné právo nebo povinnost nevzniká, co národ, to jeden bůh, který jim dal zemi na věky... a jaké to má právní následky? žádné.

Navíc, židé nejsou vždy Židé, splývá vám nově utvořený národ a náboženskou skupinou., a rozhodně jich dnes většina nejsou semité tedy původní obyvatelé Palestiny. Jsou to Evropané rozličných národností, taky sep příslušníky toho kterého národa cítili, dokud nepřišel Hitler. Jsou výsledkem přijetí židovství, nikoliv potomci starých Izraelitů, kteří sami tvořili jen určitou část obyvatel Palestiny, kromě nich tam byli i ti, kteří měli jiné bohy.

Na žádné území nemají žádná nárok od boha, zejména, když je to bůh, v kterého rozhodně nevěří zdaleka všichni. Když potomci Aztéků - a jsou to skuteční potomci. vytáhnou nějakého nebožáka k chrámu a tam mu obsidiánovým nožem zaživa rozříznou hruď a vyjmou bušící srdce, aby udrželi svět v pořádku, jak jim přikázal jejich bůh, myslíte, že s tím u trestního senátu obstojí?

Stít Izrael vznikl na základě zločinu na židech a zločinu na Palestincích, teď už s tím asi nikdo nic neudělá, proto je jediným srozumitelným přístupem vznik mnohonáboženského státu Palestina, domova pro všechny, kteří tam doma chtít být budou, to samozřejmě nenastane zítra a pokud bude Netanjahu a Trump, oba pro zastření svých malérů přilévat olej do ohně, nic se nezmění

víte, že v té senza demokracii se nelze mezinábožensky vdávat? že se nelze deklarovat za ateistu, prostě si musíte nějaké náboženství vybrat;-D;-D;-D

proč by, probůh, měli věřit Palestinci Izraeli???

Z. Lapil 1.2.2020 23:41

A propos - s Němci jsme se o svou zemi podělili, jsou to potomci kolonizátorů pozvaných českými králi (snad Přemysl Otakar II. v tom měl hodně prsty) za účelem osídlení pohraničních pustin. Až poté se stali Němci sudetskými.

To, že celá akce skončila po víc než půl tisíceletí tragickým neúspěchem (vyhnání Čechů Němci a následně Němců Čechy) znamená jediné: víra v úspěšnou integraci (natož asimilaci) migrantů z Afriky a okolí do Evropy (neplést s EU) stojí na nohách pokud aspoň hliněných, tak z hlíny poněkud rozbředlé.

Ale uznávám, to je odbočka do jiné pohádky.

M. Němcová 3.2.2020 8:19

ano, my jsme se kdysi o svou zem podělili, ale jen proto, že jsme ji sami nestihli užívat a podělili jsme se dobrovolně a vsadím se, že velmi rychle jsme toho zčali litovat.

Palestinců se nikdo neptal, zda se chtějí dělit, to je tedy docela rozdíl.

ona asimilace bude úspěšná, ale nebude to hned a nebude to ani za generaci našich vnuků, přišlo jich totiž příliš najednou a extrémně vyhraněnými názory. To slušní, pracovití a myslící zůstali doma, na cestu neměli.

M. Němcová 31.1.2020 9:04

Trumpův návrh je sprostota v nevídané koncentraci, pokud si vybavuju bantustany - na tom byly z hlediska úživnosti a samostatnosti lépe než palestinské - patrně i dočasné - ostrůvky v Palestině, kde nejméně do roku 1948 - a hovořím o celé zeměpisné Palestině, tvořili Palestinci 90% obyvatelstva žili na tom území sedm set let

já na rozdíl od autora si myslím, že čas pracuje pro Palestince a ani v tom případě, kdyby se podařilo dostat do jejich vedení kolaboranty, kteří by prodali vlast, nic se na tom nezmění, neboť normální Palestinci s tím souhlasit nebudou.

H. Lukešová 31.1.2020 9:13

Pro koho pracuje čas si povíme tak za 50 let...Žádní "Palestinci" neexistují a do Eretz Yisrael se nahrnuli především v 19. století jako novodobí židovští přistěhovalci. Ale tohle téma už s vámi řešit nebudu, řešily jsme ho vícekrát, Jen napíši, že za 50 let si povíme, pro koho král čas...

H. Lukešová 31.1.2020 9:14

Dnešní "Palestinci"=arabští přistěhovalci z okolních států...Před vznikem Izraele byl totiž Palestincem každý, Žid, Arab. drůz, čerkez...

M. Němcová 31.1.2020 9:19

samozřejmě, že původní obyvatel byli všichni Palestinci, i když ti původem Arabové mezi nimi měli většinu , a žili v míru dokud nedorazili pomatení sionisté, kterým Hitler jen nahrál na smeč. nebýt jeho genocidy Evropanů židovské víry, nikdy by světová veřejnost s podobným experimentem jako vytvořit stát na území jiných, kteří tam žijí po staletí, nesouhlasila. Od počátku dodnes jej provází násilí, vyhánění a vraždění.

H. Lukešová 31.1.2020 9:24

Poslední můj dnešní příspěvek k tomuto tématu je, že většinu židovského obyvatelstva Izraele tvoří Židé sefardští a orientální, Židé vyhnáni z arabských zemí a Íránu, tvoří více než 50% veškeré izraelské židovské popupalce. Euroamerických Židů je v Izraeli méně nežli Židů tmavších.

A jinak mě velmi udivuje vaše nenávist k Evropanům, veškerým Evropanům, ne jenom k semitským evropským Židům. To je taková novodobá neomarxistická nenávist k sobě samým. Podporovat islám, který k ženám a k lidem z LGBT zastává genocidní nenávist. No proti gustu...

H. Lukešová 31.1.2020 9:36

https://www.myjewishlearning.com/article/mizrahim-in-israel/

M. Němcová 31.1.2020 9:37

váš názor na to, kdo tvoří většinu obyvatel současného Izraele nemá oporu v realitě a připomínám, že i ti vaši sefardi jsou původem Evropané, které Arabské státy přijaly v patnáctém století jako vyhnance ze Španělska.

každopádne nejsou a nebyli původním obyvatelstvem Palestiny, pokud nepatřili k původní palestinské židovské menšině. jsou a byli to dobyvatelé a kolonizátoři..

nějak se motáte do svých slov, pokud podle vás nejsou Izraelci většinou Evropané, kteří dobývají a kolonizují, nemlže být můj názor projeven nenávisti k Evropanům. a semitští Evropané???

Podívat se na evropské dějiny, dějiny anexí, dobývání, ničení reálným pohledem je výrazem lásky k Evropě?

zkuste se mrknout na práva žen v judaismu... islám nezapře, odkud čerpal, i křesťané inspirovali.

H. Lukešová 31.1.2020 9:41

I u ortodoxního judaismu má žena stejná práva jako muž, u muslimů smí muž ženu zabít, mlátit, je jenom jeho poslušná služka...a o ženské obřízce ani nemluvě...toť vše, jen připomínám, že váš postoj je hluboce protižidovský, antisemitský. Žena, která podporuje islám, je žena páchající sebevraždu. Porovnejte práva žen v Izraeli a práva žen v muslimských státech. Tečka.

M. Němcová 31.1.2020 10:00

jasně, proto je nečistá, když menstruuje a proti má zvláštní kóji mimo hlavní halu v modlitebně. proto se rodička po narození syna očišťuje sedm, kdežto po narození dcery 14 dní;-D;-D

zvláštní, když jsou ženy bezprávné v muslimských zemích vždy, že je tolik muslimek vrcholových političek., kdežto Izraelci se zmohli jen n tu Goldu.

rozdíl mezi bigotními cvoky v jakémkoliv náboženství a bežnými natož pak vzdělanými občany prostě existuje.