10.12.2022 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dvořák 31.1.2020 8:51

Řešením je skutečně deportovat muslimské Palestince do Jordánska (nebo kamkoli jinam za hranice), kam patří. Otázka je co s těmi zbylými a zda se jim dá věřit. Tedy zda jde vůči Izraeli o nepřátelství náboženské (islámu) nebo etnické (Arabů).

H. Lukešová 31.1.2020 9:01

Ti zbývající palestinští Arabové by měli dostat na výběr, buď se stát loajálními obyvateli Izraele s izraelským pasem, přísahat věrnost Izraeli jako židovskému státu a nebo je deportovat do Jordánska. Ten, kdo poruší přísahu loajality k Izraeli, by měl být okamžitě deportován do Jordánska. Protože správně píšete, že se muslimům mnohdy nedá věřit. Ve své víře mají přece princip přetvářky, nemuslimům lze lhát, pokud to vyhovuje zájmu islámu.

M. Němcová 31.1.2020 9:47

podle plánu z roku 1938, český stát byl tvořen jen těmi územími, které nebyly sudety a těmi, které si nenárokovalo Polsko. a to mají Německo i Polsko dost vlastního území.

Palestina patří Palestincům a patrně dnes i těm, kdo ji kolonizovali, stejně jako obě Ameriky patří dnes jak původním obyvatelům tak potomkům nájezdníků.

M. Němcová 31.1.2020 9:21

asi na místo přišli, asimilovali ty, kteří tam byli, včetně původních Izraelitů, ale a to je třeba zdůraznit, zhruba v té době, kdy naši slovanští předci dorazili na naše současné území a taky asimilovali zbytky germánských kmenů a snad i výjimečně nějakého toho Kelta. v 7. stol. n.l.

M. Němcová 31.1.2020 9:39

když to domyslím, pak v době protektorátu, kdy náš stát neexistoval, přestali jsme existovat i my, Češi, jako národ?

H. Lukešová 31.1.2020 9:51

Existovali. Máme český jazyk a českou kulturu. Zatímco samostatný palestinský jazyk a palestinská kultura neexistuje. Jedná se o kulturu a jazyk arabský.

M. Němcová 31.1.2020 12:54

aha , takže Švýcaři nejsou národ, mají čtyři rozličné jazyky, čtyři rozličné kultury, navíc jedí psy. možná to je základ společné kultury, kterou jinak nemají a jazyk taky ne.. takže žádným národem nejsou.. rozumím dobře?

J. Elias 31.1.2020 6:55

Kdyby pan redaktor chodil do nedělní školy, jako většina křesťanů a židů u nás i v USA tak by věděl, že Samaří a Judea je Izrael a ne Palestina.

M. Němcová 31.1.2020 9:41

vsadím se, že pro takové znalce i naše pohraničí jsou sudety a to včetně třeba Jihlavy nebo Svitav a zbytek pak protektorátem.

J. Fridrich 31.1.2020 6:46

Tak chtěli Palesinci mít svůj samostatný stát - nebo nechtěli ? Desítky let o to i s pomocí teroristických akcí proti civilním občanům Izraele USILUJÍ a když je jim to nabídnuto, tak ten jejich terorista Mahmúd Abbás to ODMÍTÁ. A ta nabídka je velkorysá - podstatně zvětšené ůzemí jejich Palestiny + 50 miliard dolarů na budování jejich země... To je špatná nabídka ? Asi jim vyhovuje tento stav, kdy je Evropa živí a oni bojují a vraždí nevinné civilisty svých sousedů.. " Dej židovi poušť a za pár let má zahrádku, dej arabovi zahrádku a za pár let má poušť." - Je to známé a hojně používané, ale nejlépe to pár slovy vystihuje " kdo je kdo "...

" Schwarzenberg: Trump nabízí Palestině protektorát a hlavní město v Chuchli " - ke Karlíkovi už bohužel dorazilo stáří - už se mu to v hlavě nějak plete... To hlavní Trump nenabízí Palestině žádný protektorát - ale normální suverénní STÁT - a dokonce větší... A hlavní město v žádné " Chuchli " ale ve východní části Jeruzaléma, hlavní město palestinského státu bude v Abú Dísu - je to takové předměstí Jeruzaléma, které je převážně arabské a od Jeruzaléma ho navíc dělí bezpečnostní bariéra. On Karel si neuvědomil, že Jeruzalém je historicky středem všech tří monoteistických náboženství Světa, tedy judaismu - křest'anství i islámu... A ten judaismus byl historicky první, pak teprve vzniklo křest'anství a poslední vznikl islám. Ten má ale své hlavní centrum v Saúdské Arábii v Mecce. Schwarzenberga jsem dříve mohl - ve svém životě toho hodně dokázal, ale nyní přišla doba na odpočinek..

R. Gramblička 31.1.2020 8:12

To dostatečně vypovídá o tom, co jsou plastelínci zač a za jakým účelem vznikli (národ to není ani omylem)

Jak můžou dostat podstatně zvětšené území, když se západní břeh na poslední dekády zmenšil vlivem výstavby židovských osad min. o třetinu? Jejich současné území je spíš změť ostrůvků a na takovém žádný smysluplný stát vzniknout nemůže. Plastelínci tolik přebírali, až totálně přebrali a nezbývá jim nic moc. Jediné smysluplné řešení by bylo nechat jim vybudovat státik třeba na území SA, která má prázdného prostoru habaděj a přestěhovat je tam. Jenže to by museli přispět jejich moslimští bratři a těm se nechce. Respektive spíš nechtějí.

J. Fridrich 31.1.2020 8:56

To, co jste uvedl pane Gramblička není podstatou toho jejich odmítnutí mít svůj vlastní stát nyní jim nabídnutý. Výstižně to trefil na hlavičku kolega Němec, když napsal :

M. Němec 29.1.2020 6:51

Já vám řeknu, co chtěj :

nechodit do rachoty, shromažďovat se za účelem házení šutrů, zápalnejch lahví a pálení vlajek, množit se jak králíci a žít z dávek a darů, co jim tam posílaj zejména Evropani.

A já jsem dodal :

Desítky let o to i s pomocí teroristických akcí proti civilním občanům Izraele USILUJÍ a když je jim to nabídnuto, tak ten jejich terorista Mahmúd Abbás to ODMÍTÁ. A ta nabídka je velkorysá - podstatně zvětšené ůzemí jejich Palestiny + 50 miliard dolarů na budování jejich země... To je špatná nabídka ? Asi jim vyhovuje tento stav, kdy je Evropa živí a oni bojují a vraždí nevinné civilisty svých sousedů...

M. Němcová 31.1.2020 10:41

předpokládám, že Palestinci se své vlasti nevzdají a ani nároků na ni, takže konflikt s mrtvými na obou stranách, na té palestinské je obětí podstatně více, bude trvat další generace.-

snad i my bychom se tak chovali, kdyby nás na popud pana Bati byli přesunuli k práci do Ohńové země. taky bychom usilovali o návrat a jednou se vrátili.

J. Vintr 31.1.2020 2:34

Palestinci nemají nárok na nic. Sedmdesát let soustavně sabotují jakékoliv řešení vztahů s Izraelem a nejeví nejmenší snahu vytvořit funkční stát.

T. Hraj 31.1.2020 8:32

Tak. A především prohráli poslední válku, kterou sami začali. Hranice určuje vítěz.

H. Lukešová 31.1.2020 0:14

Selhání "palestinského nacionalismu"...V únoru 2019 se konal Varšavský sumit, kde se řešila i „palestinská otázka“. Nové skutečnosti ukazují, že popularita „palestinské věci“ nadále klesá, zejména mezi státy Perského zálivu. Příčinou je neschopnost Palestinské samosprávy vybudovat vlastní fungující stát, která způsobila frustraci mezi kdysi nejvěrnějšími zastánci tzv. Palestinců u řady arabských politiků a absence skutečné demokracie uvnitř „palestinské společnosti“. Kdy byly poslední volby na území Palestinské autonomie? Vzpomene si někdo?

Navíc můžeme vidět neschopnost Palestinské samosprávy postarat se sama o sebe. EU a dlouhou dobu Spojené státy přispívaly miliardami eur i dolarů Palestinské samosprávě a změnila se situace běžných „Palestinců“? Téměř vůbec. Drtivou většinu zahraniční pomoci vysají palestinští politici, kteří si staví luxusní domy s bazény, zahradami a vířivkami, sami si žijí lépe, nežli mnozí Američané a Evropané, zatímco většina palestinské společnosti dře bídu. Spojené státy pod Trumpovým vedením se zachovaly rozumně a přestávají financovat palestinský zkorumpovaný moloch a omezily příspěvky UNRWA a jiné sociální dávky.

Proč selhal „palestinský nacionalismus“? Odpovědí na tuto otázku je pravdivé zhodnocení historie. Jsou tzv. „Palestinci“ jsou samostatným lidem a národem? Zcela jistě ne, lidé, kteří sami sebe dnes označují za „Palestince“ , jsou přistěhovalci z okolních arabských států z Egypta, Sýrie, Libanonu dokonce i ze Saudské Arábie. Tzv. Palestinci krmí „svět“ legendami o své dávné a starobylé minulosti svých předků. Pravdou však je, že Palestina za doby Osmanské říše byla v rozkladu a v rozvalinách, nic v ní nerostlo, byla velmi chudou , zaostalou a prokletou zemí, to až novodobí židovští přistěhovalci vytvořili z Palestiny moderní zemi, vysušili bažiny, zúrodnili pole, postavili moderní města, vysadili lesy, vytvořili moderní průmysl a zemědělství. Což potvrzují mnozí zahraniční cestovatelé, kteří tehdejší Palestinu navštívili.

H. Lukešová 31.1.2020 0:17

Židé mají zásluhu na tom, že je Stát Izrael moderní, vyspělou a demokratickou zemí. „Palestinský nacionalismus“ je založen pouze na negaci nacionalismu židovského- sionismu. Tzv. „Palestinci“ líčí v rozporu s historií Židy jako zloděje „jejich země“, bandity, „osadníky“. Jaké používají palestinští politici základní symboly? Je jím bojovník, držící pušku, nad mapou Svaté země,který Izrael zcela vymaže. „Palestinská identita“ je založena na negativním principu, na již zmíněné negaci sionismu za použití násilí, boje a terorismu. „Palestinská společnost“ byla až do masivního židovského přistěhovalectví založena jen na klanech, kmenech a náboženství. O nějakém národním vědomí a vlastenectví nemůže být ani řeči.

Hysterické lži „palestinských vůdců“, kteří sami datují svůj rodokmen snad až do doby paleolitu a to v rozporu s historickými fakty, jejich lživé popírání židovské národní identity, démonizování Židů a sionismu, jejich podpora terorismu a násilí a neustále pasování sami sebe za věčné „uprchlíky“ a oběti, ukazují morální bankrot samotného „palestinského nacionalismu“.

Vyjma zarputilého antisemitismu „palestinskou společnost“ sužuje a rozkládá kmenové i klanové rozdělení mezi Hamasem a Fatahem. Hamas zpochybňuje legitimitu Fatahu a OOP a Fatah naopak považuje Hamas za nelegitimní. Napětí mezi oběma znepřátelenými frakcemi mělo za následek mnoho krveprolití uvnitř palestinské společnosti, Hamas pronásleduje fatahovce na území Gazy, vdnešní době je téměř vybil, zatímco Fatah pronásleduje hamasáky ve svém území. Právě z těchto důvodů je stav „palestinské společnosti“ na úrovni, ve které se nachází dnes.

M. Krátký 31.1.2020 1:30

Naprostý souhlas a s dovolením trochu doplním - zde : proč nám Česká televize nedokáže poskytnout pravdivý pohled kamerou na rozdíl ve způsobu péče o vlastní stát - to je rozkvetlé zahrady, pole a sady v Izraeli a naopak špínu a nepořádek na území "Palestiny" - dobré ráno všem R^R^R^

J. Krásenský 31.1.2020 4:11

R^

T. Klíčník 31.1.2020 8:17

Když už zmiňijete Hamás, je dobré si připomenout, kdo podporoval jeho vznik a proč - byl to Mossad a cílem bylo oslabení (Arafatova) Farahu.

A dopadlo to jako vždycky - špatně. Asi jako když USA podporovali Mudžahedíny (a vznikl Taliban). Nemluvě o příčinách vzniku Islámského státu apod. IS mimochodem Izraeli nevadil, dokonce toleroval několik základen IS na Golanských výšinách.

Holt politika je svinstvo a je jedno.

J. Pokoutný 31.1.2020 8:36

Nějaké citace by nebyly?

H. Lukešová 31.1.2020 8:42

Kde jste přišel na to, že by Izrael podporoval "několik základen IS" na Golanských výšinách? Genocidní muslimská nenávist k Židům je proslulá, píší o ní Robert Spencer, Raymond Ibrahim a další. Židé by si pod sebou podřezali větev.