10.12.2022 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Koutný 31.1.2020 16:22

Že budou antisemité jako vy prskat, což se stalo.

P. Staronový 31.1.2020 16:53

Jak kdo. Nepředpokládám, že bych čekal stejný vývoj jako vy.

V. Církva 31.1.2020 20:11

A pana Maria byla taky Židovka.

F. Houžňák 31.1.2020 12:07

Řekl bych, že "Němcová" a "Rada" je stejná skupina trollů. Přece jenom způsob argumentace se špatně mění.

P. Han 31.1.2020 14:42

Rada s těmi svými moudry, vyčtenými (a nepochopenými) z ábíčka aspoň občas pobaví. Němcová je jen trapná.

P. Staronový 31.1.2020 16:54

Rada dozelena, Němcová doruda. Systém stejný, ano.

J. Černý 31.1.2020 14:56

Nálepkování vám jde dobře. A co máte dal.?

F. Houžňák 31.1.2020 15:25

Má dáti nebo dal?

F. Houžňák 31.1.2020 12:02

No, vida. Tak velký bojovník za Palestince a jejich práva Němcová nebyl schopen vyplodit lautr nic o dějinách "palestinského národa". Jenom kydy. Holt kde nic není, ani čert nebere, že ano.

J. Brei 31.1.2020 16:29

Na tom není nic divného. Palestinci a jejich učenliví žáci jako Shlomo Sand, nebo paní Němcová, pouze předvádějí jeden z oblíbených zlodějských triků. Když je zloděj přistižen při krádeži a okradený si chce vzít ukradenou věc zpět, začne křičet, že ho chtějí okrást. Čím větší rozruch a zmatek v této situaci udělají, tím lépe pro ně, protože pro nezúčastněné je velmi těžké dobrat se pravdy a věc rozsoudit.

J. Kindl 31.1.2020 10:50

Muslimové v Izraeli mají zastoupení v Kneses Jisroel což je parlament, slouží v Israel Defense Forces, což je izraelská armáda, létají jako piloti stíhaček, slouží ve vedoucích funkcí, slouží i muslimky, slouží jako policisté, učí na VŠ. Izrael ve Finsku zastupuje muslim, v Turecku muslimka. Tak zvaní Palestince vyhnalo Jordánsko, Egypt, podařilo se jim rozvrátit Libanon. Jinak jsou to přistěhovalci z Egypta, Sýrie.

M. Němcová 31.1.2020 10:57

a že arabština už není izraelským úředním jazykem jste si všiml?

J. Kindl 31.1.2020 11:12

Přijatý zákon v Izraeli z roku 2018 říká, že Jeruzalém je hlavním městem země a jediným oficiálním jazykem je hebrejština. Arabštině přiznává „zvláštní status“, bude nadále používaná při styku s úřady. Arabská menšina má stejná práva jako židovské obyvatelstvo. Stačí ??

Z

M. Němcová 31.1.2020 11:47

ne to nemá a osud uzávání jejího jazyka to potvrzuje

J. Kindl 31.1.2020 12:36

Tak si ten zákon a jeho znění najděte. Není to těžké.

J. Schwarz 31.1.2020 13:28

U nás taky není romština státním jazykem. Jsou proto Romové u nás diskriminováni?

M. Němcová 31.1.2020 14:11

romština donedávna neměla psanou kodifikovanou podobu, proto ani nemohla být státním jazykem, jazykem menšiny bezpochyby je,. a kdyby o to usilovala. mohla by při určitém počtu mluvících získat i jiná práva jazykové menšiny, jako třeba Poláci v Těšínsku.

J. Černý 31.1.2020 14:59

V izraelské armádě může sloužit Arabové s izraelským občanstvím. A nejsou to je muslimové.

Ale zajímavé je, že izraelský arab si nemůže v Izraeli oficiálně vzít Židovku. Ale stát ten sňatek uzná pokud se vezmou jinde

Třeba v Česku se takové svatby pořádají.

J. Kindl 31.1.2020 16:01

Jsou to muslimové. Vím to od vím to od Židů, kteří žijí v Izraeli a z medií.. V Izraeli jsou sňatky a rozvody v kompetenci náboženských autorit, v případě Židů o nich rozhodují rabínské soudy. Ty rozhodují o halachického původu a pokud není jasný, sňatek nepovolí a nemusí jít o Araba- Arabku.

M. Koutný 31.1.2020 16:27

Ono by to bylo na delší vysvětlování, ale zjednodušeně: rodinné právo mají v Izraeli pod palcem ultraortodoxní Židé, což je sebranka mudrlantů, žijících ze sociálních dávek a přídavků na své nespočetné děti (nepřipomíná vám to někoho?). Mají i další zvláštní výsady, např. nemusí sloužit v armádě (stejně jsou "diskriminováni" i machometáni). V poslední době se ale proti této praxi zvedá odpor a některé příliš středověké zásady jsou postupně z právního systému vymetány.

H. Lukešová 31.1.2020 17:51

No ony ty izraelské Židovky co si vzali Araba, na to mnohdy těžce doplatily. Ze začátku ňu, ňu, ňu a pak se často Arabové změnili v ďábly...

Jenom díky organizaci Yad La-chin se podařilo mnohé Židovky a jejich děti do Arabů-muslimů zachránit. Byly případy zaznamenaných zachráněných Židů z Gazy...Yad La-chin se snaží zachraňovat ohrožené Židy kdekoliv na světě. Vrátit je ke svému židovskému dědictví.

F. Houžňák 31.1.2020 10:20

Pro obhájce ubohých Palestinců jako Němcovou bych měl několik prostých otázek k Palestině, jejím obyvatelům Palestincům, palestinskému národu a palestinskému státu: kdy vlastně ten palestinský národ vznikl? Jakou hovoří řecí? Kdo byli jeho historičtí vládcové? Na jakém území tito historičtí vládcové vládli? Jakou má palestinský národ literaturu, pověsti, poezii, vědu? Jaké kdy provozoval palestinský národ a stát univerzity a kdy a kým byly založeny? Které jsou jeho významné historické osobnosti jako třeba šlechtické rody, náboženské autority, autoři významných historických a beletristických děl, básníci, vynálezci, vědci, průmyslníci? Jaké politické systémy palestinský národ v historii měl a jak se měnily? Odkud a kdy do Palestiny přišel a jak k tomu došlo, že svou vlast pojmenoval Palestina? To by nás všecky zajímalo.

M. Němcová 31.1.2020 10:26

můžu se zeptat taky? kdy byl vynalezen židovský národ? jak jeho příslušnící hovořili do roku 1948? kdo mu vládl? a bez pohádek, prosím, a které význačné osobnosti ze sebe vydal (Evropany o kterých se dnes tvrdí že byli nebo měli předky židovské do toho netahat, mluvíme o židech z Palestiny).

F. Houžňák 31.1.2020 10:38

Můžete. Židovský národ vznikl někdy v době mezi čtyřmi a třemi tisíci lety tomu nazad, hovořili nejdřív něčím jako aramejština a hebrejština a k tomu různými jazyky podle toho, kam je osud zavál, třeba babylónsky, egyptsky, rusky, polsky a tak dál, v Evropě používali mamalošen, s obdobami jako Ladino (viz wikipedia, Jewish languages, vzdělejte se, das hilft ungemein) vládli mu různí židovští papaláši, třeba Saul, David a Herodes Agrippa (bližší si najděte, začněte křesťanským Starým zákonem). No a všichni Židé jsou vlastně z Eretz Yisrael, jak k tomu došlo, že se tam tomu začalo říkat Palestina a Židé skončili v diaspoře, určitě víte. Takže židovský národ nebylo třeba vynalézat, ten se konstituoval sám. Význačné osobnosti měl židovský národ mnohé, třeba tenhlecten Ajnštajn a Disraeli, pamatujete? Ještě máte nějaké dotázky? Ptejte se, nestyďte se.

M. Němcová 31.1.2020 10:56

Einsten byl Němec, Disraeli Brit....

jak došlo k čemu? že lidé, kteří v Evropě přijali judaismus se upnuli na bajky kočovného lidu, který prostě v Palestině nikdy nedominoval? bylo tomu tak podobně se vznikem pomatené představy o německé výjimečnosti.

lidé židovské víry byli běžnou součástí svých národů a mnozí jí jsou dosud ano, je pravda, že některé skupiny měli své řeči,. nářečí, bývaly dokonce doby, kdy měla každá ves svou řeč a dosud má svá nářeční jinde neznámá slova a tyto místní jazyky vnikaly zase na základě místní řeči.

takže nepodvádějte, a nevybírejte ty, kdož se vám líbí a nevydávejte je za židovský národ, protože jím nebyli a ani se jeho členy necítili být.

stejně bych já vám mohla říci, žr za každým světovým velikánem stojí z ́jako pilíř jeho slovanská pramáti.

Z. Lapil 31.1.2020 11:17

Lidé židovské víry nebyli běžnou součástí svých(?) národů. Viz pogromy, viz speciální zákony pro Židy (zákaz zemědělství; zákaz řemesel; neboli proč si myslíte, že Žid je skoro synonymum pro obchodníka?

Židi byli oblíbenou součástí dálkových výprav, protože "hovořili všemi jazyky". Ve skutečnosti všude sehnali nějakého Žida, který uměl hebrejsky a dalo se s ním proto mluvit.

M. Němcová 31.1.2020 11:51

ale ano byli, přečtěte i knihu Dívčí orchestr, kde německá židovská dívka pociťuje hrdost nad německým pořádkem i v lágru smrti, kdy vyhrávala ostatním na cestě do plynu.

Z. Lapil 31.1.2020 12:03

Tohle? https://www.databazeknih.cz/knihy/divci-orchestr-25249. Díky za tip, to vypadá ukrutně dobře.

Jen mě napadlo srovnání s orchestrem na Titaniku, který také vyhrával na cestě do hlubin a muzikanti byli určitě hrdí na to, že pomáhali zklidňovat situaci.

M. Němcová 31.1.2020 12:20

rozhodně je to nepochopitelné

Z. Lapil 31.1.2020 14:27

Proč? Nejspíš to je nějaká variace stockholmského syndromu ("miluji svého únosce"). A je-li člověk vytažen - tady dokonce jednoznačně pro své elitní schopnosti - na nějaký elitní post, může se mu v hlavě semlít leccos. Byla-li jste na vojně :-), jistě znáte rčení "Pán mezi lejnama, lejno mezi pánama". V originále pochopitelně formulováno jadrněji.