10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Nenápadný půvab Trumpova plánu

Plánů na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu už tu bylo nejméně tucet. Žádný nevypadal tak beznadějně, jako ten Trumpův.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kindl 31.1.2020 12:49

Ta kniha je beletrie a ne kniha historická ne autobiografická. Napsala Inna Rottová rozená Želeněcová narozená v Leningradě. Těch knih napsala několik.

M. Němcová 31.1.2020 13:00

nedávejte na odiv svou neznalost tak okázale, tou autorkou je Francouzka, dcera křesťanky a žida, která v tom lágru Osvětim Březinka seděla a hrála. vím jen o této jedné knize autorky.

J. Kanioková 31.1.2020 17:08

R^R^R^

F. Houžňák 31.1.2020 12:02

No tak šup, šup, něco k těm Palestincům by nebylo místo těch věčných kydů o tom, že Disraeli byl Brit?

P. Han 31.1.2020 13:16

Českého spisovatele Karla Poláčka Němci nezavraždili proto, že byl Čech, ale proto, že byl Žid.

M. Němcová 31.1.2020 14:22

ano, to ale nemění nic na tom, že to byl český spisovatel.

J. Kindl 31.1.2020 10:41

Bible se o Židech v Judsku a o jejich hlavním městě se zmiňuje sedmsetkrát. Židovský David roce 1 000 př.n.l. sjednotil Židovské kmeny a vytvořil z nich jeden národ. V roce 135 n. l, u pevnosti Bejtar Římané potlačili Židovské povstání a Judsko vlast Židů přejmenovali na Palestinu. Část Židů byla vyhnána a část zde jich stále žila a mluvila hebrejsky.Archeologické nálezy a egyptské, římské , perské písemností mluví o stále přítomnosti Židů v této oblasti. V Jeruzalémě jich a bylo víc jak Arabů.

M. Němcová 31.1.2020 10:50

například Kalevala nebo Slovo o pluku Igorově a ani Staré české pověsti o nich ne;-D;-D;-Dztratily slovo

a skutečné archeologické výzkumy nepotvrzují ani význam Izraelitů ani to, že by kdy skutečně odešli nesplynuli.

to je stejné jako s křesťanskými zázraky nebo s tím plátnem s otiskem kristovy tváře, milionkrát může uznaný výzkum prohlásit, že plátno je z konce středověku nebo dokonce novověk,u, milovníci náboženských legend budou mlít svoje.;-)

J. Kindl 31.1.2020 11:04

Židovská města o kterých mluví Bible odkrývají archeologové a nacházejí tam hebrejské nápisy. Pokud pojedete do Říma je tam Titův oblouk, který oslavuje vítězství nad Židy a je tam znázorněno, co bylo Římany ukradeno. Na Koloseum v Římě je nápis, že byl postaven ze zlata ukradeného z pokladu Davidova chrámu. o historii Židů mluví nápis nalezené v Egyptě, písmnosti Peršanů, Římanů.

M. Němcová 31.1.2020 11:53

zkuste si pročíst knihu Jak byl vynalezen židovský národ, tam poměrně rozsáhle autor ty bláboly vyvrací.

J. Kindl 31.1.2020 12:39

Pokud věříte antisemitských knihám, tak můžete také operovat knihou Mein Kampf . To by bylo vám podobné.

M. Němcová 31.1.2020 13:12

a nevadí, že autor je izraelský občan a přednáší na tamní univerzitě historii?

J. Brei 31.1.2020 16:30

Vadí. Stačí si přečíst knihu Tuvii Tenenboma „Chyťte Žida“ a bude Vám jasně, proč. Protože tel-avivská levicová kavárna nenávidí Židy, včetně sebe samých, za to, že jsou Židé. „Sand, který, jak říká název jedné z jeho knih, „přestal být Židem“ a považuje se za sekulárně smýšlejícího Izraelce, žádá, aby jeho stát přestal být režimem sice pluralitním a liberálním, přesto však především etnokratickým, a plně se demokratizoval.“ (zdroj: https://www.knizniklub.cz/knihy/201845-jak-byl-vynalezen-zidovsky-narod.html). „ČESKÁ POZICE: Jste vědec, historik. Co genetický původ zjistit třeba testy DNA? SAND: V Izraeli i v USA se už poohlížejí po židovské DNA – to jsou velmi nebezpeční lidé...“ (Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/konec-zidovskych-mytu.A140818_142830_pozice-tema_lube)

Dnešní antisemité, včetně židovských, postoupili o level výš, než Němci – nestačí jim vzít Židům život, chtějí vymazat i jejich minulost.

M. Němcová 31.1.2020 21:51

jo tak to je tedy hříšník, ten profesor Sand, chce společnost sekulární a plně demokratickou... no fuj;-D;-D;-D

i v naší historii byly podobné potvory, ztvrdily, že Rukopisy jsou falzifiká, ještě že to náš národ nezničilo...

ale Tenenbom jako jasný sionista přináíš, kromě čtivosti i bonusy, třeba o vzkvétajícím krásném palestinském Hebronu s přívažkem umouněné nepěkné židovské enklávy v něm, to popírá všechny tvrzení o lenosti Palestinců a pracovitosti židů.ono je to totiž tak, že ti bez možností prostě nejsou s to mít tak hezké životní prostředí než ti, kteří žijí v klidu, proto Gaza, stále napadaná, ostřelovaná a ničení není ještě dlouho nebude tak plná parků jako Tel aviv,. nebo postřeh, jak pomalu ale jistě i v USA roste;-) počet sympatizantů s Palestinci a klesá podíl sympatizujících s Izraelem.

E. Stein 31.1.2020 13:13

R^

J. Brei 31.1.2020 17:34

Autor nevyvrací vůbec nic. Pouze omílá a blábolí své levičácká přání. Fakta a objektivní, ověřitelné důkazy se v ní hledají jen velmi těžko.

Z. Lapil 31.1.2020 11:43

Jirásek asi Židy moc na vědomí nebral a Slovo o pluku Igorově taky neřeší zrovna národy, ale slovo o nich ztratil Kosmas a taky Přemysl Otakar II. Stručně viz https://www.stoplusjednicka.cz/dobrodinci-nebo-pragmatici-proc-chranili-premyslovci-zidy-pred-pogromy. Podrobně viz https://www.psp.cz/eknih/snemy/privilegium.htm.

Jedna lokální historie: http://www.respectandtolerance.com/lostice/216-2013-02-13-21-54-42.html

Pravda - dlouhodobě se mluví spíš o náboženství než o národech, ale byli to ti samí lidé.

M. Němcová 31.1.2020 11:56

samozřejmě Evropané judaismus poznali a někteří i přijali v době, kdy byl ještě misijním náboženstvím, takže lidé této víry v ní žili po staletí. nebyli to nikde semité, byli to běžní Evropané.

E. Stein 31.1.2020 13:18

Judaismus byl někdy v Evropě misijním náboženstvím? 8-o Děláte si legraci? Řekněte už konečně: "Apríl!"

M. Němcová 31.1.2020 14:21

no samozřejmě, přečtěte si tuhle knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/sionismus-77554, dozvíte se víc. autor je Američan židovské víry.;-)

J. Farda 31.1.2020 16:03

Málo, to je čajíček, paní Němcová, máte už v knihovničce Protokoly sionských mudrců? ;-)

M. Němcová 31.1.2020 21:55

ve své rozsáhlé knihovně je mám,, zatím jsme je nečetla a ani nevím, proč je uvádíte v souvislosti s velmi podloženými a objektivními knihami, které uvádím já. a uvedla jsem jen knihy autorů židovského vyznání. - nebo bejvali, než se stali ateisty.

P. Han 31.1.2020 13:24

Vy jste utekla z cvokhausu? Můžete vyjmenovat židovské misionáře?

M. Němcová 31.1.2020 14:16

že vy to nevíte, to nic neznamená, nejprve se judismus jako ostatně každé náboženství, snažil získat nové a nové stoupence, proto je toto období považováno za misijní, později, když jej křesťanství a nakonec i islám převálcovaly, použil judaismus jinou taktiku, stáhl se do výlučnosti.

Monoteismus a vznik misie

Slovo misie je sice křesťanského původu, samo šíření náboženské víry kázáním atd. je však starší. Začíná se vznikem monoteistických náboženství, která se neomezují na příslušníky určitého kmene, obce, národa nebo společnosti. U starších, tzv. pohanských náboženství, která sdružovala konkrétní lidská společenství a do nichž se lidé rodili, by nic takového nemělo smysl. Ještě v antice se předpokládalo, že kdokoli se narodí nebo přižení do určitého rodu, přistěhuje do určitého města, bude se účastnit i jeho náboženských obřadů.[1]

Monoteismus znamená nejen obrat k jednomu univerzálnímu Bohu, ale také k jednotlivému člověku, který ho má přijmout jako svého Boha. Příslušnost k monoteistickému náboženství není dána narozením nebo původem, nýbrž rozhodnutím člověka a přijetím určité životní praxe. Monoteistická náboženství se tedy nevymezují příbuzensky a místně, nýbrž jistými požadavky, které kladou na každého věřícího.[2] Vyžadují sice také účast na náboženském společenství a jeho obřadech, kromě toho ale i individuální přijetí nějakých naučných obsahů (vyznání víry, dogma) a mravních zásad.

Jakmile je náboženská příslušnost určena více méně individuálním rozhodnutím, otvírá se také možnost individuálního obrácení, a tedy i přesvědčování, kázání a misie. Tuto změnu lze sledovat například v textech Avesty nebo v židovství, zejména u proroků Starého zákona.

Obraťte se ke mně a dojdete spásy, veškeré dálavy země. Já jsem Bůh a jiného už není. (Iz 45,22)

Proto se už v pozdním židovství vyskytují lidé, kteří se v něm nenarodili, nýbrž přijali je vlastním rozhodnutím, tzv. proselyté. Takový člověk ovšem obvykle nedosáhl plného uznání a označoval se jako ger.

F. Houžňák 31.1.2020 10:48

No, je ovšem zajímavé, že o Palestincích od vás odpověď veškerá žádná. I když já jsem zdvořile o Židech odpověděl. Tak šup, jak je to s tím palestinským národem a státem? Netrpělivě čekáme.

J. Kindl 31.1.2020 10:54

Palestinský stát vznikl v roce 1988 do té doby takový stát neexistoval. Palestinec byl každý, kdo žil v Palestině. První Židé měli Palestinské pasy do doby než si to přivlastnili přistěhovalci z Egypta a Sýrie, aby zdůraznili svůj nárok na Palestinu.

M. Němcová 31.1.2020 11:59

Palestinci ,původem arabové , v Palestině žili od sedmého století n.l.- Jinak tam žily i další skupiny, z nichž se jinde a jinak vyvinuly jiné národy, ona to totiž byla cesta lidstva z toho afrického údolí, kde vzniklo.

ano, Srabové se na národy rozčleňují někdy od počátku 20. stol ale stejně jako třeba Číňané, mají stejné písmo. nicméně, jejich jazyky, jejich vnitřní pocit jiný není Arabský, ale státní. i slovanské, germánské a románské národy prodělaly tento vývoj.

J. Kindl 31.1.2020 12:52

Palestincem byl každý, kdo žil v Palestině.

M. Němcová 31.1.2020 12:56

ano a to byli většinově a to výrazně většinově Arabové.

M. Němcová 31.1.2020 11:00

vy jste mi jen převyprávěl bajky a to o Evropanech, nikoliv o palestinských židech.

a ono je to ještě jinak, jsou státy, jejichž velikány neznáme, jejichž odborníky taky neznámě, ale to neznamená, že je nemají, co třeba Mexiko? Utah? Brazílie? Keňa? Rakousko (Hitlera do soutěže nehlaste),