14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

VĚDA: Vznik života (1)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vladimir 25.12.2009 14:37

Re: příbuzenská plemenitba

Pán je genetik a má v malíčku všechny genetické zákony ? Udejte adresu, budeme vás nominovat na Nobela příští rok :-) A ukončíme činnost akademie věd v oblasti "bio", neboť už vše bylo vynalezeno ...

333 25.12.2009 14:54

Re: příbuzenská plemenitba

Hm, mam vazne pochybnosti o vasich znalostech genetiky.  Pokud vim, inbreeding je bezne pouzivana technika, viz treba Wikipedia. Je spojena se zvysenou pravdepodobnosti vyskytu genetickych poruch, ale to neznamena, ze inbreeding je nemozny.

Senior 25.12.2009 15:36

Re: příbuzenská plemenitba

Prosím vás "novaz", proč do toho stále pletete bibli? To je stejné, jako kdybybychom do dějepisu stále pletli  pověsti o praotci Čechovi a vysvětlovali tak příchod našich předků do této země. Jde pouze o názorné vysvětlení nějaké skutečnosti, pro kterou nebylo v té době  dost důkazů.

Sýček 25.12.2009 12:01

Důkaz Boží existence?

buď vidíte všude, jakmile otevřete oči, nebo nikde. Bůh stvořitel není součástí (svého) stvoření. Bůh není cokoli si dokážeme představit, není to dobrácký děda  plující nad obláčky, není to co si běžně představujeme jako bytost nadpřirozenou, duchy, démony.... I v čistě materialistickém pojetí má hmota zázračné vlastnosti - třeba život. V každém kameni je - možnost hmoty dospět k životu - uchovaná.  A nejen to, vlastnost hmoty  - život v člověku pospěl k tomu, že sám sebe poznává, nahlíží ty nejemněší struktury subatomárních částic i do nejvzdálenějších částí našeho vesmíru. Dokázal vytvořit abstraktní jazyk, kterým vše popisuje - matematiku. Velká část tohoto jazyka matematiky, vznikla o staletí dříve, než ji člověk dokázal prakticky použít. Není to snad jasné? Už jen toto je přeci dokladem Boží existence. Nemůžeme jej poznat jinak, než pozorováním jeho díla a nebo niternou modlitbou. Velmi hrubá analogie s programátorem: Může program v  operačním systému poznat programátora?

A nemusí to být systém neshoditelný jako byl VMS, ale i ty proklínané widle. A že někdy potřebují restart? Cožpak jste nikdy neslyšeli o velkém třesku?

Veselé vánoce, požehnané svátky a velkou schopnost abstrakce vám přeje Sýček

novaz 25.12.2009 14:35

Re: Důkaz Boží existence?

Sýčku Sýčku....cituji: Velká část tohoto jazyka (matematiky), vznikla o staletí dříve, než ji člověk dokázal prakticky použít...konec citace...to je velmi veselý a zábavný bonmot bez důkazů. Podobně šalamounský a zábavný, jako když bible říká, že život zde existuje pouhých několik tisíc let, že?

Vladimir 25.12.2009 14:55

Re: Důkaz Boží existence?

Bible je rafinovanější než dedukce Novaze". Bible pro stanovení měřítka uvádí asi toto: "U Boha je tisíc let jako 1 vteřina a 1 vteřina jako tisíc let".

Pro zajímavost:  1 hodina=3600 vteřin, 1 den=24 hod=  86 400 sec,

1rok=365 dnů=31 536 000 sec, 1000let= 31 536 000 000 sec, ...

tedy 1 tis. let  může být tuším i 31 mld let, ...

Pokud jste se doslechl někdy o teorii 11 strun, máte možnost přemýšlet. (kosmos o 11 rozměrech, bytost existující v tomto prostoru je pro bytost existující v 3rozm. prostoru naprosto neuchopitelná).

novaz 25.12.2009 15:20

Re: Důkaz Boží existence?

Bible uvádí....To ovšem není ničeho důkaz, že bible uvádí. Různé pamflety a pavědecké postuláty také uvádí... Mnoho slov o ničem a k ničemu. Teorie jedenácti strun nedokazuje boží existenci a vznik života na Zemi prostřednictvím "Stvořitele" vůbec ničím. 

Vladimir 25.12.2009 22:06

Re: Důkaz Boží existence?

Samozřejmě, že to není důkaz. Je to jen prostor pro hypotézy. Právě tak, jako neexistuje žádný důkaz , že život vznikl samovolně na Zemi. Nebo už někde v laboratoři nebo jinde zopakovali ten chemický proces, který vede ke vzniku života ? Asi jste špatně četl článek. Nebo víte o článku, který vede k jiným závěrům, či uvádí nějaké vědecké důkazy ? Vaše brblání není nic než brblání. Říkáte - nikdo neviděl Boha, nikdo ho nepřistihl při práci, nikdo ho nevyfotil ... nikde nejsou stopy po něm ... tedy neexistuje. Přineste argumenty, že vše vzniklo samo, zopakujte ten experiment .... Nelze ? Tak zavřete ústa.

Někdy začátkem 50 let se vyučovalo ve škole, že Vesmír je nekonečný , že existuje od nekonečna a bude existovbat zase donekonečna ... Protože v těch tvrzeních lecco nešýmovalo, mudrovalo se  dál ...Pár let nato se vymyslela hypotéza o Velkém Třesku. Tedy Vesmír neexistuje od nekonečna, ale od bodu Nula. Tehdy vesmír vznikl velkým třeskem ... Dnes je tato hypotéza už oficiální vědeckou teorií. Zbývá ještě vymudrovat z Čeho vznikl Vesmír - tedy Co To Tam třesklo ... a kde je to Tam - střed Vesmíru a co to bylo před bodem Nula (jaký Prostor, co to třesklo ...kde se to vzalo ...).

Podobně s počtem Rozměrů. Do 20 st. stačily pro všechny vědy 3 rozměry. Pak nějaký Albert přidal čtvrtý rozměr, ale přesto tam něco nepasovalo ... Tak přišla teorie 11 strun , či teorie M-strun, která umožňuje - dává myšlenkový prostor pro vlastnosti, které se připisují Bohu. Ale žádný důkaz o stvoření. Rovněž tak žádný důkaz o samovolném vývoji. Čili víme, že nic nevíme.

Negar 26.12.2009 3:31

Re: Důkaz Boží existence?

"Zbývá ještě vymudrovat z Čeho vznikl Vesmír - tedy Co To Tam třesklo

... a kde je to Tam - střed Vesmíru a co to bylo před bodem Nula (jaký

Prostor, co to třesklo ...kde se to vzalo ...)."

Vědci jsou, pane, koumáci. Na tyhle otázky vám razdva odpovědí, že takové otázky nemůžete klást, protože nedávají smysl. A mají vymalováno.

Ovšem na původ stvořitele, to se, když na to přijde,  táží neodbytně.

Stoura 26.12.2009 9:32

Re: Důkaz Boží existence?

Jen k tomu středu Vesmíru: Kde je podle Vás střed povrchu Země? Má tato otázka smysl?

U Boha či bohů mí samozřejmě také smysl klíst soi otízku, jestli mí jejích existence nějaká smysl, jak vznikli, a jaké mají vlastnosti, pokud existují. Různá náboženství na tyhle otázky dávají různé odpovědi, ale jaksi bez důkazů. Pokud si například přečtete a rozeberete důkazy z Akvinského Summy theologiae, lze ukázat, že většina těch důkazů je založena na logickém klamu (nejčastěji na tom, že z vyvrácení jedné z mnoha variant autor vyvozuje, že musí platit jiná z mnoha variant, protože jiné varianty si neumí představit.).

Sýček 25.12.2009 17:15

No pokud se zabýváte matematikou

a jejím praktickým využitím v praxi - třeba fyzika, co vy na to? Víte kdy vznikala teorie množin, integrální počet? Jo, jo smějte se, hlavně že víte čemu.  Veselé vánoce. :-)

čtenář zdrojů 25.12.2009 11:11

pane autore

pravděpodobnost náhodného vzniku života na zemi opravdu konverguje k nule. Jenže i ta téměř nula je dlouhodobě o něčem úplně jiném.

Je to něco podobného, jako výhra první ceny ve sportce. Pravpodobnost výhry konverguje k nule, protože pravděpodobnost je jedna ku 49 milionům. Přesto se v Česku najde ročně pár jedinců, kteří vyhrají.

Pravděpodobnost, aby z organických sloučenin vznikl život, je několikanásobně menší, než výhra v sportce. Jenže chemické reakce mezi organickými sloučeninami probíhaly každou vteřinu na celé Zeměkouli po dobu asi půl miliardy let. Času tedy bylo dost na to aby idealní kombinace pro vznik života nastla.

Ludva 25.12.2009 11:11

Nepřímý důkaz

Nejdůležitějším důkazem evoluce je, že čím jsou usazeniny starší, tím primitivnější formy života se v nich nachází. Až najdou v 3,7 miliónů let starých vrstvách lebku člověka, tak se můžeme začít bavit o stvoření. Nehledě na to, že podle bible je na zemi život jen několik tisíc let. To je takový nesmysl, že autorovi článku by to měl někdo vysvětlit. A jako chemik vím, že prvky a sloučeniny nereagují náhodně, ale podle reakčních podmínek a přírodních zákonů. Za stejných podmínek tedy reagují stejně, jinak by to chemický průmysl mohl zabalit. i při vzniku života nejde tedy jen o náhodu. Vyslovit tezi, že sloučeniny nutné ke vzniku života jsou nestabilní nestačí - je třeba specifikovat podmínky. Za jistých podmínek stabilní jsou. A ve fosíliích, předpokládám, se obvykle nenachází organické sloučeniny, ale jsou to zkamenělé, tedy anorganické otisky. Potom těžko najít nějakou prebiotickou polévku.

V. Vérosta 25.12.2009 15:00

Re: Nepřímý důkaz

Díky Ludvo  za perfektní argumentaci, nakonec život na Zemi (a tím pádem i ve Vesmíru) existuje, tedy bych předpokládal, že přece jenom někdy, někde (ne nutně na Zemi) vzniknout musel. A jak dlouho musela čekat fyzika na svého Einsteina, tak o to déle třeba musí čekat biologie na někoho jiného,který řešení tohohle problému prostě "uvidí". To, že jsme dnes ještě pořád slepí neznamená, že řešení enexistuje. Pěkné Vánoce!

Vladimir 25.12.2009 15:09

Re: Nepřímý důkaz

Možná jste si nevšimnul, že autor uváděl, že " chemické reakce probíhající v prebiotické polévce, kde by mlhly vzniknout základní biotické kyseliny, by měly jako jeden z produktů reakce  něco jako dehet." . A právě ten produkt (jeden z produktů) , ten dehet se zatím nenašel a mohl by.

 

vládík 25.12.2009 10:55

Zajímavý způsob myšlení

Podle autora pokusy, které něco dokládají jsou příliš zjednodušené, teoretické.

Argumenty proti (dokonce nedoložené ani těmi "chabými" pokusy) jsou samozřejmě pádné.  Bez řádného rozboru námitek jasný závěr: Nic se nemohlo vyvinout.

Kde je experiment, který dokazuje opak (okamžité stvoření)?  Jak se šlechtění ras jednotlivých druhů srovnává s jednorázovým stvořením?  Nic. Jen tvrzení.

Opravdu autor nevidí ten rozpor v argumentaci? Opravdu víra tolik zaslepuje?

Senior 25.12.2009 11:35

Re: Zajímavý způsob myšlení

Milý "vladíku", myslím že jste dost dobře nepochopil hlavní příčinu tohoto problému a váš názor je poněkud ukvapený. Nikdo přeci netvrdí, že došlo k okamžitému vzniku veškerého života na zemi. A nikdo také  nepopírá, že by neprobíhala nějaká evoluce, ale  že došlo k okamžitému stvoření.   Evoluce probíhala vždy, od prvopočátku a probíhá také dodnes.  Rozdíl je pouze v tom, jestli tato evoluce probíhala samovolně anebo byla někým nebo něčím řízena. To je ten hlavní problém.  A tak proto tu máme na toto téma dva tábory.  Jeden tábor věří, že veškerý život na zemi vznikl náhodnými seskupeními prvotních molekul, bez nároku a vize, co s toho všeho nakonec vznikne.  A ten druhý tábor opět tvrdí, že už od počátku vzniku života za tím stál nějaký záměr, vybudovat život na zemi tak, jak jej známe dnes.  A protože žádný z těchto táborů nemá v ruce žádné relevantní důkazy, opírají se oba tyto tábory pouze o svou víru, kterou mají společnou.  Ale stále tu vzniká jeden dosud nevysvětlený problém.  Proč k tomu vzniku života vlastně došlo? A můžete hádat, milý "vladíku". A nebo si myslíte, že se ty molekuly  začaly spolu náhodně slučovat jen tak, pronic a zanic a vůbec ani netušily, že tu vznikne něco opravdu geniálního? 

     

Ludva 25.12.2009 11:39

Re: Zajímavý způsob myšlení

Stavíte vedle sebe spekulace a vědecké pozorování. Odmítat důkazy evoluce jen svědčí o tom,  že tyto věci jdou mimo vás. Ale pro život to není tak podstatné.

novaz 25.12.2009 12:43

Re: Zajímavý způsob myšlení

Ale ale, to jsou najednou událostě. Vždyť podle bible stvořil Bůh všechno za šest dní a sedmý den odpočíval po své práci, tak o jaké evoluci to mluvíte, Seniore? Eva s Adamem si zašukali, zplodili děti a ty potom incestním souložením plodily dementy a idioty. Kdopak  v oněch časech asi pečoval o ty mrzáky na těle i na duchu? Že by to bába Eva všechno stíhala? A jak se ti zdegenerovaní pitomci dále množili?

ity 25.12.2009 13:00

Re: Zajímavý způsob myšlení

Některé věci si opravdu neumíme představit, ale nic nám to nebrání v tom abychom přesně popsali jak to bylo. To jsou paradoxy.

John2 25.12.2009 13:01

Re: Zajímavý způsob myšlení

Někdy na počátcích 60. let mne upoutala v jednom útlém spisečku myslím že právě toho akademika Oparina jedna myšlenka, totiž, že nebylo li by reflexe vesmíru ve vědomí či poznání -(jakékoli),  neměl by vesmír smysl. Stojí za to se nad tím zamyslet - má to velkou hloubku.

Negar 26.12.2009 3:36

Re: Zajímavý způsob myšlení

To je absolutně klíčové.

Podmínkou je ovšem metareflexe.

Martina K 25.12.2009 10:55

exaktni dukaz

Jaky je exaktni dukaz, experimentalne overitelny, ze zivot vznik zasahem stvoritele?

Puck 25.12.2009 11:09

Re: exaktni dukaz

Ani jednu z teorií zatím nelze dokázat. Ale můžeme uvažovat míru pravděpodobnosti, a tu má navrch cílený zásah někoho, nebo něčeho, anebo záměr, někoho, něčeho.  Zatím ! :-) 

Rozum nějak předpokládá, že všechno má nějaký smysl, a nic nevzniká a nezaniká jenom tak, z plezíru.

Ludva 25.12.2009 11:16

Re: exaktni dukaz

Dokázat něco, co neexistuje, je nemožné. Ale můžete uvažovat, proč se stvořitel v moderní době nějak schoval, když v Bibli je plno odkazů na přímou komunikaci (Mojžíš, Noe) nebo prostřednictvím tzv.andělů a "svatého ducha". A na čerty taky věříte ?

Puck 25.12.2009 11:24

Re: exaktni dukaz

To jste trochu na omylu. Dokázet, že něco neexistuje, není tak těžké.:-)

Ludva 25.12.2009 11:34

Re: exaktni dukaz

Jak chcete reagovat na názor, že to existuje někde jinde - nejlépe mimo reálný svět ?:-)

Puck 25.12.2009 11:43

Re: exaktni dukaz

Samozřejmě, jsou jisté otázka, na které není jednoznačná odpověď, a možná nikdy nebude. Za každým vědeckým rohem se objeví množství dalších rohů.  A otázka o původu  a smyslu organického života je jednou z nich.

ity 25.12.2009 11:31

Re: exaktni dukaz

Boha uvidí ti,kdo mají čisté srdce,říká Ježíš,Ludvo.Bůh se nikam neschoval, komunikuje stále, teď a tady a můžete se o tom osobně přesvědčit, když Jej budete upřímně hledat.Můžete spíš začít uvažovat, proč Jej neslyšíte

Ludva 25.12.2009 11:36

Re: exaktni dukaz

Příteli, nikdy jsem lidem neubližoval, spíše pomáhal, dokonce ani nekradl. Proto mám být horší než nějaký věřící fanatik a lump ?