29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mueller 8.1.2009 20:33

V tom dopisu je i graf

teploty, a pod tim grafem je odkaz na primarni zdroj, ze ktereho ten graf byl vygenerovan (nebo prevzat, ja nevim). Dotycni sice poukazuji na chybejici korelaci, ale pro vas tam byla ta krivka teploty. Nemam naladu to ted v te diskusi hledat, ale bylo to mineno jako vychozi bod, pokud se chcete tech primarnich dat dopidit. Vychazim z toho, ze graf v dopise neni nijak zfalsovany  a odpovida realite. Tech grafu jsem videl nekolik  a urcite byste je s mensim usilim nasel i sam. Tak nevim, jak vas mam jeste presvedcovat ? Ja primarni data nemam, vy taky ne, tak se musime oba spolehnout na meteorology, ze to meri poradne a do tech databank to zanaseji spravne. A podle nich se ochlazuje, aspon ja to na te krivce jasne a zretelne vidim, aniz bych k tomu potreboval nejaka statisticka hejblata.

Milda 8.1.2009 15:24

Re: Nerozumiem vám pán Brezina

To je ono! Měl si tu publikaci dát pořádně zlektorovat. Tím by se velmi pravděpodobně ty chyby odstranily. Ale tohle by měli udělat všichni autoři - zvláště pak Klaus. Proč to nedělají opravdu nechápu.

para 8.1.2009 17:48

Re: Nerozumiem vám pán Brezina

Třeba mají jakousi obavu, že pak už by ta publikace nebyla tak docela k jejich obrazu - ono se s toho potom skutečně začne stávat kolektivní dílo - ale proč nepřiznat,  že tak jako tak stojíme všichni na "ramenech velikánů". To bych považoval za normální RACIONALITU.;-)

Milda 8.1.2009 19:03

Re: Nerozumiem vám pán Brezina

Hezky napsáno. Já bych spíše přitvrdil a řekl "ta publikace by nepodpořila jejich názor". Ale zase by byla pravdivější.

mueller 7.1.2009 20:56

Helejte se, pane Metelko,

povezte nam na dobrou noc, jak se merila ta vase globalni teplota tak okolo roku 1860 ? Kolikpak jste meli stanic a kde ?

L.Metelka 7.1.2009 21:18

Re: Helejte se, pane Metelko,

http://www.cru.uea.ac.uk/cru/data/temperature/ , najděte si "References" a hned ta první (Brohan, Kennedy,...)

ken 7.1.2009 21:28

Re: Helejte se, pane Metelko,

1860? Tak to bylo to mereni jiste presny nejmin jako voko z kasparovy kravy! Ono uplne staci podivat se jak zverskymi metodami meri teplotu IPCC dneska. Viz: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=3315

para 7.1.2009 21:56

Re: Helejte se, pane Metelko,

Osel občas publikuje Osloviny. Stačí se podívat komu patří ten portál. Na data v minulosti je specializovaný obor paleoklimatologie - tak je možné dopídit se věrohodnějších dat. Není to ale o pohodlnosti kene.;-)

L.Metelka 7.1.2009 22:03

Re: Helejte se, pane Metelko,

Jasně, stará známá věc. Představte si, že v Praze je stanice dokonce na střeše budovy. Karlov. A co je u nás stanic kolem silnic a dálnic, taky meteorologicky nereprezentativně umístěných. Jenže to jsou účelové stanice, které mají za cíl měřit právě podmínky na silnici a v její těsné blízkosti.

Jednou venku jsem taky viděl stanici přímo na asfaltu na parkovišti kamionů. Tak jsem se na ni zeptal, ta stanice patří správě jednoho překladiště, kam jezdí kamiony i s potravinami a je to informace pro řidiče, kteří čekají na vyložení o tom, jaké podmínky na tom parkovišti jsou.

A teď malá otázka myslíte si, že pro odhady globálních průměrných teplot se používají VŠECHNY existující stanice? Bez ohledu, komu patří a kdo a jak je provozuje?

mueller 7.1.2009 22:49

To teda musela bejt

sit jako noha. Ale ja jsem to chtel vedet od vas. Nevite ? Blby.

L.Metelka 7.1.2009 22:53

Re: To teda musela bejt

Neumíte číst nebo neumíte anglicky?

para 7.1.2009 21:50

Re: Helejte se, pane Metelko,

Nebyla to otázka na mě a tak si s odpovědí na teploty v minulosti a specielně středověké dovolím citovat "greena" s jiné diskuse - snad to muellerovi pomůže vklidu usnout.

Teploty od roku 1000 až 1200 nášho letopočtu (alebo 1100 až 1200 nášho letopočtu) boli takmer rovnaké ako 1901 - 1970 nášho letopočtu. Toto stredoveké obdobie bolo v priemere ~ 0.35 ° C chladnejšie, ako v posledných 30 rokov 20. storočia. Dáta z južnej pologule sú príliš riedke, aby sa dali vyvodiť spoľahlivé závery ocelkovej teplote v čase stredoveku.Inými slovami, stredoveké teplé obdobie na severnej pologuli bolo asi rovnako teplé, ako obdobie 1901 až 1970 a chladnejšie, ako posledných 30 rokov 20. storočia. MWE je teda mýtus. MWE neexistovalo. Isté oteplenie bolo pozorované len v oblasti severného Atlantiku, kam spadá napríklad Grónsko, alebo Veľká Británia. Toto oteplenie súviselo s Golfským prúdom, ktorý v tomto období prinášal do oblasti Severného Atlantiku viac tepla. Tieto informácie pochádzajú zo zdroja: Climate in Medieval Time Raymond S. Bradley, Malcolm K. Hughes, Henry F. Diaz

http://www.sciencemag.org SCIENCE VOL 302 17 OCTOBER 2003

čtenář zdrojů 7.1.2009 19:31

pane Brezino

v článku jste použil slovní obrat, ze kterého plyne, že oba víte, že současné oteplování je přirozeného původu. Sláva a hurá. koneně jste alespoň přiznali, že oteplování existuje. Takže teď můžete oba vytvořit teorii o tom, jak globální teploty rostou díky přírodním vlivům. jen netuším, na co to svedete: Slunce je už téměř dva roky na 80-letém minimu své činnosti, loni a letos řádil v oceánu ochlazovací fenomén zvaný LaNina. Letos by mělo být teoreticky nejchladněni za posledních 50 let. jenže to není pravda. Letošek bude nejspíš zhruba o 0,5°C nad dlouhodobým (100-letým) průměrem. O to teplé klima se totiž starají stále rostoucí objemy skleníkových plynů. Vy teď tvrdíte, že tyto plyny nerostou díky lidské činnosti. Ok, tak nám sdělte, kdo ty skleníkové plyny vypouští a proč se mění poměr mezi izotopy uhlíku v těchto plynech tak, že přibývá izotop uhlíku obsažený ve fosilních palivech na úkor izotopu produkovaného rostlinami a živočichy.

L.Metelka 7.1.2009 20:04

Re: pane Brezino

Taky by mě zajímala nějaká teorie, čím je tedy ten vzestup teploty způsoben, kde se ta energie vzala, proč a jak se akumuluje v atmosféře a vrchních vrstvách oceánu, co je to za PŘIROZENÝ výkyv, co ho způsobilo...

Ale silně se obávám, že se opět odpovědi nedočkáme...

mueller 7.1.2009 20:54

No, odkad se ta energie vzala,

ze slunicka, Metelko, ze slunicka. To vas ve skole neucili, ze jedinym vyznamnym zdrojem energie ve slunecni soustave je Slunce ? Je to odpoved dost polopaticka, aby ji rozumel i politicky klimatolog ?

L.Metelka 7.1.2009 20:58

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Politický klimatolog nevím, já ale rozumím. Mám jen malinkou drobnost. Jak se to asi děje, když posledních 50 let sluneční aktivita neroste, ale teploty šly docela nahoru?

Ladislav N :-))) 7.1.2009 22:42

Re: No, odkad se ta energie vzala,

No jo, jenomže teploty kolísají nahoru a dolů už stamiliony let... potíž je v tom, že vy znáte měření jenom z těch posledních 100-200 - a to ještě "kdoví jestli"... ;-D

L.Metelka 7.1.2009 22:49

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Hlavní potíž je ale v tom, že teď se celkem zřetelně bavíme o posledních cca 50 letech...

Ladislav N :-))) 7.1.2009 23:42

Re: No, odkad se ta energie vzala? Z blbosti zelených EU aktivistů a Al Gorea.

50 let? Ovšem to zjevně není seriózním odůvodněnímm nákladného "boje proti oteplování klimatu". Podobné jevy se na Zemi opakují neustále a vytvářet kvůli tomu mediální a euroaktivistický humbuk je už záležitost ne pro klimatology, ale spíše psychology a psychiatry. A soudruh Barroso by se mohl objednat jako první, se svými "20 20 20 v roce 2020" ;-P;-D

L.Metelka 7.1.2009 23:51

Re: No, odkad se ta energie vzala? Z blbosti zelených EU aktivistů a Al Gorea.

Ano, 50 let. Za těch 50 let máme velice slušné hodnoty globálních průměrných teplot, měření koncentrací CO2 atd. Pokud oteplení v posledních 50 letech nezpůsobil CO2, co tedy? Čím je ten vzestup teploty způsoben, kde se ta energie vzala, proč a jak se akumuluje v atmosféře a vrchních vrstvách oceánu, co je to za PŘIROZENÝ výkyv, co ho způsobilo?

Mueller tvrdil, že sluníčko, má ale problém v tom, že sluneční aktivita v té době nerostla, teploty ano. Takže co způsobilo ten růst teplot?

Každou chvíli tady někdo píše něco o falzifikaci. Měření za posledních 50 let jsou slušnou falzifikací teorie že oteplení v této době je způsobeno Sluncem.

Ladislav N :-))) 8.1.2009 0:13

Re: No, odkad se ta energie vzala? Z blbosti zelených EU aktivistů a Al Gorea.

Hehe, nad tím si klidně lámejte hlavu vy jako klimatolog, v tom vám rozhodně nemíním bránit. :-) Ale jestli mi někdo na základě měření za poslednich 50 let začne blábolit o tom, že se lidská populace na Zemi žene do "globání katastrofy", a že je nutno vynakládat šílené prostředky na opatření, která zjevně nemohou "globální klima" jakkoli "navrátit do původního stavu" (jakého vlastně, a proč? ;-P), tak to je na defenestraci idiotů podobného ražení (nebo jejich standardní "vymáchání ve Vltavě"... ;-)). Připadá mi neuvěřitelné, že tohle někdo může brát vážně, aniž by se na tom všem nechtěl nějakým způsobem přiživit .

A jaké jsou konce? Včera v nějaké TV (ČT?) blábolili o tom, že USA se zavázaly k ochraně Mariánského příkopu a jisté oblasti ostrovů, aby se udržela původní fauna a flóra, načež začali žvástat o tom, že jsou připraveny i další metody boje proti globálnímu oteplování...;-P

Tomu říkám totální zblbnutí veřejnoprávního média a zezelenání jejich lebení...

para 8.1.2009 9:03

Re: No, odkad se ta energie vzala? Z blbosti zelených EU aktivistů a Al Gorea.

No jak čtu Ládíku Tvůj příspěvek tak jedním z prvých kdo tu používá silná slova jako "blábolení",  "globální katastrofa" či "šílené prostředky na oparření.." nebo "navrátit do původního stavu"..  Čím to, že jsi to  tady právě Ty kdo se toho nejvíc obává a kdo se tím nejvíc ohání?;-)

V+H 9.1.2009 7:35

Re: No, odkad se ta energie vzala? Z blbosti zelených EU aktivistů a Al Gorea.

R^R^R^

Dvojnulka 7.1.2009 23:47

Re: No, odkad se ta energie vzala,

A co dělala energie vyzařovaná Sluncem posledních 50 let? Stoupala nebo klesala?

L.Metelka 7.1.2009 23:54

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Posledních víc než 30 let je proměřeno z družic. Jen cca 11-letý cyklus +/- asi 0,5 W/m2, žádný dlouhodobý trend.

Dvojnulka 8.1.2009 0:03

Re: No, odkad se ta energie vzala,

A jak se za 50 let změnila teplota jádra a teplota povrchu slunce? Pokles, vestup, setrvalý stav, či nějaký trend? Nejaká desetinka stupně by se tam nenašla?

L.Metelka 8.1.2009 9:08

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Na to se zeptejte u astronomů, pro klimatologii má význam tok sluneční energie k Zemi. Ten se měří přes 30 let z družic a prakticky žádný systematický trend v té době detekován  nebyl.

Dvojnulka 8.1.2009 23:49

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Jen 30 let? To asi nebude mít moc velkou vypovědní hodnotu.Snad by zde nějaký astronom potvrdil, že teplota jádra slunce stoupá tuším o 1°za sto let. Když stoupá teplota zdroje, jak se asi bude chovat planetární systém v jeho okolí, v případě, že se vzdálenost od zdroje nemění?

L.Metelka 9.1.2009 8:52

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Když stoupne teplota zdroje, stoupne i jeho vyzařování. Jenže za posledních víc než 30 let příkon slunečního záření k zemi nestoupl, ale teploty šly přesto nahoru. Tohle byste měl zkusit vysvětlit...

Navíc - zdrojem energie je sice sluneční jádro, ale ta energie je k nám vyzařovájna hlavně z fotosféry. Takže půjde především o teplotu (a další vlastnosti) sluneční fotosféry...

Zephir 8.1.2009 3:51

Re: No, odkad se ta energie vzala,

Ano, ale ne na Zemi. Odhaduje se, že skoro pětina, ne-li čtvrtina energie na Zemi pochází ze zemské kůry. Jupiter vyzařuje 2x víc energie, než něj dopadá. Atd.