20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tempol 28.5.2009 15:02

O čem je vlastně řeč?

Řekl bych, že věda se na evoluci dnes dívá trochu jinak, než před sto lety, to ale neznamená, že je naprosto chybná. Myslím, že tohle zpochybňování Darwinismu je stejně mimo, jako by bylo zpochybňování "Newtonismu" jako neplatné teorie gravitace. Je třeba se bavit o současném stavu, ne útočit na minulý. Mimochodem - kdykoliv uvidím "Logicky myslícímu člověku je jasné...", zpozorním. Věda pracuje trochu jinak, ani logicky myslícím lidem není většinou jasná spousta věcí (např. chování elementárních částic). Jako argument to nestojí zanic...

Bimbrdle 28.5.2009 14:45

Vřele doporučuji Emanuela RÁDLA

"Dějiny biologických teorií novověku", 2 díly, Praha, Academia 2006. Jeho německý originál je více než 100 let starý, ale byl a je to stále pro BIOLOGY i ostatní zájemce velmi významný spis. Ve světě velmi často citovaný (viz: Citation Index) a mnohými uznávaný. Toto dílo patřilo a snad stále patří K NEJCITOVANĚJŠÍM BIOLOGICKÝM ČESKÝM DÍLůM VůBEC. /// E. RÁDL (1873 - 1942) patřil zároveň (nejen podle Jana Patočky) k našim jevýznamnějším a nejoriginálnějším filosofům. Moc špatně ho snášel botanik Karel DOMIN - protože ho Rádl usvědčil z plagiátorství. A tak to taky "schytal". Bolševik ho absolutně nenášel, protože si dovolil oprávněně kritizovat božstva: Lenina, Stalina a spol. Po roce 1948 byl (marně) pohřben zaživa.

Rádl má k darwinismu určitý odstup a kritický pohled.

Vřele doporučuji i všechna další jeho díla. Ani minutu jsem se u nich nenudil.

F. Čech 28.5.2009 14:54

Re: Vřele doporučuji Emanuela RÁDLA

Potvrzuji!

Ludva 28.5.2009 14:20

Vědu je třeba zpochybnit,

vždyť je mnohem jednodušší nechat si něco nalít do hlavy, než dlouhodobě studovat. A bude více oveček a penízků do kasiček.

F. Čech 28.5.2009 14:56

Re: Vědu je třeba zpochybnit,

Podceňujete křesťanství. Zpochybňovat vědu je špatná teologie a věděl to už např. katolík Chesterton v 1. polovině minulého století.

Muki 28.5.2009 16:03

Re: Vědu je třeba zpochybnit,

Neber mu jeho viru.

Jakub S. 28.5.2009 20:06

Re: Vědu je třeba zpochybnit,

Ano, Ludvo - s tím lze vždycky  u většiny počítat. Tak tak...

Arthur Longen 28.5.2009 14:10

proc nemluvite o svoji "teorii"

vas clanek je vymezovani proti darwinismu a z tohoto uhlu pohledu je zcela zbytecny.. Darwin je TEORIE jestli tomu slovu dobre rozumite.. Vas pristup taky. Cetnost Vasich slov stylu tak to proste musi byt se mi nelibi.. myslem jsem si ze se dozvim neco o IP a zatim to je jen clanek kterej bych cekal od nejakyho kreacionisty..

Lerak 28.5.2009 14:08

Vždy na počátku je víra

    ať již v nějakou vyšší inteligentní bytost, nebo jen prostě v přírodu a její zákonitosti. Popírat jedno ve prospěch druhého je známkou netolerance. Ale přece jen s rozvojem společnosti lidí a tomu odpovídajícímu stupni poznání se více lidí kloní k onomu přírodnímu vývoji. Ovšem kategoricky popírat darwinismus je stejně v lidské společnosti nesmyslné, jako popírat onu existenci vyšší inteligentní bytosti. Pokusme se žít vedle sebe bez onoho tvrzení - jen já jsem osvícený, jen já mám pravdu a ten co věří v něco jiného je prostě neznaboh a musí být zatracen. Jste schopen i takto uvažovat???

Ludva 28.5.2009 14:13

Re: Vždy na počátku je víra

Vyšší inteligentní bytost by se měla nějak projevovat. Za celý život jsem si ničeho nevšimnul. Že by ty projevy skončily se Starým zákonem ?

Prorok 28.5.2009 14:20

Možná by každý takový článek měl začít tím, co si autor vlastně přesně představuje pod tím "darwinismem".

j 28.5.2009 15:07

Re: Vždy na počátku je víra

Víra v boha je samozřejmostí i když někdo se snaží tyto teorie vydávat za fakta ale víra v přírodu přece neexistuje. Nebo se snad modlíte k přírodě? To zrovna napište, že někdo má víru v peníze a bohatství, stejný nesmysl.

Viděl jsem pořed kde někdo tvrdil a věřil, že je spojem s mimozemšťany na oběžné dráze světa. Také usměvné a co teprve sientologové, kde máte tu toleranci hlavně od věřících

Luvo 28.5.2009 14:05

Nesouhlasím

Přečetl jsem si všechny česky psané články na webu autora a z mého pohledu musím konstatovat , že to s nad ani nemůže myslet vážně. Pokud ano , tak je to smutné. Je to jakýsi druh erudované demagogie. Autor je dle všeho silně věřící člověk a tomu plně přizpůsobuje výběr a interpretaci argumentů.   

Ludva 28.5.2009 14:11

Re: Nesouhlasím

A ke všemu se zasekl ve středověku. Moderní věřící vědci víru a vědu přísně oddělují a nijak jim to v práci nepřekáží. Motat jabka s hruškama prostě nejde.

F. Čech 28.5.2009 14:15

Re: Nesouhlasím

Běhal je fundamentalista a jeho názory nejsou v souladu sučením katolické církve, která výsledky vědeckého bádání respektuje a nevidí je v žádném rozporu s křesťanstvím. Právě křesťanství rozvoj vědy nastartovalo a umožnilo a nic na tom nemění pár drobných, dlouhé historii ojedinělých a ateisty opakovaně zneužívaných excesů, např. se stále omílaným Galileem. Koneckonců není náhoda, že celá moderní věda se zrodila a rozvinula do dnešní podoby výhradně v křesťanských zemích - ostatní svět ji jen od křesťanské Evropy převzal.

Ludva 28.5.2009 14:18

Re: Nesouhlasím

Spíše v sekulárních zemích.

Prorok 28.5.2009 14:21

Křesťanství vědu dusilo tisíc let

Skutečný rozvoj vědy nastal až po mocenském pádu církve.

F. Čech 28.5.2009 15:10

Re: Křesťanství vědu dusilo tisíc let

Chcete snad říct že církev rozvoj vědy v době kdy se v Evropě etablovala, tzn. v barbarském chaosu po pádu Římského impérie nějak přerušila? Naopak církev ytto barbary postupně civilizovala a první školy i univerzity zakládala v Evropě právě ona!  Církev u nás začala působit v době kdy se obecně věřilo na upíry, vlkodlaky, hejkaly, rusalky a čarodějnice a domácí skřítky a postupně tyto nesmysly primitivním barbarům vymlouvala.  A co vám říkají jména Roger Bacon, Albertus Magnus, z 13. století, nebo Mikuláš Koperník ze 16. století a nebo naši Bohuslav Balbín a Gelasius Dobner  a Jan Amos Komenský z první poloviny 17. století, příp.  Josef Dobrovský  a Prokop Diviš z 19. století? Všichni to byli katoličtí duchovní, kromě Komenského, který byl evangelicjým biskupem. 

m78 28.5.2009 16:05

Re: Křesťanství vědu nastartovalo

vámi uvádění myslitelé, byli prostě křesťané;

je fakt, že křesťanství (přesněji asi židokřesťanství) se vnímáním vývoje lidského světa po stále rozvíjejíci linii (na rozdíl od starších a mimoevropských náb.systémů, které v drtivé většině lidský svět a jeho vývoj vnímají v časové spirále, bez nějakého zásadnějšího směřování kupředu) a dále s označením člověka jako spolutvůrce světa (Adam byl Bohem v ráji vybídnut k pojmenování zvířat dle svého úsudku; strom poznání v Ráji, kterým byl člověk Bohem úspěšně pokoušen ... :-) atd. ) a jednoznačným vnímáním "vládnoucí vrstvy" jako lidí, kteří nikdy nejsou a nebudou "bohem" a jsou si s ostatními před Bohem rovni, toto všechno (a mnohé jiné...) bylo principálním kořenem onoho materiálního, mocenského, vědeckého ale i politického úspěchu evropské křesťanské civilizace na této Zemi ...  popírat toto?  snad pouze nevzdělanci?    

Prorok 28.5.2009 17:37

Ale no tak

V 19. století už byla církev odstavena od moci. Ti ostatní buď byli ve sporu s církví nebo dělali "vědu" v rámci církevních dogmat. Kdybychom nezískali některé spisy od mohamedánů, tak později sv. nemrcouch T. Akvinský nemohl prosadit ani toho Aristotela.

Nemo 28.5.2009 15:18

Re: Nesouhlasím

Pokud tedy není věda s křesťanstvím v rozporu, obíhá Slunce kolem Země nebo ne?

Nebo se Duch Svatý, který se podílel na vzniku Bible mýlil?

Bible a věda vůbec nejde spojit.

F. Čech 28.5.2009 15:31

Vy jste z Bible nečetl ani ty první dvě stránky.

O nějakých obězích čehokoli kolem něčeho jiného tam není ani zmínka. Byl to pohan Aristoteles, který v Antickém Řecku, jehož filosofii Evropa převzala, prosadil svou autoritou dogma o nehybnosti Zeměa pohybu Slunce a planet kolem něj. A musel přijít až polský katolický kněz Mikuláš Koperník, který "zastavil Slunce a Zemi dal místo na oběžné dráze kolem něho". A svůj spis a tomto objevu věnoval papeži, který proti tomu nic nenamítal. Tak takto je to vy troubo vybavený jen populárními výklady ze základní školy.

Nemo 28.5.2009 15:45

Re: Vy jste z Bible nečetl ani ty první dvě stránky.

Znáte vůbec meritum věci Galileova sporu a čím argumentovala církev? V knize Jozue, kap.10, v. 12-14,  Hospodin na Jozuovu žádost

zastavil Slunce "v polovině nebes" a umožnil tak Izraelcům dokonat vítězství nad nepřáteli. Ve Starém zákoně jde nalézt řadu dalších míst, kde se s nehybností Země a

pohybem Slunce počítá, zřetelnějších a méně záhadných, např. Ž 119,90; Gn 1,14-19;

Ž 104,19; Kaz 1,5; Abk 3,11; Jb 9,5-7; Iz 45,18 aj.

Trouba jste vy.

zcr 28.5.2009 14:03

Proroku, začněte se konečně chovat metodicky:

Vaše hypotéza je jednoduchá: "Neexistuje žádný seriosní důkaz, že se přirozeně vyvíjejí nové druhy živočichů", a místo opakování téhož pořád dokola sedněte ke Googlu a tuhle svou hypotézu falsifikujte. Půjde Vám to snadno, ostatně větší kus práce jsem už udělal za Vás.

Prorok 28.5.2009 14:16

Určitě budu čekat na zcr až mi poradí, že mám něco vygůglit :-D

Zkuste ten menší kus práce a něco skutečně objevte. Budete první a ten vyhledávač bude Vaše jméno uvádět v počtech miliónů odkazů. ;-D

Stach 28.5.2009 14:02

zase jeden trouba

to mluvím o autorovi :-)

zcr 28.5.2009 13:56

No tak si s tím googlem trochu hrajte... :-/

http://www.newscientist.com/article/dn7741

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/06/060614-butterfly.html

http://www.talkorigins.org/faqs/speciation.html

http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB910.html

a ještě doporučení se zamyslet, jestli pojem "druh" není trochu zastaralý a zavádějící

F. Čech 28.5.2009 13:54

Autor nám blbne hlavy a nemá pravdu v tom, že křesťané neuznávají Darwinovu evoluční teorii

Jedna věc je Darwin a jeho učení a další věcí jsou agresívní darwinisté, marxisté a nacisté, kteří jeho teorii využívají jako kladivo proti křesťanům. Darwin byl křesťanem a jako takový je pohřben ve Westminsterské katedrále v Londýně. Když mu  Marx  poslal jako dar výtisk svého Kapitálu s věnováním, Darwin mu knihu vrátil! Jezuita a antropolog Teilhard de Chardin už ve 40tých letech 20. století působil v expedicích hledajících pravěkého předka dnešního člověka v Číně a bez problémů zůstal jezuitou a katolíkem i nadále.  Dnešní katolíci uznávají evoluci, stejně jako všechny další výsledky vědeckého bádání a nevidí v ní žádný důvod pro popření existence Boha. Z prvních dvou stran knihy Genesis kterou začíná židovský Starý Zákon nelze přece vycházet jako z vědeckého pojednání, jak to dělají fundamentalisté typu pana Běhala. Je však nutno uznat, že posloupnost evolučních kroků tak jak je v popsána knize Genesis  je v naprostém souladu s Darwinem i nejnovější kosmologickou teorií vzniku vesmíru. Začíná to stvořením vesmíru z ničeho, pak světla (raný vesmír byl podle dnešní vědy opravdu asi 300 000 let plný jasu - tzv. zářící vesmír. pokračuje to vznikem nebeských těles včetně Země, kdy se hmota koncentrovala do těchto objektů a vesmírné pozadí ztmavlo. Vývoj života je pak v Bibli popsán tak, že začínal ve vodě - ryby a teprve poté na pevné zeni k savcům a nakonec se objevuje člověk. Věda a víra nejsou a nemohou být v rozporu. Věda zkoumá svět, na základě výzkumů dělá hypotézy a nalézá přírodní zákony, ale to je vše. Kdo stojí za těmito zákony a jaký má vesmír a lidská existence smysl  - na to věda odpovědět nemůže.  Militantní ateisté tvrdí a myslí si že ví, že se to všechno nějak náhodně vytvořilo samo od sebe a že to nemá žádný vyšší smysl. Křesťané neříkají že ví, ale jen věří, že za tím stojí vyšší inteligence garantující spravedlnost. A skeptici tvrdí, že to nelze popsat a nic o tom říct.  A fundamentalisté jako pan Běhal toho stejně jako ateisté také nějak moc ví.

Prorok 28.5.2009 14:12

"Začíná to stvořením vesmíru z ničeho"

Udělat z ničeho něco musela být vážně fuška. Tomu se opravdu musí věřit. Jen ti lidé, co tomu věří, musí být značně jednodušší.

F. Čech 28.5.2009 15:22

Než se začnete pošklebovat tak si přečtěte aspoň pár základních informací z kvantové mechaniky.

Jeden výrok za všechny: "Kvantová mechanika umožňuje popsat vesmír, který byl stvořen z ničeho" (John Barrow - Cambridge). Jak je možné soudruhu Proroku, že tady diskutujete o něčem o čem nemáte ani ponětí. A nemusíte číst zrovna Barrowa i když to je světová špičky v oblasti kvantové a částicové fyziky. V tomto názoru je dnes moderní fyzika zajedno. "Vesmír vznikl tzv. inflací singularity tzv. Velkým třeskem před 13,5 miliardami let. Vznikl z ničeho - z jednoho bodu, který byl menší než Planckova konstanta, která definuje nejmenší rozměr v přírodě a je o několik řádu menší než rozměr atomu, a od té doby až dodnes se rostoucí rychlosí rozpíná. Nenutím vás abyste tyto věci studoval, ale pokud o tom nic nevíte tak vás prosím abyste o těchto zcela prokázaných věcech nepolemizoval!