29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan 11.1.2010 13:52

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

Jsem zvyklý na to, že o fyzikální problematice diskutují fyzici a fyzikem je pouze ten, kdo má nějaké vědecké publikace ve fyzikálních časopisech. Obdobně o jiných vědeckých oborech. Pokud se k problematice fyzikálního výzkumu bude vyjadřovat řezník stejně autoritativně jako se pan Kremlík vyjadřuje o otázkám klimatologie, budu ho považovat za přinejmenším za exota a určitě ho nebudu brát vážně.

Svoje auto si taky dávám do autoopravny k automechanikovi a nesvěřuji ho holičce.

Jan Zeman 11.1.2010 11:34

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

Á zase jeden co poměřuje pravdu podle citačního indexu a zároveň tvrdí nehorázné nesmysly jako že je sluneční konstanta stále stejná. (jak to je viz zde:http://preview.tinyurl.com/y9449rg) TSI se v průběhu roku mění o 6.9% díky excentricitě Zemské dráhy kolem slunce a v podobných řádech dlouhodobě v souvislosti s Milankovičovými cykly, způsobujícími doby ledové. Je sice pravda že průměrný TSI se ve slunečních cyklech aktivity mění jen asi o 0,1%, nicméně i v této souvislosti se signifikantně mění spektrum, magnetické pole, sluneční vítr a intenzita kosmického záření, což má v oné citované literatuře proponovaný vztah k tvorbě mraků potažmo albedu, potažmo teplotě Zemského povrchu. Zároveň existují střednědobé cykly sluneční aktivity a nikdo ze střízlivých klimatologů moc nepochybuje, že mají sluneční cykly vztah ke klimatu, jen jistí lidé kolem IPCC tvrdí, že se tato závislost prý ztrácí v posledních 30 letech, na což dostali hezkou odpověď např. zde: 

http://preview.tinyurl.com/y9ozqtr

Takže nemá smysl se moc zabývat příspěvky lidí typu pana Ivana do diskusí na populárních serverech, kteří dělají z lidí třetiče úhlu a zároveň popírají zjevná a potvrzená fakta o kterých byly napsány spousty lektorovaných článků v impaktfaktorových časopisech a dávají na odiv svou až zarážející nevědomost o věcech, které arogantně komentují.

jirka.s. 11.1.2010 12:16

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

No on soudruh ivan sergejevič má určitě  velký citační index! Hlavně ve "vědeckém" časopise "Otázky míru a socialismu" !

Ivan 11.1.2010 14:00

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

Publikoval jsem v oblasti fyziky a moje články mají ohlas o dost vyšší než je průměr. Jsem zvyklý na to, že o fyzice diskutují fyzici a fyzikem je jen ten, kdo má nějaké vědecké publikace ve fyzice.  Obdobně v jiných oborech.

Klimatologům se do řemesla nepletu a proto potřebuji vědět, jestli je pan Kremlička vědec pracující v oboru,  nebo ne. Pokud je v oboru laikem, tak jeho suverenní vyjadřování k otázkám, o kterých nepublikoval žádnou vědeckou práci, je přinejmenším podezřelé a nemá smysl jeho názory brát jako zdroj nějakého poučení.

 Když budu chtít posouzení stavu mého auta, obrátím se na autodílnu a automechaniky, nebudu o posouzení žádat kadeřnici mé manželky. (Ta se možná vyjádří v tom smyslu, že zelená barva se jí nelíbí.) 

Ivan 11.1.2010 13:48

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

Vliv cyklů slunečních skvrn na momentální počasí (což je něco zcela jiného než klima) je velmi pravděpodobný, protože se jedenáctiletý cyklus dá pozorovat např. na letokruzích atd., to jsem napsal.  To, že aktivita slunce je velmi komplexní pojem je taky všeobecně známé. Zatím ale nevím o tom, že by byla např. nějaká představa o tom, jak např. neutrinový tok může ovlivňovat počasí (natož klima) na zeměkouli. O tom, že magnetické bouře mající svůj původ v korpuskulárním záření slunce můžou mít nějaký vliv na momentální počasí je možné a pravděpodobné, i když o nějakém modelu mechanismu, který by to způsobil, nevím.  To, že se přítok energie od slunce na zemi periodicky mění s ohledem na to, v jakém místě oběžné dráhy se země právě nacházi je taky zjevné, myslel jsem, že to čtenář se středoškolskými znalostmi chápe a bude tedy chápat hodnotu sluneční konstanty jako hodnotu přepočtenou na nějaké referenční podmínky.  Tedy jednotkovou plochu kolmou ke slunečnímu záření umístěnou v konstatní vzdálenosti od slunce.  (Když budete přítok záření od slunce měřit na zemském povrchu, tak vaše hodnoty ovlivní každý mrak).

Dlouhodobě se sluneční konstanta měří jen necelé století, (a to ještě po značnou část této doby se země a s velkou chybou)  takže nelze tvrdit, že měla v minulosti takové či onaké hodnoty. Už vůbec se nedá vztahovat k hypotetickým Milankovičovým cyklům. Možná, že nějaké takové cykly existují, ale muselo by to být lépe prokazatelné. Nevím, jakým zázračným způsobem by se dalo zjistit, jaká byla hodnota přítoku tepla na zemi v dávné minulosti. Vyloučit se ovšem nedá to, že vědci třeba na nějaký nepřímý způsob přijdou. Zatím je to neznámá.

Ivan 11.1.2010 14:09

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

Energie vyzařovaná sluncem (jakýmkoliv zdrojem, jedná se o fyzikální definici) se měří na jednotkové ploše kolmé ke slunečnímu záření (zdroji záření) umístěné v konstantní vzdálenosti od slunce (zdroje záření)  a při dodržení řady dalších podmínek (definované absorbce prostředí atd.,) Je samozřejmé, že když budeme měřit v různých místech od slunce, připadně pod různým úhlem, dostaneme různé hodnoty. To samozřejmě nic nemění na faktu konstantnosti sluneční konstanty.  Když znám hodnotu intenzity slunečního záření v jednom místě prostoru, snadno ji spočítám i pro jiné místo prostoru. Průměrnou hodnotu pak získám zprůměrováním na jeden oběh země kolem slunce, pokud mně zajímá roční průměr. Protože dráha země kolem slunce se v průběhu století taky mění, je snadné provést korekci i na precesi a nutaci zemské osy a nepatrné odchylky dráhy od eliptické. To všechno už je elementární matematika. Nic z toho nekoreluje s pozorovanou klimatickou změnou.

Kremlik 11.1.2010 17:50

Re: Máte nějakou publikaci ve vědeckém časopise?

"Novinovymi clanky a povidanim bloggeru nema smysl se zabyvat?"

Jde o publicistiku. O popularne naucny zanr. Vzdelavani verejnosti. Myslim si, ze to urcity smysl ma.

Mirek Šejna 11.1.2010 9:44

pan Kremlík lže

Sluneční aktivita ve 20.století opravdu rostla a koncem 50.let dosáhla maxima. Od té doby ale Sluneční aktivita pozvolna klesá. Klesá tedy už 50 let. naproti tomu globální teploty v těchto 50 letech neklesaly, ale naopak výrazně rostly. V současnosti se globální teploty sice drží na ustálené urovni, ale přesto bylo poslední desetiletí nejteplejsí za posledních 160 let. V žásném případě se nezačalo ochlazovat, jak tvrdí Kremlík. Pokles globálních teplot byl zaznamenán jen v roce 2008, a přesto byl tento rok devátý nejteplejší za posledních 160 let. Rok 2009 byl 4.nejteplejší. takže žádné ochlazování se nekoná i přesto, že v současností je Slunce na svém stoletém minimu činnosti.

A jak už tady napsal Metelka, vzhledem k tomu, že se výrazně mění poměr izotopů uhlíku v atmosferickém CO2, pak přírustek CO2 opravdu nepochází z oceánu, ale z fosilních paliv.

i.h. 11.1.2010 9:49

No ale za Karla Ctvrteho

tady bylo jeste teplejc nez dneska, napriklad na Petrine se pestovalo vynikajici vino, tak vynikajici, ze sam cisar na nej z Hradu na Petrin chodil. Jak to teda vlastne bylo, Sejno ?

Ivan 11.1.2010 9:55

Re: No ale za Karla Ctvrteho

Petřín není zeměkoule.  To, že na několika tisících čtverečních kilometrů mohlo být teplejší klima nic neříká o oteplování nebo ochlazování klimatu zeměkoule. Paradoxně, oteplení klimatu může pro velkou část Evropy znamenat výrazně chladnější počasí (přestal by fungovat Golfský proud).

Mirek Šejna 11.1.2010 9:57

Re: No ale za Karla Ctvrteho

Já mluvím o posledních 160 letech. Karel IV. nežil před 160 lety.

V minulosti bývalo opravdu mnohdy tepleji. Například v třetihorách před 55 miliony lety rostly subtropické lesy i v polárních oblastech. Globální teplota byla tehdy o 12°C vyšší - a mořská hladina 100 nad současnou úrovní.

Ivan 11.1.2010 13:33

Re: No ale za Karla Ctvrteho

Před 55 miliony let byly polární oblasti v oblasti rovníku, viz migrace kontinentů.

Petr 11.1.2010 9:57

Re: No ale za Karla Ctvrteho

opravdu si myslíte, že dnes by se tam pěstovat víno nedalo? Nebo se to prostě spíš nevyplatí?

Chris Kelvin 11.1.2010 10:26

Re: No ale za Karla Ctvrteho

Dneska by to víno neuzrálo, protože přes vrstvu smogu by nedostalo sdostatek slunečních paprsků :-)

Aniryba 11.1.2010 9:55

Re: pan Kremlík lže

Sluneční aktivita ve 20.století opravdu rostla a koncem 50.let dosáhla maxima. Od té doby ale Sluneční aktivita pozvolna klesá- Zdroj?

Mirek Šejna 11.1.2010 9:59

Anirybo

Například zde:

www.climatedata.info/Forcing/Forcing/sunspots_assets/02a-Sunspot_butterfly_diagram.gif

Aniryba 11.1.2010 10:10

Re: Anirybo

Hehe, nejenom že graf zobrazuje "jen" množství a pozice a polaritu skvrn (přičemž je toho v cyklech slunce ke sledování víc), ale hlavně je to pěkný záznam o klimatu Země. Časem to zvládne i Váš ořech v prostoru pro mozek.

Aniryba 11.1.2010 10:22

Re: Anirybo

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Solar-cycle-data.png

Mirek Šejna 11.1.2010 11:28

Anirybo

takže nejprve jste mě označil za pitomce s malým mozkem a nakonec jste mi poslal odkaz, ve kterém jsou jen poslední 3 sluneční cykly, zatímco já Vám poslal graf s posledními 13 cykly. 

A teď mi ještě napište, že jste v těch grafech žádný pokles od konce 50.let nenašel.

:-))

František 11.1.2010 9:59

Re: pan Kremlík lže

Pan Kremlík nelže, ale vy máte poněkud mylné informace. To, co tvrdí pan Kremlík se dozvíte v každé starší odbornější učebnici fyziky. Současní autoři se vyhýbají tématu.

Wotan 11.1.2010 9:34

Devastace přírody

Dinosauři žili na naši planetě 160 miliard let,

jak dlouho tady vydrží člověk rozumný ? Chová se zde

jako mocipán, ničí jako jedinný živočišný druh, záměrně

prostředí ve kterém žije, stovky živočišných a rostliných

druhů na věky zlikvidoval, honba za zlatem, ropa, uhlí-

vykutat co se dá- na řadě je Arktida- je svobodné podnikání, MAMON ovládl svět. Naše životní prostředí je doživotní trest za Civilizaci!

Václav 11.1.2010 9:43

Re: Devastace přírody

Vám se žije špatně? Tak s tím něco udělejte. Před týdnem jsem byl na Jizerkách, bylo tam pěkně, včera kolem Říčan, taky pěkně. Doma mám teplo, světlo, i voda teče. To za mého mládí bylo jináč. Nikam jsem nejezdil, topili jsme hnědým uhlím se sírou, elektřina často vypadávala, voda sice tekla, ale díky hnojení okolních polí byla velmi závadná. Mě je dobře. Jestli vy se cítíte tak, jak píšete, je čas ulehnout do hrobu.

Mirek Šejna 11.1.2010 9:46

Wotane

neplácejte hlouposti.

Dinosauři nemohli na naší planetě žít 160 miliard let, protože naše planeta je stará pouze asi 4,5 miliardy let

WOTAN 11.1.2010 10:41

Re: Wotane

Omluva za ty miliardy- překlep! Ale za ostatním si stojím,

člověk je největší devastátor na této planetě" Deštné

pralesy jsou likvidovány- rozloha 2 českých republik!

Rychlé zisky-Plíce planety, říká vám to něco? Dalmácie,

Řecko,také zalesněny, Libanon- cedry, dnes mají cedr jako

symbol. Jsem rád, že Jste s naším prostředím spokojen,aby vydrželo i vašim dětem i vnukům- příroda nezná hranic!

Vaněk 11.1.2010 9:46

Re: Devastace přírody

Správně.

S ohledem na to, že životní prostředí je prokazatelně stále lepší a projevuje se to m.j. v prodlužujííc se délce života, tak s Vámi souhlasím.

večerní pohodář 11.1.2010 10:02

Re: Devastace přírody

Jo na vesnici je určitě lepší vzduch než za bolševika (kde smrděla kde jaká skládka, fabriky na kilometry) jenže ve městech přibylo tolik aut, že se asi nedožiju důchodu. Co je na tom špatnýho, že se Evropa snaží aby auta byla ekologičtější. Cena u lidí vždy vyhraje nad vývojem tak když evropa donutila operátory snížit rouming může donutit výrobce aut přejít na alternativní pohon.

vlasta 11.1.2010 9:48

Re: Devastace přírody

160 mld. Nespletl jste se o nějakou tu nulu? Zemegůla je stará max mld 5.

Jirka 11.1.2010 10:01

Tak hurá do jeskyně, Wotane!

Žijeme v civlizaci. Máme se jak prasata v žitě. Nejlépe paradoxně ti, kteří nepracují  a parazitují na druhých - nulové úsilí, slušný standard. Naše životní prostřed bylo nejhorší na konci vlády bolševika - od té doby se neustále zlepšuje. 

Jestli se T to Wotane nelíbí, můžeš se svobodně odstěhovat do lůna přírody. Na takové Sibiři je místa... ale z jeskyně se dost blbě diskutuje po internetu - svinskému to civilizačnímu výdobytku....

Jirka 11.1.2010 9:33

Vo co ti de?

Seš první kandidát na odsouzení za trestnej čin "POPÍRÁNÍ GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ". Drze oblbuješ hejly, který vysáváme a královsk si žijeme! Pravdu psát! To je ale bordel!

Pamatuj - zelenej parazit = dobrej parazit. Kapišto?!!!!!!!  

jj 11.1.2010 9:11

Jděte už s tou ekologií do pérdele. Díky