4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Postrach 26.3.2007 10:31

pokusy

Zkuste v první fázi (před experimentem) v rámci Vaší hypotézy vysvětlit, proč vysílají kosmické sondy na kmitočtech, na něž byly naladěny na Zemi. První družice měly jěště klasické vysílače, jejichž kmitočet závisel na kapacitě kondenzátoru v kmitavém obvodu.

Zkuste nějak kvantifikovat výsledky exparmentu (kolik to podle Vás vyjde). Slapové síly Měsíce způsobí změny g o necelý půl mikrometr za sekundu na mínus druhou. Co to pro Váš experiment znamená? Pro porovnání:větší změny g dosáhnete, když aparaturu zvednete o dva metry.

krmič 26.3.2007 10:47

Re: pokusy

První družice? No nevím. Krystaly se používají nějakých 80 let. V době prvních družic byly běžně ve výbavě radioamatérů. Kromě toho není problém přijímat vysílač, jehož kmitočet se v rozumných mezích mění. A že v kosmickém prostoru je k takovým změnám důvod (např. teplota), i když tam bude krystal. Pochybuji, že byl v prvních družicích termostat, už z energetických důvodů. Ale nevím, v kosmonautice se nevyznám.

Postrach 26.3.2007 12:05

Re: Re: pokusy

Ono se to špatně kvantifikuje , když autor nedal jediný odhad toho, jak velký by ten jev měl být. Vzhledem k původnímu návrhu experimentu, kde podle něj k průkaznosti stačí slapové síly (cca desetimiliontina g), předpokládal jsem poměrně velký účinnek sledovaného jevu. Termostat už u sputniku 2  byl (byť se porouchal a psík zašel)

Autor článku 26.3.2007 11:44

Re: pokusy

to už tu všechno bylo diskutováno (ad družice), přečtěte si to níže. Jinak už tu byl i návrh zcela odlišného uspořádání pokusu pomocí centrifugy.

Postrach 26.3.2007 12:13

Diskutováno

Prošel jsem diskusi a nikde jsem nenašel kvantifikaci Vámi ověřovaného jevu (JAK se podle Vás změní kapacita kondenzátoru v závislosti na gravitačním zrychlení.) A z toho vyplývající požadavek na přesnost aparatury. Proč chcete použít slapové síly, když třeba přenesením aparatury ze sklepa na půdu dostanete několikrát větší efekt změny G.

Autor článku 27.3.2007 0:29

Re: Diskutováno

Nevím, já jsem nikdy slapové síly nepočítal (pochybuji, že většina čtenářů ano) - ale je to aspoň elegantní, nemyslíte? ;-)

Postrach 27.3.2007 8:32

Elegantní řešení

Elegantní může být i potěmkinova vesnice. Svědčí o dobtém bydle rolníků v Rusku?

Jinak to, že jste nepočítal vliv slapových sil na pokus je chyba. Pokud navrhnete fyzikální pokus, měl byste být schopen dopředu určit, co vyjde podle teorie, kterou zavrhujete a co vyjde podle té Vaší, nové, lepší.  Tím vysvětlíte všem, proč a o kolik je ta Vaše lepší. To jste doposud neudělal a právě proto je Vaše teorie zavrhována. Až to uděláte (a pak to bude prokázáno pokusem), máte zaděláno na Nobelovu cenu.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 10:10

Kdo nezkusí, nevyhraje

třeba Volkswagen vydává na nejrůznější vědecké projekty hodně peněz. Pokud by se Vám podařilo zaujmout některého z referentů, dal by se tam získat grant. Jak to je v Čechách v současnosti, nevím ale ve Vašem věku by snad byla možnost dostat něco z prostředků pro mladé fyziky,třeba stipendium.

Jasně dostávají snadněji peníze vědci, kteří už publikovali a tím prokázali, že za ten grant také něco udělají. Asi Vám nezbude, než se s tou publikací namáhat. Ono je to i z druhého hlediska nevyhnutelné, musíte to sestavit neprůstřelně dohromady, pak zjistíte ještě řadu míst, kde je nutné tu věc domyslet a vypracovat. Na to není třeba ani moc peněz, stojí to ale hodně času a námahy. Při jakékoliv žádosti o grant se tomu také nevyhnete, každou žádost posuzuje skupina odborníků podle předložené dokumentace. Pokud ale chcete s věcí ven, musíte to udělat v angličtině, pak si musíte najít lektora, jenž je rodilým Angličanem, styl a srozumitelnost rozhodují o tom, za co Vás ti posuzovatelé budou považovat. Takže než začnete s experimentem, musí být Vaše myšlenka perfektně zformulována a konsultována s uznávanými odborníky, pokud máte dojem, že to v ČR narazí na osobní averse, jděte s tím do EU nebo USA. Pokud vznikne dojem, že to nemáte dost perfektně dotažené, ten grant nikdy nedostanete.

Autor článku 26.3.2007 10:17

Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Jinými slovy - abych mohl prorazit s koncepcí, která je protivná vědeckému establišmentu, mám se nejprve dohodnout s tímto vědeckým establišmentem, stát se jeho součástí a jsa zaživa pohřben v jeho předsudcích mám čekat, zda před sklonkem života mne tito lidé utrousí trochu peněz?? A proč by to asi dělali? Kdyby to vyšlo a dostal bych třeba Nobelovku, oni by vypadali jako podprůměrní šašci a leckdo by si mohl klást otázku nad jejich celoživotním "přínosem" vědě. "Z hlav se setnou ty co přeční - zato průměrní jsou věční". To je krédo českého národa, vědeckou komunitu nevyjímaje. Ach, kde domov můj? V české kotlině tedy ne.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 10:45

Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Já jsem měl přes třicet let žádosti u DFG a podobných organizací. Každý z těch posuzovatelů je už ve velmi usedlém věku, sám experimentoval a dosáhl vážené pozice. Samozřejmě není radno na ně najíždět, spíše lze počítat s benevolencí, pokud je žadatel ještě mladý, pak neohrožuje jejich obrok a každý se rád pochlubí úspěšným chráněncem.

Jiná cesta neexistuje. Zaujmout lze tyto lidi zejména na fyzikálních sjezdech, kde je hodně prostoru k diskuzi. Dobrá taktika je, tomu vlivnému mírně podkuřovat a po diskuzi poděkovat za jeho rady. Podaří-li se Vám někdy v publikaci poukázat v referencích na některou práci tohoto pána, třeba i z minulého století, získal jste přímluvce pro podporu.

Věda je a byla také politikou! Souhlasím ale s tím, že je třeba Německo nebo Anglie daleko liberálnější a přátelštějští k dorostu, než tomu je v Čechách.

Autor článku 27.3.2007 0:41

Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

já na tohle podkuřování vlivným lidem a podobné vámi doporučované taktiky moc nejsem. Kdybych si dal za životní cíl, vyšplhat se tímto způsobem nahoru - asi bych toho kdysi bez větší námahy dosáhnul. V politice nebo ve vědě, pochopil jsem tyhle principy poměrně brzo - jsou triviální. Ale zajímala mne mnohem více záhadnější část pravdy, skrytá za hranicemi historických paradigmat. Politiku považuji za méně důstojné řemeslo než je prostituce. Ale někdo to dělat musí.

Sumo 26.3.2007 11:25

Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

A jaké jsi ty národnosti ? Žes narazil - možná, možná spíš oni na tebe - na pár lidí, kteří nepatří na svá místa, to ještě neznamená, že si můžeš brát do huby celý národ, chudinko.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 11:48

Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

ach jo, nikdy jsem se tím netajil, že su z Moravy, jako Čech jsem vystudoval ČVUT, po 1969 jsem studoval v Kolíně nad Rýnem a ukončil jako Čech disertací v RWTH Aachen.

Samozřejmě si celý národ do huby neberu, nýbrž těch pár opatrných, kteří mi v tom přístupu na ČVUT tenkrát chtěli bránit, naštěstí se našli právě starší páni profesoři, kteří se za mně přimluvili.

Z mé činnosti v Praze jsem si tenkrát odnesl zkušenost, že se opravdu mezi ty CSc a DrSc cpát nemůžu, nebyl jsem ani v ČSM ani v KSČ. Zda se to od té doby pronikavě změnilo, nemohu posoudit.

jurist 26.3.2007 11:58

Re: Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

že se opravdu mezi ty CSc a DrSc cpát nemůžu, nebyl jsem ani v ČSM ani v KSČ. Zda se to od té doby pronikavě změnilo, nemohu posoudit. - a to se týká i Jiřího Grygara? O toho zde jde, resp. o autorovu buranství a nenávisti vůči dotyčnému.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 13:02

Mládí je často netrpělivé, nezná správnou míru a vypadá to na hulvátství

také najít správnou míru sebevědomí není v mládí lehké. Ale putičky to taky nikam nedotáhnou. Takového bujného oře je třeba zapřáhnout za káru, nejdřív musí ukázat kus udělané práce, pak lze vše brát vážně. Ale srážet jej hned posměchem je dvojsečné. Mohl by se z něj vyklubat skutečně neobvyklý talent, škoda, takové ztratit. Však až narazí na své vlastní hranice, spadne mu možná hřebínek.

Pokud jde o pana Grygara, representuje u nás spíše tu generaci fyziků, kteří museli proplouvat mezi mnoha skalisky a naučili se proto být dost aerodynamičtí. Nesporně by ta popularizace vědy u nás bez Grygara byla daleko méně vyvinutá. Nějakými opravdu hlubokými vlastními výzkumy s publikacemi světového významu se ale Jiří Grygar nezabýval, což není výtka ale spíše zaokrouhlení jeho osobnosti, kterou bez pochyby je.

jurist 26.3.2007 13:20

Re: Mládí je často netrpělivé, nezná správnou míru a vypadá to na hulvátství

Jak říkal Švejk, citovav Radeckého: Vocaď až pocaď . Za prvé, již u samotného autora článku se polemika až příliš mísí s osobními urážkami; budiž, přinejmenším v našich politických kruzích je takováto polemika běžná. Pak ale není jasné, co má takovýto článek pohledávat v rubrice Věda; jestli má takovýto článek vůbec takovou kvalitu, aby byl publikován, o tom se zde zhusta diskutuje. Tím nevylučuji (se znalostmi svého oboru), že vědecký výzkum je bohužel také konfrontován s kolikrát stupidní byrokracií. Tak jako bohužel všude možně jinde.

Za druhé - velmi správně říkáte, že "Takového bujného oře je třeba zapřáhnout za káru, nejdřív musí ukázat kus udělané práce, pak lze vše brát vážně Ale srážet jej hned posměchem je dvojsečné. Mohl by se z něj vyklubat skutečně neobvyklý talent, škoda, takové ztratit"  Otázkou je, nakolik však autor svým vystupováním nepřipomíná takové ty různé zpovykané spratky, kde míra sebevědomí je gigantická, ale fundovanost a skutečné výsledky žádné. Třeba se v autorovi článku mýlím. Na každý pád, svým vystupováním dělá všechno potřebné pro to, aby takovýto dojem potvrzoval.

Konečně, nedokáži odhadnout, nakolik Jiří Grygar minulým režimem proplouval či nikoliv, kromě jeho oficálních publikací, jeho názory a chování z té doby neznám, nicméně si myslím, že není typickým příkladem človeka, který se za minulého režimu zkompromitoval. Hezký den.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 13:33

Re: Re: Mládí je často netrpělivé, nezná správnou míru a vypadá to na hulvátství

to slovo zkompromitovat bych spojoval se slovesem škoditi. Podařilo-li se Jiřímu Grygarovi s vládnoucí mocí vycházet bez toho, že by někomu uškodil, pak nelze mluvit o zkompromitování, o tom jsem také nemluvil. Také doufám, že by jinak nedosáhl současné společenské pozice, kdyby o jeho bezúhonnosti bylo možno pochybovat.

Postrach 26.3.2007 19:09

Jak proplouval

No - pokud vím, před tím, než se Železnému podařilo ve Slovenské televzi (v Čechách byli všichni tři trochu ostrakizovaní) zařídit pro Grygara a Saudka místa v pořadu o Vesmíru, pracoval Grygar jako běžný astronom, který si přivydělával psaním knih a přednáškami po lidových hvězdárnách. Na jeho přednášky jsem rád chodil do chvíle, než se díky televizi stal sexuálním idolem českých žen. Ne že by se pak zhoršil, ale přes davy se na jeho přednášky nedalo dostat

;Mirek od lesa 26.3.2007 21:07

Re: Jak proplouval

no tohle zase vypadá jako teorie o židovském spiknutí, pan Železný, dříve Eisner pomáhá panu Grygarovi a Saudkovi, dříve co? k popularitě. No nevím, možná je tam Železný potřeboval.....

Autor článku 27.3.2007 0:58

Re: Re: Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Křivdíte mi - necítím vůči Grygarovi nenávist. On ignoruje mne a já jeho. Vybral jsem si ho jako adresáta "Otevřeného dopisu" proto, že vystupuje v médiích a každý ví tedy o koho jde a nemůže dojít k záměně. Dále proto, že tento pán reprezentuje v mém vnímání čeký vědecký establišment, jsa podporován do r. 1989 KSČ a od roku 1990 ŘKC (římskokatolickou církví). Vadí mi, že jeho vědecké a náboženské názory jsou vzájemně nekonzistentní a mluví do všeho. Vrcholnou inspirací k napsání dopisu pro mne bylo, když se Grygar objevil na ČT 1 v hávu s vavříny na hlavě aby uděloval "bludné balvany" všem, kdo vnímají realitu jiným způsobem než jako pouhé hemžení atomů a elementárních částic. Nejde mi o nějaký ten "Czech Šmejd" ale o princip - pokus o diskreditaci všech kdo mají odlišný názor, což patří pohříchu k tradici KSČ i ŘKC. Nevydávám se za teoretického fyzika, jsem geochemik ale mám státnici i z geologie a tudíž mám objektivně vyšší kvalifikaci rozeznat "bludné balvany" než pan Grygar. :-)

jurist 27.3.2007 9:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Když se dívám na tu polemiku, co tu vedeš, tak rozhodně nekřivdím. Uf, ještě, že zítra už ta stránka zmizí. ;-)

Postrach 27.3.2007 9:39

V sekci věda ...

... bude viset ještě dlouho.;-)

jurist 27.3.2007 11:41

Re: V sekci věda ...

No jo vlastně. :-/Ale stejně ho za chvíli trumfne zase jiný magor. Jo jo, kde jsou ty časy, kdy do této rubriky nemohl přispívat kdejaký grafoman... 

Postrach 27.3.2007 11:59

Re: Re: V sekci věda ...

:-)Já bych třeba zase rád, kdyby někdo objevil mentiony pana Kahudy a popsal je tady. Se slzou v oku vzpomínám, jak utekl z přednášky, kde pod palbou dotazů začal vyvracet sám sebe a uvědomil si to. Na druhou stranu mě to tenkrát připělo zauvažovat, jak vlastně funguje crookesův mlýnek (mimochodem - sestrojený chemikem). Kahuda navíc publikoval i ve vcelku  odborných časopisech a mel své teorie matematicky popsané (byť na úrovni střední školy). Imho i slepé uličky, jako te tato teorie, trisekce úhlu, dutozemě, mentiony a podobné patří ke koloritu vědy a je dobré vědět, že jsou. Radiační teorie gravitace sice byla vyvrácena mnoha pokusy, ale proč neudělat další.

jurist 27.3.2007 17:13

Re: Re: Re: V sekci věda ...

Já nikomu jeho vpravdě uhlířskou víru neberu. Navíc dnes si každý může přinejmenším zřídit svůj blog a tam, ať si propaguje, co je mu libo, a ať si tam uráží, koho chce, a ať si s kým chce polemizuje. Ty svoje hokuspokusy si pak může dát na Youtube.  Ale, probůh, ať s tou svojí patologickou zavilostí neprudí v internetových periodicích!  Mně to poslední dobou případá, že redakce Psa je snad zhulená, že pouští takovéto články.

Markéta 28.3.2007 18:31

no jo, Kahuda...taky pamatuji :-)

Teorie autora zajimava. Chovani autora spratkovske. :-/

knihovnice 26.3.2007 10:09

Co je víra?

Když jsem se poprve dozvěděla, že je pan Grygar věřící, nemohla jsem tomu uvěřit. Nějak mi to nesedělo, ale nejsem ani věřící, ani vědec, abych to mohla nějak hodnotit. Stránky ČKS však navštěvuji a řadím se k lidem, kteří myslí v tomto směru racionálně (?). Ne svým přičiněním jsem se najednou ocitla ve světě věřících - byla jsem požádána, abych pomohla zprovoznit farní knihovnu. Začala jsem chodit i do kostela, abych poznala mentalitu svých čtenářů, musela jsem začít číst knihy, které mi nepřinášejí podobné potěšení, jako např. knihy Johna Irvinga či Pavla Toufara, ale musím vědět, co půjčuji. Mezi čtenáři jsou obyčejní a moudří lidé zrovna tak, jako lidé s akademickými tituly. Myslím si, že víra je i o něčem jiném, než jenom o posmrtném životě, ale nejsem schopna to pochopit. Co jsem ale pochopila naprosto, to je pojem POKORA. Zeptala bych se ještě autora dopisu, které z knih pana Grygara je nutné vyřadit z fondu knihoven? Ráda si přečtu některý z titulů, které zase napsal on a prosím o laskavé doporučení.

Děkuji a přeji příjemný den.  

Autor článku 26.3.2007 10:26

Re: Co je víra?

"POKORA" je v českých zemích pojem, kterým tlučou katolíci zbytek společnosti po hlavě, aby nevyčníval náhodou někdo jiný než oni.

Grygara si klidně přečtěte, pokud vás zajímá historie vědy.

Mohu vám doporučit svou knihu "Ticho znamená mlčení" - je to beletrie a pro knihovnici srozumitelný druh literatury. Navíc inspirovaná kutečným příběhem. Jde o novelu, jejíž děj se odehrává na Sicílii a v současné České republice a volně srovnává sicilskou mafii s českým postkomunistickým establišmentem. Zajímavé čtení. Měli by to mít v lepších knihkupectvích - třeba Kanzelsberger a vydalo to nakladatelství VISTA. Pokud knihu neseženete nebo nemáte v knihovně na ni peníze (119,- Kč), pošlu vám pdf verzi na email.

knihovnice 26.3.2007 11:10

Re: Re: Co je víra?

Vážený pane,

o pojmu POKORA  jsem uvažovala, zda ho vůbec použít, no, stalo se. Asi si musím zamést před vlastním prahem. Než jsem začala číst náboženskou literaturu, tak jsem zastávala stanovisko, že lépe je být ateistou a mírumilovný než ve jménu náboženství vést války- či-li černobílílé vidění. Za ty dva roky, co v knihovně působím jsem totálně zmatená, a to právě proto, že tomu věří i lidé velmi vzdělaní -  dnes se k víře hlásill i věhlasný  lékař (onkolog). Děkuji za odpověď, ráda si knihu přečtu, opravdu a v rámci diskuse ji zakoupím i do knihovny. Pan Grygar má pro mě tu nádhernou vlastnost, že pojmům v jeho přednáškám rozumím - to v mém případě je téměř neuvěřitelné, neb mám jen humanitní vzdělání. Pokud budete tak laskav a  zašlete mi pdf verzi, zpříjemnírte mi čekání, než ji seženu v knihkupectví a předem děkuji.

marie.manlova@vmnet.cz

Duro 26.3.2007 19:43

Re: Re: Re: Co je víra?

mila pani, odporucam Vam precitat o krestanstve 3 knihy: 1. G.K.Chesterton - Ortodoxia, 2. C.S.Lewis - K jadru krestanstvi, 3. C.S.Lewis - Rady zkuseneho dabla

Su to knihy, ktore vynikajuco objasnuju pojem KRESTANSTVO. Pojem pokora ste pouzili uplne spravne ale zbytocne ho budete vysvetlovat cloveku, ktory trpi narcizmom. To je ako keby ste chceli slepemu vysvetlit rozdiel medzi cervenou a zelenou farbou.  Ak mate pristup aj k zahranicnej literature odporucam jednu novinku:

http://www.lewrockwell.com/woods/woods40.html

S pozdravom

katolik Duro.