19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
FSuchoř 27.3.2007 16:45

Re: Cui bono?

ano, asi je to další ofenziva církve

skoro fyzik 27.3.2007 16:50

Re: Re: Cui bono?

pak ale pěkně prohnaná

Postrach 27.3.2007 16:52

Re: Re: Re: Cui bono?

nebo že by ofenziva ještírlů proti Aštarovi? Či naopak? A co Jan Tleskač? ;-)

Ludva 27.3.2007 17:26

Re: Cui bono?

Je to přesně tak, jak říkáte. Jakékoliv zpochybnění vědy je církvím ku prospěchu, protože pochybování jim nahání další členy a zdroje obživy. Když věda objasní nějaký přírodní jev, vždycky ještě zůstane dost neobjasněného a to je jejich prostor. Nikdo nesleduje vědecké objevy pozorněji než církev. Uvedu tady malý příklad : argument, že život musel být stvořen je třeba tento - dáte do nádoby biogenní prvky, uhlík,kyslík, dusík.... a ani za milion let z toho nic nebude. Ovšem zapomíná se dodat: prvky a součeniny reagují různě za různých podmínek-tlaků, teplot,koncentrací, katalyzátorů. A Země nabízí takových měnících se podmínek habaděj. Proto také mohly vzniknout rozmanité sloučeniny, včetně těch potřebných ke vzniku buňky. Třeba se časem podaří nějakou bakterii sestrojit, nic vážného pro církev - velký třesk se sestrojit nepodaří.

Michael 4.4.2007 18:28

Spiknutí náboženských fanatiků

Nelze s vámi nesouhlasit. Zapomněl jste ještě na tajné zednářské lóže. Snad jen drobný detail - narozdíl od p. Grygara nejsem římský katolík. Tím pádem nebudu asi ani agent Vatikánu ale budu spíše na opačné straně názorového spektra. Ale vás takové podružnosti jako fanatického ateistu zřejmě nezajímají, že?! ;-€;-O;-€ Btw. kombinace katolicismu s praktickým ateismem není v této zemi také zcela vyjímečná. Třeba pan Grygar by o tom možná mohl vyprávět... konečně něco nového!

Sokratés 27.3.2007 12:12

Pane doktore Primusi,

  v článku píšete o struktuře "energie vakua" a jinde uvádíte, že "energie vakua" je ve skutečnosti spojitá. Výraz struktura, podle akademického slovníku, vyjadřuje způsob uspořádání prvků, částí nebo složek nějakého celku a souhrn jejich vzájemných vztahů. Vaše energie vakua ale je, jak uvádíte, spojitá, proto nemůže mít nějakou vnitřní strukturu diskretních prvků.

Lze "naředit" spojité nestrukturované prostředí? V našem světě diskretních materiálních prvků lze považovat za dokonale spojitý pouze geometrický prostor zbavený všech materiálních entit. Lze říci, že některé části takového geometricky spojitého prostoru jsou řidší, tedy prázdnější, než jiné jeho části? Ředit, t.j. změnit hustotu něčeho lze pouze v prostředí, které je tvořeno množinou diskretních materiálních prvků! Dokonale spojité prostředí tvoří rigidní, nepohyblivý monolit (co je spojité může se pohybovat, pokud vůbec, jen jako nedílný celek). Jak v takovém prostředí probíhá volný, setrvačný pohyb těles je mi záhadou, kterou asi ztěží logicky vysvětlíte.Překvapuje mne, že tento klíčový aspekt Vaší hypotézy mnohé i graduované diskutéry nezaujal.

Vaše představa o gravitaci jako důsledek "stínění" energie vakua hmotnými tělesy nutně vyžaduje prostorový pohyb nějakých autonomních materiálních prvků dopadajících na stínící těleso, jímž jsou tyto prvky buď pohlcovány, nebo odráženy, jinak nemá smysl mluvit o stínění. Tělesy pohlcovaná energie vakua (doufám, že je materiální podstaty) by už dávno všechna vesmírná tělesa roztavila. Připomínám, že tato prastará, primitivní  Le Sageova teorie gravitace byla odmítnuta  před více než 200 roky

Michael 4.4.2007 18:38

Re: Pane doktore Primasi,

Vodní proud je také spojitý a přesto lze hovořit o tom, že laminární a turbulentní proudění má svou spojitou strukturu. Bez ohledu na slovník Č(S)AV. Hmotná tělesa chápu jako anomálie ve spojité struktuře energie vakua, které odpovídají rovnovážným bodovým atraktorům.

Le Sage tvrdil něco zcela jiného a už jsme to tady jednou omílali, navíc je to spíš téma pro historiky.

j.m.bloudil 27.3.2007 10:10

Na Bludný Balvan nemáte.

Slovutný dr. Primasi,

myslím, že zatím na Bludný Balvan nemáte. Říkám to jako člen komise pro udělování těchto. Udělují se za rozsáhlé a zejména zištné matení české veřejnosti prodejem pochybných výrobků a služeb předstírající ezoterické a pseudovědecké funkční principy. Bludný balvan lze dle stanov udělit komukoli, tj. také spolku Sisyfos či dru. Grygarovi.  Pádným důvodem pro to bude udělení Nobelovy ceny některému z laureátů Bludného balvanu - ten je pak povinen Bludný Balvan vrátit.

Upřímě přeji budoucím nositelům Nobelovy ceny mnoho odvahy investovat zejména vlastní úsilí, finance a případně i  mezilidské vztahy do pokroku vědy.

A propos: Za frflání se Nobelova cena neuděluje.

Pravík 28.3.2007 11:21

Re: Na Bludný Balvan nemáte.

člen komise pro udělování těchto. - To se máš čim chlubit magore.

TOM 27.3.2007 7:56

Chechtavey tygr

článek je ve špatné kolonce, patří pod Tygra.

Markéta 28.3.2007 18:00

Re: Chechtavey tygr

R^R^

OK 26.3.2007 23:20

"Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Proč chcete měnit gravitaci?

Autor článku 26.3.2007 23:47

Re: "Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Gravitaci mění například slapové síly Měsíce. Zajímá mne možný (předpokládaný) vztah mezi gravitací a permitivitou vakua.

OK 27.3.2007 0:13

Re: Re: "Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Ale vždyť přeci permitivita vakua nemůže mít vliv na nic. Jak ji chcete dokázat. Je neměřitelná.

Autor článku 27.3.2007 0:44

Re: Re: Re: "Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Permitivita vakua je definitoricky považována za KONSTANTU. Konstanta "musí být" pochopitelně neměřitelná. Já ale tvrdím, že je to PROMĚNNÁ. A navrhuji měřit ji přes kapacitu kondenzátoru. Přečtěte si článek celý.

Postrach 27.3.2007 8:24

Re: Re: Re: Re: "Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Fyzikální konstanta musí být samozřejmě měřitelná. Jak jinak by se přišlo na to, že je konstantní, když ne měřením? Permitivita vakua je považována za konstantu právě proto, že její měření prozatím vždycky dopadla stejně. Její velikost byla naměřena 8,854187.10 -12 F.m-1.  Konstantou byla poté zvolena proto, aby bylo možné jednotně definovat další jednotky (třeba Couloumb) pomocí takových veličin jako je metr a ampér. Vy říkáte, že je to proměnná. To znamená, že byste měl vysvětlit, za jakých okolností bude naměřena jiná hodnota, než která byla měřena doteď a kolik to bude v závislosti na těch okolnostech.

Jun Su 27.3.2007 12:39

Re: Re: Re: Re: Re: "Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci."

Fyzikální snad, ale "bulharská univerzální konstanta" ne. Byla používána hojně na fsi ČVUT v 70.letech min.století ve všech disciplínách (krom ML) a měla velikost a jednotku takové, aby vždy vyšel správný výsledek.

Autor článku 26.3.2007 22:45

PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

Lze v navrženém experimentu nahradit skutečně změnu gravitačního pole centrifugou? Odstředivá síla působí podobně jako gravitace ale principiálně to není totéž.

Postrach 27.3.2007 8:38

Re: PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

To byste měl vyvodit z Vaší teorie. Podle teorie relativity (a tudíž pro malé rychlosti i podle Newtona) jsou důsledky gravitace i zrychlení stejné. Měření na cyklotronech (což jsou vlastně velké centrifugy na částice) to potvrzují (změřené dilatace času)

krmič 27.3.2007 17:43

Re: Re: PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

Ovšem teorii relativity hodlá autor vyvrátit (možná i Newtona?). Takže ta otázka je docela na místě.

Leopold 3.4.2007 13:59

Re: PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

Jistě jste teorii fyzikálního vakua - na rozdíl ode mne - důkladně prostudoval a opravíte mne, pokud se mýlím. Nevidím důvod, proč by fyzikální vakuum v okolí rotujícího hmotného tělesa nemělo být strháváno a nevznikaly přitom efekty, které bych shrnul pod obecný pojem "psí kusy". Pokud jejich fyzikální popis nemám v malíku, raději bych se jim v teorii i praxi vyhnul a volil uspořádání experimentu co nejjednodušší.

Dovolím si doplnit ještě jeden praktický dotaz. Efekt, který chcete Vaším experimentem změřit, bude zřejmě velmi malý, na hranici měřitelnosti (bohužel snad i pod úrovní šumu). Připouštíte to sám, když jako "generátor" gravitačních fluktuací nepožadujete nic menšího než Měsíc. Pokud by byla závislost permitivity vakua na gravitaci větší, bylo by to ostatně již dávno zpozorováno a změřeno při studiu jiných jevů. Proto by mne zajímalo, zda jste do svých úvah zahrnul i fakt, že působením slapových sil dojde i ke geometrické deformaci celého měřícího zařízení, tedy i kondenzátoru a následné ke změně jeho okamžité kapacity. Sice nepatrné, ale dnes již měřitelné. Jak chcete experiment uspořádat, aby tento efekt nebyl vydáván za důkaz, ale naopak byl odstraněn nebo spolehlivě vykompenzován?

Velmi efektivním důkazem zpomalování hodin v gravitačním poli bylo dopravení atomových hodin na orbitu. Nedomníváte se, že i Vaše přepoklady by mohly být snáze ověřeny podobně uspořádaným experimentem?

Postrach 3.4.2007 16:39

Re: Re: PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

Velikost změny slapových sil Měsíce je srovnatelná se zvednutím aparatury o přibližně metr a půl (a je o 7 řádů menší než G) . Obávám se, že autor toho nedomyslel více.

Michael 4.4.2007 12:06

Re: Re: PRAKTICKÝ DOTAZ K EXPERIMENTU

Děkuji za podnětné připomínky. Další komunikace přes Michael@login.cz

Těší mne, že na můj článek reagoval i někdo jiný než notoričtí opruzovači. Nevím, jestli by při vytváření teorie obstál termín "psí kusy" :-) ale jako koncepce to dává smysl. Dostat pokus na oběžnou dráhu znamená spolupráci s NASA, což asi neprojde protože na podobné věci mají v ćesku monopol "oficiální vědecké instituce". Vedené marxisty. Hýbat s aparaturou asi není taky dobrý nápad - Měsíc má tu výhodu, že se hýbe sám, čímž je vyloučeno jiné než gravitační zrychlení. Nápad s centrifugou se mi ale líbí a geometrickou deformaci dielektrika by snad vyřešil zkušený elektroinženýr. Otázka zní spíše tak, zda lze v současné době v Evropě vůbec prorazit s experimentem mimo oficiální vědu? Do vědeckých časopisů mě s tím nepustí, dokud nemám experimentální ověření a získat experimentální ověření znamená nejprve publikovat ve vědeckých časopisech.

Proč by měla dnes redakční rada některého odborného periodika pustit článek, který v důsledku zpochybní nejen pozice "oficiální vědy" ale i celý materialistický částicový pohled na svět? Vyhodili mě s tím i z časopisu Vesmír (myslím, že tam mají Grygara v redakční radě), s tím, že pro laika je to moc složité a pro odborníka moc jednoduché. Tak co s tím?

Autor článku

Postrach 4.4.2007 12:26

Výhody Měsíce

Měsíc má ale také nevýhodu, a tou je malé působení. Jak se na zkoumaném jevu (velikosti permitivity) podle Vás projeví  změna gravitačního pole o necelý mikrometr za sekundu na mínus druhou (to je přibližně změna způsobená slapovými silami Měsíce během 6 hodin) ?

Jinak: k publikaci je vhodná teorie, která je matematizovaná. To znamená popisuje realitu tak, aby bylo možné podle ní spočítat velikost výsledku a provést ověřovací/vyvracející experimenty. Mělo by jít spočítat, jaká citlivost přístrojů je třeba a kde se jev uplatní nejvíce (a nejrozdílněji od stávajících teorií). Takhle se ověřují teorie zcela běžně. A bez toho se jedná jen o filosofickou konstrukci, kterou skutečně nejspíš nikdo ověřovat nebude.

Michael 4.4.2007 18:44

Re: Výhody Měsíce

Viz naše diskuze výše. Můžete začít počítat, když je to tak jednoduché. Zkuste se mrknout třeba na matematické simulace vzájemného stínění dvou hmotných objektů ponořených v rentgenovském záření.

Postrach 4.4.2007 21:01

Re: Re: Výhody Měsíce

Klidně. Dodejte parametry pokusu (velikosti tvary a hmotnosti těles). Jako první zkusíme zjistit, jak se tím zářením ohřejí v závislosti na působící síle. To je jeden z efektů radiační teorie.

Michael 4.4.2007 22:15

Radiační teorie

Žádná le Sageho radiační teorie mne nezajímá. Viz výše.

jara cimrman 26.3.2007 21:29

POZOR

... prave zameruji svuj vysoko oscilacni  permagenerator na citliva mista bludnych balvanu...doporucuji, aby osoby pohybujici se v blizkosti techto balvanu ponekud ustopily stranou, jelikoz balvany budou vysoce koncentrovanou energii co nevidet rozpraseny do vsech peti svetovych stran. (sever, jih, vychod, zapad a strana komunisticka) Oznamuji, ze za dusledky  neuposlechnuti tohoto posledniho vazneho varovani neprejimam zadnou zodpovednost. Dekuji. Vas Jara Cimrman 

RZ 26.3.2007 20:35

ježíši

Kdo vám tu rubriku věda dělá, vždyť je to tu blbost na blbosti.

Primas není nic jiného než jeden z tisíců psychopatů, kteří si v ČR hrají na vědce, parapsychology, proutkaře apod.

Ach jo.

občan z kraje města 26.3.2007 21:02

pořád lepší naivní fantasta,

než zatrpklý moralista, který nadává na všechno a celý svět a nedokáže nic jiného než nadávat a rozčilovat se. Mě nevadí ani jedno, jen těch druhých je mi líto, protože si ničí stresem zdraví. V práci raději zaměstnávám ty první, neboť je možné jejich fantas korigovat a iniciativu využít, ti nadávači jsou k ničemu, nedokáží vytvořit nic, protože nechtějí udělat něco špatně a navíc všechny kolem sebe štvou.