1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 26.11.2009 22:22

Re: Víte někdo,

Ale pane Metelko, každý z vás hovoří o modelech, o scénářích, ale protože nikdo z vás ty modely aktivně nevytváří, tak to znamená, že nevíte jak jsou konkrétně vytvořeny a jaké mají mouchy :-))) Jste odkázán jen na víru.

L.Metelka 26.11.2009 22:26

Re: Víte někdo,

Zase vedle...;-D

U nás se klimatické modely nejen počítají, ale už i vyvíjejí...

Ivan Nový 26.11.2009 22:40

Re: Víte někdo,

Ano proč ne, pak pokud na nich pracujete, tak můžete ručit a znáte jen ty řádky programu, které jste sám napsal. Pokud ovšem vytváříte jen matematický model, tak jste odkázán jen na víru, že konkrétní program ten matematický model implementuje správně. Takže nikdo neví nic skutečného, jen se pohybujete v dohadech a předpokladech o předpokladech.

L.Metelka 26.11.2009 22:54

Re: Víte někdo,

No, to se týká každého složitějšího modelu. Na nich vždy pracuje řada lidí...

Takže by bylo lepší zrušit veškeré modelování, které je složitější, než "one man show"?

Ivan Nový 27.11.2009 12:44

Re: Víte někdo,

Nikoliv, ale přistupovat k modelům opatrně, jsou to jen modely, a klima je proces, který je příliš pomalý, aby se dal dobře modelovat. Nemáte dost opakovaných událostí.

No pokud programujete složitý model ve fortranu a máte devítiznakové identifikátory, je reálné nebezpečí, že když vám něco náhodou spadne na klávesnici, tak to vytvoří chybu, kterou už jen těžko najdete, když se náhodou přepíše poslední písmeno nějakého identifikátoru, který náhodou má smysl :-)))))) A co teprve záměrné chyby.

68 26.11.2009 23:35

Re: Víte někdo,

No právě, Ivo!  "...Nikdo neví nic skutečného...", Ale stálo to už a stojí stále, hodně peněz, že?

inza 26.11.2009 23:58

Re: Víte někdo,

Tak to teda potespambu! Protoze pokud ty modely vyviji politicky zmanipulovani lide typu Metelky (kteri do vedy uz davno nepatri, protoze se vezou na ideologicke oteplovaci vlne), jsou ty modely cinknuty uz z podstaty veci.

para 27.11.2009 12:17

Re: Víte někdo,

Mě to přijde,  že právě ted inza předvedl svůj model jak zacházet s nepohodlným....

Fafa 27.11.2009 0:16

Certiku,

jste obdobne kriticky, kdyz jsou uverejneny e-maily nebo jine duverne informace dejme tomu tabakovych firem nebo politiku? Nebo si skepticismus nechavate jenom pro situace, kdy se objevily neprijemne informace o kauzach, ktere jsou vam sympaticke?

Co byste psal na netu, kdyby se v e-mailech z Downing street nebo Bileho domu objevily informace, kde se panove Bush a Blair domlouvaji podobnym zpusobem o vedeni valky v Iraku?

chouan 26.11.2009 20:25

Že by měl arcisatan Klaus nakonec pravdu?

R^

certik 26.11.2009 20:35

Re: Že by měl arcisatan Klaus nakonec pravdu?

Kdykoliv má Klaus pravdu, je to jenom proto že i rozmlácený hodinky dvakrát denně ukazujou správnej čas.

AeroKarel 26.11.2009 21:19

Re: Že by měl arcisatan Klaus nakonec pravdu?

Tak to ho třeba ve srovnání s Bursíkem nebo AlMaGorem beru všema deseti.

mik 26.11.2009 22:56

Re: Že by měl arcisatan Klaus nakonec pravdu?

tos nasadil laťku hodně nízko, jen tak, aby ji i s. Klaus přelezl

para 26.11.2009 19:11

Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

K interpretaci modelů. Udělejme pokus A) ponorný kilovatový vařič v hrnci s litrem vody + středoškolák s tabulkami, kalkulačkou a úkolem spočíst kdy se tak asi začne voda vařit. Pokus B) - to samé ale tým expertů sestavující program přesného výpočtu podle reálného termického pohybu všech jednotlivých molekul včetně interakcí s nádobou udáním trajektorií a třeba i spětnou validací... a vybavený http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/oper/pocitace.php

Tipněte kdo se s výsledkem ozve prvý!?

Odhaduji,  že jste neuhádli - prvý se totiž ozve někdo s týmu: Bloud, Motl, Sýček, očko, honzák.... s tvrzením, že vůbec není jisté zda a jak se oteplí či ochladí protože nevíme co se v našem okolí za několik příštích minut stane a nebo že systém svým nahodilým kvantováním může náhle přeskočit so jakéhokoli stavu tedy i varu či zmrznutí a proto, že je ten pokus - model - podvod....

Něco mi to modelově připomíná.;-)

jarda 26.11.2009 19:25

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

co jste chtěl říct ?

AeroKarel 26.11.2009 21:20

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Ze nejméně důvěřuje realitě.

vltava 26.11.2009 19:34

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Prvý bude s výsledkem A)

No a? Znamená to snad, že A) bude nutně špatně?

Věřte tomu nebo ne, ale já jsem ještě počítal el. obvody na logaritmickém pravítku a nelin. prvky odečítal graficky. A fungovalo to, jenom s tím byla práce.

očko 26.11.2009 19:44

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Děkuji za modelářský příspěvek, asi jsem se nepřesně vyjádřil, že jste mne nepochopil. Snažil jsem se dát příklad velmi jednoduchého systému, jehož modelování je nemožné, i když nasadíte ten nejsilnější vědecký aparát a výpočetní techniku, k čemuž ovšem nevybízím, neboť vím, že to nemá cenu. Vaše úloha by v meteorologii odpovídala zadání: Znám-li počasí teď, jaké bude za dvě minuty?

Zábavná je Vaše snaha mluvit v závěru příspěvku vědeckým jazykem. Připomíná mi to nebožtíka Jiřího Wimmra, když parodoval maďarštinu. Všichni Češi se hrozně smáli, Maďar na to nechápavě koukal a dumal, čemu se Ti lidi smějou.

jenilk 26.11.2009 20:26

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

první se ozve naše hloupé para, které prohlásí, že za to může Klaus. Dále zdůrazní, že EROEI, a jaktože ponorný ELEKTRICKÝ (určitě z fosilních nebo z Temelína) vařič, když obnovitelné zdroje (např. sušený velbloudí trus nerbo mrkev) jsou výhodnější (ano, plameny ošlehávají i jinak ochlazovaný povrch), a když budeme foukat do plamene, tak to urychlíme nebo zpomalíme.

Bigotnímu oteplovačovi parovi šáhli na hračku, jeho zvěrozvěstové jsou podvodníci , lháři a falšovatelé dat. Jak se s tím to chudinko nyní vyrovná?

Aniryba 26.11.2009 20:42

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Para by to neřekl líp! :-DR^

Pametnik starejch dob 26.11.2009 20:32

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Taková záludná otázka. Co je vedle hrnce??? Co když ten hrnec bude umístěn v nádobě s kapalným dusíkem?

Jinak se domnívám, že by mnoho dnešních středoškoláků ten úkol nevyřešilo bez cizí pomoci vůbec.

Pavel 26.11.2009 21:03

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Odhaduji, že jste neuhádli - prvý se totiž ozve někdo s týmu: Bloud, Motl, Sýček, očko, honzák.... s tvrzením, že vůbec není jisté zda a jak se oteplí či ochladí protože nevíme co se v našem okolí za několik příštích minut stane a nebo že systém svým nahodilým kvantováním může náhle přeskočit so jakéhokoli stavu tedy i varu či zmrznutí a proto, že je ten pokus - model - podvod....

Taková záludná otázka. Co je vedle hrnce??? Co když ten hrnec bude umístěn v nádobě s kapalným dusíkem?

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

para 28.11.2009 11:43

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Já ty okolnosti - řekněme okrajové podmínky řešení - samozřejně znám zrovna tak dobře jako my všichni dobře známe své okolí.... a do příkladu jsem je schválně neuvedl... Nakonec při presentování výsledků meteorologických dat na pár stránkách není zároven uváděna naprosto kompletní metodika a další doklady jak při základním výzkumu.

Ještě jeden příklad:  Hledáme běžně třeba dopravní spoj ... a neptáme se té paní na informacích navíc zdali se počítá s dopadem meteoritu na trat - že?

Toto ale právě pravidelně dělají notoričtí pochybovači nebo ti kteří se s ní chtějí seznámit... tedy lidé co mají jiný záměr.. Ve vědě jsou pochybnosti vždy na místě - i toto je ale nástroj zneužitelný. Proto jsem to také nazval "test ochoty" ve smyslu testnout připravenosti a způsobilosti i nepohodlné informace přijmout.

Pavel 28.11.2009 12:47

Re: Modeluji, modeluješ, modelujeme II - a neb test ochoty.

Podívejte se pořádně, já se směju tomu, jak jste je dobře odhadl.

Fafa 26.11.2009 20:45

Ahoj Para

Pokud by v sazce byly minimalne stovky miliard dolaru z penez danovych poplatniku a par Nobelovych cen, tak bych se sakra dobre podival, co se v okoli za nekolik dalsich minut stane. ;-)

AeroKarel 26.11.2009 21:22

Re: Ahoj Para

R^

para 26.11.2009 21:27

Re: Ahoj Para

Jo Fafo a právě proto, že v sázce vzláště pro budoucí pokolení jsou opravdu miliardy dolarů a dokonce dopady fatální ... je a bude atmosféra kolem jinak banálního výsledku vědeckého zkoumání trendů klimatu velmi vypjatá. ;-)

Fafa 26.11.2009 21:50

Re: Ahoj Para

Jasne, bude. To je ale spis duvod divat se na vsechny ucastniky zvlast kriticky. Prece jenom zlodeji, sibri, manipulatori a falesni proroci typu Al Gora se budou spis motat kolem klimatologie nez kolem historie alzbetinskeho dramatu. ;-) 

Ivan Nový 26.11.2009 22:14

Re: Ahoj Para

Argument budoucích pokolení používají jen zločinci.

Fafa 26.11.2009 23:07

Ivane

tak s tim bych si dovolil nesouhlasit. Treba pripomenout politikum, ze jejich dluhy budou ta budouci pokoleni platit mi prilis zlocinne neprijde.