16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

VĚDA: Kacířství hmoty

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
DK. 30.12.2006 14:52

Re: Re: Několik slov k definici hmoty

Majo,

zřejmě jsem se nevyjádřil kultivovaně a proto uveřejňuji následující tiskovou opravu:

Svojí neobratnou myšlenkou jsem chtěl vyjádřit: "...... nástroj na vždy hlubší, nikdy však zcela úplné pochopení......" Tato formulace bude méně bojovná a více pokornější před všestrannou nekonečností kategorie "hmota".

mamina 30.12.2006 14:31

Kdekoliv

- podle principu neurčitosti.

maja 30.12.2006 13:48

Re: Několik slov k definici hmoty

...nástroje na boj ....to bude ono, proto tolik různých náhledů a názorů, prostě bojujeme, místo abychom se snažili pochopit.

DK. 30.12.2006 13:31

Několik slov k definici hmoty

         Hmota je objektivní realita. Tato definice jje sice podivná a málo srozumitelná, ale vytihuje základní vlastnost hmoty tj. nikoli její strukturu (dělitelnost od Vesmíru po jakési "subkvarky"), nikoli významovou rozpornost mezi látkou a energií, která se s každou novou "revolucí" v přírodních vědách dostává jaksi před bránu problému "co je zdrojem čeho", nikoli její rozprostraněnost (žádný prázdný nekonečný prostor, který "čeká" na naplnění hmotou neexistuje) protože prostor je jednou z mnoha vlastností hmoty, nikoli její časovou omezenost (hmota a čas jsou svázány), protože čas je jednou z mnoha vlastností hmoty. Hmota - objektivní realita, jejíž existence je spojená s mnohormanitým pohybem - to je základní kategorie všech věd, zejména věd přírodních a filozofických. Každá z těchto věd svými nástroji (např. i teorií informace) postihuje pouze jednu nebo jednu skupinu objektivně existujících vlastností hmoty.

Poznávání a odhalování podstatných vlastností hmoty je jedním ze stěžejních úkolů vědeckého poznání, které bude stále hlubší, obsažnější a mnohovrstevnaté. Každá vrstva poznání přispívá odhalením nových a upřesněním starších dříve odhalených vlastností hmoty. Současně poskytuje nové nástroje na boj s neúplností našeho vědění.

Cogito et dubito, ergo sum.

Sch.vědeckotechnický kontrarev 30.12.2006 13:27

Je k neuvěření, jak mnoha způsoby lze nevyrobit zlato.

K výzkumu nevýroby zlata by se mohlo zřídit celé technologické odvětví :-)

mamina 30.12.2006 13:00

A přece se točí!

Ne věty pana Vašíčka, ale východiska Vašeho a jeho myšlení východiska se spolu "točí v kruhu".

Vy jeho myšlenku nevyvracíte, když tvrdíte, že "informace je (p)opisem objektu"

a on nevyvrací Vaše tvrzení, když píše, že "objekt je výsledným (p)opisem informace" (resp. výsledkem interakcí informací).

Takže je všechno, jak má být - vejce dík slepici a ona dík jemu budou dál žít :-))

Hnyk 30.12.2006 12:32

Doufám, doufám

Doufám, že v jednom příštím članku nám autor zrovna tak obšírně vysvětlí co je to INFORMACE.

Hnyk 30.12.2006 12:28

Re: Konečně!!!

Když "na počátku bylo slovo", kde byla huba která to slovo vyslovila?8-o

Clara 30.12.2006 11:23

Zaujimave ...

Clanok je o kacirstve istej predstavy. Predstavy o tzv. hmote (o vyzname slova, ktore sa za posledne 3 storocia stalo vseobecnou obsedanciou i nastrojom zastrasovania a vydierania). Clanok zasiahol "trafene husi" (kacirov hmoty) a tie teraz gagaju.

Treba si uvedomit, co znamena pojem kacirstvo, potom nam velmi cenny clanok p. Vasicka pomoze zbavit sa skodlivych dobovych predstav.

Naozaj - ved aj tie struny v modernych pohadkach o superstrunovych fikciach su nehmotne - teda nehmotnost je blizsia realite ...

jízlivec 30.12.2006 11:15

Re: říká se,

Jistě, ještě ze základní školy si pamatuju nervovou soustavu nezmara...

A. Kofroň, veterinární pedagog 30.12.2006 11:13

Re: Autor se myli.

Prostudujte si základy filosofie a základy kvantové mechaniky pro začátek, studujte dál  a pak mudrujte a vyslovujte příkrá odsouzení,  Možná ale že zjistíte že to staré "vím že nic nevím" je první krok k poznání.

A pak si podumejte, zda třeba krystaly, atomy, molekuly nebo genetické kódy živých organizmů jsou hmotou, nebo informací, podle které je ta která hmota tvořena.

 A teď k Vašim tvrzením: :-P1 Informace je nezávilslá od jejího poznání. Informace ze svitků z Mrtvého može byla neznámá po dvě tisíciletí a přesto nikdy nepřestala být informací.                 2.:-PInformace MŮŽE být produktem neživé hmoty.  Nebo lépe, neživá hmota může být produktem informace.  Krystaly nerostů jsou tvořeny na základu krystalické struktury, což není nic jiného než informace. 3.:-PHmota nepotřebuje vědomé a inteligenci, aby předala  informaci.  Zrnko pylu, které předáví genetickou informaci na bliznu květu nemá ani vlastní vědomí ani vlastní inteligenci. 4.:-P Tady si vyvracíte sám sebe.  Tvrdíte, že "Jenom EXISTENCE neceho je nezavisla na jejim poznani" Pak tedy existence informace, tedy neceho, je rovněž nezávislá na jejím poznání kýmkoliv, nebo čímkoliv.

Kdysi dávno bylo napsáno:" Na počátku všeho bylo slovo:" Oni ti staří Židé co to  před tisíciletími zapsali asi nebyli zase tak moc blbí.

Ivo Vašíček 30.12.2006 10:51

nijak nerozporuji teorii strun,

která není zdaleka uzavřená. Rozhodně je problém cápání pojmu informace, její interpretace je jiná ve světě objektového programování, poněkud jiná ve fyzice, ale zcela jiná ve filosofickém pojetí. Já zde interpretuji zcela exaktní matematický pojem informace. Když popisujete částici, vyjádříte to informacemi, nic jiného než informace nedokážete zjistit. Můžete si to zaznamenat, vytvořit soubor informací charakterizující danou částici. Když někde znovu zjistíte tytéž informace, usoudíte, že je to shodná částice (nebo částice shodného typu v jiné poloze a pod.). Objektivně vždy pracujete pouze z informacemi a to tak, že porovnáváte nově zjištěné se zaznamenanými etalony které nějak nazvete. Nic elementárnějšího než informace neexistuje a nic jinak než informacemi nedokážete vyjádřit nic. Tvrdíte, že informace nemůže být objektem, ale neříkáte proč. To, že popis objektu není totéž co objekt, je jasné, ale popis objektu je jiná informace než objekt samotný. Popis objektu je totiž pouze kopie části informací které objekt vytvářejí, nebo dokonce jen výsledek působení některých informací, které objekt vytvářejí. U těles je vyjádření kompletních informací prakticky nerealizovatelné. Takové písmenko na monitoru je tvořeno obrovským množstvím informací, informacemi o vlnové délce každého fotonu, směru jeho pohybu a pod. naše interpretace písmenka porovnáním s etalonem (abeceda) už je informace úplně jiného charakteru. Celkově tedy považuji za účelné přesně definovat pojem informace, popřípadě rozlišovat druhy informací.  

marceau 30.12.2006 10:50

Konečně!!!

Moc rád jsem přečetl, co si dávno myslím - co je vlastně hmota? soubor částic, které jsou vytvářeny energiemi polí. A co je to pole?

Vlastně platí to biblické "na počátku bylo slovo" (rozuměj informace).

Dík za skvěle napsaný článek

M.

*.* 30.12.2006 10:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vlamujete se do otevřených dveří, autore

Cimrman !

*.* 30.12.2006 10:11

Re: Re: Re: Re: Re: vlamujete se do otevřených dveří, autore

Nevím, zkuste Google - hesla Zdeněk Jirotka nebo Saturnin.;-) Další možnost Jara Cimerman - slepé cesty vědy - tudy cesta nevede - pokus o výrobu zlata foukáním dýmkového kouře do WC mísy.:-D

bruner 30.12.2006 10:05

říká se,

že život na naší planetě se vyvíjel postupně a že každý náš orgán má nějakého vyvojového předchůdce. Neplatí to však o šedé můře kozkové (no tedy kůře mozkové, nechtěný překlep). Známe nějakého předchůdce těchto buněk, které (snad) umějí zpracovávat informace)?

maja 30.12.2006 10:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autor se myli.

Pamatuji doby, kdy se tvrdilo, jak jsou zdravé vajíčka, pak se tvrdilo, že jsou nezdravé a dnes se zase tvdí, že jsou zdravé. Tak uvažuji, jak to je a příjde mi, že více než na těch informacích záleží na tom, s jakým úmyslem je využíváme.Stěží někdo z nás prokáže jestli je to tak, nebo naopak, ale můžete se pokusit, bude to jistě zajímavé;-)

jízlivec 30.12.2006 9:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autor se myli.

Myslím, že máte informací dost, ale interpretujete je přesně naopak...

maja 30.12.2006 9:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autor se myli.

A možná tomu rozumím jinak, než je to napsáno a v tom případě mám málo informací.

maja 30.12.2006 9:21

Re: Re: Re: Re: Re: Autor se myli.

Informace, které použil mě zřejmě k tomu vedli;-) MilKra tvrdí, že existence není informace, a vy s ním asi souhlasíte, já vnímám informaci existencí.

Medvídek 30.12.2006 9:09

Re: Re: Re: Re: Autor se myli.

Já nevím co jste nepochopila, ale vyčetla jste autorovi (příspěvu, ne článku) že chce tvrdit že existuje jenom to o čem víme. Já jsem vás upozornil že to autor netvrdí. Naopak napsal, že existence je na tomto nezávislá.

Medvídek 30.12.2006 9:04

Re: Re: Re: Zajimave vysvetleno.

Nevím co jsou to ďábloviny, bohoslovectví není můj obor, ale mně Luciferovy příspěvky připadají srozumitelné. Nemám s nimi problém. Třeba jsem taky ďábel.:-P

maja 30.12.2006 9:00

Re: Re: Re: Autor se myli.

Mě stačí úmysl k tomu aby něco vzniklo, to ostatní je produktem. Jak by medvídek vysvětlil to co jsem nepochopila?

maja 30.12.2006 8:58

Re: Re: Re: Autor se myli.- kdo to může potrvdit?

Je vám známo, že o sobě podáváte informace? Přemýšlím, co je na tom slově tak nepochopitelného. Prostě vyjadřuje něco. Něco co je, a prostřednictvým toho něco jiné vzniká, například pocit. je pocit informace? pro koho? Jaká? Je věda souhrn informací?Možná by stálo zato oprostit se od zažitých nepochopeností a pokusit se pochopit, že vše je jenom souhr informací a jejich vzájemná interakce. Jsou vědci,/ne jenom vědci/, kteří se snaží působit jako intelektuálové nejvyšší úrovně a přitom mají problém uvázat si tkaničku na botě, o čem mluví tato informace?Vše jsou informace a je zřejmé, že jich známe ještě  málo.

Medvídek 30.12.2006 8:57

Re: Re: Autor se myli.

Ne, to autor příspěvku netvrdí. Přečtěte si ještě jednou a pořádně poslední vykřičník.

maja 30.12.2006 8:30

Re: Re: Zajimave vysvetleno.

Je opravdu hodně jednoduché říct, a taky napsat co není možné. Možná proto, že vysvětlit co možné je, je složitější. Ale co můžeme očekávat od Lucifera, jenom ďábloviny.

Kudrna 30.12.2006 8:26

Re: Re: Autor se myli.

Pokud je informace nezničitelná a věčná, tak musí být asociována s blbostí .. protože o tý je to známo už dlouho.

maja 30.12.2006 8:22

Re: Autor se myli.

A co když je existence informací? Udivuje mě, jak jste si jistý svým přesvědčením, na základě jakých informací? Chcete tvrdit, že jenom o čem víme existuje? Přeji vám toto uvědomění, obávám se ale, že máte ještě málo informací.

Houmr 30.12.2006 7:08

částice není systém informací

tento systém informací slouží pro její popis a možnosti matematického zpracování jeíjho chování a interakcí......

Emem 30.12.2006 7:03

Re: Re: Re: Re: vlamujete se do otevřených dveří, autore

Je Saturnův praktický pokus zdokumentován fotograficky? Je na webu?