28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
¨jan hájek 23.2.2007 11:06

Re: Re: Re: Andělo, ad

navíc vaše nové auto nebode mít podstatně (v poměru ceny) menší spotřebu než ona Š120

czenda 23.2.2007 11:06

Re: ?

Dostal jste se, vážený pane, přesně do polohy, kterou popisuje autor - bez pipomínek přijímate tvrzení, která vysloví člověk s jakousi autoritou a odmítáte přemýšlet o alternativě. Poměrně zajímavé alternativní srovnání poskytuje autor a má - na rozdíl od všeobecně píšících novinářů - pro svá tvrzení jasné - a pro mně celkem těžko zpochybnitelné argumenty, vycházejících z měření. Pokud jim nevěříte, je to vaše svaté právo, mě však diskutovaná úvaha oslovila. A chtěl bych se vás v souvislosti s vaší příspěvkem zeptat - co je to pravda, podle vás ? - viz poslední vaše věta. Je to něco, co vám někdo nakuká a vy bez ověření faktu tuto myšlenku přijmete ?

qwerty 23.2.2007 11:06

Re: vím, co chci

naprostý souhlas s malou otázkou: jak byste vyřešil to když v minulosti např. fašisté nebo komunisti a v současnosti evropští socialisté a zelení samo-spasitelé vyvíjejí jednoznačně negativní energii? Je v pořádku vyvíjet energii na ochranu svého domu před zloději?

čtenář zdrojů 23.2.2007 11:05

Re: Konečně trochu světla

Jistě máte pravdu. Na druhou stranu Vám jistě neuniklo, že pan Svoboda nezpochybnil jediná vědecky zjištěná data o klimatu. V minulých týdnech se to tady hemžilo radoby vědci, kteří tvrdili, že klimatologové lžou. Ale Svoboda to tady neřekl. On je totiž sám klimatolog a ví, že metody zjišťování dřívějšího klimatu jsou velmi propracované.

j 23.2.2007 11:01

Re: Re: Theorie o lidmi zavinenych zmenach klimatu

problém všech předpovídačů není v aproximaci ale v extrapolaci daleko za meze oboru v němž byla učiněna aproximace

čtenář zdrojů 23.2.2007 11:01

Re: klementinska rada

U Klementinské řady je kouzelné, že smog a inverze tam řádily už na počátku měření, protože už tehdy bylo Klementinum uprostřed průmyslového města. Ta teplotní řada je zkreslená tím, že stanice není 2 metry nad zemí. Ale to skreslení je pořád stejné, takže Klementinská řada a tam naměřené odchylky od průměru jsou velice cennými historickými daty.

Plzák 23.2.2007 10:58

Většina světa závěrům IPCC nevěčí.

Budem se už konečně muset smířit s faktem, že většina světa ví i bez IPCC, co dělat. Zde výčet pro méně informované: Čína, Indie a USA. Země jihovýchodní Asie se o problému ani nebaví. Že bychom my, tady ve staré, zkostnatělé Evropě věděli všechno nejlépe. Znovu opakuji: Členové IPCC nejsou, ve své většině, ani tak moc vědci, jako byrokraté ve službách politiků.

sova 23.2.2007 10:58

Re: Slyšel včera někdo

Bursíka a zelené zavřít do klece

LM 23.2.2007 10:51

Re: Re: Re: Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

Nebojte se, předpokládal jsem, že si to lidi přečtou. Navíc jsou tam i odkazy na zdroje.

Ono je trochu komické, že vysvětlení, proč by mělo (mohlo) být v době středověkého "klimatického optima" v Grónsku teplo je velice snadné a logické, jenže:

1. Spousta lidí považuje název za důkaz (kvůli tomu tahle diskuse vznikla, že?)

2. Pokud bylo v Grónsku teplo a třeba i tepleji než dnes, je to jen o jedné oblasti a ne o globální charakteristice. Spíš to vypovídá jen o lokální variabilitě klimatu. Prostorová variabilita versus časová variabilita. Základní otázkou, která se tu už měsíc občas probírá, je časová variabilita, ale příklady z Grónska (nebo i Čech) mohou stejně dobře  souviset s prostorovou variabilitou.

3. Někteří si myslí, že Grónsko bylo opravdu celé zelené, včetně vnitrozemí, že se tam ve velkém pěstovalo obilí a kdo ví, co ještě. To je ovšem nesmysl.

Plzák 23.2.2007 10:49

Ti, kdo to tvrdí, jistě nelžou

Stojí v textu. Tvrdím opak. Samozřejmě, že pojišťovny lžou. Jde jim o peníze a "globální oteplení" je pro ně vítaným důvodem zvýšit pojistné prémie.

czenda 23.2.2007 10:48

Konečně trochu světla

Díky pane Svobodo, už jsem si myslel, že po mediální masáži o globálním teplování jsem blázen, když jsem měl i pro sebe i jiná vysvětlení. Trochu jste mi ulevil - zjišťuju, že nejsem sám, kdo takto přemýšlí a jsem rád, že mám po ruce i fundovaný názor, podložený měřeními a vysvětlením souvislostí - i když je mi jasné, že je třeba delšího rozboru. Ještě jednou díky za hezké a naučné počtení.

Pavel41 23.2.2007 10:44

Re: klementinska rada

1.Protože v našich krajích lepší zdroj nemáme

2.Průmyslové zplodiny se projevují  (Váš příklop) až poměrně nedávno - ovšem smog je definován trochu jinak, než kouř a mlha v našem podnebí...

NoName 23.2.2007 10:42

Re: Theorie o lidmi zavinenych zmenach klimatu

Ropa, kovy, spodni voda - zasoby jsou vycerpatelne !  Co pak ? Pak to nějak dopadne ... Jinak tuhle otázku si již před mnoha, mnoha lety položil nějaký Malthaus a za využití  lineárních aproximací vytvořil skvělou teorii o tom, jak to dopadne...   Nedopadlo ...

surfer 23.2.2007 10:41

Re: Re: Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

L.M., Vy jste neskutečný, jaký jste demagog. Uvádíte z Wikipedie slova Erika Rudého na konci 1.odstavce - "lidé budou dychtivšjší tam odjet, když to(Grónsko) bude mít dobré jméno", ale naprosto zamlčíte druhý odstavec.

Aby si diskutující udělali obrázek o způsobu Vaší argumentace, přeložím ho celý:

"V té době vnitřní oblasti dlouhých fjordů, kde osídlení bylo lokalizováno, byly velmi odlišné ode dneška. Vykopávky ukázaly, že tam bylo hodně březových lesů se stromy vysokými 4 až 6 metrů v oblasti kolem vnitřních částí fjordů Tunuliarfik a Aniaaq, centrální oblasti východního osídlení, a kopce byly porostlé trávou a vrbovým křovím.To bylo kvůli středověkému klimatickému optimu. Norové brzo změnili rostlinstvo kácením stromů, využívaných jako stavební materiál a pro topení, a extenzivním chovem ovcí a koz během léta a zimy. Klima v Grónsku bylo mnohem teplejší během prvních staletí osídlení, ale stávalo se stoupající měrou chladnější ve 14. a 15. staletí s blížícím se období chladnějšího počasí, známého jako malá doba ledová."

To je z toho Vašeho odkazu na Wikipedii. Zřejmě spoléháte, že většina čtenářů neumí anglicky.

nd 23.2.2007 10:39

Theorie o lidmi zavinenych zmenach klimatu

nevysvetluji zdaleka cely problem.  Proto ty neustale diskuse.  Kdysi v daleke minulosti byla Sahara zelena, a z Evropy a Gronska se museli nasi predkove trikrat vystehovat pro silne mrazy dob ledovych - a lide tenkrat nejezdili ani auty, ani  neletali letadly. 

Ale trochu panikareni je nutne, uz proto abychom prestali huntovat tak tu zemekouli.  Dnesni zpusob bicovani prirody neni udrzitelny.  Ropa, kovy, spodni voda - zasoby jsou vycerpatelne !  Co pak ?

 

LM 23.2.2007 10:35

Re: Re: k pousmani

Zase jen malé upřesnění - pan Jiří Svoboda není klimatolog, ač se tak podepisuje...

LM 23.2.2007 10:32

Re: Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

No, ono taky těch několik tisíc lidí mohlo být důsledkem té (úspěšné) propagandy... :-)

Jen pro upřesnění - Grónský ledovec je starý několik set tisíc let, takže pokud bylo Grónsko "zelené", tak jen při pobřeží (ale ono i dnes tam na pobřeží leccos roste). Nicméně ledovec tam byl a zřejmě tam tedy i docházelo poměrně často ke stékání studeného vzduchu z výše položeného ledovce dolů (katabatické proudění), což je věc, která žádné vegetaci zrovna neprospívá...

J. Mach 23.2.2007 10:29

Re: k pousmani

Ukulele, ten článek nebyl o Klausovi. A to, že autor nezpívá unissono s publicisty a politiky je způsobeno tím, že autor je, na rozdíl od vás, odborník. A že se vám to nelíbí, to je docela dobře možné, ale na faktech to nic nemůže změnit.

Emrys 23.2.2007 10:21

Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

Ano, jsou tam dva názory. 1/ Grónsko byla skutečně zelená země a 2/ jednalo se o propagandu s cílem nalákání osadníků.

S ohledem na to, že podle uvedených pramenů tam z 350 dorazivších průzkumníků vznikla prosperující několikatisícová kolonie, je druhý názor výrazně méně pravděpodobný.

moebius 23.2.2007 10:20

vím, co chci

Chci žít na planetě s nejlepšími podmínkami pro Život, kde můžu radostně tvořit a milovat. Chci žít na planetě hojnosti, harmonie a spolupráce mezi lidmi Co chcete vy?

A když vím, co chci, nezabývám se tím, co nechci, jako je klimatická změna, jaderné zbrojení, války, nemoce a hladomory. Když bojuju nebo protestuju proti tomu, co se mi nelíbí, tak to vlastně tvořím, dávám tomu energii. Kdyby to neexistovalo, ztratil by můj protest smysl. Ale já nechci to, proti čemu protestuju, přesto to paradoxně podporuju. Druhou cestou je vědět, co chci a dát energii tomu. Tahle energie tvoří realitu kolem nás.

Začněme už konečně tvořit to, co chceme a neztrácejme čas s protesty proti tomu, co se nám nelíbí. To je má výzva všem...

NoName 23.2.2007 10:16

Re: Re: Re: ?

Obávám se, že toho přemýšlení zatím v diskuzích moc není ...

Lucas 23.2.2007 10:15

Re: Re: ?

to je ale základ debaty že každý hájí sůj názor:) kdyby tomu tak nebylo, nebyla by ani tahle debata. a víte že je dobře že tahle debata vůbec existuje? nutí nás o problému přemýšlet. a ať už existuje nebo ne globální změna klimatu, je dobře že lidé začínají nad problémem prostředí ve kterém žijí přemýšlet. ale nejen z ekologického pohledu, ale hlavně globálního.

NoName 23.2.2007 10:07

Re: dobry clanek,

Jste to nepochopil. Argumenty, které mluví pro to, že nejde o nic výjimečného a že teplota kolísala i v historicky nepříliš vzdálených obdobích stejně nebo víc než dnes nejsou zajímavé a relevantní ...:-/

cer 23.2.2007 10:05

dobry clanek,

podle Zikmunda Wintera v knize Zlata doba ceskych mest z 15.-16. stoleti se krome zprav o pestovani melounu hovori i o urode dvakrat do roka.

Mirek F. 23.2.2007 10:05

Re: Re: ?

nepřátelsky, samozřejmě, sorry i za jiné překlepy:-)

Mirek F. 23.2.2007 10:04

Re: ?

Když pomineme to, že autor článku se o přížské konferenci zmiňuje a to nikoliv nepřítelsky, tak vaše logika je poněkud sebestředná - každý, kdo dojde k jinému názoru než vy, se dobrovolně vrhá do náruče bludů. Určitě ale máte nastudovány zaávěry pařížské konference dokazující, že údaje v članku nejsou relevantní.

LM 23.2.2007 10:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

Argumentačně skvělé. Bez dalších dokladů se domníváte, že to bylo zrovna podle Vás. Nicméně jiné vysvětlení máte třeba na http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Greenland, Norse settlement, konec 1.odstavce. Taky logické, navíc i něčím doložené...

NoName 23.2.2007 10:02

Re: Re: Andělo, ad

To je další aspekt, EU s obrovskými náklady sníží emise o pár procent a znevýhodní své podnikate v konkurenčním boji s USA, Japonskem a Čínou ... Nekonec Váš příměr platí i u nás: já mám nové auto s malými emisemi, ale když si budu kupovat další, budu muset zaplatit ještě víc, protože si to EU přeje. Soused, který jezdí Š120 nic platit navíc nebude, přestože on pro snížení emisí neudělal nic... Zajímavá logika ...

Včera vytáhl Veselovský zprávu, kterou si nechala vypracovat bezpečnostní rada státu a která jednoznačně doporučuje další rozvoj jaderné energetiky a kterou dali Zelení zatím utajnit, "dokud se nepřepracuje, aby nebyla tak tendenční"...

Mard 23.2.2007 9:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmm, tak menšinový názor je taky názor

Ne, ale co chcete dokázat? To že na Islandu byl led v létě a zároveň v Grósku zelená tráva v zimě? To že v Grósku nebyl led, to je myslím jasné, pokud nechcete tvrdit že jim led plesnivěl a měl zelenou barvu. Tak o co vám jde? Já vám dal nejpravděpodobnější vysvětlení, že do Gróska přijeli v létě a byla tam zeleň a na Island v zimě a byl tam led. Pokud se domníváte že to bylo naopak, tak lze o vás pochybovat.

Lucas 23.2.2007 9:54

Re: Re: ?

nemyslím si že by někdo hlásal konec světa, ale spíš přechod ke konečně šetrnějšímu využívání zdrojů naší planety. při růstu celosvětové populace a její spotřeby je toto beztak nevyhnutelné a čím dříve to pochopíme tím lépe. nesmíme vidět ve snaze o ekologickou šetrnost zpátečnictví, ale naopak cestu do budoucna a to ve využívání nových a čistých technologií. až toto pochopíme dostane nás to mnohem dál.