19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milda 30.4.2009 10:13

Soutěž

Tak jsem si přečetl kus této zbytečné a neplodné diskuze. Víte co. Každý z "diskutujících" napište, o kolik si myslíte, že se ty oceány za těch sto let zdvihnou. O tom totiž ten článek je.

AA 30.4.2009 10:23

Re: Soutěž

s pravdepodobnostou 90 % a viac si myslim, ze sa zvysia v rozsahu o 80-120 cm do roku 2100...

(za predpokladu,  ze sa vyrazne neobmedzia emisie sklenikovych plynov, pripadne vyrazne dlhodobo neznizi aktivita Slnka)

para 30.4.2009 11:16

Re: Soutěž

Typuji 30cm do roku 2050 .... výhrou by pro mě ale bylo kdybych se tohoto roku dožil :-P

lapis 12.5.2009 14:56

Re: Soutěž

Z Wikipedie jsem získal údaje u objemu ledovců na planetě a rozlohy oceánů, odhadl jsem tl. a rozměry zalednění severního ledového moře a přidäl 15% na pevninské ledovce na světadílech.

Počítal několikrát, vychází zvýšení hladiny světových oceánů 95-135 cm.

Ještě by mě zajímalo, co způsobilo, že starověké přístavy kolem Středozemního moře se nyní nacházejí 4-6 m pod vodou.

honzak 30.4.2009 11:22

Re: Soutěž

jako starý praktik se ptám, kdo to naše odhady bude za 91 let kontrolovat? O tom to totiž je - o věšení pseudovědeckých strašáků na zeď! 

Jaký bude v roce 2013 (odcházím do důchodu) kurs eura vůči dolaru? To něřekne nikdo, protože se to dá snadno kontrolovat.

para 30.4.2009 12:05

Re: Soutěž

Já honzáku typuji, že v roce 2013 také - ale jen formálně - půjdu do důchodu a kurs eura k dolaru se o něco ještě zlepší. A ty strašáci co o nich mluvíš pejorativně budou v té době zas reélnější. Dnes s nimi ještě můžem nakládat jak se strašidly - naši následníci už jako s realitou. To je také můj typ.

Ludva 1.5.2009 14:11

Re: Soutěž

Nezdvihnou se. Ochladí to buď Američani nebo Vatikán.

honzak 30.4.2009 6:25

ještě jeden postřeh

doktor Metelka napsal, že většinu prací v oboru klimatologie dělá (on i ústav) ve spolupráci s MFF, katedra meteorologie. Bystřejší z diskutérů jistě hned pochopí, kdo že přerozděluje peníze ze státného rozpočtu pro UK a tedy MFF. Je to ministerstvo školství a tělovýchovy (nebo jak se to aktuálně jmenuje). Kdo tomu ministerstvu vládne? Není to zase ten bursík?

Doktore, svoje finty zkoušejte na nějakého mlamoje a ne na starého chlapa! Já už přežil tolik úžasných objevů a projektů, že za nimi  vždycky hledám prachy pro jejich prosazovatele. Dobrá a užitečná věc se prosadí sama - máte mobil? Asi jo. Musel vás někdo přesvědčovat výhledy do roku 2100, abyste si ho koupil? Nemusel. Stačilo, když poměr výkon / cena dosáíhl přijatelné hodnoty, že?

Závěrem návrh - jistě máte pro klimatologické referenční třicetiletky (např. 1961 - 1990) zpracováno i SKUTEČNÉ kolísání hladiny světového oceánu, že? Tož sem s ním! Odhaduji, že to bude v řádu zlomku centimetrů, tedy v rozsahu chyby měření.

AA 30.4.2009 8:06

Honzaku

jak muze oteplovani zpusobovat Slunce, kdyz se ochlazuje stratosfera? diki za odpoved

honzak 30.4.2009 8:16

Re: Honzaku

No, já jsem nic takového netvrdil. Nicméně jsou jen 2 možnosti - změnu klimatu (o té není sporu) způsobují buď přirozené síly, nebo člověk. Lidský příspěvek je zatím medializován do CO2, taktně se mlčí o metanu.  Mně osobně připadá antropogenní ovlivnění v takovém rozsahu nemožné a nikdo mě zatím nepřesvědčil, že je tomu naopak.

Ohledně stratosféry nevím, nejsem fyzik atmosféry. Nicméně nahazuju myšlenku, že se ochlazením vytváří nějaká odrazná vrstva (vrstvy), která vrací IR záření zpět. Něco jako "kanály" v ionosféře, podporující šíření KV. Znovu zdůrazňuji, že na to nemám vzdělání a moje myšlenka je intuitivní, podpořená praxí. Mám takový vlastní "zákon" - PŘÍČINY VELKÝCH PRŮSZERŮ JSOU MALICHERNÉ. PROBLÉM OVŠEM JE NA NĚ  PŘIJÍT. ověřeno 40 lety praxe ve slaboproudé elektrotechnice.

AA 30.4.2009 8:38

Re: Honzaku

ja jen, ze ste tady neco povidal, ze aktivita Slunce, az neroste uz nekolik desetileti, je dostatecne vysoka na to, aby vyznamne prispela k otepleni... doporucuju dostudovat, kdyz tak vehementne "bojujete" proti sklenikovym plynum...

honzak 30.4.2009 9:41

Re: Honzaku

sorry, to byl někdo jiný.

L.Metelka 30.4.2009 8:57

Re: Honzaku

Ty odrazné vrstvy pro IR záření jsou slušný nesmysl. Zkuste něco jiného...

AA 30.4.2009 9:06

Re: Honzaku

...pokus to bol pekny :-). Ale obavam sa, ze nic lepsie nevymysli...

L.Metelka 30.4.2009 9:37

Re: Honzaku

On absolutně neví, jak to je. Ani to netuší. Základy všeobecné klimatologie jsou nad jeho síly. Ale vesele tady uvádí, co všechno je v klimatologii špatně... Některé ty jeho hypotézy jsou dost komické. Je s ním alespoň legrace.

honzak 30.4.2009 9:48

Re: Honzaku

On EXPLICITNĚ napsal, že je to jeho soukromá myšlenka, a že na ní netrvá, víme? Stačí se podívat do příspěvku. Někdo to tady dříve nazval funkčním čtením... Neuvádím, co je v klimatologii špatně, jen se mi nelíbí AROGANTNÍ hlásání NEPOTVRZENÝCH TEORIÍ.  Dnešní politická klimatologie je obchod s deštěm a vy to víte.  Ale kdo by to za ty prachy nedělal, že

L.Metelka 30.4.2009 11:07

Re: Honzaku

On ovšem v řadě minulých příspěvků a diskusí psal, co všechno je špatně. S jeho znalostmi - velmi odvážné. On také, při své neznalosti, jistě dokáže posoudit, co je dostatečně potvrzené a co ne....;-D

Co je to politická klimatologie, to nevím. Asi nějaká novinka...

Bob 30.4.2009 9:06

Re: Honzaku

Honzák, z vašich textov je zrejmé, že sa v tom nevyznáte, tárate tu nezmysly, ale vehementne zosmiešňujete diskutujúcich, ktorí sa problematike rozumejú. S vami naozaj nemá význam diskutovať.

honzak 30.4.2009 9:53

Re: Honzaku

Naozaj? Hlavně že se vyznáte vy, to jsem hned klidnější! V politické ekonomii jsem se taky nevyznal a věděl jsem, že to je kravina. Kde je dneska politická ekonomie s historií dělnického hnutí a vědeckým marxismem - leninismem? V bruseli! Doufám, že brzy tam bude i vaše a Metelkova politická klimatologie.

para 30.4.2009 10:10

Re: Honzaku

Ona nejen v ČSSR vyučovaná politická ekonomie doznala značných proměn ale na kahánku má zejména klasická tržní ekonoka. http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich     nebo také   http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/prehlizeny-detail-konecnost-zdroju-vysvetluje-financni-krizi   Osobně bych se velmi přimlouval za zavedení 1JOULE jako mezinárodní měnové jednotky. Nedá se s tím tak švindlovat jako s tištěnými penězi, které v době úbytku zdrojů ztrácejí své motivační přednosti. Počítám, že mi zavedení této alternativní měny u honzaka i současných bankéřů a ekonomů sotva projde.;-)

Petr Kiebel 30.4.2009 9:26

Re: Honzaku

Honzaku, vy podvodníku a zloději. Vy děláte v elektrotechnice, takže máte zájem na neomezení spotřeby el. energie. Jste podplácen ČEZem, aby jste tady prosazoval jeho zájmy a vystupoval proti GO. Že se nestydíte.. (blbost, co? A proč tohle děláte ostatním?)

honzak 30.4.2009 11:18

Re: Honzaku

ty jsi taky vůl jak lev.  Nicméně Metelku zřizuje a platí MŽP, na tom nic nezměníš.

AA 30.4.2009 0:08

posledne cislo casopisu Nature

s priznacnym nazvom - Climate chrunch - dufam, ze sa klimaskeptici dobre bavia...

honzak 30.4.2009 6:11

Re: posledne cislo casopisu Nature

A jak to je s principem spojených nádob? Už zase platí?

AA 30.4.2009 7:50

Re: posledne cislo casopisu Nature

ako suvisi princip spojenych nadob s pohybom pevniny voci morskej hladine?

honzak 30.4.2009 8:24

Re: posledne cislo casopisu Nature

to musíte vědět vy - včera jste psal, že při pohybu litosférických desek dochází k lokálnímu poklesu hladiny. No a já tvrdím, že tento pokles rychle vyrovná v oceánu a "přepočte" se na novou hladinu oceánu.

Možná je to  jen rozdílné chápání pojmů, časté i mém oboru.

AA 30.4.2009 8:42

nepochopenie

myslel som to tak, ze niekde moze hladina oceanov klesat (voci pevnine) - ak sa tato pevnina vysuva z oceanu rychlejsie, ako rastu oceany...

alebo hladina oceanov moze narastat viac ako je globalny priemer, ked sa pevnina zosunuje smerom nadol (napr. ostrovy Tuvalu...)

uz sa rozumieme?

honzak 30.4.2009 11:24

Re: nepochopenie

to je jiná. Tomu rozumím i já, ačkoliv mě Metelka pasoval na dokonalého blbce:-D!

L.Metelka 30.4.2009 12:08

Re: nepochopenie

Taky tohle nepochopit, to už by asi fakt bylo moc...

ginANDtonix 29.4.2009 21:53

To je nepodstatne.

Podstatne je, ze zapadni svet utraci za "boj" s klimatem miliardy, cimz zdrazuje svoji vyrobu, cimz zpusobuje presun vyroby do Ciny, ktera na klima kasle z vysoka, cimz se globalne prispiva k vetsim emisim a jako vedlejsi produkt zapadni ekonomie jde do kopru.

Kdo tohle podporuje jakymkoliv zpusobem (Al Gore, L. Metelka, Alexander Ac. Thomas Mann etc.) je budto hlupak, nebo neřád. Tak jednoduche to je.