25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Von 1.8.2007 13:40

Re: Juro

Ano - je třeba se PŘIZPŮSOBIT. "Klasičtí oteplenci" se skutečně mezi klimatology nevyskytují - a kámen úrazu /tedy u nás/ je v té poslední větě. No - a téměř katastrofou je, že ve světě se našli i ještě větší "oteplovači"!

LM 1.8.2007 13:47

Re: Re: Juro

Zdravím Vás, pane kolego. Do jaké míry prevence a do jaké míry adaptace, to by nemělo být, podle mého názoru,  výsledkem jakýchsi ideologických válek mezi zelenými a modrými (zjednodušeně vyjádřeno), ale výsledkem odborných (samozřejmě i ekonomických) analýz. Cílem jistě je dosáhnout maximálního efektu (nebo, vezmeme-li to z druhé strany, tak minimálních ztrát) s vynaložením co nejmenších prostředků.

Takže dovedu si představit řešení, založené hlavně na prevenci, dovedu si představit i řešení, založené převážně na adaptaci, dovedu si představit i kombinaci obou přístupů, pokud to vzejde z odborné analýzy a nikoli z ideologického boje.

Von 1.8.2007 14:07

Re: Re: Re: Juro

LM - i já zdravím a samozřejmě souhlasím. Jen jsem už někde tady dnes dodal, že prostě na JAKÉKOLIV řešení prostě LIDSTVO musí mít finance! A tedy než se do něčeho pustíme, je třeba ne dvakrát, ale alespoň pětkrát měřit /vážit?/, než se řízne! Zrada je,  že se právě z ideologických / a ne z odborných/ důvodů příliš spěchá!

LM 1.8.2007 14:12

Re: Re: Re: Re: Juro

To souhlasím.

Problém je i v tom, že případná prevence by musela být globální, zatímco adaptace připouští i daleko regionálnější (nebo i lokální) přístup....

Nestačímsedivit 1.8.2007 15:16

Re: případná prevence by musela být globální...

No a to je právě "jádro pudla", že "oteplovači" chtějí dirigovat celému světu, místo aby vše ponechali na přirozené adaptabilitě lidí.

To je stejný rozdíl jako mezi socialisty, kteří všem chtějí plánovat a dodetailu předepisovat, co mají dělat  - a liberály, kteří důvěřují svobodným tržním principům a jejich  zpětnovazebnímu působení.

LM 1.8.2007 15:18

Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Takže z toho důvodu jste jen pro adaptaci, i kdyby existovala celkově levnější řešení?

Nestačímsedivit 1.8.2007 15:27

Re: Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Znáte levnější řešení, než ta, která přirozeně vyplynou z chování trhu?

LM 1.8.2007 15:33

Re: Re: Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Můžete jasně prokázat, že takové řešení je vždy a za všech okolností nejlevnější?

Nestačímsedivit 1.8.2007 15:44

Re: Re: Re: Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Zkušenost z běžného života. A víc než půl života prožitého v komunisty dirigovaném hospodářství. "Poručíme větru, dešti"... už znám dobře. ;-) Zelení se chovají naprosto stejně.

Bob 1.8.2007 15:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Trh nemôže dovidieť ďalej ako je návratnosť bežných investícií, teda nanajvýš 10-20 rokov. Zotrvanie CO2 v atmosfére je ale priemerne 120 rokov. Podobné to bolo aj v prípade deštrukcie ozonosféry vplyvom freónov, zákazu olovnatého benzínu, odsírnenia uhlia ap. - trh sa všemožne bránil akýmkoľvek opatreniam a nakoniec sa ukázalo, že po prijatí opatrení nedošlo k žiadnemu spomaleniu ekonomického rozvoja. Vžite sa do roly podnikateľa a zvažujte, že aký má on záujem na dlhodobej ochrane prírodného prostredia.

Ladislav N. 1.8.2007 17:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: případná prevence by musela být globální...

Trh především reaguje na reálné podněty, ne na virtuální bubliny (na ty taky, ale jenom krátkodobě). Tady žádný reálný podnět k tomu, abychom "investovali" třeba do snižování spalovaní fosilních paliv není (kromě tržního nárustu cen paliv). Resp. nejlepší alternativě - jaderným elektrárnám - zase paradoxně brání Zelení. Proto hlavní katastrofickou vizí je, že Zelení - nevzdělaní a umanutí magoři ovládnou politicky stát a budou provozovat totéž, co tady dlouhá desetiletí provozovali komunisti.

honzak 1.8.2007 14:13

Re: Re: Re: Re: Juro

Jak spěchá??? Angela to naplánovala a plán je soudruzi ZÁKON!!!! A my ten plán splníme dřív, protože budeme tvůrčím způsobem aplikovat poznatky soudruhů z NDR.

Pete Brich 1.8.2007 14:41

Re: Re: Re: Re: Re: Juro

Stachanovci plnili pětiletku za tři roky!!;-O

PB

www racek 1.8.2007 14:58

Re: Re: Re: Re: Juro

no, vone, voni ty finance člověku sedícímu uprostřed pouště jsou jaksi ... prevence a zase prevence. ta bývá levnější. myslím rozumná prevence.

Von 1.8.2007 16:58

Re: Re: Re: Re: Re: Juro

Racku - ten příklad člověka uprostřed pouště je demagogie, asi to i sám cítíte, ale spíše bychom se měli přiklonit ke kompromisu, který připouští i ML. /Divím se, že to zdejší diskutéři nekomnetují!/ Tedy nejen prevence, ale i adaptace, která je možná i LOKÁLNĚ. A ROZUMNÉ prostě musí být OBOJÍ!

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:08

Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

a pochmurný pesimismus zároveň: Na nic nemáme vliv, a máme-li, stejně vliv nemáme. Ve světle jakýchsi poznatků o zániku středoamerických indiánských civilizací, závislých na jediné plodině, totiž kukuřici, jejímž extenzívním pěstováním tyhle civilizace zničily svá území a zanikly, jsou takové maximy přinejmenším sporné. Jinak přeji všem hezký den - a třeba jednou zmrzneme...;-D

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:10

Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

No, aby v tom velice Modrý pták nebyl sám, je třeba přiznat, že výchozí tezi jeho úbahy ovšem definoval zdejší Šnek. Komu čest, tomu čest...:-)

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:11

Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

ovšemže úvahy...;-(

www racek 1.8.2007 12:00

Re: Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

čumile, kupodivu zrovna kukuřice tu půdu moc nevyčerpává, to obilí je asi 100x horší. ono to možná bylo poněkud jinak.

balthasar 1.8.2007 12:09

Re: Re: Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

Hm, to by byl docela převrat v zemědělství, kdyby bylo vyčerpání půdy nepřímo úměrný množství zelený hmoty .. ;-)

jasan 1.8.2007 12:44

Re: Re: Re: Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

rackovo perpetum mobile....

krmič 1.8.2007 15:13

Re: Re: Re: Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

Pěstování biomasy k energetickým účelům ovšem nebude půdu vyčerpávat vůbec, že. To bude teprve převrat v zemědělství!

Nestačímsedivit 1.8.2007 15:34

Re: To bude teprve převrat v zemědělství!

Budou hnojit popelem... ;-DR^

Bob 1.8.2007 9:48

J. Svoboda?

Prečítal som si obidve časti rozhovoru s historikom J. Svobodom o zmenách klímy a nestačím sa čudovať. Za všetko iba jeden citát: "Osobně skleníkovým plynům příliš velký význam nepřikládám, protože ve hře je celá řada jiných faktorů. Jednoznačně slunce. Od roku 1610 se evidují a sledují slunečních skvrny. Víme, že když je jich hodně, aktivita slunce se zvyšuje." Skutočnosť je taká, že od roku 1750 sa zvýšilo prichádzajúce slnečné žiarenie k hornej hranici atmosféry Zeme v priemere iba o 0,3% a od roku 1975 sa prakticky nezmenilo. Účinok skleníkových plynov na rast prízemenj teploty vzduchu je všeobecne známy a dá sa overiť ľahko aj v stredne vybavenom fyzikálnom laboratóriu. Podrobné výpočty a merania potvrdili, že rast koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére má od roku 1750 až 8x väčší význam (radiative forcing) ako zosilňovanie slnečného žiarenia. Komplikácie spôsobujú sírnaté aerosóly, ktoré zapríčinili v období 1945 až 1975 redukciu vplyvu rastúceho skleníkového efektu atmosféry. Po prijatí opatrení proti kyslým dažďom (odsírnenie uhlia a prechod na ropu a zemný plyn) sa jednoznačne prejavil po roku 1975 vplyv rastúcej koncentrácie skleníkových plynov, najmä CO2, v atmosfére. J. Svoboda je historik, ktorý sa zaoberá aj klimatológiou. Bol som na jednej jeho prednáške a prečítal som jednu jeho knižku a pár článkov. Je vidieť, že má medzery v teoretických poznatkoch z meteorológie a klimatológie (nakoniec aj z fyziky), to sa nedá dobehnúť amatérskym štúdiom. Najviac mi ale vadí, že odmieta akúkoľvek diskusiu o jeho klimatologických interpretáciách, ktoré kritizovali viacerí odborníci. To je asi dôvod prečo nemá J. Svoboda žiaden hodnotnejší klimatologický vedecký príspevok publikovaný v renomovaných časopisoch. Oceniť akle treba jeho vytrvalosť v hľadaní historických podkladov dotýkajúcich sa klimatických zmien. Mohol by som pokračovať vo vyvracaní iných jeho tvrdení v týchto dvoch príspevkoch na NP, no vzhľadom na zloženie diskutujúcich to asi nemá význam.

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:10

Re: J. Svoboda?

máte pravdu. Svobodovo shromažďování historických údajů o počasi a klimatických jevech je úžasná práce. Jeho knihy se čtou jedním dechem. Vím, že ve svých knihách Svoboda nikdy nebyl odpůrcem teorie současného globálního oteplování. Pouze tvdil, že klimatické výkyvy se odehrávaly i v minulosti, což ale tvrdí i klimatologové. Znovu tvrdím, že tento rozhovor nemůže být zcela autentický, protože pak by Svoboda zcela negoval své dosavadní publikace.

Ivan Brezina 1.8.2007 11:09

Re: Re: J. Svoboda?

Rozhovor byl beznym zpusobem autorizovany. Kdybyste si ho precetl poradne, vedel byste, ze v nem pan Svoboda soucasne GW nepopira. Rika jen, ze ma s vysokou pravdepodobnosti prirodni pricinu a ze v soucasne dobe uz pomalu konci.

čtenář zdrojů 1.8.2007 14:20

pane Brezino

Svoboda nikdy netvrdil, že globální oteplování pomalu končí. To jste si to špatně vyložil. Svoboda ovládá narozdíl od Vás statistiku. A ta je nekompromisní: poslední dekáda je v Evropě nejteplejší za posledních 200 let. Letošní rok bude nejspíš v ČR nejteplejší za posledních 230 let. Letošní teploty jsou o to zajímavější, že naše slavné Slunce se nyní nachází v období absolutního minima svého 11-letého cyklu. Nejteplejší doposud byl rok 2000, který alespoň spadal do období maxima 11-letého cyklu a dal se tedy svést na Slunce. Letos už to bude problém. Letos už asi ty plyny asi opravdu začínají převládat ;-)

Šnek 1.8.2007 15:31

Re: pane Brezino

Jenže tady se mluví o globálním oteplení a to je trochu rozdíl, než oteplení Evropy.

čtenář zdrojů 1.8.2007 16:45

Re: Re: pane Brezino

Američtí klimatologové mají shodné výsledky i pro Severní Ameriku.

www racek 1.8.2007 12:09

Re: J. Svoboda?

no, bobe, tomuhle rozumím i já. jednoduché a přesné. prostě, skleníkové plyny je fyzika ... a ta je exaktní.