24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete Brich 1.8.2007 12:29

Re: Re: J. Svoboda?

Kdežto sluneční aktivita je astronomie - to není fyzika, aproto není exaktní (nebo astrologie;-P).

PB

balthasar 1.8.2007 12:59

Re: Re: Re: J. Svoboda?

Ftipná hrachová kaše ?8-o

čtenář zdrojů 1.8.2007 14:03

Brichu

Sluneční aktivita je atronomie a fyzika dohromady. A astrofyzikové už několik desítek let sledují postupný pokles Sluneční aktivity. Aktivita vrcholila koncem 50.let minulého století a od té doby klesá a klesá. Ale globální teploty stoupají a stoupají.

honzak 1.8.2007 13:09

Re: Re: J. Svoboda?

akorát že pro příslušnou soustavu diferenciálních rovnic neznáme ani přesný počet, ani přesnou hodnotu okrajových podmínek. Což ovšem politickým klimatologům nevadí, stejně jako jim nevadily nesmysly Lysenka a Lepešínské.

Je to stejné, jako kdyby někdo v roce 1907 tvrdil, že ví, jak bude vypadat osobní auto v roce 2007, protože extrapoloval shromážděné údaje na úrovni tehdejších znalostí. Klima se mění určitě, s největší pravděpodobností se otepluje. Ale NIKDO neví přesně proč. Jen se k tomu poznání více či méně blíží. Ale političtí klimatologové už zakazují, přikazují a obchodují. A na ně se nabalují profesionální aktivisté a obchodníci s deštěm, kteří potichu dojí naše peněženky, ohánějíce se vzletnými frázemi.

Von 1.8.2007 14:01

Re: Re: Re: J. Svoboda?

Naprosto souhlasím a troufnu si dodat, že klimatologové by měli přece jen více uznávat a veřejně zdůrazňovat, že současné modely /i "díky" Vámi uváděným argumentům/ nejsou a asi ještě dlouho nebudou naprosto spolehlivé. Jinak samozřejně můžeme VŠECHNY skleníkové plyny omezovat /nejen CO2/, ale jen pokud na to máme finance! A tím máme myslím CELÉ LIDSTVO!

Saša 1.8.2007 9:47

Každý majitel rodinného domku nebo rekreační chalupy

si může snadno zjistit, zda se otepluje nebo ochlazuje. Stačí udělat si jednoduchý graf své roční spotřeby uhlí, plynu, elektřiny.

clay 1.8.2007 13:29

Re: Každý majitel rodinného domku nebo rekreační chalupy

no vidíte, takového povyku kolem, samá konference a on stačí milimetrák....;-D

jerry 1.8.2007 9:23

Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

počasí se dalo odhadovat na týdny dopředu i bez meteorologů. To přece není normální. Taková zima tu byla naposledy se šavlozubým tygrem!8-o

Jenik 1.8.2007 9:44

Re: Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

Myslím, že šavlozubý tygr vyhynul poněkud dříve než v sedmdesátých letech. Nevím už přesně jestli 1969 nebo 70 byla zima studená, ale absolutně bez sněhu i na horách (tzv. holomrazy) po celou zimní sezonu, v roce 73 se v únoru oteplilo tak, že i ta troška sněhu, co do té doby napadla rtoztála, a nahorách nebylo ani na běžky, takže jsme rušili lyžařský kurs. To si pamatuji, protože se mě to osobně týkalo, ale určitě to nejsou žádné výjimky.

jerry 1.8.2007 10:25

Ono nejde o sníh, ale o teploty

v Klementinu nemá tohle obdoby od začátku měření. A ani v kronikách jsem nikde nečetl - nebyla žádná zima, celou dobu kvetly sedmikrásky.

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:36

milý Jerry

staré kroniky podobné zimy zaznamenaly. Rok 1186 je považován klimatology za rok bez zimy. Tehdy kvetly stromy už v lednu. A aby tady někdo hned netrvrdil, že to důkazem toho, že tenkrát bylo klima teplejší, tak naopak v roce 1187 ještě v červnu napadl sníh. Pravdou je, že za posledních 230 let byla ta letošní absolutně nejteplejší.

I.L. 1.8.2007 10:36

Re: Ono nejde o sníh, ale o teploty

Jerry, je pozde bycha honit. Mel jste se  predvest v lednu - psat sem na NP svoje predikce ze sedmikrasky v LIberci pokvetou nepretrzite po cely unor i brezen az do opravdoveho jara.. Tak do toho!  jak bude v unoru 2009 v Liberci na mistrovstvi? napiste to vcas

a ne az v dubnu 2009 se slovy "ja to rikal celou dobu predtim" ;-D

jerry 1.8.2007 13:00

Ale já už tu na konci prosince 2006 psal, že žádná zima nebude

a v lednu několikrát. Ale nechce se mi to hledat.:-)

krmič 1.8.2007 20:29

Re: Ono nejde o sníh, ale o teploty

Ne že by celou dobu, to ne, ale sedmikrásky kvetou v zimě docela běžně, snad v každém  měsíci, pokud roztaje sníh a je pár stupňů nad nulou. To se stávalo v mírných zimách často. Jednou, už nevím kdy (1980?) jsem našel na Nový rok čerstvě vyrostlý čtyřlístek. (Žádné zvláštní štěstí mi nepřinesl. :-))

krmič 1.8.2007 11:28

Re: Re: Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

V 70. letech byly opravdu mírné zimy a málo sněhu. K velké radosti stavbařů. Dokonce těm zimám říkali podle nějakého ministra (nebo ředitele?), který tehdy nastoupil, bohužel jsem to jméno zapomněl.

I.L. 1.8.2007 11:37

Re: Re: Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

Upresneme, ze zima 69/70 byla studena a dlouha, spousta snehu od 25. listopadu

v Praze -  a minimalne snehu na horach az skoro do zacatku unora. Po velkem

snezeni v unoru a  hlavne zacatkem brezna to nakonec byla snehove asi nejbohatsi

zima stoleti i na horach, vic snehu nez predloni. O to vetsi bylo zklamani lyzaru

v nizsich horskych polohach po zbytek 70 let

Šnek 1.8.2007 9:17

Lehce dokážu.

Že síly přírody, sluneční záření, tvorba ledovců, oceánské proudy, vítr atd, atd, jsou nezměrně větší a významnější než všechno to co člověk doposavad na zemi vytvořil a co je schopen ve svém boji proti přírodě udělat.

Boj proti jakémukoliv přírodnímu fenoménu je naprostý nesmysl a nebetyčné lidské přeceňování se.

Modrý pták 1.8.2007 9:46

Šneku,

já myslím, že tohle nebude zpochybňovat nikdo. Ani ti, kteří ty malthusiánské vize šíří. Jenže to šíření je od nepaměti báječný byznys. Jednodušší a pomalí hrozně rádi poslouchají o katastrofách. Bodejť, koho by dlouhodobě zajímalo, že věci běží samy od sebe, bez lidského zásahu. Takový přístup přece neumožňuje žádné hrdinské činy. Potíž je, že v "krátkém období" je platnost (z definice) neprokazatelná. No, a v dlouhém období jsme všichni mrtvi (nebo alespoň pamětníci). Když malthusiáncům připomenete Římský klub, tak je raní mrtvice.

clay 1.8.2007 12:51

budete se divit, ale najdou se tací

Legracni vedec: Autor: Franta IP: 217.213.69.xxx Datum: 01.08.2007 05:45

Klima řídí přírodní mechanismy, se kterými skleníkové plyny nemohou soupeřit. Dal to snad ani nema cenu cist.

LM 1.8.2007 12:53

Re: budete se divit, ale najdou se tací

Má cenu to číst, jsou tam i další "perly"... ;-D

miki 1.8.2007 9:59

Re: Lehce dokážu.

vytesat do mramoru, máš mou poklonu

PP 1.8.2007 10:00

Re: Lehce dokážu.

A co ozonova dira? ;-)

Šnek 1.8.2007 10:21

Re: Re: Lehce dokážu.

Ta díra je v pěkné výšce a ty důkazy taky nejsou nic moc. Státy se tenkrát lehko dohodly zakázat CFKV, protože to nic nestálo.

Mimochodem dohodly se jen státy prvního světa. Ti ostatní se vyjádřili v tom smyslu, že co vadí bledým tvářím bez pigmentu, nevadí jim a tudíž, že si přece jen raději budou věci v ledničkách s CFKV chladit, než se omezovat.

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:47

Re: Re: Re: Lehce dokážu.

čímž ovšem sám dokazujete, že ty CFKV se tam nedostaly samy od sebe, ale činností jistého tvora, jeho vliv na Zemi je dle Vás údajně zcela nepodstatný.

Šnek 1.8.2007 12:04

Re: Re: Re: Re: Lehce dokážu.

Není otázka kam a jak se CFKV dostaly, ale co tam způsobily a jak dalece to mělo na ozonovou díru vliv.

Jak už jinde napsáno, celá tisíciletí díru nikdo neměřil, poněvadž nemohl. Čili důkazy pro cokoliv chybí.

Jinak je ale ozonová díra záchrana všech spasitelů. Pokud se bude zmenšovat, je to důkaz úspěšného boje lidstva proti CFKV. Bude-li se naopak zvětšovat, je to důkaz nezodpovědnosti některých vlád.

Totéž platí pro globální oteplování. Když se teď ochladí, zvítězili IPCC, Merkl, Al Gore a spol. Oteplí-li se, je to důkaz pro nezodpovědnost USA, Číny, Indie a dalších. Einsteinův kolega, geniální fyzik Metelka, bude mít vždycky pravdu.

LM 1.8.2007 12:20

Re: Re: Re: Re: Re: Lehce dokážu.

No, freony mají na rozpad ozonu vliv zcela zásadní, to je dnes už celkem jasné. Pokud jde o Antarktidu, freony nejsou jediným faktorem, který na jaře (jižní polokoule) způsobuje přechodné zrychlení rozpadu ozonu. Mezi zcela přírodní faktory patří exitstence zimního stratosférického cirkumpolárního víru a tvorba stratosférické polární oblačnosti. Ty ale v současné době hlavně zvyšují "efektivitu" působení freonů.

Vzestup koncentrací freonů už se ale zastavil (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Ozone_cfc_trends.png) a dochází spíše k mírnému poklesu, množství ozonu už prakticky neklesá (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:TOMS_Global_Ozone_65N-65S.png) a z toho je velmi pravděpodobné, že Montrealský protokol celkem dobře zafungoval.

Honak 1.8.2007 12:41

Re: Re: Re: Re: Re: Lehce dokážu.

Proc se vlastne s vami tedy bavit? - argumentujete tady svou neznalosti/hlouposti a nejste pritom schopny se seznamit alespon s elementarnim popisem procesu v atmosfere, resp. v klimatickem systemu. Napriklad vcera jste vykrikoval, ze vam jeste nikdo nevysvetlil radiacni procesy zahrnujici CO2 - no, mel jste tam dost linku ... uz jste si to precetl anebo je tato diskuze opravdu jen ideologicka bez jakekoli snahy o racionalni argumentaci? ;-P

Marat 1.8.2007 11:39

Re: Re: Lehce dokážu.

PP,kolik tisiciletí,nebo alespoň století se měří tá ozonová díra? Nemohla se ozonová díra měnit i celé věky i v době,kdy se po planětě Zemi pohybovaly jen malé tlupy lidí?

Michal 1.8.2007 11:53

Re: Re: Re: Lehce dokážu.

Ne, nemohla (tedy ne ve smyslu rozkladu ozonove vrstvy pozorovane od sedmdesatych let) - pokud byste mel alespon trochu znalosti ohledne mechanismu destrukce O3, tak byste vedel, ze primarni roli tam hraji clovekem vyprodukovane latky (CFC). Ostatne za popsani onech reakci byla udelena i nobelova cena.

Šnek 1.8.2007 12:10

Re: Re: Re: Re: Lehce dokážu.

Desítky lidí dostaly Nobelovu cen a později se ukázalo, že si ji nezasloužili, resp., že se mýlili.