28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vorda 13.2.2006 10:07

Re: Re: Re: Re: BIO ukrajinci

V zájmu snížení nákladů jsem si tento OBNOVITELNÝ zdroj OBNOVOVAL sám. Nevyplácí se to.
Zdraví Apolinář Vorda.
konik 13.2.2006 10:05

pestovat les, a topit drevem

Souhlas, setri to i naklady na prenos energii a jista mira nezavislosti je v tomto svete take vyhodou
Evropan (original) 13.2.2006 10:00

Re: Re: Re: Zelený tunel 2

pane Juro, ja nechci byt kverulant ale proste to VAse PATRNE se mi nelibi, vite kolik takovych PATRNE uz bylo, ale nevadi. JA osobne verim ITERu, jen je mi divne, proc se na jeho realizaci nepostupuje intenzivneji, pripada Vam to normalni ?
damian.frach@atlas.cz 13.2.2006 9:59

pebble

budoucnost vidim v atomovych "pebble bed" reaktorech; levny, jednoduchy, pasivne bezpecny, seriove vyrabeny. A vysokoteplotni pro ziskavani vodiku z vody. Pres den elektrina, v noci vodik. 100-200MW - idealni aby se dal stavet primo u spotrebitelu. http://en.wikipedia.org/wiki/Pebble_bed_reactor CO SI O TOM MYSLITE??? CINANI ZACNOU S PRODUKCI V 2007
vita 13.2.2006 9:55

Re: Re: Jen samotný větrník jako větrná elektrárna je neúplná

A nebylo by to "neekologické", když "ekologové" brání výstavbě každé přečerpávací elektrárny na kterémkoli příhodném místě? A to myslím doslova. Nevynechali jediné vytypované místo.
Corsini 13.2.2006 9:55

Re: Re: Zelený tunel 2

Myslíte tu trochu bordelu po větrnících? Tuny plastu (vrtule) a stovky až tisíce tun železobetonu (základ). Jediný použitelný je železný šrot ze stožáru (desítky až stovky tun).
Jura Jurax 13.2.2006 9:54

Re: Co skryva starosta Jindrichovic?

Inu - už jsem to psal níže - pro šikovné vyčuránky zelený tunel se státní podporou.
vita 13.2.2006 9:52

Re: Re: Re: Re: Zásadní problém

Dlouhé stráně dokážou naakumulovat energii na cca 6 hodin plného provozu. Kdosi to tady psal přesněji. Zelení řvali jak přejetí, když se dokončovaly. Je vytypováno několik (10??) míst, kde by mohly stát další přečerpávačky. Zelení řvou ještě víc. U každé vytypované lokality, nevynechali jedinou.
Furt to budou hodiny naakumulované energie - zaplaťpámbu za ni, bylo by nám bez ní mnohem hůř. Co s těmi měsíci, kdy pořádně nezafoukalo? A to je pár let, všichni si to můžeme pamatovat.
Započítat cenu akumulačky do ceny VěE? Ale kdo by to dělal, stabilita sítě, to je přece věc někoho jiného, než větrných elektrikářů...
jura-p 13.2.2006 9:52

Re: Jen samotný větrník jako větrná elektrárna je neúplná

A nebylo by to drahé?
Jura Jurax 13.2.2006 9:51

Re: Re: Zelený tunel 2

Originelní Evropane, víte kolikže toho bordelu zůstane - v kilogramech či metrech čtverečních absolutně i relativně vzatažmo na 1 vyrobenou kWh? A jistě víte při Vašem vzdělání, že ten bordel patrně bude v budoucnosti ceněné palivo. Takže to Vaše se NEJAK udela je ouchcapek naprosto nepřípadný, snižující Vás na úroveň pošetilých zelených mužíčků ... ale tím přece nejste?
 
A víte, kolik téhož bordelu - a kupodivu taky trošku radioaktivního - zbude po klasické uhelné elektrárně? Plyn a naftu nemámé, že využitelné vodni zdroje už taky moc ne ... nakonec ani toho uhlí nejsou zásoby nekonečné.
Ivan Brezina 13.2.2006 9:44

Co skryva starosta Jindrichovic?

Dalsim zavaznym problemem VE je nepruhledne zatazeni mistnich samosprav do podnikani v tomto oboru. Krystalickym prikladem je autorem zminovana VE Jindrichovice. Starosta Pavek vytahl ze SFZP (tedy z kapes nas vsech) radove desitky milionu korun na jeji vystavbu. Na strankach firmy Resec, ktere je byl podle obchodniho rejsstriku v dobe vystavby VE Pavek jednatelem, se muzete docist, ze Resec dnes nabizi zajemcum o stavbu VE know-how, ziskane prave v Jindrichovicich. Logicky se proto nabizi otazka, jak velky dil penez ze statni dotace skoncil v kapse Resecu, respektive Pavka samotneho. Pozadal jsem ho, aby mi v souladu se zakonem 106 o svobodnem pristupu k informacim sdelil nakladove polozky stavby vcetne odmeny pro Resec. Po emotivni vymene mejlu, ve ktere mne narkl z dusevni poruchy (ktera podle Pavka spociva v tom, ze se moc ptam) jsem obci odeslal doporuceny dopis s vyse popsanym dotazem. Posta mi ho vratila s tim, ze ho adresat odmita prevzit a Pavek mi napsal ze zadny dopis nedostali a tudiz nebudou odpovidat. Je to proste liska podsita:-)). takze je jasne, ze ten clovek neco hodne oskliveho taji. Prave proto taky nechce do Jindrichovic poustet statni uredniky na kontrolu, aby to neprasklo.
vita 13.2.2006 9:43

Re: Re: Re: Vítr v malém měřítku

Neberte to tak, že jsme proti VěE an sich. V případě, který popisujete, to může mít - pro vás - efekt. Když bude malá, nespotřebuje se tolik materiálu na výstavbu. Když poženete proud do bojleru nebo akumulaček, nebudete rozkývávat síť, když vyrobené spotřebujete, nebudete vyžadovat ceny za výkup. Pokud máte vhodné větrné podmínky a kutilské ruce, proč ne.
Kdosi mi kdysi vyprávěl, že ideální pro takovou elektrárničku je dynamo z železničních osobních vozů - je konstruované na provoz za velmi různých rychlostí. Jak jsem koupil, tak prodávám, při svých rukách gramlavých jsem nikdy neuvažoval, že bych se do toho pustil.
 
Jsou podmínky, kde ve VěE vhodná. Ony jsou podmínky, kdy je vhodná ta superdrahá fotovoltaika (třeba na oběžné dráze, že (;-) ) a občas je dokonce vhodná i baterka. Pro "velkou" energetiku je VěE nevhodná, jak dokazuje Německo.
liberal shark 13.2.2006 9:42

Re: liberal sharku,

Já vím, kapacita je omezená, ale snad by se tam vešla alespoň část tranzitní dopravy ve směru západ-východ, když už se staví ty železniční koridory. Zdá se mi racionálnější postavit třeba ještě jeden paralelní koridor, než pořád flikovat D1 nebo vymýšlet systémy placení mýtného.
Miroslav Pivoda 13.2.2006 9:38

Vetrna energie a budouci technologie

Damy a panove, nediskutujte tolik o minulosti a podivejte se na budouci technologie.
High Altitude Wind Power
Potentially Our Cheapest Energy Source. We Don't Need Oil!  
ok 13.2.2006 9:38

pestovani biomasy (=pestovani lesa)

Moje zkusenost je, ze se mi vyplati na mem pozemku pestovat les, a topit drevem. Je to urcite lukrativnejsi nez vetrniky (pokud veskerou praci udelam sam na svem).
Moc se mi libi autoruv bonmot "zatraktivneni obce za pomoci vetrniku". HA HA HA!
Vetrniky v ceskych podminkach zaneradi prave aktraktivni prirodni partie v ceskych horach. V Nemecku jsou jine podminky, tam prirodu proste nemaji, a navic si ji nevazi tak jak je (nastesti) zvykem u nas.
 
Jura Jurax 13.2.2006 9:37

Re: ostatně jako většina BIO EKO zdrojů

Tohle nesměšujme. Špiritusem lze pohánět pobyblivé objekty - třeba auta - které jinak zatím rozumně pohánět nejde (jistě, hybridní pohony, palivové články, akumulátory, vodík - ale to vše je zatím drahý experiment). Je blbost dělat ze špiritusu elektřinu.
Evropan (original) 13.2.2006 9:34

Re: Zelený tunel 2

... jojo az na tu trosku toho bordelu co po tom zbyde, ale to se NEJAK udela, ze jo ;-)))
Evropan (original) 13.2.2006 9:33

Autor nejak vymekl,

nezda se Vam ? Clovek by cekal jadernou agitku a ona je to celkem racionalni uvaha :-)
Jura Jurax 13.2.2006 9:31

Re: Re: Re: Zásadní problém

Proč ne přečerpávačka?  Jenže ta není zadarmo - a náklady na ni by nejspíš ještě zvýšily i tak vysokou cenu elektřiny z větrníků. Ovšem kdyby se to správně ze státního dotovalo, mohl by to být lukrativní kšeft pro všeliké zelené šejdíře. A my bychom opět splakali nad vejdělkem, platíce vnucenou "ekologickou" elektřinu.
 
Na druhé straně třeba přečerpávačka Dlouhé stráně též byla a je cílem zuřivých útoků jisté odrůdy zelených mužíčků.
Larus 13.2.2006 9:29

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Pro velkou elektrárnu je důležité dosáhnout maximální účinnosti. Když to máme pro doma, tak to není nezbytné. Na chalupě jsme měli několik let malou vrtuli a točila se skoro nonstop. A to byla v hlubokém údolí. Výkon by z toho byl tak 5W, ale kdyby se zvětšila...kdo ví.
Lucius Malfoy 13.2.2006 9:28

Co si myslí příroda o větrnících ?

Zhruba toto :-)
vita 13.2.2006 9:28

Re: Dobrý článek,

No, na km2 jsem to nepočítal, ale počítáme-li energii, tak na 1000MW elektrárnu v plném provozu potřebujeme v Česku tak 16 000 Jindřichovických věží. Kolik musí mít věž kolem sebe místa, aby si vzájemně nestínily, nevím. Ale o několik řádů to seknuto nebude.
Larus 13.2.2006 9:27

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Průměr je za celý rok. Včetně dovolených atp.
Larus 13.2.2006 9:26

Re: Re: Vítr v malém měřítku

Ty čísla jsem si nevymyslel, ale opsal z ročního vyúčtování. Taky mě zarazilo, že to je tak málo, kontroloval jsem to nejméně pětkrát. Nezapomeňte, že se jedná o průměrnou spotřebu. V noci běží prakticky jen lednice (a ta neběží pořád, ale jen občas, pokud nemáte vzor 65). Přes den jsme v práci, to taky běží jen ta lednice. Jsme dva dospělí v rodinném domku, vím, že děti spotřebu dost zvýší. Vítr nemusí zajistit nezávislost na síti, když ušetří 10%, tak to může (ale nemusí) být zajímavé číslo. Právě proto, že koncová cena za proud je tak vysoká. Nevím, za kolik se dají tak malé VE pořídit, ale pro kutily je to určitě zajímavá možnost.
Jura Jurax 13.2.2006 9:26

Zelený tunel 2

Vesnice, která si nechá postavit za humny větrníky a sprostě, na úkor ostatních na nich vydělává díky hloupé státní politice (na její hlouposti nic nezmění ani skutečnost, že v EU to dělají taky), by si měla zároveň postavit ten svrchuzmíněný záložní zdroj (nebo třeba přečerpávací elektrárnu, skrze kterou by uchovávala přebytky svého ekologického proudu), pak být odstřižena od jiného zdroje elektřiny a samostatně si elektricky lebedit; přebytky by měla prodávat za normální cenu elektřiny z třeba mnohem ekologičtější elektrárny jaderné. Jenže za těchto podmínek by větrník za svoje nestavěl ani ten nejzelenější mužíček, protože to by šlo o vyhazování jeho peněz do luftu ...
Ono totiž nejekologičtější a kupodivu i nejlevnější zdroj energie je energie z jádra. A kupodivu i nejbezpečnější ...
damian.frach@atlas.cz 13.2.2006 9:25

Re: Větrné elektrárny jsou u nás nesmyslem, a skoro všude jinde taky

rhv - recovery heat ventilator - vydychany vzduch zahriva cerstvy vzduch z venku. celkem levne
Jura Jurax 13.2.2006 9:25

Zelený tunel

Nesmíme zapomenout ani na fakt, že v důsledku toho, že větrné elektrárny jsou velmi proměnlivý a neregulovatelný zdroj, je nutné na každou instalovanou větrnou kilowatthodinu zajistit jinou kilowatthodinu v klasickém zdroji (uhelném, jaderném nebo vodním), který zajistí dodávku elektřiny v případě, že nebude foukat.
Už jen tohle by v rozumně uvažující společnosti, nepoblázněné uřvanými ekologisty, mělo smést větrníky do pekel zapomnění. Větrník je sám o sobě zdroj drahý (a to v článku nejspíš není k nákladům připočtena cena toho klasického zdroje, který se musí - musel - postavit jen proto, aby se mohl postavit ten ekologický), nespolehlivý a nakonec i ekologicky rozporný. Elektřina z něj musí být nuceně vykupována, takže nakonec to všechno zaplatí spotřebitelé, pro které se přiměřeně zvýší cena elektřiny. Neboť stát ve své naoktrojované zelené pošetilosti může přinutit elektrárenské společnosti tuto elektřinu vykupovat, leč nemůže jim nařídit, aby takto umenšovaly své zisky - takže buď další dotace od státu, tedy z kapes daňových poplatníků, nebo vyšší cena elektřiny. Obé zaplatí sprostný lid, který je k tomu uřvanými ekologisty skrze neváhám říci blbý stát přinucen. A šejdíři, stavějící u nás větrné farmy, si mnou ruce - díky státní (to jest naší, nás všech - byť ve zdrcující míře nedobrovolné) podpoře si mastí kapsy. Že u nás dostatečně nefouká, je nepodstatný detail. No není to zelený tunel jako když vyšije?
vita 13.2.2006 9:24

Re: Re: Zásadní problém

Větrník + přečerpávačka. Ovšem je to rozumné? A co s tím, když pořádně nezafouká 3 měsíce jako ondyno v 3. roce v létě...
honzak 13.2.2006 9:23

Re: Vítr v malém měřítku

Nežije-li Larus v USA, měl by přejít na 50Hz (pardon, pokus o vtip). Ty průměry jsou za 12 nebo 24 hodin?
eTony 13.2.2006 9:22

liberal sharku,

opatrně s těmi miliony kamionů přepravených po železnici systémem Ro-La...................