3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
STOP-VE 31.1.2007 20:25

stop větrným elektrárnám

větrné elektrárny = neekologická a neekonomická monstra tunelující státní rozpočet

http://stop-vetrnikum.webz.cz/

josef 30.1.2008 21:35

Re: stop větrným elektrárnám

   moje slova

Honza 20.5.2006 21:45

Zkušenosti z provozem větrných elektráren

U nás chtějí postavit také několik větrných elektráren. Prosím o sdělení praktických a nezlobovaných informací o jejich provozu a vlivu na okolní prostředí.

Enik 21.5.2006 12:43

Re: Zkušenosti z provozem větrných elektráren

Přečti si celou diskusi a najdeš mnoho odkazů na kterých se dozvíš všechna pro a proti. Závěr si ale musíš udělat sám. Že se ale jedná o nevzhledné hlučící monstrum hyzdící krajinu s mizernou efektivností, to je nezvratný a mnohokrát prokázaný fakt.

Mirek od lesa 8.3.2006 21:22

Nejenom větrníky, energie je všude!

Naši Zelení se nezmůžou na vlastní myšlenku, všechno opsali u Němců nebo Rakušáků. Což tak, kdybychom své okolí trochu sledovali a možné zdroje energie také zapojili? Málokdo ze Zelených se stará o to, co se děje za jeho zády. Přitom se tam odehrávají procesy, které by bylo třeba podchytit. Po požití hráchu, fazolí, kyselého zelí a cibule začne příroda transformovat energii, v útrobách Zeleného vzniká biologický proces, jehož výsledkem je množství metanu, plynu vhodného pro provoz automobilů nebo k topení. Zcela bez nároků na odměnu dávám tímto podnět, jak pohánět auto pouhým prdem Zelených!
pavel 99 8.3.2006 21:29

Re: Nejenom větrníky, energie je všude!

"...útrobách Zeleného vzniká biologický proces, jehož výsledkem je..." VOLEBNÍ PROGRAM
František Šubika 7.3.2006 15:53

Větrné elektrárny

Hľadám výhodného dodavateľ veternej elektrárne, ktorú by som chcel prevádzkovať pri dome. Elektráreň by mala zabezpečovať dostatok el. prúdu pre používanie el. spotrebičov bežne používaných v dome.
 maáme dom pri Leviciach na 22 a pozemku na miernom kopci výškový rozdiel je cca 2,5 m a je tam pomerne veterno. Na Slovensku sa mi žiadna firma neozvala na dodávku prípadne poradiťaký typ použiť a približnú cenovú kalkuláciu.
Dajte mi prosím adresu dodavateľa z ČR - pošlite na e-mail:litprint@chello.sk. Moje meno je Ing. František Šubika.  Ďakujem.
míša mýval 16.2.2006 23:19

větrné mlýny byly například v Moravské bráně

Většinou jsou pro větrné elektrárny vhodné průsmyky a podobná místa, která často vyhledávají na své cesty i tažní ptáci. I tam je vítr tak nespolehlivý , že mlynáři větřáků museli  mít tzv. klepáče, malé větrníčky, které je třeba ve dvě v noci upozotnily, že začal foukat vítr a je třeba jít mlít. Pokud to dovedu ad absurdum: představte si TV program: ČT 1 PÁTEK:až začne foukat vítr Četnické humoresky....
qwert 20.2.2006 18:46

Kde vidíte nespolehlivost?

Prostě se mlelo, když foukal vítr --- tudíž když fouká, tak se mele se 100proc. spolehlivostí. :o)) No a teš di představte jinou situaci. Máte přípojku 3x400/50A a potřebujete dalích 25kW výkonu. Pokud vám dají silnější jistič - je vše ok a není co řešit. Když vám ale řeknou, že je třeba vyměnit přivodní kabel a ještě posílit transformátor, jste u investice v řádu milionů. Jestli tedy není lepší "ukecat" žadatele, aby si za 5 milionu pořídil vlastní větrník, svých potřebných 25kW využíval když fouká vítr a přebytek prodával do sítě? Zjistíte, že celková úspora nákladů dosáhne opravdu několika milionů. Rozdílnost pohledu ovšem zůstává - tak kde jeden vidí nespolhlivost, druhý vidí možnost snadného přizpůsobeni.
pavel 99 20.2.2006 20:03

Re: Kde vidíte nespolehlivost?

víte to posílení výkonu nemusíte tahat přímo z Temelína, stačí z nejblišší rozvodny, pro náročné z nejbližšího VN vedení. A jinak repasované trafo (440kVar - cca 600A na výstupu) jsme pořizovali za necelých 60 tisíc a kabel do země 3x240mm2 + PEN stojí cca 300Kč/metr. Vážně nevím, odkud to chcete tahat za ty Vaše miliony.
míša mýval 16.2.2006 23:01

http://proatom.luksoft.cz/index.php

Doporučuji přečíst.
vosatko 16.2.2006 16:58

a co kvalita zivotniho prostredi, o estetice nemluve

Vite jaky ramus takovy mlyny nadelaj? Neco jinyho jsou ty quirly za San Franciskem, ti maji na to prostor.
míša mýval 15.2.2006 15:51

poručíme větru, dešti

Nadšení propagátorů VE mi připomíná nadšení propagátorů JZD. Když jeden takový neúspěšně přesvědčoval nechápavé burany ve venkovské hospodě, použil poslední argument z rudé příručky: poručíme větru, dešti. Načež vstal nereakčnější kulak a prohlásil: "To je toho, poručit větru mohu hned" a uprdl se. "A kdo chce vidět jak poroučím dešti, ať jde na dvůr". Za pobuřování dostal deset let a zbytek vesnice radostně vstoupil do JZD. Dne je sice "jiná  doba", ale z nadšení agitátorů mi běhá mráz po zádech úplně stejně
austria 15.2.2006 10:00

jsem pro

Když jsem byl na dovolené u Mikulova,napadlo mě zajet si na zmrzlinu do Rakouska.Přejedete slovy tři údolíčka a z posledního se v dálce tyčí 17 stožárů větrníků.Nechápal jsem proč,když Rakušané čerpají většinou z vodních ??? Další postřeh:neinvestují peníze do debilních našich stále v televizi běžících reklam "o výhodnosti půjček" Investují do nákupu solárních panelů(většinou rodinných domků)s 50% podporou státu.Jistě,že se investice hned nevrátí ale je rozumnou perspektivou.A ta zmrzlina? přijedete na náměstíčko v Poysdorfu a hned vlevo na rohu.Jeden kopeček je velký jako tři naše!!!
míša mýval 15.2.2006 15:40

östereichische schrott

Myslím, že bychom měli trochu parafrázovat To se nám to žije, když nám lidi půjčujou! feldkuRatha Katze: To se nám to žije, když házíme smetí k sousedovi. Ještě jeden dotaz: kolipa ty tři kopetschky stojej?
tito 16.2.2006 12:15

Re: östereichische schrott

Český "kleštičkový" stále stejně přežívající(jeden)kolem 10 Kč,tamější jeden(dvakrát) větší,vychází stejně jako u nás20 Kč,takže nás určitě nezabolí koupit i tam a navíc nabídka a prostředí jsou nesrovnatelné.Opakuju: hraniční přechod Mikulov,Poysdorf,směr Vídeň.Díky za dotaz.
qwert 14.2.2006 23:13

Vítr, jedině vítr

Kdyby Kolubmus měl Santu Marii na atomovovej pohon, nejspíš by se už válel na dně mořským jako Kursk :)))))))))
jura-p 14.2.2006 23:38

Re: Vítr, jedině vítr

Zatímco si takhle spokojeně žije.
míša mýval 15.2.2006 15:54

nejez tolik hrachu

Nebo to tu s tím tvým větrem nevydržíme. Detail: Santa Maria nebyla ruské provenience a navíc v Kursku nebyl problém s jadernou energií
Lojza 14.2.2006 22:30

pochybnosti

Pane Burkete, mám pochybnosti o hodnotě energetického poměru životního cyklu slunečních zdrojů. Asi před 5 lety uváděli zastánci, že sol. články vyrobí energii na svou výrobu za 3-5 let. Vzhledem k nárůstu účinnosti budu předpokládat 2,5. Při životnosti 25-30 let by poměr skutečně vycházel do 10 %. Cudně ale nezdůrazňovali (byť uváděli), že počítají pouze energii na výrobu čistého křemíku (bez dělení aj.). Nějak jim z toho vypadla výroba čistého křemíku, také kovové a skleněné součásti (rámy, upevnění), plastové díly, střídače, připojení do sítě.
Daneš Burket 15.2.2006 6:53

Re: pochybnosti

Máte pravdu, záleží na tom, z jakého zdroje čerpáte. Do těch deseti procent se vejdete, pokud berete jen výrobu čistého křemíku a počítáte s takhle optimistickou životností. Ve skutečnosti u současných panelů nepřesáhne životnost 20 let (spíše je někde mezi 10 až 15). Pokud použijete tato optimistická čísla a předpoklady, zjistíte, že návratnost vložené energie je někde kolem 2,5 roku. To je ovšem v případě Kalifornie. V našich podmínkách vychází tato doba na 7 let! Tedy polovinu plánované životnosti.
Mirek 14.2.2006 16:14

Divny clanek

Clanek zacina jako objektivni studie. Z cisel v prvni casti lze usoudit, ze VE nejsou sice nejlevnejsi ale za urcitych okolnosti se daji pouzit. To ovsem nebylo zamerem autora a tak ve druhe casti jiz nehodla porovnavat vyhody a nevyhody vice druhu elektraren, ale uz jenom vypisuje nevyhody (i ty domele) pouze VE. A nenecha na nich nit suchou. Vycte jim od oskliveho vzhledu po nutnost vest polni cestu k pate sloupu. Jakoby ostatni elektrarny byly hezke a nevedla k nim zadna cesta.  VE jiste nejsou zadny zazrak, ale svoje si proste udelat mohou. Budou tvorit par procent v celkove palete enrgii a otechto par procent snizi negativni dopady ostatnich technologii.
Lucius Malfoy 14.2.2006 16:40

Re: Divny clanek

Pokud by provozovatelé těchto větrných tunelů realizovali svůj koníček za svoje peníze, do vlastní izolované sítě a na svoje náklady, neřeknu ani slovo. Vadí mi státem dirigovaná výkupní cena a to, že na podobné nesmysly přispívá SFŽP - viz. Pávkův jindřichovický podvod s výběhovými šestistovkami a malou domů pro Resec.
Mirek 14.2.2006 17:03

Re: Re: Divny clanek

Ja tvrdim, ze vyuzivat jen to nejlevnejsi co tu zrovna mame je kratkozrake. Nejlevnejsi je vzdy jen jeden druh vyroby, a pak si vytvorite zavislost, diky ktere vam vzniknou takove problemy, jake si nedokazete predstavit. Hezky priklad - ropa . Kdybycho byli ochotni si pred lety priplatit par korun za litr, mohl dnes fungovat lihovy system a USA by nemuselo vynakladat miliardy na valku v Iraku. O zemnim plynu ani nemluvim. Energie nema jenom cenu. Ma i externality, ale ma i fatalni bezpecnostni dopady.
Mysch 14.2.2006 22:54

vite mirku,

ono lidu orthodoxnimu se tezko vysvetluje i to nejjednodussi.
Corsini 14.2.2006 14:02

Cenzura?

Kam zmizela diskuse? Cenzura ekologistů nebo závada na mém příjmači?
Corsini 14.2.2006 14:02

Re: Cenzura?

Aha, po poslání příspěvku se to všechno ukázalo...
Torm 14.2.2006 6:32

Chtěli byste takto spolehlivý zdroj ?

Pro všechny zájemce o instalaci VE odkazuji na opravdu tvrdá data přímo od provozovatele  jindřichovického větrného tunelu: http://www.resec.cz/doc/54_1.pdf
Mirek 14.2.2006 16:23

Re: Chtěli byste takto spolehlivý zdroj ?

Ano. Vetrne elektrarny maji nizsi stupen vyuziti. To je jasne. Ale nelze posuzovat jeden vetrnik s jednou elektrarnou. Vtip je v tom, ze muzete srovnavat elektrarnu s komplexem vetrniku, kdy jeden je treba v Krusnych horach, jeden v Jesenikach, dalsi na Sumave. Je skutecne extemni situace, ze by ani na jednom miste nefoukalo.  Vetrna elektrina je drazsi. Ano souhlasim. Ale pouzivat jenom ten nejlevnejsi zdroj neni moudre a paradoxne se to muze hodne nevyplatit. Zavislost na urcitem druhu energie je draha zalezitost. Sve by vam o tom mohl rici prezident Bush.
Lucius Malfoy 14.2.2006 16:37

Re: Re: Chtěli byste takto spolehlivý zdroj ?

To není o tom, že by někde foukal a někde ne - to je o tom, že po síti se stěhuje generovaný výkon, na který musí dispečeři reagovat, mnohdy i docela drastickými opatřeními. A mimochodem, podobné grafy využití má VĚTŠINA českých VE. Doložíte-li mi výjimku, budu vděčen.