20.10.2019 | Svátek má Vendelín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
28.11.2005 11:57

Re: Jedině jádro.

Musím se zastat humanistických nevzdělanců, zejména některých /já/. Jsem pro jádro.
28.11.2005 9:54

Není mi jasná geotermální energie

Každý ví, že v dolech je teplo. Není mi jasné, proč rozvoj geotermální energetiky tak vázne. Uvnitř země je přece tepla dost. Dolů jsou spousty a platí se šílené peníze za jejich konzervaci. Proč se teplo ze země prostě neodvede na povrch? Nebylo by třeba nic kopat, jen by se natáhly trubky, které by se ani nemusely izolovat. Když si představíte, kolik stojí teplovody, např. z Mělníka do Prahy, jejich údržba, zábory pozemků, neustálé opravy izolace atd. Může to někdo objasnit?
28.11.2005 9:58

Re: Není mi jasná geotermální energie

slyšel jste někdy o tepelných čerpadlech a geotermálních vrtech? Překvapivě - nejste první.
28.11.2005 10:21

Re: Není mi jasná geotermální energie

No, jak by vám ta energie postupovala vlastní silou nahoru, tak by vám chládla. Nebo byste ji čerpal a pak byste potřeboval energii. A vrt není taky zadarmo a trubky pod zemí taky nejsou zadarmo. A nahoře na to musíte nasadit tepelné čerpadlo, které taky není zadarmo a nakonec ten tepelný spad, který dosáhnete, bude dobře tak 40 stupńů a s tím moc turbínu neroztočíte. Tak podlahové topení, to jo. A nebo se odstěhovat na Island.
28.11.2005 10:49

Re: Re: Není mi jasná geotermální energie

stále dokola jsem překvapován, jak velkou neznámou je pro mnohé zákon o zachování energie, jinými slovy nemožnost zkonstruovat perpetuum mobile. A přitom po úspěšném absolvování základní školy by to mělo být (teoreticky) jasné.
28.11.2005 10:58

Re: Re: Re: Není mi jasná geotermální energie

No, tady tak úplně o perpetuum mobile nejde, páč Země přitápí, takže energii dodává. Tady jde spíš o hustotu toku energie, která je u geotermální energie mizerná, kromě pár "vhodných" míst. Třeba toho zmíněného Islandu. Tam jim na geotermál dokonce běží elektrárna. Ale vzhledem k dopadům na okolí, dost pochybuji, že by na ni gríni přistoupili.
 
Ne každý má to štěstí žít na zlomu mezi deskami a ne každému to vyhovuje. Mně osobně by to teda nevyhovovalo.
28.11.2005 11:04

Re: Re: Re: Re: Není mi jasná geotermální energie

popravdě mi šlo o zákon zachování energie - když je teplo 2 kilometry pod zemí (o tom přesně psal autor příspěvku), tak jeho "vyvedení na zem" rovněž spotřebuje nějakou energii - a ne zrovna zanedbatelnou - jak lze hravě spočítat a jak dokazují provedené instalace.
28.11.2005 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: Není mi jasná geotermální energie

No jasně. Jenže energie skutečně "přitéká", takže to není p.m. Že je to nevyužitelný, je jiná.
28.11.2005 12:15

a nefunguje tady

nahodou thermosyfon. ted, ze tepla voda je lehci, a stopa nahoru?
28.11.2005 12:13

na island neee juro,

tam je zima. ale na novy zeland.
tam ce teploucko a cisto.
jen kolem tech geotermalnich elektraren maji trochu problemy s ovzdusim. ono je v ty horky vode rozpusteno ledacos.
28.11.2005 11:16

Re: Není mi jasná geotermální energie

Geotermalni energie se zkoumala intenzivne pred ~10li lety a krome specifickych lokalit se nevyplati. I ve specifickych lokalitach je treba byt obezretny, v severni Italii meli nejakou ~30MW elektrarnu, bohuzel zjistili ze se jim z tech par uvolnuji do ovzdusi vselijaka svinstva vypumpovana z hlubin, vcetne ~200kg rtuti za rok. (Cetl jsem o tom clanek v LIdovkach kdysi davno, jestli nekdo mate referenci, tak sem s ni prosim.. .dik)
28.11.2005 11:52

Re: Není mi jasná geotermální energie

v dobách mého mládí psali v ABC že úplně ideálně vyřešíme problém zásobování teplem pro střední čechy (teplem !! ne elektřinou) tak, že ve středočeském masívu vyvrtáme 3 km hluboký vrt, na dno spustíme atomovou bombu (fuj ekologisti se otřásli odporem  ) tím vytvoříme kavernu. tu napusíme vodou z vltavy a zdroj telé vody na topení je na světě. a když budem mít dostatečně odizolované trubky, bude to fungovat tak trochu jako perpetum mobile (voda svojí polohovou energií zajistí dostek energie na vytlačení páry a ochlazení zemského jádra zajistí zbytek )
28.11.2005 9:52

Je to marný

Článek se mi jako technicky zaměřenému občanovi také líbí. Autore, dovolte citát z " Jáchyme, hoď ho do stroje ": "Je to marný, je to marný, je to...marný." Ekoteroristi jsou jako jehovisti - jejich je jediná zjevená pravda navzdory zdravému rozumu a přírodním zákonům. Větrníky nás opravdu nespasí.
28.11.2005 11:08

Re: Je to marný

Díky za podporu (Vám i zlému kukučovi z předcházejícího příspěvku).
Rozdíl mezi ekoteroristy a jehovisty je ovšem v tom, že jehovisté jsou o své pravdě přesvědčení, zatímco ekoteroristé jsou nástrojem prosazování ekoomických zájmů nejrůznějších skupin. Nemohu uvěřit tomu, že by někdo věřil, že můžeme zajistit poptávku po elektřině v ČR z větrníků.
28.11.2005 11:20

Re: Re: Je to marný

také jsem tomu nechtěl věřit, ale jsou i tací. Ale to jsou jenom řadoví pěšáci (a ještě jenom někteří).
28.11.2005 13:42

Re: Re: Je to marný

Tak tomu klidně uvěřte.
28.11.2005 9:28

Sláva, konečně na NP zase píše někdo rozumný

děkuji autorovi, mezi Štěpánky a různými UShujery je takový článek pohlazením.
Energie=civilizace, kdo si to neuvědomuje je vůl. Bez jádra a uhlí se neobejdeme, ledaže by Greenpeace objevilo ropu pod Řípem.
28.11.2005 9:17

jo,

a jestli vám řekli, že jsme zaseli kukuřici do sněhu, tak jsme ji zaseli. Protože nám to na kraji přikázali!
28.11.2005 9:15

je to jinak - jak? To si přečtěte zde:

Zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie
Datum: 28.11.2005 Autor: Ing. Libor Novák
Evropské společenství, do kterého jsme dobrovolně po vlastním uvážení vstoupili a jehož jsme členem již jeden a půl roku si velmi dobře uvědomuje úroveň a kvalitu životního prostředí na starém kontinentu a nejen tam. Množství vypouštěných znečišťujících látek do ovzduší zanechává stopu na každém z nás. Je nadále neúnosné vzhledem k vyspělosti této části planety a to i přes všechna opatření provedená v uplynulých letech především ve střední a východní Evropě. Energetické potřeby států Evropské unie jsou z 50 % kryty dovozem a v důsledku vyčerpání většiny domácích zásob ropy a zemního plynu se tato závislost bude nadále zvyšovat. Tento stav není udržitelný. Z těchto důvodů považuje naše společenství podporu obnovitelných zdrojů za prioritní opatření ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. Evropská unie by byla špatnou organizací, kdyby si nevytyčila směr a cíle. Cíl podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě v roce 2010 byl stanoven a schválen Radou Evropského parlamentu na hodnotu 21 %. Tento cíl, již jednou aktualizován, zůstává nadále doporučený či jinak řečeno indikativní.
S přáním světlých zítřků
pk
28.11.2005 11:05

Re: je to jinak - jak? To si přečtěte zde:

Teď jen počkat, až nám EU doporučí růst ekonomiky 30% ročně, to se budeme mít :o)
Ale vážně, souhlasím s podporou obnovitelných zdrojů, ale jinak než je tomu teď. Užitečnější by byla podpora výzkumu a vývoje než podpora ve formě výkupních cen. To ovšem nic nemění na faktu, že se obnovitelné zdroje v Evropě nikdy nestanou (a vzhledem k přírodním podmínkám ani nemohou) hlavními zdroji. Jako doplněk určitě, jsem pro.
28.11.2005 12:49

Re: Re: je to jinak - jak? To si přečtěte zde:

Pane Burkete, mluvíte mi z duše. Výzkumu třeba. A souhlasím s tím, obnovitelné zdroje jsou relevantní zejména jako malé zdroje. Nemyslím, že se musí biomasa spalovat v mamutích elektrárnách. Stačí, když na ni pojedou výtopny nebo malé kotle, což bude mít za následek minimální přepravní vzdálenosti. Ale právě tady je výzkum opravdu nutný.
28.11.2005 9:02

Nedělejme si iluze o ČEZu.

Společnost ČEZ je především podnikatel a jako takového ho zajímá především zisk. Na druhou stranu jedná se o zkutečně jednoho z mála "rozumných" podnikatelů, ketrý nechce jen co nejdříve vydělat miliardy bez ohledu na to, že po čase již nebude z čeho vydělávat. ČEZ má velmi dlouhodobou politiku obchodu. Tato samozřejmně zahruje i jmenované obnovitelné zdroje energie. Dokonce už uvažuje natolik do budoucna, že už dnes připravuje koncepce na dobu, kdy na našem území bude uhlí naprosto vytěženo a uran spotřebován.
ČEZ tudíš nejenom podniká a bere  zisky, ale i se snaží svým podnikáním způsobit co nejmenší škody proto, aby nemusel zkončit a udržel se na trhu co nedéle. Proto bude vždy jednat tak, aby působil co nevíce výhodně a zároveň ekologicky.
28.11.2005 9:47

Re: Nedělejme si iluze o ČEZu.

No to doufám, že je normální podnikatel, kterému jde o zisk! Protože kdyby to dělal jako charitu, tak by nejspíš velmi brzo skončil. A já mám výdobytky civilizace rád...
28.11.2005 8:48

Autor nezmínil největší "zločin ČEZ," on si klidně spaluje biomasu,

což, samozřejmě včetně nuceného odběru za netržní ceny, měli přece zelení připraveno pro své kamarády...
28.11.2005 8:57

Re: Autor nezmínil největší "zločin ČEZ," on si klidně spaluje biomasu,

ČEZ už z principu nemůže být "správně zelený".
28.11.2005 6:34

znovu se táži -

co se stane, když do příslušného roku nebudeme vyrábět 8% z obnovitelných zdrojů? Že by se započítaly jaderné elektrárny, jejichž vyhořelé palivo se dá přepracovat (= je obnovitelné)? Nebo budeme potupně vyloučeni z EU a ministr průmyslu bude za úsvitu popraven?
Jak správně pravil Albert, aktivisti se zblázní, až si to přečtou. Už se těším na snůšku technických i technologických nesmyslů, obarvenou tou nejzelenější barvou!
28.11.2005 12:48

Re: znovu se táži -

No, to vylouceni z EU a poprava ministra by se mi docela libilo.
28.11.2005 13:24

Re: znovu se táži -

No já vám povím co se stane - změní se statistika vykazování. Jako obvykle
28.11.2005 2:17

Alberte, jste -li ten Albert ze Solnohradu( hlavní město Solnohrad)

tak byste nám mohl napsat o tom, jak rakouské partaje dospěly konečně k poznání, kam vede podpora alternativních zdrojů elektriky a tuto podporu "zalomily"( - správně česky "Deckelung"), protože na to ani bohaté Rakousko nemá.
28.11.2005 10:25

Re: Alberte, jste -li ten Albert ze Solnohradu( hlavní město Solnohrad)

ano, jsem. V Rakousku se dnes vskutku dějí věci, které mají velmi blízko ke zdravému rozumu. Ovšem jest se obávati, že i zde v příštích volbách nezískají černí dostatek hlasů a bude po klidu. Protože nebude s kým udělat solidní koalici...