29.11.2022 | Svátek má Zina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pteryx 15.12.2009 11:45

článek je velmi přínosný,

i když s lecčím lze nesouhlasit. Bez politické podpory na nejvyšších místech (byť živené dotacemi a všelijakými kšeftíky tahajícími prachy ze státní kasy) by takový projekt jako "nanosolar" ti naši fosilní dinosauři hravě zlikvidovali.

Kromě toho je tam pár zjevných nesmyslů, když pokryjete auto solárními články, tak si můžete uvnitř pustit klimatizaci a rádio (což se hodí), ale moc daleko na to nedojedete. Kdyby byly panely na střeše domu, nebo dokonce na silnici, s tím už se dá leccos podniknout.

Perfektní článek o Fotovoltaice 13.12.2009 23:23

Dobrý článek o fotovoltaice je zde:

http://www.jakbydlet.cz/clanek/481_utlum-fotovoltaiky--cena-elektriny--nedostatek-uhli.aspx

>-

M. Jedlička 13.12.2009 9:21

solární panely

Až skoro všechno pokryjete solárními panely, které budou absorbovat energi přímého i rozptýleného slunečního záření a s nějakou účinností měnit na elektrickou energii, budete v parném létě chodit v městských ulicích v zimníku, protože je nebude skoro nic vyhřívat. A pod.

Proč 13.12.2009 23:24

Re: solární panely

je to capina, v aktuálním počasí to nevyrábí nic: http://www.jakbydlet.cz/clanek/481_utlum-fotovoltaiky--cena-elektriny--nedostatek-uhli.aspx

logik 19.12.2009 20:03

Re: solární panely

No pane Jedličko, tak to není, protože se vše v teplo opět obrátí. Ale pokud si myslíte, že současné fotovoltaické "elektrárny" jsou pěkná sviňárna, tak já také.

Franta 12.12.2009 10:02

Chi chi

Dobrej Apríl, ale není náhodou prosinec :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Puk 11.12.2009 21:43

Pane Kremlík - pro bůh proživoucí ! !

Celý život se klepu v obavách, že se na mou stranu v diskuzi postaví někdo jako Vy. A stalo se mi to mockríát, a tu diskuzi jsme vždycky projeli.

Přirozeně že Vaše základní téze jsou pravdivé, ale jak je předkládáte a hlavně jak je dokládáte - to by s prominutím zabilo silného vola. Co je to prosím Vás za blbost "folie přes auta a přes šaty a tak" ?   Přirozeně, že Vás v diskuzi třetiřadý, avšak alespoň částečně proškolený oponent rozkouše na kolíčky na prádlo. Zkuste se podívat na solární příkon na čtvereční metr a co se s tím nechá dělat. Nebo ještě lépe - naučte se tu základní (alespoň) vědu okolo těhle věcí.

Ale HLAVNĚ:  než se to naučíte (a než se naučíte pravidla diskuze), prosím Vás  - nemotejte se nám pod nohama. Pomůžete zničit všechny naše argumenty, protože opozice se vrhne na rozdrcení jasných blbostí a spolu s nimi spláchne i všechny argumenty platné (o kterých se ani nezmíní).

Prostě: cokoli pustím na veřejnost, je moje zodpovědnost, včetně těch následků, které mě nenapadly. Pokud se tedy snažím něčemu pomoci, musím se bedlivě podívat, zda nedodávám munici druhé straně.               Nechtěl bych Vás mít na své straně, ačkoli s Vašimi názory souhlasím.  P

:

Jindra 11.12.2009 22:27

Re: Pane Kremlík - pro bůh proživoucí ! !

Pane kolego, Vy se berete tak vazne na pindazim chatu?

Kdyz sam vidite, ze autorovi vyvrati jeho blaboly trochu schopejsi decko zakladni skoly, proc z toho delate tragedii, jak kdyby tu zverejnil navod na vyrobu atomove bomby v arabstine?

Aniryba 12.12.2009 11:07

Re: Pane Kremlík - pro bůh proživoucí ! !

Puk i Jindra... co se pokoušíte sdělit? Že nejste schopni projít si odkazy na netu a zjistit, že to s tou folií hoax není? Co si pak mám o vás myslet? Investoři jsou podle Vás mimo? Co jste se pokoušel sdělit v příspěvku? Our Investors: Benchmark Capital, MDV, First Ventury, Skoll Foundation, Pierre Omidyar, LGT Capital Group, Grazia Equity, EDF, AES Corporation, Energy Capital Partners, Riverstone Holdings, Swiss Re, Mitsui & Co., Ltd., Top-ranked hedge funds

Lone Pine Capital; SAC Capital;

GLG Partners - Europe's largest hedge fund;

Passport Capital - the world's #1-performing hedge fund in 2007; Individual investors including Martin Roscheisen, Sergey Brin, Carl & Larry Page, Mark Pincus, Reid Hoffman, Sunil Paul, Bernhard Beck, and Christian Reitberger.

a Stanford University...

Stoura 13.12.2009 12:30

Re: Pane Kremlík - pro bůh proživoucí ! !

na své stránky si každý může napsat co chce. Zajímavější je, kteří z těch investorů se chlubí tím, že investovali do té firmy

Jinak čich investorů na dobré investice myslím velmi hezky ukázala současná krize. Internetová bublina před pár lety byla něčím podobným. Zelená bublina je IMHO před prasknutím.

JaS 11.12.2009 20:44

Je to pěkné, ale je to pravda?

Taky se šíří informace o tom, jak se dá s autem jezdit na vodu. Perpetuum mobile rozloží alternátorem v autě vodu na kyslík a vodík a ty se pak pouštějí do motoru. Takže na počátku je potřeba trošku benzinu na start toho zázraku a pak už to jezdí jen na vodu. Taky tomu věříte?

Jelínková 11.12.2009 21:09

Re: Je to pěkné, ale je to pravda?

Autem na vodu se jezdít dá.Dá se taky přidávat voda do karburátoru nebo upravit množství přídavného vzduchu.Tak  jsme měli upravené ARO a to jezdílo na delší cesty za 7-.8l100 km.

Předpokládám,že je to pravda,protože samozřejmě o zlevnění solární technologie se všichni snažili.Otazka je pouze v tom,dovolí-li průmyslová loby,vyrábějící solární panely,uplatnění této technologie.LCD obrazovky se vyrábějí až nyní a jsou staré 20 let.Patent totiž strčili do šuplete.Měli moc nových fabrik se starou technologií.Proto nevím,zda se toho dočkám,když pamatuji 40tá léta.Doufám,že si brzy budu moci koupit levné pružné solární panely na svůj baráček.

vicenzo 11.12.2009 22:14

Re: Je to pěkné, ale je to pravda?

No jistě že ho strčili do šuplete .. a makali jak ferda brabenec a vyvíjeli na průmyslový využití technologii. Ona je od toho patentu (ověřenýho na matici pět krát pět bodů s provozní životností skoro celý týden) k placce s úhlopříčkou 32 za pár litrů do každý domácnosti ještě docela dlouhá cesta, víme? Zřejmě nevíme ;-D

Jindra 11.12.2009 22:30

Re: Je to pěkné, ale je to pravda?

Kdyz ta teorie spiknuti bohatcu je tak lakava... :-)

Aniryba 11.12.2009 20:27

TIME's Best Inventions of 2008

http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1852747_1854195_1854153,00.html

harwey 11.12.2009 20:26

hmmm

Když je tak levná tak to ona ji všemocná ruka trhu jistě brzy prosadí. Tak jaképak remcání o dotacích

JM 11.12.2009 19:13

RADÍM VÍCE STŘÍZLOVOSTI A MÉNĚ ZBRKLOSTI V ODHADECH.

RADÍM VÍCE STŘÍZLOVOSTI A MÉNĚ ZBRKLOSTI V ODHADECH.     Před třiceti léty jsem byl pyšný na  div světa techhniky,  na svém pracovním stole - počítačku, ne kalkulátor,   na 4/1,5V baterie, měněné při běžném provozu 1x týdně. za 6 000,-Kčs!!!     Před patnícti léty jsem si koupil za 750 Kč druhou, se solárním miničlánkem a NiCd baterií jako knoflík, dodnes fungující i na stole pod 6W rtuťovou žárovkou!!    Odhadovat energetické nároky, stav techniky a provádět kalkulace investiční návratnosti - to mohou, odborníci prominou, jen opravdoví nedouci.

krmič 11.12.2009 19:27

Re: RADÍM VÍCE STŘÍZLOVOSTI A MÉNĚ ZBRKLOSTI V ODHADECH.

Vaše kalkulačka má sice řádově nižší spotřebu než ta stará, ale celková energetická spotřeba lidstva se za těch 30 let zvedla - neznám přesné číslo, ale o hodně. A nějak nechce klesat. A velmi střízlivě odhaduji, že ani nebude.

krmič 11.12.2009 19:35

Re: RADÍM VÍCE STŘÍZLOVOSTI A MÉNĚ ZBRKLOSTI V ODHADECH.

A málem jsem zapomněl: dnes máte před sebou na stole počítač, který má řádově větší spotřebu než ta stará kalkulačka. Ano, to před 30 lety nikdo neodhadoval, jak ta energetická náročnost půjde nahoru ;-)

Jindra 11.12.2009 22:32

Re: RADÍM VÍCE STŘÍZLOVOSTI A MÉNĚ ZBRKLOSTI V ODHADECH.

Logaritmicke pravitko baterky pak vubec nepotrebuje!

Cesta vpred je tim dana!

JM 11.12.2009 18:32

VON PAN KREMLÍK JE JEDNÍM Z DOBLBOVAČŮ CHUDOMYSLÉ ČÁSTI veřejnosti

VON PAN KREMLÍK JE JEDNÍM Z DOBLBOVAČŮ CHUDOMYSLÉ ČÁSTI veřejnosti u které předpokládá, že si nebude mít chuť dočíst více o NANOSOLAR například na   http://www.pv-tech.org/news/_a/printed_pv_nanosolar_unveils_640mw_utility-scale_panel_fab_high-efficiency_/  a dočte se, že do těch 0,3 $/W na trhu uteče ještě dost vody, než lichvářské cenové rozpětí společnosti NANOSOLAR a všemocná ruka trhu dovolí.... ... [Dne 10.září 2009 Ken napsal:

Nanosolar kdysi tvrdila, že panel náklady mohly být nižší než 1 dolar na W. Ale také uvedla, že jejich cena bude stanovena na to, co trh unese. I kdyby se stanoví cenu, za 2 dolary W přesto může snížit, a dále v oblasti hospodářské soutěže, která vyrábí křemíkové panely, nemůže tento zápas.

queeg 500 11.12.2009 17:53

a co článek od někoho kdo tomu opravdu technicky rozumí

...o znalostech daného oboru mohou být u vystudovaných učitelů dějepisu nebo překladatelů jisté pochybnosti ;-P

DJing cheb pako 11.12.2009 22:02

Re: a co článek od někoho kdo tomu opravdu technicky rozumí

Ja pracuju v oboru a muzu se tehle snusce neobratnych, nicim nepodlozenych marketingovych blabolu jenom smat. Zatimco armady doktoru ved s lety praktickych zkusenosti uvadeni teoretickych vynalezu do prumyslove praxe nonstop zapasi s problemy jak silikonovych tak film-based solarnich panelu, ucitel dejepisu to rozresi blogem ;-))))

Tahle propaganda je blbejsi nez byvaly zpravy o uspesich sovetskych vynalezcu ;-D

RadekH 11.12.2009 16:12

Nejsem odborník na obnovitelné zdroje či elktrárny,

nicméně mě napadá, že ve skutečnosti jsou solární a větrné elektrárny zcela k ničemu.  Vzhledem k tomu, že slunce stále nesvítí a vítr nefouká, musí být stejně k dispozici záloha na plnou maximální spotřebu země a vzhledem k tomu, že výkon tepelných a jaderných elktráren nelze tak jednoduše snižovat a zvyšovat, stejně musí jet prakticky na plno bez ohledu na to, kolik máme solárních a větrných elektráren.  Ostatně Německo, přetěžující sítě okolních zemí jakmile tam zafouká vítr je toho důkazem. Ale možná se mýlím, jak jsem řekl odborník na energetiku nejsem.

Ludva 11.12.2009 16:31

Re: Nejsem odborník na obnovitelné zdroje či elktrárny,

Taky nechápu, proč jsou takové nestabilní zdroje zapojeny do běžné sítě. Měly by fungovat jednak místně pro dobíjení baterií někde na samotách, případně pro ohřev nebo ve větším měřítku v součinnosti s přečerpávací elektrárnou.

cb 11.12.2009 17:23

Re: Nejsem odborník na obnovitelné zdroje či elktrárny,

Kdyby to melo stat lokalne, tak by se to nikomu nevyplatilo. Vtip je prave v pripojeni do site a 6x vyssi prodejni ceny nez cena komercni. ;-€

libero 11.12.2009 16:35

Re: Nejsem odborník na obnovitelné zdroje či elktrárny,

Jo.

M. Zima 11.12.2009 17:40

Dnes máte dokonce Vy pravdu, odborník to není.

honzak 11.12.2009 18:06

Re: Dnes máte dokonce Vy pravdu, odborník to není.

pravil ředitel německé přenosové soustavy.

Zimo, ty jsi opravdu duševně dost nestabilní!

JM 11.12.2009 18:56

Re: Nejsem odborník na obnovitelné zdroje či elktrárny,

MILÍ ANTIVĚTRNÍCI A ANTISLUNEČNÍCI, argument provozovatelů elektrické přenosové soustavy(EPS) o neudržitelnosti záloh za větrníky a slunečníky, když nefouká a je noc, je právě ~75 let zvládnutá regulace výroby elektřiny pro denní a noční spotřebu, tehdy s elektrárnami, poháněnými parou z uhelných velkoprostorových roštových kotlů a nemožnosti tento stav zregulovat dnes, zvýšený o15÷20% výkonu věrníků a slunečníků, ale z elektráren s kotli s  fluidním spalováním uhelného prachu, mazutu a plynu, s regulačním rozmezím nejčastěji 25÷30% < > 100%, to je, troubové prominou, velmi, ale opravdu velmi málo odborné.