5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

DOKUMENT: Manhattanská deklarace ke klimatickým změnám

My, vědci a výzkumníci klimatu a souvisejících oborů, ekonomové, politici a přední obchodníci, shromáždění na Times Square, New York City, zúčastnění na "2008 Mezinárodní konferenci o klimatických změnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M.Lapin 8.3.2008 22:19

Re: Re: Re: Re: Re: Slava, veda klimatologicka uznala,

Budete sa čudovať, ale s Bruselom nemám žiadne angažmán. Nedostal som od nich na svoje aktivity ani jedno euro.

jasan 8.3.2008 22:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Slava, veda klimatologicka uznala,

staci se podivat na Vas web.....    a ted tu o cervene karkulce

Kyklop 8.3.2008 22:27

Re: Re: Slava, veda klimatologicka uznala,

Ty jsi sluneční fyzik? Asi ne, že? .. protože sluneční aktivita je hooodně široký pojem, není to jen intenzita záření - těch složek záření je krom toho více a každá něco ovlivňuje, je to intenzita slunečního větru, a v první řadě pak magnetické pole! A to jak známo, to nyní láme dosud změřené rekordy.

M.Lapin 8.3.2008 22:31

Re: Re: Re: Slava, veda klimatologicka uznala,

Ako zmeny magnetického poľa ovplyvňujú klímu Zeme?

Ivan Nový 9.3.2008 9:03

Re: Re: Re: Re: Slava, veda klimatologicka uznala,

Zahřívají oceány.

mueller 9.3.2008 11:59

Ze pan Lapin je zarputily oteplovac, to jsem vedel,

a ze je na vecne argumenty, nepodporujici jeho hypotezy, ponekud znacne hluchy, jsem vedel taky. Ale ze se snizi ke LZIM, to jsem tedy necekal (tedy, tak na 99 % jsem to necekal). Tedy: budto lze, nebo je trouba, ktery nema prehled o tom, co se v jeho nejvlastnejsim oboru pise. Pry ze nikdy neslysel o tom, ze se popiralo, ze Maunderovo minimum zpusobilo GLOBALNI ochlazeni. Tak to ho teda musim poucit, ze se to popiralo, a popiral to sam velky IPCC. Viz http://www.grida.no/climate/ipcc_tar/wg1/070.htm. A byl mezi nimi Mann, jak jsem psal. Bezte do hajzlu, pane Lapine, s takovymhle pristupem k diskusi.

mueller 8.3.2008 20:19

Kdo muzete, prectete si

v cisle 6 c't - Magazin für Computertechnik na strane 190 clanek Klimamodelle. Nevim, jestli existuje ceska verze. Ke slovu tam prichazeji ruzni (skutecni) modelatori klimatu a facit tech 7 stranek lze prevzit  ze Svejka: nikdo jeste nic urcityho nevi. Je to takovy Blick in die Glaskugel neboli pohled do sklenene vestecke koule, jak pisou.

Šumavák 8.3.2008 20:45

no teď jste si dal !!

Takhle se dotknout Metelky!

On VÍ !!

A nepochybuje!

mueller 8.3.2008 19:42

C14 -> Kanuk

C14 vznika neustale v atmosfere z kosmickeho zareni (hlavni reakce: neutron vznikly interakci castic kosmickeho zareni se vzduchem vleti do N14 a vznikne C14 a proton). Viz Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Radiocarbon_dating. Taky http://www.redicecreations.com/news/2004/11nov/sunactivity.html (velmi pekne a ukazuje, jak jsou klimatologicke uvahy na draka). Slunce ma vliv pouze neprimy a jak vidim, pan Lapin to ma obracene: kdyz je nizka aktivita Slunce (treba Maunderovo minimum), je vic kosmickeho zareni a tudiz se tvori vic C14 a ne min, jak pise on. Kdyz nema v tehle zakladni veci jasno, jak ma asi jasno ve svych bilancich C ?

M.Lapin 8.3.2008 20:18

Re: C14 -> Kanuk

To máte pravdu, pomýlil som sa pri rýchlom písaní, mal som tam napísať trochu viacej a nie menej. Keďže sa predpokladá, že je kozmické žiarenie konštantné, tak z množstva vytvoreného C14 sa dá usudzovať o slnečnej aktivite, lebo silnejší slnečný vietor viac odkláňa kozmické žiarenie a tvorí sa menej C14. Ten mechanizmus poznám, ospravedlňujem sa, robím popri tom na PC aj niečo iné.

mueller 8.3.2008 20:20

Re: Re: C14 -> Kanuk

Jiste, chapu, muze se stat. Ale povezte mi jedno: podle vas jako klimatologa, bylo ochlazeni za Maunderova minima lokalne omezene na Evropu a prilehle okoli, nebo bylo globalni ?

M.Lapin 8.3.2008 20:28

Re: Re: Re: C14 -> Kanuk

Určite bolo globálne, všetko tomu nasvedčuje. V severozápadnej Európe sa ale pravdepodobne prejavilo viac kvôli zmene polohy Golfského prúdu.

mueller 8.3.2008 20:53

Dekuji, pane Lapine,

no to je teda zajimave, jeste donedavna (tak tri-ctyri roky) ruzne svetove oteplovaci kapacity - tusim ze i vam znamy pan Metelka, ale to nevim jiste, abych se ho nedotkl - tvrdily na plnou diru, ze zadne globalni ochlazeni vzhledem k MM nebylo, ze to bylo ciste jenom lokalni v Evrope, a ze globalni vliv MM je jenom vymyslem sprostych skeptiku. To se vase klimatologicke poznatky ve vsech oborech vyvijeji takhle prekotne nebo se vi i neco urciteho ?

L.Metelka 8.3.2008 21:42

Re: Dekuji, pane Lapine,

Trochu jste si to popletl. Sérií lokálních oteplení bylo to, co je někdy nazýváno "klimatické optimum"...

mueller 8.3.2008 21:45

Jo, pan Metelka zase po svem zvyku,

argumentuje k necemu jinemu. Otepleni a ochlazeni jsou dve ruzne veci, to jste ve fyzice klimatu nebrali ?

M.Lapin 8.3.2008 21:44

Re: Dekuji, pane Lapine,

Trochu to treba upraviť. Rekonštrukcia priemernej globálnej teploty za posledných 11 storočí ukazuje, že viacmenej kopírovala slnečnú aktivitu, ktorá sa prejavila ako zmeny prichádzajúceho slnečného žiarenia. Zlom nastal až v posledných desaťročiach, keď zrejme prevládol vplyv zosilňujúceho skleníkového efektu atmosféry. Prechodné mierne ochladenie v období 1950-1980 bolo čiastočne spôsobené emisiou síry zo spaľovania nekvalitného uhlia, čím sa zvýšilo planetárne albedo Zeme  a čiastočne stagnáciou slnečnej aktivity po jej rýchlom raste v období 1900-1950.

mueller 8.3.2008 21:49

Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

Ty emise siry jste ovsem pouzili az dodatecne, co ? Proste se to hodilo, ze ano ? Ne ze by za tim byla nejaka teorie, ktera se pozorovanim potvrdila, co ? Jo, do minulosti, to se to predpovida ... Ja vam zase predpovidam, ze do peti let bude cely oteplovacsky humbuk pomoci CO2 v trýbu. Ale vy oteplovaci si uz neco najdete, nicht wahr ?

M.Lapin 8.3.2008 21:55

Re: Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

O vplyve emisie síry na zvýšenie planetárneho albeda Zeme (čo prispieva k ochladeniu) sa vo vedeckých kruhoch hovorí už najmenej 20 rokov. Až okolo roku 2000 boli konkrétne merania a modelové výpočty, v najnovšej správe IPCC AR4 WG1 (2007) sú už aj detailnejšie výsledky.

Kanuk 8.3.2008 22:13

Re: Re: Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

A co takhle vliv vodní páry (mraky) na albedo Země? To jako nic?

M.Lapin 8.3.2008 22:28

Re: Re: Re: Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

Musíte konkrétnejšie povedať, že o čo vám ide. Množstvo vodnej pary v atmosfére je riadené takmer výlučne teplotou, pri zvýšení priemernej teploty o 1 °C je v atmosfére asi o 6% viac vodnej pary. Množstvo oblačnosti závisí od polohy frontálnych zón a od cyklonálnej činnosti. Časť oblakov sa tvorí aj v priestoroch inverzií. Teraz pozorujeme na severnej pologuli určitý posun polárnej frontálnej zóny na sever, čo plochu oblačnosti zmenšuje. Zväčšenie oblačnosti v priestore monzúnov a intertropickej zóny konvergencie sa predpokladá, no nie je ešte spoľahlivo doložené pozorovaniami. Podľa mojich poznatkov z literatúry sa doteraz nepozorovali v posledných desaťročiach zásadnejšie zmeny v pokrytí Zeme oblačnosťou.

Kanuk 9.3.2008 9:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

Podle mých primitivních informací mraková pokrývka Země je to, co udržuje zemskou teplotu konstantní. Když Slunce zaleze za mrak, hned je to cítit. Když se mrňavá koncentrace "skleníkového plynu", jmenovitě CO2, změní o nějaké procento, nikdo - kromě nějakých specielních přístrojů - o tom ani nebude vědět. Záhadou pro skutečné vědce je, proč "mrakový termostat" dovolil změnu teploty Země o 10 stC během 100 000 let. Podle myšlenky jednoho mého známého se může jednat o zbytkové kolísání zpětnovazebního stabilizačního systemu, které je každému zpětnovazebnímu systemu vlastní. Regulace teploty mrakovou pokrývkou by vyrovnala jakýkoliv rušivý vliv skleníkových plynů.

M.Lapin 9.3.2008 9:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dekuji, pane Lapine,

Účinok všetkých skleníkových plynov v atmosfére (vrátane oblačnosti) na ohrievanie prízemnej vrstvy je v globálnom priemere asi 33 °C, samotné skleníkové plyny majú podstatne väčší vplyv ako oblačnosť. Oblačnosť má totiž aj zápornú spätnú väzbu, čiže, čím viac je oblačnosti, tým menej slnečného žiarenia prenikne na zemský povrch. Pokiaľ viem, najnovšie modely už zahŕňajú aj tento vplyv. Môj osobný dojem je taký, že celkový vplyv oblačnosti na ohrievanie prízemnej vrstvy je po spočítaní kladnej a zápoornej väzby malý, ale kladný. Samozrejme, že oblačnosť môže stabilizovať zmeny klímy, problém je ale v tom, že jej globálne množstvo sa s časom mení veľmi pomaly. Po zvýšení množstva vodnej pary v atmosfére o 30 %, k čomu by došlo pri globálnom oteplení celej atmosféry o 5 °C, by už mohlo dôjsť k zásadnej zmene vplyvu oblačnosti na celkovú bilanciu energetických tokov v atmosfére.

Kanuk 8.3.2008 23:27

Re: C14 -> Kanuk

Děkuju za osvícení.

Šumavák 8.3.2008 19:40

Přátelé, jistě jste si všimnli,

že Globální oteplování je passé, a teď letí "klimatické změny". Chcete -li se zapojit do mainstreamu zeleného zachraňování planety, tak s klimatickými změnami už jste to také prošvihli !

Další perspektivní( a dosud víceméně volná !)  oblast k zachraňování planety jsou ZEMĚTŘESENÍ a následné TSUNAMI, obíhající 3x kolem celou zeměkouli !!

Tak neváhejte a vymýšlejte opatření jak za peníze daňových poplatníků zabránit zemětřesením

třeba ukotvením tichomořských zemských desek ocelovými lany za jednotlivé vrcholy Himalájí!  Protože ony se posouvají, tlačí na sebe a jestli dojde k novému tektonickému zlomu, přátelé, tak už NIKDY!! žádná konference na Bali nebude!

A přece byste nechtěli, aby oteplovači politikům  vysvětlovali škodlivost  zvyšování teploty klimatu někde v Nome nebo  Omsku, při -2°C v konferenčním sále ! No to by nešlo !!!

mueller 8.3.2008 19:44

Mýlíte se, vazeny, poslednim hitem je

katastrofalni globalni teplotni stagnace, ktera nastala v poslednich deseti letech. Proti te je treba bojovat vsemi prostredky !

Šumavák 8.3.2008 19:57

Podívejte , to je tím, že uhlík je černej !

Ono se nám zdá, že ho tam není vidět, protože je ho v tom vzducu málo, ale až ta koncentrace stoupne  a  až hove vzduchu  bude dostatek, tak nebe zčerná, sluneční svit se přes tu černou clonu nedostane k zemi a MY TU UMRZNEM !!

DOBA LEDOVÁÁÁÁÁÁ.

Ttímto je prokázáno, že zvýšené množství uhlíku v atmosféře způsobuje nejen katastrofální stagnaci teplot ale přímo doby ledové a je jasně popsán mechanismus jejich vzniku.

Q.E.D.

Šumavák 8.3.2008 20:05

Nechcete se vsadit, že podalším období stagnace nárůstu teplot

přijde na řadu zachrańování planety a lidstva před zemetřeseními ?

Já to odhaduji tak na tři- 5 let. Déle to trvat nebude!

Kšeft s emisními povolenkami pojede a bude třeba hledat novou komoditu.....

Stanislav 9.3.2008 17:49

Re: Nechcete se vsadit, že podalším období stagnace nárůstu teplot

No především bude nutné řádně ekologicky zdanit všechny telefony s vibračním vyzváněním, o vibrátorech nemluvě ... :-)

Kanuk 8.3.2008 18:46

Zelení a klimatické změny

Zdá se mi, že při zdejších diskuzích se zapomíná na jednu z hlavních, ne-li tu nejhlavnější věc. Všechny aktivity zelených nemají nic společného se změnami klimatu, ochranou prostředí a podobnými hesly. Jejich jediným cílem je získat zeleným hlasy, aby se dostali k politickým korytům. Teorie třídního boje se neosvědčila, tak si vymysleli boj zelený, a lidi jim to žerou. Zatím.

I. Laengsfeld 8.3.2008 18:50

Re: Zelení a klimatické změny

Lidi takove veci vzdycky zerou... a na vystrizliveni potrebuji tak 50 let.  (Ve vyspelych zemich min,

ve  stredni Evrope po roce  1945 stacilo tak 20 let.) Pokud to  tedy  dale  neurychli nejaka ta valka za tisiciletou risi