16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
baltazar 19.4.2007 16:44

Re: Re: Re: Zajímalo by mne,

Dítě ze základní školy to pochopí, ale co když vyroste?8-o

Sirena 19.4.2007 10:37

Přejmenujme klimatické změny na hysterické změny!

Přejmenujme klimatické změny na hysterické změny!

RomanL 19.4.2007 10:17

To jste naletěli,

tohle autor myslel určitě jenom jako katastrofickou sci-fi (velmi slabou, mimochodem), ale popletli titulek a omylem to označili jako dokument...

No, ještě na těch katastrofách budete muset trochu zapracovat, pene autore, ale příště prosím zkontrolujte titulek, ať to označí správně jako "POVÍDKA".

oakman 19.4.2007 9:17

Trochu "zeleného čaje??

Nádherný kousek - vezmeme větu z každé zprávy, pokud možno tu nejpesimičtější, a pak z nich utvoříme tenhle "marketingový koš" výkřiků, které do jisté míry popírají jedne druhý... Globální teplota, např. - to je algorovina jako fík!! Pokud vím, meteo síť se dává dohromady na základě přesných a periodických LOKÁLNÍCH měření. Celosvětová globální teplota je tudíž patrně pouze další "nemocí" politiků, měli by se potit a méně mluvit.

Ty ostatní výkřiky sice mnohdy mají cosi pravdivého v hloubi, ale tenhle styl presentace z toho dělá jen další pokus americké levice o téma pro volby. Jak se něco stane předmětem politiky, můžeme reálně zapomenout na věcné řešení. Volby vyhrávají nevzdělané masy, tak je nutno seriozní problém zvulgarizovat do té míry, aby ho pochopil i soudruh proletář. No a tohle je výsledek. Shrnul bych to lidovým - kecy v peci.

hodne neRath 19.4.2007 8:45

jen tak naokraj....

bububububu.... dejte forfem penizky, my se o ne podelime s kamarady.....

Nicmene par faktu - Pretel se v televizi na otazku, jaky ma lidstvo vliv na klimatickou zmenu kroutil jako had - ani on asi nevi, to je "very likely". Bylo to az smesne.....

I pokud by melo rekneme 50%, tak hrdiny Ojropsky boj o snizeni emisi o 20% bude mit stejny dopad jako zvyseni o 20%... je uplne na nic. Takze - Cui bono?

I.L. 19.4.2007 8:43

Velmi uzitecne udaje

Jeden aktualni vzkaz z te Parize, zvlast relevantni pro letosni predjari na nasich horach: "zvyšuje se objem vody z jarních tání"

Zbytek ma podobnou informacni hodnotu, nekde a nekdy plati, jinde

a jindy zase ne. Cist netreba.

baltazar 19.4.2007 13:18

Re: Velmi uzitecne udaje

Jo, jo, některej rok je holt studený máj a jinej na mezi ráj .. a co z toho hodláte usuzovat?Vám snad taky zapomněli vysvětlit rozdíl mezi fluktuací a trendem 8-o

I.L. 19.4.2007 15:20

Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Aha, vy jste jeden z tech chytrejch, kdo ihned urci trend v "sumu" aniz by se namahal pochopit, zda takova operace je v danem pripade vubec smysluplna. Nebezpeci nekterych metod (treba pocitani korelaci) je v tom, ze jsou natolik jednoduche, ze je muze pouzivat kazdy.  Pak se klidne  muze stat,  ze 99% jich tu metodu ve skutecnosti pouziva spatne. A odsouhlasi si to... nebot jich je vetsina :-) S pravdepodobnosti,

hranicici s jistotou. Pritom byla ta dana  metoda (pro puvodne uvazovane aplikace)

rozumna, akorat byla nyni  pouzita neopravnenym az  nesmyslnym zpusobem

LM 19.4.2007 15:32

Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Máte na mysli něco konkrétního nebo jen tak - obecně?

I.L. 19.4.2007 16:12

Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Necht se obhajuje ten, kdo vsude "hleda trendy" a "odfiltrovava sum"  ne ten, ktery tvrdi, ze to je nejspis blbost pristupovat k problemu timto zpusobem ;-) 

To, ze nejake - treba- statisticke metody dobre funguji v oblasti aplikaci, pro ktere byly puvodne vymysleny neznamena, ze ma smysl  je bezhlave uplatnovat v uplne jine oblasti. Mereni  klimatu neni  vyzkumem respondentu co se jejich nakupnich  ci politicky preferenci tyce,  povaha  problemu je  jina.  

LM 19.4.2007 16:16

Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

A Vy si myslíte, že klimatologové používají statistické metody špatně? V čem, prosím? Že nespoléhají jen na "koukání na grafy"? ;-D

I.L. 19.4.2007 17:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Ja napriklad neumim odfiltrovat "fluktuace" (tedy zmenu meteo situace)  od "trendu" na grafu dennich  teplot stanice  (neumim  ani  matematicky zformulovat, jak bych to mel "spravne" delat) . Myslim si treba o tomhle,  ze to je spis nesmyslne  polozena otazka (a nevidel jsem, ze by to nekdo delal z meho hlediska dostatecne gramotne;  nemam jna mysli primitivismy  jako odcitani odchylek od prumeru  pro  dany okamzik dne.) Jeden  maly priklad ilustrujici,  proc si ponechavam rezervovanost vuci pouziti statistickych metod v klimatologii  :-)

baltazar 19.4.2007 17:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Hm, ani když si spočítáte třeba měsíční teplotní průměry, tak pak na slepym grafu nepoznáte, který jsou z léta a který ze zimy? Tak to jo, to pak máte docela těžkej život. Řek bych že pro počasí bude měsíc vhodný měřítko, zatimco pro klimatologii bych vzal tak dvacetiletí až století, protože to je běžnej horizont lidskýho života, kterej mě zajímá. Geolog by to vzal jistě obšírněji.

I.L. 19.4.2007 17:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Zda je leto nebo zima, pozna vetsina pozorovatelu  i bez pocitani mesicnich prumeru. Naopak -  z udaje prumerne teploty za dany den (nebo i malo podrobneho grafu) treba ze Snezky nepoznate jeste s jistotou,  zda slo o cervenec nebo leden. Ale o tomhle nebyla vubec rec. Ta je o tom,  ze na analyzu jedne  casove  trajektorie nestacionarniho  dynamickeho systemu ty statisticke  metody nebyly  urcite vytvoreny. Je  tedy otazkou, zda /co rozumneho mohou dat.

baltazar 19.4.2007 18:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Však jsem nehovořil o jedné denní průměrné teplotě, ale o grafu měsíčních (týdenních..) průměrů za rok nebo více let, a tam si troufám zimu poznat. On ten systém se v oblasti teplot chová docela pěkně kvaziperiodicky v několika frekvencích /den, rok ../ a nějaký ten trend základní linie z toho jde taky abstrahovat, i když to popíráte. Nebrojil jste vy tady před pár lety náhodou proti "stoleté vodě", protože se najednou ukázala jako pětistoletá? Jistě, až budemem mít přesná pozorování za deset tisíc let, tak se nám to bude asi všechno statisticky hodnotit lépe. Ale když se podívám do oné zprávy na to, jak strmě rostou koncentrace CO2 za poslední století, ve srovnání s daty z ledovcových vrtů během posledních deseti tisíc let, tak si myslim že na to nezaujatý vědecký pozorování asi nebudeme mít dost času (ten průběh koncentrací CO2 doporučuju, už je vyhlazenej od meziročních fluktuací jaksi "z fyzikální podstaty", protože ty molekuly nemaj kde se najednou objevit ani kam zmizet).

I.L. 19.4.2007 18:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

No, na zminku o pojmech,  jako jsou "petisetileta"  voda a presnych pozorovanich za 10 000 let nelze nezareagovat  nez oblibenym bonmotem. Co je desetitisicileta voda v Berline?   Kalny veletok tekouci od Varsavy k Hannoveru - pres Berlin - a sbirajici vody na okrajitajiciho kontinentalniho ledovce...  Co je "desetitisicilety led" tamtez  si uz doplnte sam...

(Tim netvrdim, ze tyhle pojmy treba  pro pojistovnictvi  nemohou mit rozumny smysl

- ale bohuzel je v rozumnem  smyslu malokdo pouziva.)

baltazar 19.4.2007 18:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Však stačí znát definici, ne? ;-) Ale bacha, je stejně jako klimatologický prognózy založena na počtu pravděpodobnosti, pokud se vám z něj dělá špatně tak ji ani nehledejte.

I.L. 19.4.2007 18:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Me se z poctu pravdepodobnosti spatne nedela (kdyz tak presycenim... je to koneckoncu  muj obor, nebo tedy aspon hodne pobliz)  spatne se mi dela z toho, kolik lidi ho s neporozumenim a zcela neadekvatne pouziva.

Pocinaje definicemi pojmu, s nimiz pracuji.  Ktere jakesi porozumeni  poctu pravdepodobnosti vyzaduji. Treba uz samotny  pojem  "klimat" pardon "klima" :-)

LM 19.4.2007 18:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

To se matematikům občas stává...

LM 19.4.2007 18:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Neumíte? Co třeba křížově validované techniky (případně i ensemblové) nebo vysoce adaptivní shlazovací metody, založené třeba na AI?

baltazar 19.4.2007 16:49

Re: Re: Re: Re: Re: Velmi uzitecne udaje

Já se nepotřebuju obhajovat, pane zasloužilý .. ani jednatřicítka prej jaro nedělá, natož jedna zima beze sněhu. Akorát si musíte dokázat zvolit vhodnou šířku filtračního okna, abyste s vaničkou neodfiltroval i ježíška.

portwyn 19.4.2007 16:03

Re: Velmi uzitecne udaje

No ono jaxi nemá co tát, protože ani nesněžilo.

VladaPing 19.4.2007 8:28

Vzpomínáte na chmurné předpovědi, asi tak z roku 1960....

(Římský klib?), týkající se vyčerpání všech přírodních zdrojů energie ?

Což, jak známo, vedlo ke stagnaci produkce, zániku automobilismu a veškeré dopravy do konce tisíciletí (tedy, v roce 1960 do konce roku 2000.... 

Saša 19.4.2007 8:37

Já si pamatuji,

že v roce 2005 měla být hladina moře tak vysoko, že se dalo z Krkonoš koukat na mořský příboj v dáli...:-D A v roce 2010 už na území ČSSR neměly být žádné stromy vyšší než 2 m, ale pouze křovinatý porost ;-D.

Pavel41 19.4.2007 9:10

Re: Já si pamatuji,

A tehdejší rozsáhlá skupina těchto prognostiků zahrnovala významnou komunitu téměř všech vědců s pokrokovým světonázorem...

baltazar 19.4.2007 16:52

Re: Re: Já si pamatuji,

Dokonce i Trofima Ivanoviče Lysenka a Zdenka Nejedlého, když ještě žili.

zk 19.4.2007 13:13

Re: Já si pamatuji,

"A co děti, budou si mít kde hrát?" Pamatujete?

zk 19.4.2007 13:11

Re: Vzpomínáte na chmurné předpovědi, asi tak z roku 1960....

To by si měl přečíst LM, který údajně ještě před 20 lety byl klimatologem (podle svých slov) a o ničem takovém nikdy neslyšel!!!!

Petr Kohout 19.4.2007 8:07

A víte, že máme globální ochlazení ? Protože Grónsko je Greenland (zelená země)

a jmenuje se tak proto, že se tam v normálním podnebí pěstuje obilí. Osídlení Grónska Vikingy - pěstiteli obilí je nepopiratelně doloženo. Rovněž i Antartida bez ledu (mapa tureckého admirála Piri Reise zobrazuje Antartidu bez ledu a je prokazatelně dost stará na to, aby nešlo o moderní technologie průzkumu pod ledem). Takže, globální oteplení začíná až ve chvíli, kdy v Grónsku porostou pomeranče (zatím tam má problémy i studenomilný lišejník).

Práce 2500 vědců z celého světa je nesmysl. Kolektiv autorů může mít pouze 8 až 10 členů (jinak se stává nezvladatelným), ostatní sbírají data. U této zprávy je kolektiv autorů složen výhradně z politiků a lobistů, nikoho jiného. A zpráva je naprosto bezcenným kusem papíru. Tváří se totiž jako shrnutí vlivu člověka na globální oteplení a přitom pouze shrnuje vliv globálního oteplení na člověka. Ve skutečnosti poroučí větru dešti pouze červení komunisté a pak (podle této zprávy) také zelení. Čili nám počasí řídí semaforová koalice.

LM 19.4.2007 8:27

Re: A víte, že máme globální ochlazení ? Protože Grónsko je Greenland (zelená země)

Hezké. Proč se ale Island jmenuje Island a kdo ho tak pojmenoval? Jak starý je ledovec v Grónsku? Jak starý je ledovec v Antarktidě? Máte o tom alespoň trochu ponětí?