28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 21.5.2008 15:39

Re: Jinými slovy o fyzice nevíte téměř nic

To jste ovšem nijak nedoložil. Zkuste ocitovat aspoň jeden příklad, který nemá jakoukoliv vazbu na realitu.

pbla4024 21.5.2008 16:23

Re: Re: Jinými slovy o fyzice nevíte téměř nic

Omyl. Důkazní břemeno je (jak je ve vědě zvykem) na vaší straně. Ukažte jak z vaší "teorie" plynou fyzikální předpovědi. Spektrum atomu vodíku, Keplerovy zákony, něco takového.

ZEPHIR 21.5.2008 16:42

Re: Důkazní břemeno je na vaší straně.

Přesně tak. Pokud prohlásíte, že blábolím bez jakékoliv vazby na realitu, čekám že to doložíte alespoň jedním příkladem. Ne že dokazovat svá tvrzení budu pouze sám.

Pokud svoje tvrzení nedoložíte, žvaníte tu jedině vy sám.

pbla4024 21.5.2008 17:25

Re: Re: Důkazní břemeno je na vaší straně.

Tedy znovu. Fyzika přichází s obecnou teorií relativity a ukazuje, jak predikce souhlasí s realitou (precese perihelia, ohyb světla, rudý posuv atd). Pro standardní model kvantové teorie pole platí totéž.

Vy zde vytváříte postmodení koláže cizích slov, jejíchž smyslu nerozumíte (jak je krásně vidět na vašem mlžení co se týče relace neurčitosti), ale žádnou predikci experimentu nepřinášíte. Tedy blábolíte. QED.

ZEPHIR 21.5.2008 19:06

Re: jak je krásně vidět na vašem mlžení co se týče relace neurčitosti

V čem podle vás mlžím co se týče relace neurčitosti? V čem vám moje odpověď nevyhovovala? Můžete ocitovat tvzení, který nemá jakoukoliv vazbu na realitu? Přestaňte konečně mlžit ohledně svých výroků a začněte být konkrétní stejně, jako to chcete po mě.

Mezi predikce éterové teorie patří např. vlnová povaha světla. Podotýkám, že STR v době svého publikování žádnou predikci experimentu neobsahovala, obsahovala pouze novou interpretaci deset let známých Lorentzových transformací.

pbla4024 21.5.2008 19:25

Re: Re: jak je krásně vidět na vašem mlžení co se týče relace neurčitosti

1) Vy tedy nemlžíte co se týká vašeho porozumnění relaci neurčitosti? Napiště tedy obecný vztah pro relaci neurčitosti a spočítejte neurčitost v určení x-ové složky polohy elektronu v základním stavu atomu vodíku.2) Zdejší diskuze obsahuje neprázdný seznam predikcí STR a jejich experimentálních testů.

3) Vlnění v materiálu se šíří často jako podélné vlnění, třeba zvuk. Pokud je tedy světlo vlnění jakási materiální substance (vy ji nazýváte étér), půjde přinejmenším z části podélné vlnění, což je predikce, kterou lze experimentálně zkoumat. Tato predikce je v rozporu s experimentem. Tím je tedy vaše "teorie" falzifikována, tak?

ZEPHIR 21.5.2008 20:30

Re: Napiště tedy obecný vztah pro relaci neurčitosti a spočítejte neurčitost v určení x-ové složky polohy elektronu v základním stavu atomu vodíku

1) Odpověď je uvedena na str. 43 této prezentace..:-P

2) "Neprázdný seznam predikcí" STR je zcela prázdný, co se týče prvních publikací STR.

V Einsteinově první publikaci žádná předpověď nebyla, tím méně experimentu, tím méně testovavatelného. Vy mě máte asi opravdu za velkého troubu, že jo?

Zkuste to znovu.

pbla4024 21.5.2008 20:45

Re: Re: Napiště tedy obecný vztah pro relaci neurčitosti a spočítejte neurčitost v určení x-ové složky polohy elektronu v základním stavu atomu vodíku

1) Na straně 43 není obecná definice principu neurčitosti. A neurčitost měření polohy elektronu v základním stavu jste také nespecifikoval. Umíte něco spočítat nebo dokážete jen kopírovat cizí texty, jejichž smyslu nerozumíte?

2) STR už ve své původní formulaci předpovídá výsledek pro MMX, pro pokusy Thortona a Nobleho, pro Hammerův pokus, pro Sagnacův experiment. Pro konkrétní experimentální realizaci provedete odpovídající výpočet.

3) Chybějící podélné vlnění pro šíření světla ve vakuu vyvrací představu světla jako vlnění jakési materiální substance.

ZEPHIR 21.5.2008 20:57

Re: Na straně 43 není obecná definice principu neurčitosti

Nic takového jste po mě ve 21.05.2008 13:08 nechtěl. Obecná definice principu neurčitosti je na wikipedii. Nechápu, proč bych vám měl dokazovat, že fyzice rozumím opisováním definic, které jsou na tisíci místech na webu. To mě zkoušíte z teologie?

jejichž smyslu nerozumíte Nechápu, jak hodláte dokázat, že nerozumím textu, který vám cituji jako odpověď, pokud ten text přesně splňuje zadání.:-P Pokud jsem ho vygoogloval špatně, ozvěte se, jinak přestaňte lhát nesmysly, které svými metodami těžko dokážete.

STR už ve své původní formulaci předpovídá výsledek pro MMX

To tvrdíte vy. Super, tak tu předpověď z Einsteinovy práce ocitujte. Já tvrdím, že v Einsteinově práci z roku 1905 žádná taková předpověď ani výpočet pro MMX, Thorton - Noble ani Hammerův experiment není.

Vše co tvrdíte stran původní formulace STR je tedy čirá lež, dokud nedokážete opak.

pbla4024 21.5.2008 21:10

Re: Re: Na straně 43 není obecná definice principu neurčitosti

To je triviální. Odpověď na otázku "Co je to relace neurčitosti", které obsahuje výrazy komutovat či komutátor, je špatně. Za domácí úkol si zjistěte význam slov, operátor, hermitovský operátor, vlastní číslo, vlastní vektor, spektrum a zejména komutátor.

Einsteinův článek obsahuje návod, jak spočítat pro konkrétní uspořádání experimentu očekávané výsledky. Totež platí pro stařičkou Newtonovu práci. Požadovat, aby každá teorie při zveřejnění obsahovala explicitní výpočet všech možných experimentů je velice novátorský, zatím si všichni vědci myslí, že to potřeba není. Konkrétně pro MMX jsem citoval stránku s výpočtem od Einsteina.Ps.: Proč se nenaučíte standardní fyziku, když už jí chcete vyvracet?

ZEPHIR 21.5.2008 21:17

Re: které obsahuje výrazy komutovat či komutátor

To se mě netýká. V této diskusi jste ta slova použil vy, ne já.

Einsteinův článek obsahuje návod , jak spočítat pro konkrétní uspořádání experimentu...

Jakého experimentu? Hašení vápna?

Konkrétně pro MMX jsem citoval stránku s výpočtem od Einsteina Ta stránka nepochází z Einsteinovy původní práce o STR.

pbla4024 22.5.2008 10:31

Re: Re: které obsahuje výrazy komutovat či komutátor

Můžete odpovědět na jednoduchou otázku? Proč se nenaučíte základy fyziky?

ZEPHIR 22.5.2008 10:41

Re: Proč se nenaučíte základy fyziky?

Došly vám argumenty stran tématu debaty, že musíte vrátit ke své obvyklé OT demagogii?

Nejprve dokažte, že jsem se je nenaučil, pak dokažte, že se ptáte na objektivně doložitelné věci (subjektivní důvody mezi ně nepatří).

Pak se zkuste znovu zeptat.

pbla4024 22.5.2008 10:53

Re: Re: Proč se nenaučíte základy fyziky?

Co je to relace neurčitosti nedokážete říct, Brownův pohyb je podle vás kvantový jev a při odvození Keplerových zákonů se ve vašem podání použije hmotnost planet. To by znamenalo okamžitý vyhazov u zkoušek z mechaniky, kvantové mechaniky a statistické fyziky. To je dost bída.

ZEPHIR 22.5.2008 11:52

Re: Co je to relace neurčitosti nedokážete říct

Poslal jsem vám informaci z Wikipedie (nevím, proč bych vám ji měl opisovat), Brownův pohyb je důsledek energie základního stavu a odvození Keplerových zákonů předpokládá platnost gravitačního zákona.

pbla4024 22.5.2008 14:09

Re: Re: Co je to relace neurčitosti nedokážete říct

To co jste zaslal nebyl obecný vztah pro relaci neurčitosti, Brownův pohyb nemá s energií základního stavu nic společného a k odvození Keplerových zákonů nepotřebujete znát hmotnost planet. Opakuji otázku, proč se nenaučíte fyziku? Alespoň základy?

Ps.: Zjevně ani nevíte, co je to základní stav.

ZEPHIR 22.5.2008 16:06

Re: To co jste zaslal nebyl obecný vztah pro relaci neurčitosti

To tvrdíte vy. V čem je tento popis neobecný?

Brownův pohyb nemá s energií základního stavu nic společného - to tvrdíte vy. Co nutí molekuly některých tekutin k pohybu i při teplotě absolutní nuly?

K odvození Keplerových zákonů nepotřebujete znát hmotnost planet - to tvrdíte vy. Toto odvození hmotnost planet používá. Najděte a nalinkujte jiné, ve kterém ty hmotnosti nevystupují.

pbla4024 22.5.2008 16:20

Re: Re: To co jste zaslal nebyl obecný vztah pro relaci neurčitosti

1) Ten zápis je špatně. Princip neurčitosti platí pro jakékoli veličiny, jejichž operátory nekomutují, nikoli pouze pro veličiny sdružené Furierovou transformací 2) Ideální plyn není kvantový systém, vyskytuje se v ideálním plynu Brownův pohyb? 3) Liší se dráhy dvou těles o různé hmotnosti při pohybu v daném potenciálu gravitačního pole?

Jen tak bokem, absolvoval jste někdy někdy zkoušku z fyziky?

Ps.: Už víte, co je to základní stav?

Pps.: Kdo měřil vlastnosti tekutin při absolutní nule (teplota = 0 Kelvinů)?

ZEPHIR 22.5.2008 16:44

Re: Princip neurčitosti platí pro jakékoli veličiny, jejichž operátory nekomutují

To už jsem přece uvedl  21.05.2008 00:08 a vaše reakce byla "Odpověď na otázku "Co je to relace neurčitosti", které obsahuje výrazy komutovat či komutátor, je špatně"...  Mezitím jste si moji odpověď zjevně ujasnil - nebo na vaší reakci stále trváte? ;-)

Ale k věci. můžete uvést příklad dvou veličin, jejichž operátory nekomutují ale sdružené Furierovou transformací nejsou? Citaci, plzz.

Ideální plyn není kvantový systém Kdo se tu baví o ideálním plynu? Řeč je Brownově pohybu a ten vystupuje např. v kapalném heliu. K extrapolaci chování helia na absolutní nulu měřit jeho vlastnosti při absolutní nule měřit nemusíte.

Liší se dráhy dvou těles o různé hmotnosti při pohybu v daném potenciálu gravitačního pole? Samozřejmě, pokud je ten potenciál daný hmotností jednoho z nich. Pak ty dráhy závisí na hmotnosti těles.

pbla4024 22.5.2008 16:53

Re: Re: Princip neurčitosti platí pro jakékoli veličiny, jejichž operátory nekomutují

Hamiltonián atomu vodíku a operátor x-ové složky hybnosti nekomutují a sdružené nejsou.

Brownův pohyb je klasický jev snadno modelovatelný s pomocí ideálního plynu, což zcela určitě není kvantový systém.

Podívejte se na odvození třetího Keplerova zákona a uvidíte, že zde hmotnosti planet nevystupují. Pohyb všech planet se počítá v jednom daném potenciálu pro všechny planety.

ZEPHIR 22.5.2008 17:41

Re: Hamiltonián atomu vodíku a operátor x-ové složky hybnosti nekomutují a sdružené nejsou

Jak sdružené? Myslíte konvexně? V každém případě prosím ještě ten link, dokazující, že A) nejde o kanonicky sdružené veličiny B) že mezi nimi platí princip neurčitosti.

Brownův pohyb je klasický jev  - v kapalném heliu sotva, to není ideální plyn.

Podívejte se na odvození třetího Keplerova zákona - milerád, tak mi ho ukažte. V odvození z 16:06 co jsem nalinkoval vystupuje gravitační zákon. S hmotnostmi obou planet.

pbla4024 22.5.2008 17:51

Re: Re: Hamiltonián atomu vodíku a operátor x-ové složky hybnosti nekomutují a sdružené nejsou

Vy nevíte jaký je v kvantové mechanice vztah mezi hybností a energií? Slyšel jste o reprezentacích? A o Furierově transformaci? Viz Formánek, Úvod do kvantové teorie. Komutátor spočtěte jako cvičení.

Brownův pohyb je klasický jev, s kapalným héliem nemá souvislost. Zkuste ponořit pylové zrno do vody a pozorovat ho mikroskopem.Explicitně jsem mluvil o třetím Keplerově zákonu, ten říká něco o vztahu oběžných dob a hlavních poloos pro libovolnou planetu, ovšem pro odvození se všechny planety pohybují v jednom potenciálu daném Sluncem. Tomu se říká aproximace. Hmotnost planet zde nevystupuje. Vy neovládáte ani látku prvního semestru základního kurzu fyziky, to byste na matfyzu dlouho nevydržel. Ale kopírování cizích slov vám jde, zkuste fakultu sociálních věd, to je taková těžší střední škola.

ZEPHIR 22.5.2008 18:05

Re: Komutátor spočtěte jako cvičení.

Nalinkute to odvození a pak vysvětlujte - zatím nemáte v ruce vůbec nic. K čemu je vám hrabání se v detailech, když je nejste schopen dokázat?

Hmotnost planet zde nevystupuje Nalinkujte odvození III. Keplerova zákona, kde nevystupují hmotnosti planet a pak vysvětlujte a rozčilujte se.

Zatím nemáte v ruce vůbec nic - jen žvaníte a radíte mi školy, To snad nemyslíte vážně...;-P

pbla4024 22.5.2008 18:14

Re: Re: Komutátor spočtěte jako cvičení.

Fyzika na MFF UK není špatná, ale tam byste asi neuspěl. Oni po studentech požadují jednak počítání a jednak samostatné uvažování. Tam s kopírováním a žvaněním (což je zjevně jediné co umíte) nevystačíte. Ale pořád máte šanci mně překvapit. Jaká je neurčitost měření x-ové složky polohy pro elektron v základním stavu v atomu vodíku? Jako odpověď postačuje jedno jediné číslo. Dokážete to?

ZEPHIR 22.5.2008 18:26

Re: Fyzika na MFF UK není špatná, ale tam byste asi neuspěl.

Zatím jste neuspěl s důkazem, že Hamiltonián atomu vodíku a operátor x-ové složky hybnosti nejsou kanonicky sdružené a přesto nekomutují, ačkoliv jste na tom založil posledních deset příspěvků většinu své oponentury. Otázka zní, proč bych se měl učit na matfyzu?

Abych pak byl schopen místo důkazu předvádět jen impertinence? Pokud chcete někomu radit, měl byste sám jít příkladem a něco konečně předvést sám, ne?

Jste jen neschopný žvanil.

pbla4024 23.5.2008 0:01

Re: Re: Fyzika na MFF UK není špatná, ale tam byste asi neuspěl.

Sdružená k x-ové složce hybnosti je x-ová složka polohy a tento vztah je jednoznačný. Hamiltonián je tedy ze hry.

Operátory i*d/dx a 1/sqrt(x^2+y^2+z^2) nekumutují.

QED

ZEPHIR 22.5.2008 18:32

Re: Jaká je neurčitost měření x-ové složky polohy pro elektron v základním stavu v atomu vodíku?

Je to uvedeno např. na str. 43 této prezentace;-) Říkám vám to již po třetí,

pbla4024 22.5.2008 23:57

Re: Re: Jaká je neurčitost měření x-ové složky polohy pro elektron v základním stavu v atomu vodíku?

Na straně 43 není obecná definice relace neurčitosti. Explicitně jsem žádal o obecnou.

ZEPHIR 23.5.2008 10:02

Re: Explicitně jsem žádal o obecnou

Ta je pro změnu v té Wikipedii

ZEPHIR 22.5.2008 16:45

Re: Ten zápis je špatně.

Uveďte správný zápis a informujte autory článku Wikipedie, že to mají blbě.